Okénko minulosti: Finále OH 1920 v Antverpách, neexistující zápas ozdobou análů

Sto let uplynulo od olympijského fotbalového turnaje 1920 v Antverpách, kde československý výběr postoupil až do finále. V něm se střetl s domácími Belgičany a zápas skončil mezinárodní ostudou. Jde však o utkání, které vešlo do historie, přestože oficiálně vlastně neexistuje.

Zdroj: sparta.cz

Československý tým vedený skvostným záložníkem Karlem Peškem-Káďou přešel přes Jugoslávii (7:0), Norsko (4:0) a Francii (4:1) a troufal si i na domácí Belgičany. Těm však byla pečlivě zametána cestička k triumfu, což poznali jejich předešlí soupeři. A pokračovalo to i ve finále.

Už v 7. minutě se domácí ujímají vedení ze sporného pokutového kopu, kdy je nešetrně atakován brankář Rudolf Klapka a obránce Karel Steiner chytá míč v domnění, že bude pískán faul na spoluhráče. Je ovšem nařízena penalta.

Po půlhodině přidávají druhý zásah, opět za podivných okolností, údajně předcházel faul na záložníka Františka Kolenatého. Když byl ve 38. minutě vyloučený obránce Karel Steiner, československé mužstvo odešlo ze hřiště. Cítilo se být poškozováno neobjektivním rozhodováním anglického arbitra Johna Lewise.

Mužstvo vedl skotský trenér John Madden, jenž přišel v roce 1905z Celtiku Glasgow do Slavie Praha a byl využíván i pro reprezentační akce – triumfy na amatérském mistrovství Evropy v Roubaix 1911 a Pershingově olympiádě 1919. Výzvu odejít z boje však nevysílá. Ani šéf výpravy asociační kapitán Josef Fanta.

Pokyn opustit hřiště dal kapitán Pešek-Káďa, vzděláním doktor přírodních věd. „On se domníval, že je to jeho výsadní právo, když došel k přesvědčení, že byla na jeho týmu spáchána křivda,“ vysvětluje fotbalový historik Miloslav Jenšík. Stejně se sparťanský záložník zachoval i v pohárovém derby se Slavií.

V Antverpách však tímto protestem československý tým ničeho nedosáhl. Jeho počin vyvolal okamžité bouřlivé reakce, belgičtí vojáci vtrhli na plochu a znesvětili československou vlajku.

Vše se uhlazovalo na diplomatické scéně. Sportovní sankce byly pro rebely neúprosné: mužstvo bylo z turnaje vyloučeno, finálový duel anulován a stříbrné medaile mu udělena nebyla. Tu v dodatečných zápasech dobylo Španělsko.

Jelikož finálový souboj byl nedohraný, výsledek kontumovaný ve prospěch Belgie, následně úplně anulovaný, tedy vymazaný, dle fotbalových předpisů vlastně vůbec neexistuje, neboť nebyl regulérní.

Přesto v historii českého fotbalu má nyní nadále pevné místo. „I když to po formální stránce asi není správné, on do kronik svým významem rozhodně patří,“ hájí anály Jenšík.

Od památného klání uplynulo 2. září sto let.

Zdroj: Miloslav Jenšík

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nejsme tým, který umí hrát na remízu, má jasno Trpišovský

Slavia si ve čtvrtek může zajistit postup do jarní vyřazovací části Evropské ligy, stačí jí k tomu doma uhrát alespoň bod s Beer Shevou. Jak k zápasu sešívaní přistoupí a za co je rád kouč Jiří Trpišovský?

Chceme pomoct koeficientu a prezentovat se jako dobrý tým, tvrdí Hoftych

Ve čtvrtek se Liberec představí na půdě belgického Gentu. Doma dokázal překvapivě vyhrát, nyní to bude mít ale těžší. Cíl má však kouč Pavel Hoftych jasný.

Zbrojovka Brno a Lužánky: Ze slavné éry pouhá vzpomínka

Zbrojovka Brno a Lužánky. Spojení, které je dnes už pouhou nostalgií, dříve bylo slavným spojením. Koneckonců tamní atmosféra je dodnes pověstná a v tehdejší době byl i jihomoravský klub poněkud jinde než nyní.