Reklama

Nejlepší hráč Eura měl za celý šampionát pouze 9 zákroků!

Gianluigi Donnarumma se bezpochybně výrazným písmem zapsal do historie Eura. V semifinále i finále vychytal penalty a zajistil Itálii celkové vítězství. O tom, jestli si zasloužil ocenění nejlepšího hráče turnaje, se dá spekulovat, ale je holý fakt, že byl velice důležitým faktorem italského úspěchu. Každopádně se na to podíváme trochu detailněji.

Bezprostředně po finálovém klání s Anglií Gianluigi Donnarumma obdržel od UEFY cenu za nejlepšího hráče turnaje. Poté slavil a následně rychle cestoval do Paříze, kde podepsal pětiletý kontrakt s PSG.

Pařížané si mnou ruce získali nejlepšího hráče turnaje v podstatě zadarmo. Donnarummovi je teprve 22 let a už je ostřílený velkými zápasy, které navíc umí.

Ale pozor! Za celý turnaj si připsal “pouze” 9 zákroků. Pro porovnání třeba Tomáš Vaclík úspěšně zlikvidoval 14 střel.

Švýcar Sommer, který byl v této disciplíně nejlepší na celém turnaji zkrotil 21 střeleckých pokusů!

Devět úspěšných zákroků se v této metrice rovná až 17. místu mezi všemi gólmany Eura. Na druhou stranu 22letý brankář odehrál na celém turnaji nejvíce minut ze všech hráčů (718) a skvělá obrana je i jeho vizitka. Brankáři by měli být vynikají komunikátoři.

Donnarumma neovládl ani statistiku v počtu čistých kont nebo procentuální úspěšnost zákroků. Nejvyšší počet udržených nul měl finálový sok Itálie Angličan Jordan Pickford (5). Brankář Evertonu ovládl i metriku úspěšnosti zákroků (88,2 %). Italský hrdina skončil s Tomášem Vaclíkem na třetím místě se 75 %.

Zdroje: UEFA, FBREF

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené