Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: Baník Ostrava je klub razovitý

Ve čtvrtek 8. září oslavil Baník Ostrava přepychově kulaťoučké jubileum – 100 let od založení. Jeden z nejúspěšnějších českých klubů, trojnásobný mistr Československa a mistr české ligy 2003/2004, semifinalista poháru vítězů 1978/1979. Během těchto let dosáhl mnoha úspěchů i na mezinárodním poli, vždy však byl hodně zajímavým klubem.

Publikováno

dne

Ve čtvrtek 8. září oslavil Baník Ostrava přepychově kulaťoučké jubileum – 100 let od založení. Jeden z nejúspěšnějších českých klubů, trojnásobný mistr Československa a mistr české ligy 2003/2004, semifinalista poháru vítězů 1978/1979. Během těchto let dosáhl mnoha úspěchů i na mezinárodním poli, vždy však byl hodně zajímavým klubem. Razovitým, jak říkají místní.

Zdůrazňování, jak je Baník specifický, není výsada Pražanů, Brňanů či obyvatelů jiných krajů, v jejichž vyjádření by se daly najít i stopy ironie až výsměchu. Tvrdí to sami místní.

Baník je historicky rodinný klub,“ říká Alois Hadamczik, předseda hokejového svazu, jenž klub v letech 2000-2003 spoluvlastnil a jeho o třináct let tragicky zesnulý mladší bratr Evžen byl podepsán pod největší úspěchy klubu. „To je jeho největší síla,“ dodává.

Přes velká očekávání nelichotivé výsledky v začátku probíhajícího ročníku však naznačují, že si na další korunovaci bude muset Baník počkat. A možná ještě hodně dlouho. „Pořád tomu ještě něco chybí,“ přemítá Václav Daněk střelecká legenda klubu. „Baník je jiný klub než ostatní,“ zdůrazňuje i on.

Když zvedali českoslovenští reprezentanti v roce 1976 v Bělehradě nad hlavu trofej pro mistra Evropy, na domácí scéně vládl Baník Ostrava (Sparta byla ve 2. lize), který získal první titul v historii.

Když v roce 1980 přivezli českoslovenští fotbalisté zlato z olympijských her v Moskvě a trochu proměněná parta získala na evropském šampionátu v Itálii bronz, slavily Bazaly (kultovní bývalý stadion Baníku Ostrava) druhý zápis do kroniky.

Když v roce 2004 svěřenci trenéra Karla Brücknera předváděli na Euru v Portugalsku nádherný fotbal, nejlepší na kontinentu, a jen nepřízeň osudu je připravila o zasloužený triumf (dobyli bronz), rozléhal se v Ostravě jásot nad prvním titulem v samostatné české éře.

Je to jenom náhoda?

Fotbal na Ostravsku se hrál dávno před vznikem Československa, různé sportovní kroužky vyvíjely činnost už za Rakouska-Uherska. Pestrý sportovní život probíhal i za Velké války (1914-1918), kdy mnoho mladých nemuselo na frontu, neboť pracovali ve strategických oborech hornictví a hutnictví. A hráli fotbal. Všechno spělo k tomu, aby se ustanovil i jejich řádný klub.

Kniha Modrobílá historie autorů Ferdinanda Radvanského a Petra Šiřiny vydaná v roce 1977 v nakladatelství Profil proces popisuje takto:

Co předcházelo, byly jen myšlenky, sny, tužby. Teprve 8. září 1922 je datem činu. Toho dne byla svolána ustavující schůze do restaurace U dubu ve Slezské Ostravě. Hlavními organizátory byli Karel Aniol, Arnošt Haberkiewicz, Petr Křižák, František Mruzek a Jar. Horák. Dvacet nadšenců podepsalo prezenční listinu ustavující valné schůze, dvacet signatářů, jdoucích dobrodružství vstříc.“

Šlo o historický akt, v té době však nikdo netušil, jaký fenomén se rodí. Ostatně publikace prozrazuje rozpaky, které založení klubu provázely.

„Povstal dokonce host z jednoho mocného ostravského klubu a pohovořil o překážkách, jež je třeba překonávat, a o zbytečných podobných novorozeňatech v sousedství velikánů se starou tradicí. Novému sdružení prorokoval brzký rozpad, div ne do roka a do dne…“

Baník tu však pořád je. Už sto let.

Zdroj: Modrobílá historie, FC Baník Ostrava

Reklama

Fortuna liga

Stadion Hradce jde do finiše! Podívejte se, jak vypadají záběry z dronu

Hradec Králové se dočkal. Po úmorném azylu v Mladé Boleslavi bude mít svůj stadion a bude moct konečně hrát své zápasy opravdu „doma“. Podívejte se, jak vypadají záběry z dronu.

Publikováno

dne

Hradec Králové se dočkal. Po úmorném azylu v Mladé Boleslavi bude mít svůj stadion a bude moct konečně hrát své zápasy opravdu „doma“. Podívejte se, jak vypadají záběry z dronu.

Dvě sezóny se musel Hradec Králové trápit a dojíždět do Mladé Boleslavi. Logicky to moc fanoušků nepřitáhlo, Hradec měl nejnižší domácí návštěvnost v lize.

To by se ale mělo s příchodem z nové sezóny změnit a to z jednoho prostého důvodu. Výstavba nového stadionu by měla brzy finišovat a Hradec se tak může vrátit „pod Lízátka“.

Koladauce je plánována zhruba za měsíc, i přes nějaké komplikace Hradec stihne stadion otevřít na první kolo.

A jak bude vypadat stadion? Bude mít svá čtyři tradiční „Lízátka“, která k Hradci historicky patří. Jde o celý zaoblený stadion bez žádných mezer, na což panuje kritika v sousedních Pardubicích.

