Spojte se s námi


Fotbal

MS 1998 ve Francii: Zlatý gól, domácí vítězové, české zklamání v kvalifikaci, hvězdný Šuker

Mistrovství světa v roce 1998 pořádala Francie, a to v 10 městech. Tento turnaj se musel obejít bez evropských vicemistrů z roku 1996 – reprezentace České republiky. Šestnáctý světový šampionát však nabídl mnoho nezapomenutelných momentů a skvělých zápasů, v čele s domácím vítězstvím Francie!

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1998 pořádala Francie, a to v 10 městech. Tento turnaj se musel obejít bez evropských vicemistrů z roku 1996 – reprezentace České republiky. Šestnáctý světový šampionát však nabídl mnoho nezapomenutelných momentů a skvělých zápasů, v čele s domácím vítězstvím Francie!

MS 1998 ve Francii bylo již v pořadí šestnáctým turnajem v historii, přičemž kvalifikace na něj se zúčastnilo 174 celků. Na turnaji v Saint-Dennis, Montpellieru, Nantes, Marseille, Saint-Étienne, Bordeaux, Toulouse, Lens, Lyonu a Paříži si však mohlo zahrát pouze 32 z nich.

Právě pro tento světový šampionát FIFA změnila nejen herní formát turnaje, ale také navýšila počet zemí, které se do mistrovství světa ve fotbale mohou zapojit. V předchozích šampionátech se na MS mohlo dostat jen 24 týmů.

Lépe řečeno – ne, že by Mezinárodní fotbalová federace vyloženě změnila herní systém jako takový, ale při 32 účastnících nám po skončení základních skupin MS vypadl žebříček třetích týmů. Pro mnohé by se dalo říct – konečně.

Od MS 1998 ve Francii začalo platit ono známé rozdělení šampionátu, a tedy jednoduchých osm základních skupin a poté vyřazovací fáze v podobě osmifinále, čtvrtfinále, semifinále, finále a souboje o bronz.

Kvalifikanti, velké zklamání v kvalifikaci aneb MS bez Česka

Světový šampionát v roce 1998 se nicméně musel obejít bez reprezentace České republiky, jakožto vicemistrů Eura 1996. Ta se totiž na MS 1998 ve Francii neprobojovala a už v kvalifikaci tak došlo k velkému překvapení, pro české fanoušky se pochopitelně jednalo o obrovské zklamání.

Více o působení českého národního výběru v kvalifikaci na MS 1998 ve Francii se dozvíte v našem výše přiloženém speciálu. Právě tam přináší své skvělé postřehy můj kolega a jeden z nejzkušenějších fotbalových novinářů České republiky Stanislav Hrabě, jenž se ostatně v roli novináře tohoto turnaje účastnil.

Pokud tedy máte zájem, určitě se neváhejte dostavit a poslechnout si zhruba hodinové povídání plné jinak těžko dohledatelných zajímavostí a osobních postřehů. A to samozřejmě nejen o onom kvalifikačním zklamání, nýbrž o celém turnaji.

Co se každopádně konkrétních kvalifikantů týče, do MS 1998 ve Francii zasáhlo 15 evropských celků, 7 amerických, 5 afrických a 4 asijské. Za poslední jmenovaný kontinent to byly reprezentace Íránu, Japonska, Jižní Koreji a Saúdské Arábie.

Nigérie, Maroko, Kamerun, JAR a Tunisko – to byli zástupci Afriky. Za americký kontinent na toto mistrovství přicestovaly následující země – Paraguay, Kolumbie, Argentina, Brazílie, Jamajka, USA a Mexiko.

Největší zastoupení měla na mistrovství světa ve fotbale v roce 1998 tradičně Evropa, načež se z kvalifikace na tento turnaj probojovali Rakušané, Němci, Rumuni, Bulhaři, Italové, Belgičané, Angličané, Norové, Srbové a Černohorci, Dánové, Nizozemci, Francouzi, Chorvaté a v neposlední řadě také Skotové a Španělé.

Zlatý gól

Velkou novinkou na tomto světovém šampionátu byl zlatý gól, na který ostatně doplatila česká reprezentace ve finále Eura 1996. Toto pravidlo však nebylo povinné a pořadatelé jednotlivých soutěží se mohli rozhodnout, zda ho aplikují či nikoliv.

