Spojte se s námi


Fotbal

Odvážná Barcelona? Stavění mladých es má dvě strany mince, varují fanoušci před přetěžováním talentů. Pedri jako odstrašující příklad

Barcelona v neděli večer porazila Atlético Madrid na jeho vlastní půdě vysoko 3:0. Zajímavostí je, že v základu katalánského celku nastoupili hned dva 17letí fotbalisté, přičemž 16letý Lamine Yamal naskočil v průběhu utkání. Klub čelí sice chvále za odvahu, stejně tak je ale varován před přílišným riskováním.

Publikováno

dne

Barcelona v neděli večer porazila Atlético Madrid na jeho vlastní půdě vysoko 3:0. Zajímavostí je, že v základu katalánského celku nastoupili hned dva 17letí fotbalisté, přičemž 16letý Lamine Yamal naskočil v průběhu utkání. Klub čelí sice chvále za odvahu, stejně tak je ale varován před přílišným riskováním.

1 000 Kč zdarma s promo kódem: BIGPROMOCZ

dalších 3000Kč za vklad + free spiny

VYUŽÍT PROMO KÓD
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Šlágr 29. kola LaLigy byl jasný. V neděli večer se totiž střetly Atlético Madrid a Barcelona, tedy dva velkokluby. Očekávala se velká a vyrovnaná bitva, nicméně výsledek je jednoznačný. Katalánci venku vyhráli vysoko 3:0.

O góly se postarali Joao Félix, Robert Lewandowski a stále jen 20letý Fermin Lopez. Za zmínku ovšem stojí, že Xavi Hernández postavil do základní sestavy hned dva 17leté mladíky, oba do obrany.

Na stoperu nastoupil prozatímní objev tohoto roku Pau Cubarsí, který od začátku roku nastupuje pravidelně, a na levém kraji obrany se objevil Hector Fort, který si odbyl sedmý soutěžní zápas v A-týmu.

Až v průběhu utkání naskočil na hřiště ještě o rok mladší Lamine Yamal, který plní sportovní média od začátku sezony. Ve svých 16 letech předvádí vynikající výkony. Zajímá se o něj PSG. Už nyní je pro katalánský velkoklub mnohdy rozdílovým hráčem.

Pochopitelně je chvályhodné, že se Barcelona dlouhodobě nebojí dávat mladým a talentovaným fotbalistům příležitost a důvěru v takto velkých a důležitých zápasech. Navíc v takovém množství. To se téměř nikde jinde neděje. Jenže to má i svá rizika.

Odvaha, nebo hazard? Barcelona varována, jak k tomu přistoupí?

Barcelona je proslulá tím, že dává šanci mladým hráčům. Její akademie La Masia je celosvětovou chloubou. Na časy, kdy klub mohl do zápasu postavit celou základní jedenáctku z odchovanců, vzpomínají fanoušci dodnes.

V závěru minulé dekády sice nastal odliv, nicméně Xavi Hernández, který klub v létě opustí, na mladé hráče a odchovance sází ve velkém. Možná až přespříliš a neuváženě. Není to tak dávno, co zápas co zápas nechyběli v sestavě Gavi a Pedri. Dva velcí talenti.

Pokud to šlo, hráli každý zápas celý. Jenže teď doplácejí na zranění. Gavi je většinu této sezony mimo a dost možná zmešká letní Euro. Pedri je na tom ještě hůře. Jeho zdravotní trable trvají déle a střádají se. Navíc je evidentní, že se jedná o jeden konkrétní problém způsoben dlouhodobým přetěžováním.

Pedri měl od sezony 2021/22 už devět zdravotních stopek. Až na jednu kratší pauzu kvůli koronaviru se ve všech případech jednalo o svalové potíže, zejména poranění stehenního svalu. Celkově vynechal podle serveru Transfermarkt už 77 utkání, za tu dobu jich naopak za Barcelonu odehrál 81.

Ještě v sezoně 2020/21 přitom talentovaný záložník odehrál 71 soutěžních duelů. Po sezoně s Barcelonou zamířil na Euro, poté absolvoval i olympijské hry a místo pauzy, kterou mu chtěl klub dopřát, naskočil do další rozjeté sezony s katalánským klubem.

S minutáží pro mladé naděje se zkrátka musí nakládat jinak. Pedri sice sám chtěl hrát, nezastavili jej ani doktoři, nicméně to, že mu nikdo nedokázal říct „stop“, ho může stát slibně rozjetou kariéru.

Byla by obrovská škoda, kdyby podobně dopadly i jiné velké naděje, které má Barcelona ve svém kádru. Právě na to ostatně upozorňují fanoušci Blaugranas. Sice jsou na odkaz v podobě talentů pyšní, mají však strach, aby je přetěžování nestálo slibnou budoucnost.

Zdroj: FC Barcelona, LaLiga, Twitter, Transfermarkt, David Beňo

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.