Spojte se s námi


Fotbal

Německo vyšle Maďarům jasný vzkaz! Allianz Arena se rozzáří duhovými barvami

V úterý 15. června vstoupilo Maďarsko prvním zápasem do evropského šampionátu. Ve stejný den ale maďarský parlament schválil legislativu, která zakazuje jakoukoliv propagaci LGBT komunity. Tento krok se dočkal velké kritiky a jasný vzkaz má v plánu vyslat také Německo.

Publikováno

dne

V úterý 15. června vstoupilo Maďarsko prvním zápasem do evropského šampionátu. Ve stejný den ale maďarský parlament schválil legislativu, která zakazuje jakoukoliv propagaci LGBT komunity. Tento krok se dočkal velké kritiky a jasný vzkaz má v plánu vyslat také Německo.

Zdroj: Tobias Alt, Tobi 87, CC BY-SA 4.0

Maďarsko nemá v Evropě zrovna nejlepší pověst. Důvodů je několik, zejména extrémní nacionalismus, zcela běžný rasismus či diskriminace LGBT komunity.

Zejména diskriminace LGBT komunity dosáhla vcelku nedávno nové úrovně, když byla schválena legislativa, která zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. 

Legislativa však obsahuje také dodatky, které zakazují zobrazení jiné sexuální orientace než heterosexuální ve školních programech, filmech či reklamách cílených na nezletilé. Vláda si od tohoto kroku slibuje zdravý tělesný a dušení vývoj dětí.

Tento krok se však setkává s kritikou nejen v Maďarsku, ale také v zahraničí. Zejména pak v Německu, které odsuzuje nacionalismus i veškeré projevy nenávisti či diskriminace menšin.

I fotbalové kluby v Německu pravidelně bojují proti diskriminacím, nejinak je tomu v reprezentaci. Například gólman Manuel Neuer proti Portugalsku i Francii chytal zápas s kapitánskou páskou v duhových barvách, aby vyjádřil podporu LGBT komunitě.

A až bude ve středu mnichovská Allianz Arena hostit duel Německa s Maďarskem, dost možná vyšle Maďarům jasný vzkaz.

Mnichovští radní totiž předložili v hlavním bavorském městě návrh na osvětlení Allianz Areny v duhových barvách.

„Mnichov podporuje rozmanitost, toleranci a rovnost ve sportu i společnosti. Rada si přeje vyslat viditelnou zprávu solidarity LGBT komunitě v Maďarsku, která je diskriminovaná nedávno schválenou legislativou,“ zní v návrhu všech šesti frakcí mnichovské městské rady.

Dle radních je v Maďarsku systematicky omezován právní stát a nejinak tomu je se základními lidskými svobodami. Zákon pak prý porušuje také Listinu základních práv EU či Úmluvu OSN o právech dítěte. A porušuje toho i více.

Nutno zmínit, že i maďarský gólman Peter Gulacsi, který hájí na klubové úrovni barvy RB Lipska, nedávno vyjádřil podporu manželství osob stejného pohlaví.

To ale v Maďarsku nic neznamená. Na zápasy Eura totiž chodí ultra pravicové skupiny, které se netají antisemitskými a rasistickými postoji a názory.

V obou zápasech, které hostila Budapešť, byly sektory za brankou obsazeny takzvanou Karpatskou brigádou, což je neonacistická ultras skupina, která na stadionu zpívala chorály zaměřené proti LGBT komunitě. Stejně tak nechyběly transparenty kritizující klečení fotbalistů.

Chování maďarských fanoušků v obou zápasech již vyšetřuje UEFA.

Zdroj: DW

Reklama

Oblíbené