Věříme však, že zlatý gól je natolik známým pojmem, že není třeba jej v tomto článku nikterak detailně rozebírat. A co víc, více zlatý gól rozebíráme v našem výše zmíněném speciálu.

Domácí pohádka, parádní tažení Chorvatů, stříbrná Brazílie

Pro Francii to byl nejlepší světový šampionát ve fotbalové historii. A k tomu všemu se dá použít i slovo kouzelný, jelikož Francouzi získali zlato na domácím území. Francouzský národní výběr prošel zcela bez problémů už svou základní skupinou, když po třech zápasech měli na kontě tři vítězství, devět bodů a skóre 9:1.

Ve vyřazovací fázi však přišly vyrovnané zápasy a těžké boje. Už osmifinálový duel s Paraguayí muselo rozhodnout až prodloužení, byť byla Francie lepším týmem. Utkání nicméně ve 113. minutě ukončil ve prospěch Francouzů Laurent Blanc. Stal se tak prvním fotbalistou v historii, jenž vsítil zlatý gól.

Co se týče Chorvatska a Brazílie, jakožto dvou ze tří nejlepších týmů turnaje, Chorvaté do osmifinále postoupili z druhé příčky základní skupiny, když za sebou nechali Jamajku a naprosto bezzubé Japonsko.

Brazilci ve skupině A přece jen jednou prohráli, nakonec jim ale i dvě výhry stačily ke skupinovému prvenství před Norskem, Marokem a Skotskem. Na druhou stranu, v osmifinále si pak brazilský národní výběr poradil s Chile jasně 4:1, Chorvaty poslal dále přes Rumunsko hvězdný Davo Šuker.

Ti pak naprosto excelovali ve čtvrtfinálovém klání s Německem, když dokázali zastavit rozjetou mašinu a zvítězit 3:0. Brazílie s Dánskem sice nejprve prohrávala, poté ale díky gólům Bebeta a Rivalda vyhrála 3:2 a postoupila do semifinále. Na Francii čekal těžký soupeř v podobě Itálie a utkání došlo až do penalt. Památný duel, respektive jeho penaltový rozstřel ovládli Francouzi.

Velké semifinálové bitvy, skvělé finále a bitva o bronz

Semifinále poté přineslo tuhý boj mezi Brazílií a Nizozemskem, za které už váleli Patrick Kluivert nebo Dennis Bergkamp. První gól vsítil ve 46. minutě Ronaldo, tři minuty před koncem základní hrací doby ovšem srovnal Kluivert na 1:1.

Tento sveřepý duel následně došel až do penaltového rozstřelu, v němž proměnili Brazilci všechny své střelecké pokusy a postoupili do finále. Gól Chorvata Šukera pak v druhém semifinále proti Francii nestačil, když dvěma brankami rozhodl Lilian Thuram.

Zápas o bronz mezi Nizozemskem a Chorvatskem ovládla druhá jmenovaná reprezentace. Ve 13. minutě strhl vedení na stranu Chorvatů Robert Prosinečki, o osm minut později srovnal Boudewijn Zenden. Rozhodující trefu vsítil v minutě pětatřicáté Šuker, jenž se se šesti góly stal nejlepším střelcem turnaje.

Finále, a tedy boj o celkové prvenství jasně ovládla Francie, která po gólech Zinédineho Zidaneho a Emmanuela Petita zvítězila 3:0.

Řečí čísel…

MS 1998 ve Francii přineslo skvělé momenty a vskutku infarktové příběhy, více se o celém turnaji dozvíte právě v našem výše přiloženém podcastu. Celkově bylo na tomto světovém šampionátu odehráno 64 zápasů, ve kterých bylo vstřeleno 171 branek (v průměru 2,67 branky na zápas).

Turnaj pak navštívilo celkově 2 785 100 diváků. Nejlepším střelcem se se šesti góly stal Chorvat Šuker, mezi největší hvězdy můžeme zařadit Thurama, Kluiverta nebo Brazilce Ronalda.

MS 1998 ve Francii pak nejenže bylo podařeným mistrovstvím, ale rovněž se zařadí mezi ty nezapomenutelné. A to nejen kvůli typické fotbalové atmosféře či krásnému fotbalu. Ikonickým se pak stal také tehdejší oficiální míč Adidas Trikolore, jenž je dodnes považován za nejmodernější fotbalový míč, který kdy byl vyroben.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Fotbal

Pomohou problémy Citizens Realu Madrid? Španělský velkoklub by mohl využít situace k zisku Haalanda

Poslední novinky z Premier League otřásly celým světem. Manchester City čelí nařčení z porušení finančního fair-play a pokud se to prokáže jako pravdivé, čeká Citizens velký odliv hvězd. A na to čeká Real Madrid.