Kapacita bude stanovena na 9000 diváků. Hned vedle se nachází i jedna tréninková plocha, hradečtí fotbalisté tak budou mít velice solidní podmínky.

Jak to aktuálně v Hradci vypadá, se můžete podívat na videu. Na Youtube jej nahrál uživatel Droník74 a zdronu nabídne skvělý pohled na novou arénu ze všech možných úhlů.

Tribuny jsou až na pár úprav prakticky hotové, zbývá pouze zasét trávník a může se hrát. Ročník Fortuna ligy 2023/23 začne 22. července, jestli Hradec odstartuje sezónu na novém stadionu, určí los.

Zdroj: FC Hradec Králové

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Impuls pro příští sezonu, chceme klidný střed tabulky a hrát s nejlepšími, hlásí Vrba po záchraně Zlína

Byl to risk, ale vyšel. Pavel Vrba po konci v Baníku Ostrava převzal Trinity Zlín a měl nelehký úkol. Udržet ve městě prvoligový fotbal. V baráži dokázali jeho svěřenci porazit Vyškov a zkušený trenér tak měl důvod ke spokojenosti.

Publikováno

dne

Byl to risk, ale vyšel. Pavel Vrba po konci v Baníku Ostrava převzal Trinity Zlín a měl nelehký úkol. Udržet ve městě prvoligový fotbal. V baráži dokázali jeho svěřenci porazit Vyškov a zkušený trenér tak měl důvod ke spokojenosti.

Zlín to v této sezoně neměl rozehráno nejlépe. Mnohými experty byl zmiňován mezi týmy, které budou mít problém se udržet na prvoligové mapě. A přesně tak to také bylo.

Vše změnil jeden příchod. Když Trinity oznámilo, že se novým trenérem týmu stane Pavel Vrba, dočkal se klub větší pozornosti a fanoušci doufali, že tohle bude ten klíčový krok.

Vrbu po konci v Baníku Ostrava leckdo odepisoval. Působil unaveně, panovaly dokonce obavy o jeho zdravotním stavu. Jenže prostředí blízko jeho rodiště mu sedlo a podařilo se mu semknout tým i město.

Sice se Zlín musel ještě udržet přes baráž, to se ale podařilo a tak mohou ševci slavit. Alespoň prozatím. Jenže co bude další rok? Vrba věří, že to takové drama být nemusí.

„Doufám, že příští rok to nebudou takové nervy. Už jsme byli v situaci, že nám nikdo nevěřil, že se můžeme zachránit. Nám se to podařilo a o to víc si toho vážím. Semknul se celý klub, což se vyplatilo,“ cituje Vrbu server ČT sport.

„Když jsem přišel, věřilo záchraně možná 10 % lidí v klubu a ve městě. Postupnými kroky se podařilo, že nám v závěru věřili všichni. Nejdůležitější bylo přesvědčit lidi a fanoušky, že nám to není jedno a že chceme příští sezonu hrát s nejlepšími,“ dodal.

Bývalý kouč reprezentace či Sparty věří, že záchrana bude impulsem právě pro příští sezonu. Sice si nemyslí, že bude Zlín konkurovat Slavii, Spartě nebo Plzni, ale také si nemyslí, že by mělo Trinity bojovat o záchranu.

Vrba by měl v moravském městě zůstat právě i příští sezonu. Doufá tedy, že se Zlínem dokáže hrát v klidném středu tabulky.

Zdroj: FC Trinity Zlín, ČT Sport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hráči jsou hrdinové, říkal nadšeně pardubický trenér Kováč. Po Zlínu nás podrželi oni

Pardubice v baráži zvládly odvrátit útok Příbrami a zachovaly si ligovou příslušnost i pro další ročník. Trenér Radoslav Kováč po zápase označil hráče za hrdiny.

Publikováno

dne

Pardubice v baráži zvládly odvrátit útok Příbrami a zachovaly si ligovou příslušnost i pro další ročník. Trenér Radoslav Kováč po zápase označil hráče za hrdiny.

Sezóna Pardubic byla velice náročná. Po podzimu se nacházely na posledním místě s pouhými 10 body a situace vypadala velice špatně.

Během jara se ale začaly škrábat nahoru. Za prvních pět jarních kol nasbíraly 8 bodů a odlepily se ze spodku tabulky.

Nakonec se celá situace ještě zamotala, Pardubice ještě dvakrát padly na poslední místo, odkud se dostaly až ve 28. kole.

Ve skupině o záchranu se to vyvíjelo nadějně, ve třetím kole hrály Pardubice se Zlínem nerozhodně ještě chvíli před koncem, což by jim stačilo k jistotě baráže. Jenže poté Florin Nita vyrobil hrubku, poslední Zlín vstal z popela a Pardubice byly opět namočené.

„Hráči si hrozně věřili, nedávali najevo žádný stres. My jsme tu vždy byli pro ně, aby měli hlavu nahoře, ale musím přiznat, že po Zlínu podrželi spíš oni nás. Třeba Míša Hlavatý mi druhý den po Zlínu řekl: ‚tréňo, já vím, je to složitý, ale my to zvládnem.‘ To je taková věta… úplně neuvěřitelná věc…,“ popisoval na tiskové konferenci Kováč.

V baráži se Pardubice utkaly s Příbramí a záchranu si prakticky vykopaly v prvním duelu, když u Litavky vyhrály 2:0. V nedělní domácí odvetě už branka nepadla a Pardubice tak mohou slavit záchranu.

„Je to obrovská úleva. Největší hrdinové jsou pro mě hráči plus fanoušci, kteří nás podporovali. Ale kluci byli velice sebevědomí, přitom to jsou vesměs mladíci,“ chválil svůj tým Kováč.

Zdroj: FK Pardubice

Pokračovat ve čtení

Oblíbené