Spojte se s námi


Fotbal

MS 1990 v Itálii: Úspěch Československa, zlato pro Němce, Beckenbauer přepsal historii MS

Mistrovství světa v roce 1990 nabídlo všem svým fanouškům skvělou fotbalovou show. A zejména také pro příznivce Československa se tento světový šampionát stal jedním z nejkrásnějších celé fotbalové historie, byť s předčasným koncem ve čtvrtfinále. Pro zlato si tenkrát došli Němci, stříbrná skončila Argentina, bronz vybojovali domácí Italové.

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1990 nabídlo všem svým fanouškům skvělou fotbalovou show. A zejména také pro příznivce Československa se tento světový šampionát stal jedním z nejkrásnějších celé fotbalové historie, byť s předčasným koncem ve čtvrtfinále. Pro zlato si tenkrát došli Němci, stříbrná skončila Argentina, bronz vybojovali domácí Italové.

Itálie hostila tehdejší mistrovství světa ve fotbale ve 12 městech – v Římě, Florencii, Milánu, Neapoli, Bari, Turíně, Janově, Boloni, Veroně, Udine, Cagliari a Palermu. Do kvalifikace na MS 1990 zasáhlo 114 zemí, přičemž závěrečného turnaje se zúčastnilo 24 celků.

Co se tedy samotných účastníků týče, mělo MS 1990 v Itálii dva zástupce z Asie a Afriky, šest zástupců z amerického kontinentu a čtrnáct týmů z Evropy.

Jižní Korea a Spojené arabské emiráty – to byly dvě země, které se na turnaj v roce 1990 kvalifikovaly jako členové Asie, za Afriku to byl Egypt s Kamerunem. Za Ameriku se na tento šampionát probojovaly tyto země – USA, Kostarika, Uruguay, Kolumbie, Brazílie a Argentina.

Co se pak zemí z evropského kontinentu týče, MS 1990 v Itálii se zúčastnilo Švédsko, Německo, Rumunsko, Jugoslávie, Itálie, Belgie, Rakousko, Anglie, Československo, Irsko, Skotsko, SSSR, Španělsko a Nizozemsko.

Úspěšný turnaj pro Československo

Čechoslováci si budou na MS 1990 v Itálii pamatovat jako na krásný turnaj, byť s koncem ještě před branami semifinále. Základní skupinou ale tehdejší národní výběr prošel vcelku přesvědčivě.

Československo už na úvod porazilo USA vysoko 5:1, když dva góly zaznamenal Tomáš Skuhravý a po jedné brance zapsali Michal Bílek, Ivan Hašek a Milan Luhový. Poté fotbalisté Československa zdolali i Rakousko, v tomto klání jediným gólem rozhodl Bílek z penalty.

Až v posledním utkání v základní skupině Čechoslováci padli 0:2 s Itálií po gólech Salvatora Schillaciho a Roberta Baggia. Z druhého místa ale každopádně postoupili do osmifinále, kde narazili na národní tým Kostariky. Navzdory výsledku utkání (4:1) se ale jednalo o vyrovnaný duel.

Hattrick zaznamenal Skuhravý, jeden gól měl na svědomí také Luboš Kubík. Ve čtvrtfinále však Československu vystavili stopku Němci, kteří porazili Skuhravého a spol. těsně 1:0. O postupu tehdy ve 25. minutě rozhodl Lothar Matthäus gólem z pokutového kopu.

Více o působení Československa na MS 1990 v Itálii se nicméně dozvíte v našem výše přiloženém speciálu, který natáčíme se známým a zkušeným novinářem Stanislavem Hrabětem. Ten, jakožto novinář, navštívil turnaj v Itálii osobně a nabízí tak pohled ze samotného středu dění nebo pohled československých fanoušků.

Němci si dokráčeli pro zlato

Národní výběr Německa přesvědčil o svých kvalitách už v základní skupině, kterou s pěti body vyhrál a do osmifinále postoupil z první příčky. Právě tam Německo vyřadilo Nizozemsko 2:1, o čtvrtfinálovém duelu s Československem už jsme psali výše.

V semifinále se německý národní tým utkal s Anglií, přičemž je zapotřebí poznamenat, že šlo o vskutku napínavý zápas. Po normální hrací době byl výsledek 1:1, když za SRN skóroval Andreas Brehme a za Angličany hvězdný Gary Lineker.

Prodloužení poté rozhodnutí nepřineslo, a tak se šlo do penaltového rozstřelu, ve kterém bylo úspěšnější právě Německo. To tedy postoupilo do finále, ve kterém Němce čekal opravdu těžký soupeř, a tedy obhájce titulu z roku 1986 – Argentina.