Publikováno

dne

Poslední novinky z Premier League otřásly celým světem. Manchester City čelí nařčení z porušení finančního fair-play a pokud se to prokáže jako pravdivé, čeká Citizens velký odliv hvězd. A na to čeká Real Madrid.

Manchester City hrozí nejen odečet bodů, ale v horším případě i vyřazení z evropských pohárů, případně dokonce sestup až do šesté anglické ligy. Je prakticky nemyslitelné, že by nějaký hráč v kádru v takovém případě zůstal.

Jenže i kdyby došlo jen na vyřazení z evropských pohárů, některé hvězdy už by se hlásily o odchod. Jedním z prvních by asi byl Erling Haaland, nejlepší střelec Premier League, o kterého hodně stojí Real Madrid.

Sám Haaland měl údajně zájem do Španělska odejít, nakonec ale jak jeho otec uvedl, hrál roli faktor Karima Benzemy v životní formě a také fakt, že k Los Blancos se měl připojit Kylian Mbappé. Haaland tak zvolil Citizens, ale rozhodně ne na celou kariéru.

Jak minulý týden uvedla Haalandova agentka Rafaela Pimienta, norský střelec má v Manchesteru City „klíč ke dveřím“ a může odejít kdykoliv se mu bude chtít. Na mysli má výkupní klauzuli, která by měla činit 200 milionů eur.

Tato klauzule má být platná od léta 2024, což dost možná bude poslední Benzemův rok v Realu Madrid, vzhledem k jeho věku (35).

Ovšem celá „operace Haaland“ může nabrat rychlejší spád. Podle deníku Mundo Deportivo Real aktuálně bedlivě sleduje situaci Manchesteru City. Pokud by totiž obhájce Premier League byl postižen nějakými většími sankcemi, jen těžko si představit, že by Haaland na Etihad Stadium zůstával.

Haaland má v letošním ročníku Premier League na kontě už 25 gólů, přičemž nasázel čtyři hattricky. V souboji o nejlepšího střelce má na Harryho Kanea náskok osmi gólů.

Zdroj: Mundo Deportivo

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Jaké jsou hlavní tři cíle Barcelony pro další přestupové období?

Vedení Barcelony si po dlouhé době mohlo pogratulovat za uplynulé přestupové období. Posily se ukázaly v dobrém světle a tak se klub začal pomalu poohlížet po dalších možných příchodech. A pro další transferové okno si stanovil tři hlavní cíle.

Publikováno

dne

Od

Vedení Barcelony si po dlouhé době mohlo pogratulovat za uplynulé přestupové období. Posily se ukázaly v dobrém světle a tak se klub začal pomalu poohlížet po dalších možných příchodech. A pro další transferové okno si stanovil tři hlavní cíle.

V létě byla Barcelona na přestupovém trhu velice aktivní. Velký problém měla v defenzivě, a tak na Camp Nou přivedla Andrease Christenseana, Marca Alonsa nebo Jules Koundého. Zajímavý byl i příchod Hectora Bellerína, nicméně ten se v kádru příliš neprosadil.

Velké změny nastaly ale i v útoku katalánského celku, když do klubu přišli Franck Kessie, Raphinha a Robert Lewandowski. Zvlášť posledně dva jmenovaní společně s Ousmane Dembélém tvoří velice nebezpečnou útočnou trojici.

Výsledky se po čase dostavily. Xavi tým skvěle poskládal a výsledkem je aktuálně první místo v La Lize s náskokem osmi bodů a návrat herní tváře Barcelony. Tamní fanoušci tak mohou být s výkony mužstva po delší době spokojeni.

Vedení klubu nezahálelo a stanovilo si tři hlavní cíle do dalšího přestupového okna. Kdo by mohl do klubu přijít?

Yannick Carrasco

Barcelona se neúspěšně pokoušela Carrasca přivést na hostování, a tak by v létě ráda uplatnila výstupní klauzuli na tohoto devětadvacetiletého útočníka. Xavimu by měl Carrasco zapadnout do systému, sám španělský trenér požádal o jeho příchod.

