Neville: De Jong by měl Barcelonu žalovat! Klub nemůže utrácet za přestupy a pak neplatit vlastním hráčům

Frenkie de Jong je aktuálně jednou z nejsledovanějších postav na přestupovém trhu. Barcelona se jej snaží všemocně zbavit, jenže nizozemskému středopolaři stále dluží 17 milionů eur.

Představte si de Jongovi situaci v praxi. Ve vaší firmě vám za celý minulý rok nezaplatí peníze, které máte dané ve smlouvě. Tvrdí vám, že je firma v těžké finanční situaci a musíte jí pomoct, aby se uzdravila.

Poté ale šéf vesele najímá nové zaměstnance a nabízí jim štědré bonusy. Když se ozvete o své peníze, na které máte dle smlouvy právo, šéf vás chce vyhodit, aby tím váš požadavek zanikl a nemusel vám nic vyplácet. Šílené, že? Tak přesně tak se cítí de Jong v Barceloně.

Katalánci totiž přivedli Lewandowského a Raphinhu, za oba dali dohromady přes 100 milionů eur. K tomu přivedli jako volné hráče Francka Kessiého a Andrease Christensena, navíc nové smlouvy podepsali Ousmane Dembélé a Sergi Roberto. Ale zaplatit vlastním hráčům, co si zaslouží? S tím na Barcelonu nechoďte.

Přitom ale nejde říct, že by teď peníze v klubu nebyly. Prezident Joan Laporta totiž skrz televizní a merch práva rozprodal část klubové budoucnosti na 25 let dopředu, v rozpočtu tak přistálo zhruba 600 milionů eur. Culés je vesele používají na přestupy, de Jong však stále čeká.

A řešení Barcelony? Laporta se chce de Jonga zbavit, snaží se jej prodat za každou cenu. Myslí si totiž, že když de Jong odejde z klubu, jeho požadavek na nevyplacenou mzdu zanikne.

Jenže 25letý záložník ze slunné katalánské metropole odcházet nechce, a tak se celá situace stále točí v kruhu. A to už nevydržel Gary Neville, legendární fotbalista Manchesteru United a momentálně expert anglické stanice Sky Sports.

„De Jong by měl zvážit právní kroky proti Barceloně a všichni hráči by měli stát za ním! Klub utrácí jmění za nové hráče a přitom není schopný zaplatit vlastním hráčům co mají stanovené ve smlouvě. Je to nemorální a porušení smlouvy. FIFPRO (Organizace pro ochranu hráčů) by na tohle šikanování měla dohlédnout a zastavit to,“ napsal na Twitteru Neville.

Zdroj: Twitter, MARCA

Nerad bych to s něčím přirovnával, ale je to jeden z mých největších úspěchů, říká Bílek po postupu do play-off

Viktoria Plzeň to opět zvládla! Tým trenéra Michala Bílka opět zvítězit 2:1 a postupuje do play-off o Ligu mistrů, ve kterém ji stačí vyřadit Karabach a zahraje si po delší pauze skupinovou fázi. Co řekl trenér po zápase?

Šeriff Tiraspol nedokázal zopakovat výkony z minulé sezony, kdy zdolal ve skupinové fázi Ligy mistrů i slavný Real a s Viktorií padl v obou zápasech 1:2.

Tým Michala Bílka má tak jistou skupinovou fázi Evropské ligy a pokud se mu povede vyřadit i Karabach, bude v Plzni ještě více veselo, protože do kasy poputují peníze za Ligu mistrů.

„Nerad bych to s něčím přirovnával, ale je to jeden z mých největších úspěchů. Dostali jsme se už teď daleko, ale ještě nás čekají dva zápasy a pořád boj o Ligu mistrů. Soupeř dnes potvrdil svoji kvalitu, takže je to velmi cenné vítězství,“ řekl Bílek na tiskové konferenci.

Viktoria se díky Janu Klimentovi dostala v prvním poločase do vedení, poté ale neproměnil penaltu Tomáš Chorý a když přišlo na řadu vyrovnání, leckteří fanoušci se obávali. Nakonec ale přidal druhý gól svého týmu Jhon Mosquera.

„Celých 90 minut to byly obrovské nervy. V první půli jsme soupeře nepustili do nějaké výrazné šance, ale po smolné penaltě, která přišla hodně brzy v druhém poločase, tak ty chvíle byly nejhorší. Až, když jsme dali vedoucí a rozhodující branku, tak se nám začalo dýchat o něco lépe,“ dodal.

Skupinová fáze Ligy mistrů je velmi důležitá, i z toho důvodu je nyní náročné se opět soustředit na ligu, ve které Viktorie zamíří do Mladé Boleslavi, kde změří síly s přemožitelem Slavie – Hradcem Králové.

