Spojte se s námi


Fotbal

Okénko minulosti: Chelsea může Ligu mistrů obhájit, ale bez Romana Abramoviče

Anglický klub Cheslea FC si v osmifinále Ligy mistrů poradil s francouzským Olympique Lille a může nejprestižnější trofej obhájit. Dlouholetý vlastník Roman Abramovič už u toho ale nebude. V únoru oznámil, že předal dozor a péči nad klubem správní radě charitativní nadace.

Publikováno

dne

Anglický klub Cheslea FC si v osmifinále Ligy mistrů poradil s francouzským Olympique Lille a může nejprestižnější trofej obhájit. Dlouholetý vlastník Roman Abramovič už u toho ale nebude. V únoru oznámil, že předal dozor a péči nad klubem správní radě charitativní nadace. Vyzval ho k tomu v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu člen britského parlamentu. O měsíc později byl donucen ukončit činnost v čele organizace a slavná značka putuje do prodeje.

Klub s nikterak inspirující historií (založen 10. března 1905), neověnčen zářivými úspěchy, byť nikoli zanedbatelnými – jediný mistrovský titul z ročníku 1954/1955), tři vítězství v Anglickém poháru (1969/1970, 1996/1997 a 1999/2000), k tomu ovšem cenné evropské triumfy v Poháru vítězů pohárů 1970/1971 a 1997/1998. Jiné anglické kluby se však chlubily mnohem napěchovanější Síní slávy.

To byl spolek Chelsea FC ze stejnojmenné londýnské čtvrti bez Romana Abramoviče, čukotského tygra rusko-izraelského původu. Jeho miliardové investice však dotáhly tradiční modrou barvu až na samý vrchol.

Za jeho peněz dobyla Chelsea dvakrát Ligu mistrů (2011/2012 a 2020/2021), loni rovněž triumfovala na mistrovství světa klubů, dvakrát Evropskou ligu (2012/2013 a 2018/2019), přidala pět domácích prvenství a pět vítězství v poháru.

Za to by měli v Chelsea, Londýně, Anglii, Velké Británii ruského oligarchu velebit. Angličané si žili v luxusu za peníze ruských poplatníků, pateticky se dalo říci vysávaných mužiků, kteří se i za zlepšeného demokratického režimu neustále potýkali s nedostatkem občanských svobod ale i spotřebního zboží.

Příběh, jak se Abramovič stal majitelem jednoho z nejlepších klubů světa, je nutné připomenout. Na začátku osmdesátých let to vypadalo s klubem téměř beznadějně: obrovské dluhy, zastavené pozemky, přestárlý tým.

Akcie klubu tehdy koupil za symbolickou jednu libru byznysmen Ken Bates a začal s důkladnou reorganizací. A přišly i úspěchy, byť vytoužený titul, natož pokoření evropské scény, stále unikal.

V červnu 2003 prodal Ken Bates většinový podíl za 60 milionů liber (cca 1,8 miliardy korun) Romanu Abramovičovi. Tím nastala zatím nejúspěšnější doba v historii klubu.

Abramovič přišel do Chelsea s jasným plánem – udělat z něj jeden z největších klubů historie a napumpoval do něj neskutečné finanční prostředky, na jejichž vytvoření měl britský kapitál pramalý podíl. A to se mu podařilo.

Chelsea už vlastně Abramovičovi nepatří. Na výsluní, jako jeden z nejlepších klubů světa s kádrem plných hvězd, ji odkoupí (za kolik?) některý ze zájemců. Byznysových šelem na tučnou a vzhledem k okolnostem patrně docela levnou kořist je dost.

Na podzim roku 2018, když začal mít Abramovič potíže s vízem a anglické úřady ho po ´aféře Skripal´ odmítaly pouštět ke svému majetku na izraelský pas, měl o koupi zájem i nedávno zesnulý nejbohatší český podnikatel Petr Kellner.

Abramovič se musí svého majetku po prapodivném znárodnění vzdát. Trofeje si Angličané ponechají.

Zdroj: Chelsea FC, Premier League

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.