Sofyan Amrabat

Sofyan Amrabat má stále 26 let a naplno se ukázal na světovém šampionátu v Kataru. Barcelona se tak začala o tohoto hráče ihned zajímat, dokonce i Amrabat byl nakloněn k potenciálnímu přestupu. Veškeré snahy vedení Barcelony ale ztroskotaly na odmítnutí ze strany Fiorentiny. Vedení katalánského klubu tak o tohoto hráče bude usilovat v létě.

Vitor Roque

Vitor Roque je sedmnáctiletý talent, který je středem zájmu hned několika evropských velkoklubu. O jeho angažování stojí například Chelsea, PSG, ale i Barcelona. Roque by měl být hrotovým útočníkem a v Barceloně zároveň náhradou za Roberta Lewandowského.

Zdroj: Mundo Deportivo, Livesport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Půjdu se podívat do sektoru pro hosty na našem stadionu a přemýšlet, jak divákům zpříjemnit zážitek, říká Jaroslav Tvrdík

Předseda pražské Slavie je v současné chvíli velmi aktivní na sociální síti Twitter. Jeho výraznější aktivitu způsobila kontroverzní klec na novém stadionu Pardubic a celkové zacházení s fanoušky.

Publikováno

dne

Předseda pražské Slavie je v současné chvíli velmi aktivní na sociální síti Twitter. Jeho výraznější aktivitu způsobila kontroverzní klec na novém stadionu Pardubic a celkové zacházení s fanoušky.

Jaroslav Tvrdík se v poslední době velmi aktivně pustil do boje pro zlepšení podmínek pro fanoušky na stadionech po celé České republice.

V rámci sobotního utkání se společně s kapitánem Slavie Janem Bořilem vydali do sektoru hostí mezi své fanoušky a fotbalisty sešívaných podporovali přímo z tribuny.

Cílem této návštěvy bylo ještě více rozvířit debatu ohledně podmínek pro fanoušky, kteří chodí své oblíbené kluby podporovat přímo na stadion. Více na toto téma si můžete přečíst v nedávném článku.

Rozhovor Jaroslava Tvrdíka

Předseda vedoucího klubu české Fortuna ligy navštívil podcast Za Čárou, kde poskytl několik slov týkajících se dění kolem pardubického stadionu, podmínek pro fanoušky a taktéž se zamyslel nad tím, jak by mohla podmínky zlepšit i samotná Slavia.

Jaroslav Tvrdík v rozhovoru zpočátku uvedl, co ho k návštěvě tribuny vedlo. Bylo to především z důvodu, aby jeho přítomnost rozpoutala diskuze o tom, jak sektory hostů mají na fotbalových stadionech vypadat a jak má vypadat péče o fanoušky.

Celkově se o zmíněné kleci vedlo už nespočet diskuzí. Samotný předseda klubu potvrdil své pocity s tím, že klec nevypadá z venku tak hrozivě, jako když jste uvnitř, kdy si skutečně připadáte jako zvíře v ZOO.

Tvrdík je určitě osobnost s velikým vlivem. Není tak divu, že jeho aktivita měla za důsledek to, že se fotbalové prostředí stalo diskuzí pro LFA a FAČR, tedy orgánů, které se danou tématikou budou zabývat.

V současné chvíli se blíží i představení stadionu hradeckých fotbalistů a ti potvrdili, že se na novém stadionu žádná podobná klec nacházet nebude. To podle slov pana Tvrdíka poukazuje na fakt, že se nebude jednat o problém licenčních podmínek, na což se odkazovalo vedení pardubického klubu.

Každý funkcionář fotbalového klubu by si to měl zkusit. Měl by zkusit se jít podívat se svými fanoušky do toho sektoru hostů. Musí si odpovědět na otázku, zda takový tip fotbalového produktu divákům nabízet,“ nechal se slyšet Tvrdík.

„Je potřeba si uvědomit, že si fanoušci za fotbal platí a ne úplně málo. Že jsou fanoušci součástí fotbalu a děláme to pro ně,“ pokračoval.

„Půjdu se taky podívat do sektoru hostů na našem stadionu a budeme přemýšlet nad tím, jak hostujícím fanouškům fotbalový zážitek ještě více zpříjemnit,“ uzavřel téma šéf Slavie.

Zdroj: Podcast – Za Čárou

Pokračovat ve čtení

Oblíbené