Nepochopený inovátor Martin Hašek st.: České prostředí je proti novým myšlenkám

Českým fotbalovým prostředím v září zahýbalo první obsáhlé vyjádření Martina Haška ml. k dění na Spartě. Chladnými však nenechává mnohé ani otec bývalého záložníka Sparty, momentálně nezaměstnaného, Martin Hašek st. Ten svými názory a otevřeně sdělovanými myšlenkami čeří, dle něj zatuchlou, trenérskou vodu v České republice.

Zdroj: bohemians.cz

Deník Sport již nějakou dobu vydává speciální přílohu pro trenéry s názvem COACH. V magazínu nejčtenějšího sportovního deníku mohou trenéři napříč sportovním odvětvím nalézt inspiraci, vzdělat se v některých trenérsko-manažerských otázkách či si přečíst příběhy nejznámějších a nejkvalitnějších trenérů světa.

Do rubriky Dialog si Zdeněk Haník, taktéž známý trenér a zakladatel Unie profesionálních trenérů při ČOV, naposledy pozval bývalého fotbalového reprezentanta a trenéra Sparty či Bohemians 1905, Martina Haška st. Toho Haník považuje za jednoho z průkopníků moderního trenérského pojetí, byť mnohými dosud nepochopeného. Hašek se vyjadřoval k zajímavým tématům a myšlenkám, přinášíme některé z nich.

O cestě RB Salzburg. Šla by aplikovat v České republice?

“V Salzburgu si stanovili jasná pravidla, jak budou fungovat. Mají přesně stanoveno, jaké přivádějí hráče, jaké typy, jakého věku. A dělají fotbal jako byznys. Hráče potom prodávají a jsou mimořádně úspěšní – jak sportovně, tak ekonomicky. A to je podle mě cesta, která by šla opakovat i v Česku, minimálně s penězi, co má Sparta nebo Slavia. Podle mě by to nebyl problém.”

O tom, jak investovat do rozvoje českých fotbalových klubů

“Tak, jako chytrý stát dává peníze do vědy a výzkumu, protože ví, že mu to něco v budoucnu vygeneruje, ale je smířen s tím, že to nebude příští rok, tak stejným způsobem by měl dát fotbalový klub peníze do rozvoje. Ale opravdu to musí být rozvoj. Ne, že postavím šest hřišť a: tady dělejte, že něco děláte. U toho musí být lidi, zaplacení odborníci, kteří se neustále vzdělávají a jsou odborně řízení. A to v Česku na podobné úrovni není, zatím jsem se s tím nesetkal.”

O úrovni českých trenérů

“Věřím, že se většina opravdu snaží, ale přesto si myslím, že propast mezi českým fotbalem a vyspělým světem se prohlubuje. Když taky kdokoliv zpochybní cokoliv moderního, okamžitě se mu dostane mediální podpora, protože i mnozí novináři jsou nevzdělaní a neodborní.

Ten, kdo předkládá informace typu ‘fotbal není složitá věc, míč je kulatý, rozhoduje se na hřišti a hraje 11 na 11’, tak dostane prostor. A cokoliv nového se dehonestuje. Prostředí je nastavené na to, aby tam nové myšlenky nepronikly.”

Důvod odmítání nových a inovativních myšlenek

“Lidi, kterým vlak ujel, se bojí, protože by museli brzy z toho prostoru odejít. A i přesto, že v českém fotbalu je ve srovnání s vyspělým fotbalovým světem peněz skutečné málo, tak jich je dost na to, aby se spousta lidí v tom prostoru pohybovala a měli se dobře. Takže o ty pozice se bojuje.”

Kudy z toho ven

“Obecně, pokud se má něco měnit, tak buď revolučně, nebo evolučně. Na prospěšnost revoluce nevěřím, takže zůstává evoluce. A evoluce potřebuje čas. Nově myšlení se prosadí automaticky s tím, jak starší lidé budou stárnout víc a víc, až budou pozice opouštět. A musíme doufat, že ti mladí budou z principu schopní fotbal posunout. Snížit tu ztrátu, kterou máme za vyspělým světem.”

“Když mluvím o fotbalovém prostředí, že je zkostnatělé, tak to souvisí se všemi lidmi, kteří se v něm pohybují. Hráč, trenér, ale i sportovní ředitel, majitel, fanoušek, novinář, trávníkář, masér, sekretář. Ti všichni mají svůj názor, všichni něco říkají. A čím budou všichni kompetentnější, tím to prostředí bude sofistikovanější.”

O osobním přesvědčení, ze kterého neuhne

“Fotbal dělám 45 let a tu hru miluju. Práce trenéra je přes všechny složitosti krásná. Aby to mělo smysl, tak ti, kteří chtěli, už si vzali inspiraci z toho, o čem jsme se tady bavili. A těm, kteří to vnímají jako útok na sebe nebo ohrožení svých pozic, nemá smysl nic vzkazovat.”

Bude jednou píle a zapálení Martina Haška st. do modernizace trenérského prostředí v českém fotbale náležitě oceněna? Anebo se přiřadí k Jaroslavu Hřebíkovi, jemuž je vyčítáno, že fotbal teoreticky umí na výbornou, ale do reality své myšlenky nikdy pořádně nepřenesl?

Zdroj: magazín COACH Deníku Sport

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Pravdu má Hašek st. v tom,že se trenéři nevzdělávají.Nejsou ochotni ani spolupracovat s psychology a sami nedovedou tuto stránku tréninku používat.Ovšem řeči Haška st.dehonestuje právě jeho nadutost a myšlenky,že on je ten pravý.Zatím při trénování nic zvláštního nedokázal.Zase je fakt,že ho trenéři mezi sebe nechtějí pustit.A tak je trenér vyhozen a čeká,až vyhodí jiného trenéra a on nastoupí za něho.Tak se nic nezmění.Jen ještě připomenu slova Moralese,který kdysi treénoval v Příbrami.V této zemi se málo trénuje!Lze si všimnout,že po 60-70té minutě mají naši hráči potíže s fyzičkou.Jen Slavia se dnes tomu vymyká,což jako sparťan říkám nerad.

  • Nic na tom nemění fakt, že je debil a jeho synacek tuplovanej. A to jsem měl staryho do té kauzy rád. Tímto jsem si uvědomil, že jsem byl blahovy, sundal jsem růžové brýle, procitl a zjistil, že je to prospecharska svině, co se nebojí veřejné lhát. Doufám, že ho vezme v budoucnu tak horní dolní. Kretena.

  • Vpodstatě přesně řečeno. Ono je až k smíchu když v těch posledních pár zápasech sezóny kdy je potřeba zamakat na záchranu(a není to jen Příbram) hráči už někde v 60-70tý minutě dostávají křeče z toho jak sou “moc unavení”. Předně, kdyby tak hráli celou sezónu tak se zachraňovat nemusí a potom je tu stejně otázka jak může profesionální fotbalista takhle fyzicky odpadnout?
   Vždyť od toho sou placení aby jednou týdně naplno odběhali jeden zápas a klub by si tu přípravu měl pohlídat, protože on je ten kdo to platí.
   Čistě matematicky, pokud hráč odpadá v závěru sezóny, v 60tý minutě, tak to znamená, že celou sezónu hrál jen na +-60%. Pokud po 60ti minutách má hráč “odběháno” jako normálně po 90ti plus, tak to v pořádku není a klub by se měl zamyslet proč tomu tak je.

 2. Tělocvikář, Hřebíkův žák. Smrtící koktejl. Haška st. kabina taky nemusela. Hráč,který donáší neoblíbenému trenérovi má zcela jistě charakterovou vadu

 3. Nesmysl.Jen pro neznalé.Trenéři se vzdělávájí,psychologi a jiné netrenérské pozice kluby mají.Možná Hašek je génius a myslí že by vše zvládl sám.Že takového chytrolína už někdo nazaměstnal.Asi je již česká liga pro něj malá.Taky asi čeká na nabíku z Anglie,nebo Španělska či Německa.Že by to tam pozvedl.To se ale načeká.

 4. Uz jsem se zminoval jednou, je namysleny a mysli ze rozumi vsemu i mimo fotbal. Maji to v rodine, starsi bracha chce byt presidentem.

 5. Hašek je posledni dobou v českem fotbale veliky pojem dva ubrečeny z jedne rodiny a třetí ktery byl suprovej brankář,ale o to je horší podnikatel jim krasně sekunduje

 6. Vy klaouni, zdá se, že jste do balónu v životě nekopli! Za Hřebíka byla Sparta v Evropě schopná konkurovat a ctila nové fotbalové trendy, což byla práce jenom Hřebíka! Tím předběhl dobu tak, že starší struktury trenérů ji nepochopily dodnes! Hašek byl v tomto náročném celoplošném kondičně náročném systému klíčovým a příkladem pro ostatní, ale takto tvrdě pracovat bylo ochotno minimum hráčů. Samotní hráči se tedy postarali o to,aby náročný a důsledný trenér byl časem odvolán!? Jak je to možný, jak je možný , že klub nepodržel ten progres, který přišel! A hodili to zas na roky na starou kolej! A o tom Hašek mluví Vy ňoumové! V profi fotbale jsem se jako trenér pohyboval a dopadl jsem podobně, protože jsem šel dopředu! Trpiš., Svědík, Hašek Ti musí dělat fotbal! Dejte si hlavu na krk!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ronaldo je vyšetřován kvůli návratu do Itálie s pozitivním testem na Covid-19

Vincenzo Spadafora, italský ministr sportu, kritizuje Cristiana Ronalda, který se rozhodl odletět zpět do Itálie poté, co měl pozitivní test na koronavirus během mezinárodního utkání s Portugalskem.

Fede Valverde se pomalu stává klíčovým hráčem Realu Madrid. Kde se vzal a jakou má zvláštní přezdívku?

Federico Valverde v sobotním El Clasicu poslal Real Madrid do vedení a španělská média ho označila za muže zápasu. La ligu moc nesledujete a nevíte o koho jde? Tak si 22letého Uruguayce rychle zapamatujte, pomalu totiž přebírá otěže madridské zálohy a potenciál má skutečně obrovský.

Vrba do Baníku? Pod Kozlem to nešlape, majitel Brabec již o něj dříve několikrát zájem projevil

V minulosti se Vrba vyjádřil v tom smyslu, že by si jednou znovu rád zatrénoval blízko jeho rodišti v Ostravě. Nadešel teď po vyhazovu z bulharského Ludogorets Razgradu ten pravý čas na splnění tohoto přání?