Zdroj: FC Viktoria Plzeň

Vzor na hřišti i mimo něj. Německá legenda hodlá bojkotovat MS v Kataru. Už 11 let má stejný názor

Bývalý kapitán Německa a Bayernu Mnichov Philipp Lahm bude letos v zimě bojkotovat mistrovství světa kvůli špatnému stavu lidských práv hostitelské země Katar.

FIFA čelila široké kritice za udělení turnaje malé zemi Perského zálivu, která má přes dva miliony obyvatel.

Katar se nikdy předtím nekvalifikoval na mistrovství světa a byl na 113. místě na světě, když mu byla udělena práva na pořádání turnaje, který byl letos kvůli extrémním letním teplotám v zemi přesunut na zimu.

Od té doby, co byla země v roce 2010 jmenována hostitelem, byla také široce kritizována situace v oblasti lidských práv v zemi a zacházení s migrujícími pracovníky.

Bývalý krajní obránce Bayernu Mnichov Lahm byl kapitánem Německa na mistrovství světa 2014 v Brazílii a nyní pracuje jako turnajový ředitel německé FA pro Euro 2024.

Ale 38letý hráč říká, že se nezúčastní mistrovství světa v Kataru.

„Nejsem součástí delegace a nechci tam létat jako fanoušek,“ řekl Lahm německému listu Kicker.

„Raději sleduji turnaj z domova.

„Největší roli při zadávání turnaje by měla hrát lidská práva. Pokud země získá zakázku, která je v tomto ohledu na tom s nejhoršími výsledky, začnete přemýšlet o kritériích, podle kterých se rozhodujete.“

„To by se v budoucnu nemělo opakovat. Lidská práva, udržitelnost, velikost země… zdá se, že nic z toho nehrálo roli.“

Vyšetřování The Guardian z roku 2021 zjistilo, že od doby, kdy byl Katar před 12 lety vyhlášen jako hostitelská země, zemřelo v Kataru více než 6 500 migrujících pracovníků, přičemž 37 úmrtí přímo souvisí s výstavbou stadionů pro turnaj.

Podle Amnesty International katarské „úřady nadále omezují svobodu projevu pomocí urážlivých zákonů k potlačení kritických hlasů“, zatímco ženy a LGBTQ+ komunita jsou rovněž utlačovány.

Homosexualita je v Kataru nezákonná a vztahy osob stejného pohlaví mohou vést k trestnímu stíhání a trestu odnětí svobody až na sedm let.

Prezident FIFA Gianni Infantino trval na tom, že „všichni jsou vítáni“ ve státě Perského zálivu, a vyzval fotbalové fanoušky LGBTQ+, aby se turnaje zúčastnili.

Nedávné vyšetřování – vedené společně NRK a SVT ve Švédsku a DR v Dánsku – však zjistilo, že některé hotely v zemi odmítají pobyt párům stejného pohlaví.

Manažer Anglie Gareth Southgate již dříve řekl, že je „velká škoda“, že někteří příznivci Three Lions neodcestují na mistrovství světa do Kataru.

Jeho komentáře však byly kritizovány generálním ředitelem Kataru 2022 Nasserem Al Khaterem, který Southgate varoval, aby „vybíral slova opatrně“.

Už v listopadu se bude konat fotbalové mistrovství světa v Kataru. Kontroverzní šampionát stále vyvolává rozepře. Dlouhodobě s místem konáním nesouhlasí legendární Philipp Lahm, jenž oznámil, že bude šampionát bojkotovat.

Philipp Lahm byl už jako fotbalista proslulý jako naprostý profesionál. Férový muž, vzor, nejlepší možný kapitán. Ještě když válel v dresu německé reprezentace či Bayernu Mnichov, tak se mu nelíbilo, že se bude světový šampionát konat v Kataru.

Psal se rok 2010, kdy byl Katar zvolen coby hostitelská země mistrovství světa. Tento krok byl velmi kritizován. Katar má přes dva miliony obyvatel, v té době byl v žebříčku FIFA na 113. místě a nikdy před tím se nekvalifikoval na světový šampionát.

Mimo to se už v té době řešilo, jak je na tom Katar z pohledu lidských práv. To se ostatně řeší dodnes a leckdo nabádá k tomu, aby se to přehlíželo. FIFA na šampionát láká s tím, že všichni budou v Kataru vítání, přičemž je zřejmé, že opak je pravdou.

V roce 2011 Lahm prohlásil, že pořádat šampionát v Kataru je šílenost. A nyní, když je ředitelem německého svazu pro blížící se Euro 2024, na svá slova navázal oznámením bojkotu.

„Nejsem součástí delegace, která do Kataru poletí, a nechci tam letět ani jako fanoušek. Raději budu turnaj sledovat z domova. Největší roli při výběru místa konání turnaje by měla hrát lidská práva,“ nechal se slyšet legendární fotbalista pro Kicker.