Na MS 1990 v Itálii už ale Diego Maradona svou zemi ke zlatým medailím dovést nedokázal. Německo zvládlo finálové klání lépe a byl to právě Brehme, jenž vsítil onen nejdůležitější gól Němců na turnaji. Dlužno dodat, že až v 85. minutě a ještě k tomu z penalty.

Nicméně finále na tomto turnaji bylo jedním z nejkontroverznějších v celé historii MS, v neposlední řadě kvůli hrozivému výkonu sudího Edgara Codesala.

Argentina stříbrná, Italové alespoň s bronzem

Argentina už ze základní skupiny postoupila až ze třetí pozice, a to díky žebříčku týmů na třetích místech. Tři body, jedna výhra, jedna remíza a jedna prohra, skóre 3:2 – taková byla bilance Argentinců právě po základní skupině.

V osmifinále však tato reprezentace dokázala poslat domů Brazilce, kteří naopak svou skupinu jasně vyhráli. Dá se tedy hovořit o překvapení turnaje, byť i tomhle fotbal je. Ani ve čtvrtfinále si navíc Argentina nepočínala příliš přesvědčivě. S Jugoslávií to bylo po 120 minutách 0:0, Maradona v následném penaltovém rozstřelu dokonce svůj pokus neproměnil.

Národní výběr Argentiny tak poslal dál Gustavo Dezotti. V semifinále Argentinci také nezvítězili v základní hrací době, proti Italům vyhráli až na penalty. Vzhledem k průběhu turnaje se tedy dá říct, že ve finále proti Německu zaslouženě prohráli a zlato neobhájili.

Domácí reprezentace se utkala ve skupině A s Československem a zvítězila ve všech zápasech. Do osmifinále, kde porazila 2:0 Uruguay, postoupila z první příčky. Ve čtvrtfinále proti Irsku rozhodl jedním gólem Schillaci. Ten skóroval i v utkání s Argentinou, které nakonec Italové v rozstřelu nezvládli.

Bitvu o bronz nicméně Itálie zvládla a z domácího šampionátu získala přece jen medaili. Na 1:0 proti Anglii se trefil hvězdný Baggio, ovšem v 81. srovnával David Platt. Nakonec však o zisku bronzových medailí rozhodl brankou v 86. minutě (z penalty) pozdější král střelců Schillaci.

MS 1990 v Itálii bylo po fanouškovské a sportovní stránce opravdu krásným turnajem. A jak už výše píšeme, více se o celém šampionátu dozvíte právě v našem speciálu, ve kterém se tomuto turnaji podrobně věnujeme. Dlužno dodat, byl to opět turnaj, který nabídl mnohé, takže si náš speciál určitě neváhejte pustit.

Řečí čísel…

Se šesti góly se tedy nejlepším střelcem turnaje stal Ital Schillaci, o pouhou jednou branku za ním však byl Čech Skuhravý. Kromě těchto střelců můžeme mezi největší hvězdy turnaje zařadit také legendárního Maradonu či Němce Matthäuse.

MS 1990 v Itálii celkově navštívilo dva a půl milionů diváků, konkrétně 2 516 348. To je v průměru na jeden zápas 48 391 fanoušků. 115 gólů v 52 zápasech pak znamená 2,21 branky na jeden zápas.

V pořadí čtrnácté mistrovství světa ve fotbale každopádně přineslo také několik dalších rekordů a historických zápisů. A o jeden významný se postaral Franz Beckenbauer, který vyhrál světový šampionát jako kapitán (1974) a i jako trenér.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Fortuna liga

Ogbu i Zafeiris zpočátku na lavičce a dostanou čas na aklimatizaci. Kdy podle Trpišovského naskočí do základu?

Dvě slávistické posily, Igoh Ogbu a Christos Zafeiris se zařadily mezi pět nejdražších hráčů historie Slavie. Tak s nimi budou trenéři zacházet, jelikož jsou oba mladí hráči a dostanou čas na aklimatizaci. Do základu tak asi nezapadnou okamžitě.

Publikováno

dne

Dvě slávistické posily, Igoh Ogbu a Christos Zafeiris se zařadily mezi pět nejdražších hráčů historie Slavie. Tak s nimi budou trenéři zacházet, jelikož jsou oba mladí hráči a dostanou čas na aklimatizaci. Do základu tak asi nezapadnou okamžitě.

Ogbu přišel jako velká posila, která má zpevnit defenzivu Slavie a být lídrem. Trenéři si jej v přípravě hodně chválili, zaujal v přípravném zápase proti Servettě, kde si řídil obranu i v češtině.

Proti Jablonci v základní sestavě ještě nenastoupil, nebylo to však z důvodu, že by na to neměl kvalitou, nýbrž Jindřich Trpišovský jej chce pořádně připravit.

