Spojte se s námi

Premier League

Odloženy stovky zápasů aneb Když Anglii zasáhla krutá zima

Zveřejněno

dne

Na fotbalové zápasy v Anglii v čase zimních radovánek jsou fanoučci zvyklí, tzv. “Boxing Day” se stal dokonce nedílnou součástí Vánoc, přesto by se v sezóně 1962/63 na fotbalové stadiony zřejmě nevydali a mnohdy ani neměli tu možnost. Britské ostrovy totiž sevřela krutá zima, jakou jejich obyvatelé nezažili po dobu více než dvě stě let.

Embed from Getty Images

Od časů, kdy Britové zaznamenávají teplotní rekordy ve své zemi, nastala krutější zima do té doby pouze v letech 1683-84 a 1739-40. Potřetí se mrazivé počasí vrátilo v roce 1962. Průměrná lednová teplota činila -2,1 °C (nejnižší od roku 1814), kromě řek a jezer zamrzlo také moře, např. u Doveru zamrzl průliv až čtyři kilometry od pobřeží. Ochromení celého ostrova se samozřejmě nevyhnulo ani sportovnímu životu.

Třetí kolo FA Cupu se natáhlo na neuvěřitelných 66 dní. Všechny zápasy tohoto kola se měly hrát 5. ledna, ovšem dohrála se pouhá tři utkání. Šestnáct duelů z dvaatřiceti bylo dokonce odloženo více než desetkrát. Poslední zápasy 3. kola nejstarší klubové soutěže světa se uskutečnily až 11. března, čímž také došlo ke komplikacím pro 4. kolo FA Cupu.

Zápasy obou těchto kol se prolínaly, takže mohlo dojít k zápasům 3. i 4. kola v jeden den. Samozřejmě nastalo také posunutí zbylých fází soutěže. Finále FA Cupu bylo odehráno 25. května, o tři týdny později, než finále z předchozího roku. Manchester United, který hrál v lize o záchranu, překvapivě porazil 3:1 Leicester City, jenž po celou sezónu patřil k adeptům na ligový titul.

Embed from Getty Images

Sezóna nejvyšší fotbalové ligy byla prodloužena o čtyři týdny od původního data 27. dubna, poslední kolo ligových zápasů se konalo pouhý jeden den před plánovaných finále FA Cupu. Některé soutěže nižších úrovní své sezóny dokonce ani nedokončily.

Zářným příkladem krutých mrazů budiž fakt, že Bolton Wanderers nenastoupil k soutěžnímu zápasu od 8. prosince do 16. února. Celkově bylo v Anglii, napříč čtyřmi nejvyššími soutěžemi, odloženo 261 zápasů.

Reklama
2 komentáře

2 Comments

 1. eM

  11.1.2019 na 11:44

  Ne že bych chtěl kritizovat, ale patrně jste myslel Dover a ne Dunkirk na druhé straně kanálu.

  • Jakub Kepka

   11.1.2019 na 12:47

   Děkujeme za upozornění. 🙂

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Ruik Football Talk

Reklama