Spojte se s námi


Motorsport

Neskutečný závěr v Rakousku! Tři pády a déšť aneb Kdo ovládl závod ve Spielbergu?

Déšť v závěru závodu zásadně zpřeházel pořadí Velké ceny Rakouska. Na bodech skončili jezdci, které byste v první desítce asi standartně nečekali. Jak závod ve Spielbergu dopadl?

Publikováno

dne

Déšť v závěru závodu zásadně zpřeházel pořadí Velké ceny Rakouska. Na bodech skončili jezdci, které byste v první desítce asi standartně nečekali. Jak závod ve Spielbergu dopadl?

Parádní start z pole position předvedl Jorge Martin, který ze svého startovního slotu doslova vystřelil do první zatáčky. Následně však ale vedení ztratil a do čela se dostal Francesco Bagnaia, kterého na druhém místě doplnil Johann Zarco.

V úvodních kolech jsme sledovali krásné souboje o pořadí, na pódiové umístění se dostal ve třetím kole Marc Márquez na motocyklu Honda. Naopak aktuální lídr šampionátu, Fabio Quartararo, se propadl až na šestou příčku.

Dvaadvacetiletý Francouz se však v pátém kole dostal na čtvrtou pozici a posouval se postupně pořadím vzhůru.

V sedmém kole byl k vidění nádherný souboj tří jezdců – Quartarara, Márqueze a Martina. Právě první jmenovaný využil Marquézovy chyby na výjezdu ze třetí zatáčky, předjel i Martina a dostal se na druhé místo!

Márquez ale následný souboj s Martinem zvládl a ukořistil pozici číslo 3. V sedmém okruhu přišlo první odstoupení – Enea Bastianini zajel do boxů kvůli výraznému poškození na jeho motocyklu. Bastianinimu doslova odletěla kapotáž.

V osmém kole se Quartararo dostal do čela závodu, leč pouze na malou chvíli. V dalším průběhu závodu se vedoucí trojice vzdalovala svým pronásledovatelům. Druhý pád přinesla Velká cena Rakouska v devatenáctém kole.

V hodně rychlé deváté zatáčce spadl Zarco a na další stupně vítězů si tak bude muset počkat. A o čtyři kola později řízení své motorky nezvládl další adept na pódiová umístění, Miguel Oliveira.

Čtyři kola před koncem závodu se sjelo šest jezdců a my sledovali famózní souboj o první místo. Hned pět závodníků z této šestice ale v dalším okruhu zajelo do boxů pro výměnu motorky kvůli pneumatikám do mokrých podmínek.

Konkrétně Márquez, Bagnaia, Martin, Quartararo a Joan Mir. Brad Binder se rozhodl zůstat na pneumatikách do sucha a zkusit loterii.

Tím, že zůstal na závodní dráze si sice vybudoval solidní náskok, jenže zejména poslední kolo jel už de facto bez brzd. To také v pozávodním rozhovoru nezapomněl zmínit. Nakonec ale udržet první místo zvládl, a to s náskokem téměř 10 vteřin.

„Bylo to opravdu strašidelné, nakonec jsem se ale rozhodl jít do té loterie a vyšlo to. Při průjezdu poslední zatáčkou jsem myslel na to a počítal, kolik vteřin na kolo asi ztratíme, když zůstaneme na mokré trati s pneumatikami do sucha,“ přiznal Binder.

„Tohle vítězství je naprosto úžasné, musím poděkovat každému, kdo se na něm podílel. Poslední kolo bylo těžké se vůbec udržet na trati, bylo tam hned několik momentů, kdy jsem si říkal, že spadnu. Někdo nade mnou nejspíše držel ochrannou ruku. Úplně mi vychladly pneumatiky a brzdy, v závěru jsem jel de facto bez brzd,“ dodal.

Binder byl v posledním kole o 15 vteřin pomalejší než Martin, třetí muž v konečném pořadí. Jak každopádně Velká cena Rakouska dopadla?

Vítězství v závodě bere Binder na motocyklu Red Bull KTM, kteří zde vyhráli svůj domácí závod. Druhé místo obsadil Bagnaia ve službách týmu Ducati Lenovo Team. Na stupních vítězů je doplnil Jorge Martin (Pramac Racing).

Čtvrtý proťal cílovou čáru Joan Mir (Suzuki Ecstar), pátý skončil Luca Marini (Esponsorama Racing), šestý Iker Lecuona (Tech 3 KTM), sedmý Quartararo (Monster Energy Yamaha), osmý Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT), devátý Alex Márquez (LCR Honda) a nejlepší desítku uzavřel Aleix Espargaro (Aprilia Racing).

Nutno podotknout, poslední jmenovaný byl ještě jedno kolo před koncem závodu na třetím místě. To je důkaz toho, jak obtížné vůbec je na pneumatikách do sucha udržet svou motorku na mokré trati.

Zdroj: Moto GP Živě

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.