„Igoh se trošku slaďuje s týmem. Jde to hodně rychle, asi by mohl i nastoupit, stoper je ale citlivý post a chceme ho použít v momentě, kdy budeme stoprocentně přesvědčeni, že na to bude po taktické stránce připravený,“ vysvětlil Trpišovský na tiskové konferenci, že nechce riskovat, aby se Ogbu uvedl chybou, která by se s ním později táhla.

Únava a volno

„I podle testů je momentálně ve velké únavě, měl konec sezony v Norsku, pak volno, připojil se k nám z nuly a šel na sto. I podle krevních testů je hodně unavený. Druhá věc pak je, že Aiham i Edie vypadali a vypadají dobře, Igohův čas ale určitě přijde,“ dodal kouč Slavie další důvod Ogbuova posazení.

Zároveň uvedl, kdy s Ogbuem bude moct počítat napevno do základu. Pokud se nestane nic nečekaného, může to nějakou chvíli trvat.

„Musíme najít vhodnou chvíli, kdy se to třeba nabídne, někdo bude zraněný nebo vykartovaný. Dopadne to podle mě stejně jako u Aihama, kdy on po příchodu dva nebo tři měsíce jen všechno pozoroval, sledoval tým a videa, rozbory, a do zápasů pak šel v připravené pozici. Je to jen otázka času, Igoh vypadá dobře, potřebuje akorát dotrénovat, každý týden s týmem je pro něj jen dobře,“ uvedl Trpišovský.

Zafeiris a čas na aklimatizaci

Další velkolepou posilou, kterou Slavia před zápasem představila, je Christos Zafeiris. Norský středopolař má obrovský talent a sešívaní za něj vyplatili třetí největší částku v historii klubu. On sám říkal, že chce hrát od začátku a tvořit hru. Jak to vidí Trpišovský?

Doufám, že k tomu dojde, otázka je, kdy to bude. Na svůj věk má spoustu zápasů a spoustu bodů i velké sebevědomí. Doufám, že u nás potvrdí, že chce být vidět v klíčových momentech. Na druhou stranu je to hráč, který přichází poprvé do zahraničí, do cizího prostředí,“ zmírňuje očekávání Trpišovský.

„Bohužel přišel do týmu, který má za sebou přípravu, on je v jiném módu. Jemu skončila sezona a měl volno, začíná od nuly, musí si vypracovat pozici. Je to zajímavý ofenzivní hráč, samozřejmě dostane čas na aklimatizaci, aby si na to zvyknul. Směrem do budoucna, na středním časovém horizontu v něm ale vidíme obrovský potenciál, aby se zařadil mezi klíčové hráče týmu,“ vysvětluje trenér Slavie.

Ze slov Trpišovského jde odečíst, že v nejbližších zápasech ani jednoho v základu neuvidíme. Slavia nechce riskovat, že by šli do zápasu nepřipraveni, předvedli by špatný výkon a mohla by se s nimi nést psychická nepohoda i třeba kritika fanoušků.

Ogbu a Zafeiris tak nemají místo jisté, ačkoli patří k nejdražším posilám v historii klubu. Potenciál však mají obrovskou a pokud budou na sobě dřít, velice brzy se stanou lídry týmu.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hapal kritizuje fotbal v lednu: Vždyť na to v ČR nejsme připraveni! Souhlasíte s jeho argumenty?

Úderem uplynulého víkendu odstartovalo ligové jaro, byť na některých stadionech byla situace se hřištěm vskutku v nepříliš ideálním stavu. A právě na terén si po zápase ve Zlíně stěžoval kouč Baníku Pavel Hapal. Kromě však ještě vyjádřil svůj názor k fotbalu v lednu…

Publikováno

dne

Úderem uplynulého víkendu odstartovalo ligové jaro, byť na některých stadionech byla situace se hřištěm vskutku v nepříliš ideálním stavu. A právě na terén si po zápase ve Zlíně stěžoval kouč Baníku Pavel Hapal. Kromě však ještě vyjádřil svůj názor k fotbalu v lednu…

Fotbalisté Baníku Ostrava ve svém úvodním zápase jarní fáze Fortuna ligy pouze remizovali na půdě zlínského celku 1:1. A navzdory předzápasových predikcí tedy nenaplnili roli favorita, který si zřejmě měl jít pro zisk plného počtu bodů.

Slezané se sice ve 42. minutě dostali do vedení, když se po skrumáži ve vápně nejlépe zorientoval Jiří Klíma a po přiťuknutí míče od Roberta Miškoviče vsítil gól na 1:0.

Po výměně stran mohl vedení favorita navýšit Nemanja Kuzmanovič, Rakovan se ale proti němu blýskl excelentním zákrokem. A tak se slavilo na druhé straně, kde ligový debut ve zlém dresu gólem oslavil Libor Kozák.

V poslední patnáctiminutovce si naopak hosté vypracovali slušný tlak a několik slušných příležitostí ke skórování. Gólman Rakovan však byl jednoznačně proti a všechny střelecké pokusy zlikvidoval.

Baník Ostrava se tedy po remíze 1:1 nachází s 21 body stále na desátém místě Fortuna ligy, Zlín je předposlední, pět bodů od 13. Českých Budějovic.

Ovlivnil terén kvalitu utkání?

Ačkoliv to kouč Baníku na pozápasové tiskové konferenci sám přímo nepřiznal, terén ve Zlíně zkrátka nevypadal zrovna ideálně. Nepřímo na to už si však Hapal postěžoval, jelikož podle něj nejsme na fotbal v tomto zimním období připraveni.

„Samozřejmě jsme asi pod vlivem něčeho, ale hrát na konci ledna nebo začátku února ligu… Vždyť my na to nejsme absolutně připraveni. Teď tím nemyslím hrací plochu hlavních stadionů, ale vůbec ten tréninkový proces,“ řekl Hapal na tiskové konferenci.

„V republice, jestli se nepletu, má vyhřívaný trávník jen Sparta, Slavia, možná Plzeň. My ostatní trénujeme na umělých trávách a to se modlíme, aby ještě něco nepřišlo, protože když jsem viděl začátek zápasu v Liberci, jak tam začalo sněžit… Tak jsem vůbec rád, že nějaký ohňostroj byl, a že fanoušci přijeli v takovém počtu, v jakém přijeli,“ dodal.

Pro české fotbalové fanoušky je skvělé, že nemusí na svůj oblíbený klub dlouho čekat a ustoupilo se od dlouhých zimních pauz. Na druhou stranu podnebí tomu není úplně uzpůsobené a trávníkáři si trhají vlasy hrůzou.

A faktem také zůstává, že české kluby nejsou tak bohaté a ekonomicky silné jako třeba v Německu, aby si mohly dovolit to nejkvalitnější vyhřívání, které jede na plné obrátky. Zvlášť v dnešní situaci je nutné šetřit a kluby tak často s vyhříváním trávníku moc nerozhazují.

Zdroje: FC Baník Ostrava, Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Přestupová megabomba! Cancelo odchází z Citizens do Bayernu Mnichov

Tak tohle je obrovský šok. João Cancelo, jeden z nejlepších krajních beků světa, opouští Manchester City a odchází do Bayernu Mnichov. Mělo by se jednat o hostování s následnou opcí.

Publikováno

dne

Tak tohle je obrovský šok. João Cancelo, jeden z nejlepších krajních beků světa, opouští Manchester City a odchází do Bayernu Mnichov. Mělo by se jednat o hostování s následnou opcí.

Když João Cancelo přicházel z Juventusu do Manchesteru City, mnozí si klepali na čelo, proč Stará dáma tak kvalitního hráče pouští výměnou za Danila. A Pep Guardiola dokázal, proč tak moc chtěl Portugalce v týmu.

Udělal z něj totiž „inverted“ levého beka, tedy hráče, který nezastával jen jednu pozici. Při výstavbě hry se totiž z beka posouval doprostřed hřiště, kde tvořil hru a přečísloval soupeře.

Cancelo se postupně stal klíčovým hráčem Citizens a byl často označovaný za nejlepšího beka světa. Jenže během letošní sezóny se objevily mráčky v ráji.

Začalo to i na MS, kde Cancelo sice začal v základní sestavě Portugalska, pro vyřazovací duely jej však nahradil v úvodní sestavě Dalot. A nic dobrého na něj nečekalo ani po návratu do Manchesteru.

Guardiola najednou nebyl spokojený s jeho výkony a začal implementovat na pravého beka 18letého Rica Lewise, kterého si dost chválí, přednost má i Kyle Walker. Na levém beku případně v tříobráncovém systému má zase přednost Nathan Aké.

Cancelo tak z deseti zápasů po MS strávil jen hned pět zápasů na lavičce náhradníků, z toho poslední tři duely proti Arsenalu, Wolves i Tottenhamu. Třikrát nastoupil v základu, z toho jednou střídal hned o poločase a dvakrát šel na hřiště ve druhém poločase.

Teď renomovaní novináři David Ornstein i Fabrizio Romano informují o tom, že právě limitovaný čas v poslední době rozhoupal Cancela k rozhodnutí z Manchesteru City odejít.

Jeho novou destinací bude Bayern Mnichov, který po něm dlouho touží. Mělo by se jednat o hostování s následnou opcí.

V následujících 24 hodinách by Cancelo měl podstoupit zdravotní prohlídku v Mnichově. Šokující transfer tak nabírá rychlý spád.

Zdroj: David Ornstein, Fabrizio Romano, Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené