Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: Bican proti Hitlerovi

Co měli společného Josef Bican, nekorunovaný král kanonýrů všech dob, a Adolf Hitler, patrně nejmasovější vrah v dějinách lidstva? Oba se narodili na území dnešního Rakouska, první ve Vídni, druhý v malém městě Braunau na Innu.

Publikováno

dne

Co měli společného Josef Bican, nekorunovaný král kanonýrů všech dob, a Adolf Hitler, patrně nejmasovější vrah v dějinách lidstva? Oba se narodili na území dnešního Rakouska, první ve Vídni, druhý v malém městě Braunau na Innu. Oba se vrátili do vlasti svých předků a proslavili ji. Byť každý jiným způsobem. A Hitler, když vznikl Protektorát Čechy a Morava, výrazně ovlivnil – byť bez osobního přispění – Bicanův osud. Sportovní i životní.

Fotbalové dění v tomto období s tradiční důkladnou propracovaností přibližuje v knize ´Bican proti Hitlerovi´s podtitulem ´Fotbal v Protektorátu Čechy a Morava´ spisovatel Zdeněk Zikmund, velký odborník na předválečnou a válečnou dobu nejen ze sportovního hlediska.

Jeho fundovanost dokládají předchozí díla s fotbalovou tématikou ´Fotbal ve stínu Duceho – Příběh Zlatých hochů´, věnováno československým vicemistrům světa z roku 1934 v Itálii, a ´Na levém křídle Edvard Beneš – Prezident na hřišti a na Hradě´, které zobrazuje československého prezidenta z poněkud netradičního pohledu.

Jeho nová kniha přibližuje život za nacistické okupace s důrazem na fotbalové dění. Bez patosu, falešného vlastenectví, opírá se o nezpochybnitelná fakta, nasbírané poznatky z dobových pramenů.

Poukazuje na odboj, ale i kolaboraci, připomíná hráče a funkcionáře, kteří zahynuli na popravištích, v koncentračních táborech nebo na frontě. Hledí i na osudy Němců, bývalých občanů Československa.

Celkem logicky vystavil dějovou linii na pomyslném střetu dvou osobností té doby: říšském kancléři Adolfu Hitlerovi a Josefu Bicanovi, dle statistik nejlepším střelci, který kdy běhal po fotbalových trávnících. Přestože osobně neměli mnoho společného.

„Nemám jediný důkaz, ale ani náznak, že by se ti dva někdy střetli nebo aspoň viděli,“ upozorňuje spisovatel Zikmund. „Hitler se vyjma olympiády 1936 v Berlíně o sport nezajímal a při jeho návštěvách Prahy jsem nenašel skulinu, kdy se mohli s Bicanem potkat či aspoň vidět,“ zdůrazňuje.

Bican měl k německé říši zvláštní vztah. Předválečný (1913) vídeňský rodák s ryze českými kořeny získal po rozpadu Rakousko-Uherské monarchie rakouské občanství, tuto zemi reprezentoval i na mistrovství světa 1934 v Itálii. V roce 1937 přestoupil do Slavie Praha a nikdy nepopíral české kořeny. Požádal ve vlasti svých předků i o občanství. Jenže dějiny pádily překotně.

Po anšlusu Rakouska nacistickým Německem v únoru 1938 se stal automaticky říšským občanem, ale o potřebný dokument nezažádal. V červnu se pak stal úředně Čechoslovákem.

Fotbalista i člověk takových kvalit, který prožíval životní formu v době Protektorátu, nebyl německé moci lhostejný. Bylo mu proto nabídnuto, aby se opět přiklonil k Říši. K jeho nalákání byl přizván německý fotbalista Rudi Gramlich, bývalý reprezentační kapitán. Zdůraznil mu veškeré výhody, nevýhody – především povolávací rozkaz do wehrmachtu – vynechal. Ale Bicana nezlomil.

Jeho odmítnutí je v knize popsáno: „Narodil jsem se sice ve Vídni, ale můj otec byl Čech, stejně jako matka,“ prohlásil nakonec. „Vždycky jsem se cítil Čechem, a kdybych udělal něco jiného, táta by se obrátil v hrobě!“ Byť autor vycházel z dobových pramenů, považuje tato slova za věruhodná. „Když jsem s ním mluvil, vždycky kladl důraz na své češství,“ odkrývá Zikmund.

Bican zůstal Čechem i s vědomím, že za Protektorátu bude patřit mezi příslušníky nižší rasy. A po nástupu komunismu se stane vzhledem k svému příkladnému profesionálnímu přístupu k fotbalu třídním nepřítelem.

Ale to už je jiná kapitola.

Reklama

Bundesliga

Podívejte se na sestřih nejlepších momentů Adama Hložka, které vykouzlil během uplynulé sezóny!

Adam Hložek je fenomenální talent, což dokazuje velice povedený sestřih jeho nejlepších momentů v uplynulé sezóně! Po 19letém útočném esu Sparty pokukovalo hned několik velkých jmen evropského fotbalu, dle posledních informací ho nakonec nejspíš získá Bayer Leverkusen.

Publikováno

dne

Od

Adam Hložek je fenomenální talent, což dokazuje velice povedený sestřih jeho nejlepších momentů v uplynulé sezóně! Po 19letém útočném esu Sparty pokukovalo hned několik velkých jmen evropského fotbalu, dle posledních informací ho nakonec nejspíš získá Bayer Leverkusen. Video však vytvořili natěšení fanoušci Arsenalu, kteří si přáli mít Hložka ve svých řadách.

Adam Hložek patřil bezesporu k výkladnímu zboží české nejvyšší soutěže. Fanoušci Sparty si ho doslova rozmazlovali, když se jejich klubu anebo samotnému Hložkovi některý zápas nevyvedl dle očekávání, tak svůj klenot ušetřili kritiky a pustili se spíš do ostatních aktérů zápasu.

Často si ho však dobírali fanoušci konkurenční Slavie, důvodem bylo to, že dle nich nedokázal vyniknout ve velkých zápasech, kde byl dle nich často neviditelný. Jenže Adam Hložek všem sešívaným posměváčkům zavřel ústa v posledním ligovém kole.

Senzačním přímým kopem vystřelil Spartě neočekávanou výhru v Edenu (2:1) a bylo ticho.
Co se týká čísel, tak Adam Hložek v sezóně 2021/2022 nasbíral krásných 25 bodů napříč všemi soutěžemi.

Každopádně nyní už k tématu, jímž je sestřih nejlepších momentů Adama Hložka v sezóně 2021/2022. Fanoušek londýnského Arsenalu, si dal opravdu záležet, podívejte se sami!

Tenhle sestřih sbírá mezi příznivci Gunners nebývalý ohlas. Většina komentujících se na sociální síti Twitter vyjadřovala jednoznačně a to takovým způsobem, že by Hložka do svého týmu okamžitě brali.

Pár hodin po vydání sestřihu, však do médií přišla informace, která nasvědčuje tomu. Že se Adam Hložek stane spoluhráčem českého kanonýra Patrika Schicka! Ofenzivní univerzál má mít namířeno do Bayeru Leverkusen.

Zdroje: Arsenal Presser, Livesport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Slávisté se hromadně omluvili ze srazu! Vyžádali jsme si jednotlivé lékařské zprávy, řekl Pešír

Trenér Jaroslav Šilhavý již oznámil svou nominaci české fotbalové reprezentace na Ligu národů. Kvůli zranění chybí několik fotbalistů, omluvenky přicházely i ze Slavie, ze které absentují 4 fotbalisté. Co k tomu řekl trenér?