„Pokud turnaj získá nějaká země, která má v tomto ohledu nejhorší výsledky, je čas přemýšlet o kritériích, na základě nichž se rozhoduje. To by se v budoucnu nemělo opakovat. Lidská práva, udržitelnost, velikost země… Zdá se, že nic z toho nehraje roli,“ dodal Lahm.

Zdroj: Kicker, SportBible

Zahozená penalta, skvělý Staněk a zasloužený postup. V Plzni rozhodl Mosquera

Kvalifikace o Ligu mistrů pokračovala odvetnými zápasy třetího předkola včetně utkání Viktorie Plzeň proti Šeriffu Tiraspol. Západočeši vybíhali na trávník v Doosan areně s vedením 2:1 z Moldavska. A svěřenci trenéra Bílka si se situací poradili na výbornou. Po výsledku 2:1 i v odvetě mají Západočeši jistotu minimálně základní skupiny Evropské ligy.

Úvodní minuty přinesly hlavně dobrou obrannou práci Viktorky, která čelila několika náznakům soupeře. Na konci první pětiminutovky Pernambucův centr odvracel Luděk Pernica. Plzeň se dlouhou dobu nemohla dostat ani na vlastní útočnou polovinu.

Až v deváté minutě se Plzeň poprvé objevila ve vážnějším útoku a o minutu později se po po kombinaci po ose Bucha – Kalvach – Chorý – Kliment dostali domácí do vedení. Pro Západočechy měl gól cenu zlata, přiblížil je postupu. Celkové skóre dvojutkání bylo 3:1.

Následující momenty nepřinesly mnoho zajímavého. Až ve 26. minutě se opět na stadionu zlepšila alespoň na chvíli nálada. Evangelou v pokutovém území držel Chorého a stejně jako před týdnem byla nařízena penalta. Na rozdíl od prvního zápasu ale faulovaný útočník Viktorie branku minul. Plzni tak zůstalo vedení pouze 1:0.

Plzeňští fotbalisté hráli disciplinovaně a nepouštěli Šeriff do vyložených šancí. Až ve 37. minutě pálil z velké dálky Mudasiru, jeho projektil ale pouze pozdravil fanoušky ve vyšších řadách. Moldavský tým působil místy až zoufale.

Až do konce poločasu měl více času na míči hostující výběr, nicméně nevypracoval si žádné nebezpečné šance. Po 45 minutách svítilo na tabuli skóre 1:0. Plzeň dělil od postupu jeden poločas.

Hned na úvod druhého poločasu se po první akci Plzně dostal do útoku Šeriff a potom, co na kraji pokutového území na pravé straně zahrál rukou Havel, byla nařízena další penalta utkání. Na rozdíl od Chorého proměnil Rasheed Akanbi s přehledem a vyrovnal zápas na 1:1.

Už ve 49. minutě mohla přijít rychlá odpověď, Kopice zastavili nejdřív obránce Kiki a následně brankář Abalora. O šedesát vteřin později se na druhé straně činil Staněk, který likvidoval pumelici Mudasira. Druhý klíčový zákrok předvedl hned vzápětí. Ouattara totiž mohl hlavou z malého vápna poslat Šeriff do vedení.

Tiraspol výrazně přehrával domácí, kteří chybovali v rozehrávce a místy působila jejich hra až chaoticky. Na hřiště i proto přišel Libor Holík, obránce, který nahradil útočníka Jana Klimenta a změnil rozestavení Plzně. Po hodině hry byl stav utkání 1:1, celkově pak 3:2 pro Plzeň.

Dlouho to ale nevydrželo. V 61. minutě rozehráli Viktoriáni rohový kop z levé strany a Jhon Mosquera uklidil Kalvachův centr do branky. Svěřenci trenéra Bílka měli opět dvoubrankový náskok v součtu obou zápasů.

Další velká šance přišla zhruba sedmnáct minut před koncem, Staňkovi musel s druhou střelou pomáhat jeden ze spoluhráčů. Tiraspolu se krátil čas na případné vyrovnání dvojzápasu a vynucení si prodloužení.

Pomyslný hřebíček do moldavské rakve zarazil Stefanos Evangelou, který pět minut před koncem podkopl unikajícího Sýkoru. Dostal druhou žlutou a Plzeň měla proti deseti postup na dosah. A spolu s tím i jistotu 250 milionů korun za posun o soutěž výš.

Do konce zápasu se už nic významného nestalo a mohla tak propuknout bezmezná radost. Plzenští budou hrát za týden čtvrté předkolo Ligy mistrů a pokud udrží stoprocentní úspěšnost v evropských pohárech, mohli bychom se na ně těšit v milionářské soutěži.