Živé výsledky
  • TBI
    TBI
    SLO
    SLO
  • ARA
    ARA
    SHR
    SHR
  • SAB
    SAB
    KUP
    KUP
  • MJA
    MJA
    LRI
    LRI
  • GOT
    GOT
    LEV
    LEV
  • AGF
    AGF
    POZ
    POZ
  • FLO
    FLO
    DRT
    DRT
  • FEN
    FEN
    ZAB
    ZAB
  • THU
    THU
    DIN
    DIN
  • BIS
    BIS
    GYO
    GYO
  • STU
    STU
    HEA
    HEA
  • KLA
    KLA
    ZAL
    ZAL
  • Vik
    Vik
    HAP
    HAP
  • LAR
    LAR
    CRV
    CRV
  • CAM
    CAM
    BAH
    BAH
  • NEF
    NEF
    BUD
    BUD
  • ATH
    ATH
    ZFK
    ZFK
  • GLT
    GLT
    RIG
    RIG
  • KLA
    KLA
    Lud
    Lud
  • MIT
    MIT
    Zim
    Zim

Okénko minulosti: Bican proti Čepičkovi. ´Atentát ´ na ministra

Okénko minulosti: Bican proti Čepičkovi. ´Atentát ´ na ministra
Zdroj: SK Slavia Praha

Šestisetstránkové monumentální dílo BICAN PROTI ČEPIČKOVI – Fotbal ve stalinistickém Československu provází čtenáře dobou, kdy se nerozhodovalo na hřištích, nýbrž ve stranických sekretariátech, prohry se přičítaly nešvarům minulosti a výhry třídnímu uvědomění. V době nejkrutější komunistické totality 1948-1956. Napsal ho renomovaný historik Zdeněk Zikmund a vydává nakladatelství PROSTOR.

O směšnosti, absurditě ale i zrůdnosti té doby svědčí nejlépe příběhy konkrétních lidí, kterým kolikrát režim zničil kariéru i život. Zneužít ke komunistické propagandě se dalo ledacos. Vlastně všechno.

O tom vypovídá i příběh brankáře Vlastimila Havlíčka, který je v knize vylíčen na str. 216, v kapitole Atentát na ministra.

Nechme však promluvit autora.

Na konci dubna 1951 přeložili zápas ATK Praha – ZSJ Vodotechna Teplice na Strahov, aby mohli přijít vojáci, kteří právě cvičili na prvomájovou přehlídku. Domácí prohrávali, srovnali teprve po přestávce, z penalty rozhodl Emil Pažický. Gólman Havlíček nesouhlasil, což dával najevo mimo jiné provokativním zakopáváním míčů.

V jednom případě bohužel směrem k lóži, v níž seděl ministr Alexej Čepička s chotí. „My vojáci na podobné jednání zvyklí nejsme a také si zvykat nebudeme,“ zuřil redaktor Obrany lidu. „Žádáme o příkladné potrestání brankáře Havlíčka – o jeho vyloučení z řad sokolstva.“

Ustrašené předsednictvo sekce k popravě nepřistoupilo, reprezentanta však potrestalo ročním zákazem činnosti. Novináři přikyvovali, zkritizovali rozhodčího, který provinilce nevyloučil, a trest pochválili coby „začátek očisty tělovýchovy a sportu“. 

Šeptanda povýšila klukovinu na pokus o atentát, i v předsednictvu ovšem uznali, že šlo přinejhorším o nesportovní chování. A drakonický trest vysvětlovali tím, že takových přestupků přibývá. Již dříve koneckonců vyzvali rozhodčí, aby byl viník „poslán pro míč, který musí co nejrychleji vrátit na původní místo“. Inu, představa plejera, šplhajícího na tribunu či lezoucího přes ohradu pro balon, dozajista pobaví.

Buď jak buď, bývalý člen KSČ Vlastimil Havlíček (1924–1991), vyloučený za „výrok proti členu strany“, nadřízenému na místním národním výboru, už dres národního mužstva neoblékne a vydělávat bude jako tesař, nakonec mistr odborného výcviku. Na hřiště se však vrátí, v Teplicích a Hvězdě Trnovany.

Tento příběh i s dalšími podrobnostmi a jiné se čtenář dočte v knize BICAN PROTI ČEPIČKOVI – Fotbal ve stalinistickém Československu.

Bican proti cepickovi zdenek zikmund
ŠTÍTKY:

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Vystřízlivění na Letné: Fanoušci Sparty vzdávají Ligu mistrů. Tohle Rosického probudí, zní sítěmi

Vystřízlivění na Letné: Fanoušci Sparty vzdávají Ligu mistrů. Tohle Rosického probudí, zní sítěmi

Zvrat na Letné! Sparta po nepovedené přípravě jedná, z Polska chce přivést gólové monstrum

Zvrat na Letné! Sparta po nepovedené přípravě jedná, z Polska chce přivést gólové monstrum

Rodri, klobouk dolů! Zlatý míč za MS 2026 však měl dostat někdo jiný

Rodri, klobouk dolů! Zlatý míč za MS 2026 však měl dostat někdo jiný

„Vypadni ze záběru!“ Trump se nacpal k oslavám mistrů světa, fotbaloví fanoušci zuří

„Vypadni ze záběru!“ Trump se nacpal k oslavám mistrů světa, fotbaloví fanoušci zuří

VIDEO: Paredes po finále MS ve fotbale 2026 běsnil. Napadl Španěly a dostal červenou

VIDEO: Paredes po finále MS ve fotbale 2026 běsnil. Napadl Španěly a dostal červenou