Publikováno

dne

Trenér Jaroslav Šilhavý již oznámil svou nominaci české fotbalové reprezentace na Ligu národů. Kvůli zranění chybí několik fotbalistů, omluvenky přicházely i ze Slavie, ze které absentují 4 fotbalisté. Co k tomu řekl trenér a vedoucí mužstva?

Česká fotbalová reprezentace má před sebou duely se Švýcarskem, Španělskem a Portugalskem v Lize národů. Cílem je udržet se v elitní skupině.

Bohužel bude chybět trenérskému týmu několik hráčů kvůli zranění, jedná se konkrétně o Patrika Schicka či Antonína Baráka. Omluvenky přicházely zejména ze Slavie.

Na tiskové konferenci přiznal Jaroslav Šilhavý to, že plánoval nominovat i čtveřici David Hovorka, Petr Ševčík, Lukáš Provod a Tomáš Holeš.

„Vyžádali jsme si jednotlivé lékařské zprávy, Tomáš Holeš měl nějaké zvýšené hodnoty v krvi,“ řekl k tématu Tomáš Pešír, technický vedoucí mužstva.

„V nominaci chybí přibližně 10 hráčů, kteří mají zdravotní problémy. Snažili jsme se tak vybrat ten nejsilnější možný tým, který byl v danou chvíli k dispozici,“ dodal Šilhavý.

Nováčkem v nominaci je hradecký Adam Vlkanova, jenž má za sebou vynikající sezonu a je dost možné, že v létě přestoupí do jednoho z prestižnějších celků.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Tak tohle hostování se nepovedlo! Václav Drchal za Drážďany nedal jediný ligový gól, Dynamo navíc padá do třetí ligy

Velmi překvapivé hostování se událo v zimě. Václav Drchal zamířil ze Sparty na hostování do druholigových Drážďan a v prvním přípravném utkání zazářil. To ale bylo naposledy, Dynamo od jeho příchodu v lize nevyhrálo a padá do třetí ligy.

Publikováno

dne

Velmi překvapivé hostování se událo v zimě. Václav Drchal zamířil ze Sparty na hostování do druholigových Drážďan a v prvním přípravném utkání zazářil. To ale bylo naposledy, Dynamo od jeho příchodu v lize nevyhrálo a padá do třetí ligy.

Václav Drchal za sebou nemá povedenou sezonu. Za Spartu nastupoval zkraje sezony, dokázal se i gólově prosadit, po prvním souboji s Rangers ale nastoupil pouze jednou, a to v poháru s Teplicemi.

V zimě se tak pro něj hledalo hostování a Drchal zamířil na hostování s opcí do německých Drážďan, kde hraje tamní Dynamo druhou Bundesligu.

Dvaadvacetiletý český útočník se při své premiéře v přátelském utkání proti Aue dvakrát trefil a fanoušci se těšili, co vše jim v sezoně ukáže.

Nadšeni z něj nebyli. Drchal za celý zbytek sezony nedokázal vstřelit jediný gól a ani si nepřipsal žádnou asistenci. Mnohdy ovšem hrál pouze pár minut v závěru.

Dynamo za celé jaro nevyhrálo v lize ani jedinkrát, skončilo na šestnácté příčce a muselo do baráže, kde se utkalo s Kaiserslauternem. S tím ve dvojzápase padlo a míří do třetí ligy.

Je tak víceméně jasné, že opce na Drchala využita nebude a český útočník se vrátí zpátky do Sparty. Co s ním teď? Pokud v týmu setrvá, spíše by se musel spokojit s rolí v rezervě.

Po takto neúspěšných sezonách takřka neexistuje možnost, že by pravidelněji nastupoval v A-týmu. Reálnější je varianta hostování či prodeje s následnou klauzulí z odkupu.

Třeba takové Teplice by jej mohly chtít získat, když je opustí Václav Sejk, jenž půjde do přípravy se Spartou. Drchalovi je stále 22 let, nutně se ovšem v další sezoně potřebuje chytit.

Zdroj: Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené