Německo zahájilo domácí šampionát vysokým vítězstvím. Skotové hráli polovinu zápasu v deseti

EURO 2024 v jedné z nejfotbalovějších zemí začalo. Domácí Německo se v pátek večer v zahajovacím zápase po slavnostním ceremoniálu v mnichovské aréně utkalo se Skotskem. V polovině klání vedlo 3:0, celý druhý poločas navíc odehrálo v početní výhodě. V přesilovce se ještě dvakrát prosadilo a také jednou inkasovalo, takže zvítězilo 5:1.

Vsaďte si s bonusem a získejte 500 Kč zdarma

Němečtí fotbalisté byli od začátku směrem dopředu aktivnější a už po deseti minutách hry slavili na vyprodaném stadionu vedoucí gól. Florian Wirtz rozvlnil svou přízemní střelou síť po brankářově zásahu a odrazu od levé tyče.

V 19. minutě to bylo už 2:0, protože útočnou akci započatou Gündoğanem zakončil po Havertzově asistenci přesnou ranou pod břevno Jamal Musiala. Svěřenci Juliana Nagelsmanna průběh duelu i nadále poměrně v klidu kontrolovali.

Ve 25. minutě odpískal hlavní rozhodčí po nedovoleném zákroku na střelce druhé branky penaltu, ale po konzultaci s VARem nakonec nařídil pouze přímý volný kop. K faulu totiž došlo těsně před pokutovým územím. Havertzův pokus se pak nicméně s úspěchem nesetkal.

Další důležité dění ve skotském vápně přinesl závěr prvního poločasu. Gündoğan nejprve hlavičkou nepřekonal gólmana a poté ho fauloval Ryan Porteous, kterému sudí po zhlédnutí videa za tvrdý úder podrážkou do soupeřova kotníku udělil červenou kartu. Pokutový kop následně proměnil Kai Havertz.

V základní sestavě Německa proběhlo o poločasové přestávce jedno střídání. Roberta Andricha se žlutou kartou nahradil Pascal Groß. Trenér oslabených Skotů Steve Clarke poslal na hřiště místo útočníka Chého Adamse obránce Granta Hanleyho.

Ostrované čelili po pauze tlaku favorita, který se pokoušel přidat další góly. Například Wirtz v 58. minutě střílel ze slibné pozice těsně nad bránu. Naopak reprezentanti Skotska se k ofenzivním výpadům téměř nedostávali.

V 68. minutě se krátce po svém příchodu na trávník prosadil Niclas Füllkrug, jenž prudkou střelou do pravé šibenice nedal brankáři Angusi Gunnovi šanci. Německo tak vedlo 4:0, přičemž Manuel Neuer absolvoval zápas skoro bez práce.

Čtvrt hodiny před koncem se Füllkrug trefil podruhé, tentokrát však byla radost předčasná z důvodu vzápětí odhaleného ofsajdu. V 87. se skóre měnilo, ale nečekaně na druhé straně.

Skotsko zahrávalo zleva standardní situaci, McKenna ve vápně hlavičkoval a Antonio Rüdiger si nechtěně hlavou srazil míč do vlastní svatyně. Utkání skončilo 5:1, protože v nastavení po pohledné kombinaci vystřelil zpoza šestnáctky přesně k tyči Emre Can.

Pořádající Německo si tedy na mistrovství Evropy připsalo ve skupině A první tři body. Druhý souboj v rámci této čtveřice, čili střetnutí Švýcarska s Maďarskem se odehraje v sobotu od 15 hodin.

Zdroj: UEFA, ČT sport