Nermin Crnkić: Chtěl bych si zahrát v MLS. Působení v Jablonci byla skvělá volba pro moji kariéru

Nermin Crnkić se narodil v Bosně a Hercegovině, ale kvůli válce opustil s rodinou svou zemi a odešel do Německa, kde začal s fotbalem. V Německu žil do svých sedmi let, než natrvalo odešel do USA. Osmadvacetiletý záložník zavzpomínal pro Ruik na své fotbalové začátky v USA nebo prozradil, jak moc mu pomohlo působení v Jablonci.

Zdroj: fkjablonec.cz

Narodil jste se v Bosně a Hercegovině, ale kvůli válce jste s rodinou odešel ještě jako malý kluk. Můžete nám prozradit, jaké byly Vaše fotbalové začátky?

S fotbalem jsem začal ve třech letech v Německu, kde jsem žil do svých sedmi let. Potom jsme se rozhodli s rodinou odejít do USA. Já jsem chtěl hrát jenom fotbal, a tak mi jeden známý v USA pomohl najít klub, kde bych mohl začít hrát co nejdříve.

Jaké byly pro vás a vaší rodinu začátky v USA?

Začátky byly pro mě opravdu těžké, protože jsem neuměl ani slovo anglicky a skoro nikoho tam neznal. Chtělo to ale jen čas, abych si zvykl a postupem času bylo všechno lepší a lepší.

Na profesionální úrovni jste začal hrát v USA za Michigan Bucks. Jaký je rozdíl mezi fotbalem v USA a Evropě?

Rozdíl je opravdu velký mezi fotbalem v USA a Evropě. V USA musíte projít vysokou školou, abyste měl možnost zaujmout nějaký klub, kdežto v Evropě jakmile uvidí talentovaného hráče, tak si ho vezmou a pracují s ním.

Vždycky bych řekl hráčům, že pokud mají možnost odejít do Evropy, tak by toho měli využít. Fotbal je v Evropě lepší, kvalitnější a díky tréninkům s talentovanými hráči vám to pomůže se zlepšovat.

Z Michiganu jste se dostal do švédského klubu Sandvikens. Jak jste se dostal do Švédska z USA?

Za Michigan jsem začal hrát jako opravdu mladý hráč a stihl jsem si velmi rychle udělat dobré jméno. Někteří skauti byli na každém našem zápase a to mi pomohlo k přestupu do Švédska. Ale nejprve jsem musel dodělat školu, když jsem odcházel, tak mi bylo nějakých osmnáct let.

Zdroj: FK Jablonec

Ve Švédsku jste se dokázal prosadit a zasloužil jste si přestupu do Jablonce. Jak vzpomínáte na své působení v u nás?

Ve Švédsku se mi opravdu dařilo a pomáhala mi jedna rodina, u které jsem žil, protože znali jednoho agenta v Česku. Měl jsem s ním pár rozhovorů a po dvou sezónách ve Švédsku jsem odešel do Jablonce.

Jablonec jsem si hrozně zamiloval. Je to naprosto skvělý klub pro mladé hráče, protože jak můžete vidět, vždy skončí v lize mezi TOP 5. Podle mě je Jablonec naprosto skvělá volba pro mladé hráče, kde můžou odstartovat svojí kariéru.

Než jste dostal výraznější šanci v Jablonci, tak jste zamířil na hostování do Znojma. Bylo to pro Vás správné rozhodnutí jít se rozehrát právě tam?

Bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat. Když jsem dorazil do Jablonce, tak jsem se dohodl s klubem, že půjdu na hostování, abych měl herní vytížení a rozehrál se. Já jsem si opravdu věřil, že mám na první ligu, a když jsem dostal šanci hrát za Znojmo, tak to byl skvělý způsob, jak ukázat Jablonci, že na to skutečně mám.

Sledujete stále českou ligu?

Ano, vždycky se podívám, jak hrál Jablonec o víkendu. Jablonec mi pomohl v kariéře a na to nikdy nezapomenu. Také bych chtěl poděkovat prezidentovi Jablonce panu Peltovi, protože on mi umožnil hrát za tak skvělý klub.

Po konci v Jablonci jste se rozhodl odejít do Slovanu Bratislava, kde jste ovšem dlouho nepůsobil. Co se stalo?

Ve Slovanu jsem prožil dobrý čas, ale ne dost dlouhý, protože když jsem tam začal hrát, tak se mi ozvalo FK Sarajevo. Vedení Sarajeva mně nalákalo na to, že bych měl snazší dostat se do národního týmu Bosny a proto jsem se rozhodl rozvázat smlouvu se Slovanem a odejít do FK Sarajeva.

S odstupem času si myslím, že to byla opravdu chyba opustit Slovan, protože se jedná o skutečně velký klub. Čas nejde vrátit a já přeji Slovanu jen to nejlepší.

Nermin Crnkić pojačao FK Sarajevo, krilni fudbaler stiže iz FC Slovan  Bratislava | Oficijelna stranica FK Sarajevo
Zdroj: fksarajevo.ba

I přesto jak vzpomínáte na působení v Sarajevu?

FK Sarajevo je jedním z největších klubů v Bosně, takže to byla velká zkušenost pro mě a i tam jsem zažil celkem povedené období. Líbilo se mi tam i po životní stránce, protože Sarajevo je opravdu krásné město.

Ze Sarajeva jste odešel na chvilku do nižší německé soutěže, ale už jste opět zpět v Bosně a Hercegovině, kde nastupujete za Tuzla City. Máte v plánu usadit se v Bosně nebo byste chtěl vyzkoušet nějaké zahraniční angažmá?

Přemýšlel jsem spíše o tom, že bych se ještě někam rád posunul ve své kariéře. Měl jsem pár nabídek než jenom z Tuzla City, ale prezident klubu je z USA a máme spolu opravdu dobrý vztah, tak jsem tu zůstal. Ale myslím si, že je to moje poslední sezóna v Bosně, protože bych si chtěl zahrát MLS v USA a být o něco blíže rodině.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Damková končí v Komisi rozhodčích UEFA!

Po zatčení Romana Berbra a jeho rezignaci na všechny funkce ve FAČR se rozhodla skončit také jeho partnerka Dagmar Damková. Zůstávala však nadále členkou Komise rozhodčích UEFA. To už je však minulostí.

Martin Hašek musí Spartě zaplatit 800 000 eur! Rozhodl tak Sbor rozhodců FAČR

Sága Martina Haška s pražskou Spartou se táhne už od ledna. A teď došla ke svému konci, pro mladého hráče velice krutému. "Sbor se zabýval výpovědí profesionální smlouvy bývalým hráčem Haškem, kterou klub označil ve svém návrhu za neoprávněnou," uvedla na svých stránkách Sparta.

Trojitý zářez Sparty? Chorvatský rozhodčí Strukan utkání nezvládl

Nejen kopec smůly, ale především kontroverzní rozhodnutí rozhodcovské trojice vedenou Chorvatem Strukanem. I s tím se museli Letenští potýkat v souboji Evropské ligy proti francouzskému Lille.