Spojte se s námi


Evropská liga

Mourinho se pokladně AS Řím bohatě vyplácí! Klub od jeho příchodu vydělal desítky milionů, vrátil fanoušky na stadion a mění klubové DNA

V Anglii kontroverzní, v Itálii milovaný. José Mourinho si nejdříve udělal mnoho fanoušků jako kouč Interu Milán, nyní pro změnu mění AS Řím, kde působí už svou třetí sezonu. Vše sice není dokonalé, klub na něj ale rozhodně nemůže nadávat. Minimálně alespoň ne strážci klubové pokladny.

Publikováno

dne

V Anglii kontroverzní, v Itálii milovaný. José Mourinho si nejdříve udělal mnoho fanoušků jako kouč Interu Milán, nyní pro změnu mění AS Řím, kde působí už svou třetí sezonu. Vše sice není dokonalé, klub na něj ale rozhodně nemůže nadávat. Minimálně alespoň ne strážci klubové pokladny.

José Mourinho se ve čtvrtek ukázal v Praze, když jeho AS Řím v Edenu změří síly se Slavií, kterou v prvním utkání poměrně hravě porazil. Aktuálně v italské metropoli působí už třetí sezonu a jeho vliv je znatelný.

Hned první rok zakončil ziskem trofeje, když Giallorossi vyhráli Evropskou konferenční ligu. V minulé sezoně sahali Vlci po trofeji v Evropské lize, nicméně nestačili na Sevillu, byť v zápase nehráli vůbec špatně.

V italské lize ovšem panuje velká konkurence a nutno podotknout, že například milánské týmy či Juventus mají ve svém kádru o něco větší hvězdy než AS Řím. I proto má Mourinho poměrně obtížné dokázat něco velkého také v Serii A.

Nicméně jeho příchodem rozhodně italský klub neprohloupil. Naopak. Svým charakterem i chováním je totiž Portugalec italským fanouškům blízký. Sám si Itálii užívá a tím, jak fotbalem žije, není pro tamní příznivce vůbec těžké se s ním ztotožnit.

Podobnou osobnost už navíc v AS Řím dlouho neměli. Zejména na trenérském křesle. Nemluvě o tom, že výhra v Konferenční lize byla pro Giallorossi vůbec první trofejí v Evropě a první trofejí po dlouhých 14 letech.

Nebýt něj, dost možná by v týmu nyní nebyly hvězdy formátu Romela Lukaku, Paula Dybaly či Tammyho Abrahama. AS Řím sice nemusí hrát nejpohlednější fotbal, Mourinho ale změnil mentalitu celého týmu. A nejen týmu.

Mourinho mění klubové DNA

José Mourinho proslul díky svému egu, v Římě jej ale v podstatě úplně potlačuje. Je pokorný, jen málokdy jde v něčem za hranu. A když, tak takovým způsobem, že se mu to snadno odpustí. Před utkáním se Slavii navíc parádně setřel kouče Lazia Maurizia Sarriho, s nímž o víkendu svede římské derby.

Pod jeho vedením se začala psát nová éra. Fanoušci byli nadšení, že do klubu přišla taková persona. A nadšení trvá dodnes. Samozřejmě, ne vždy panuje spokojenost, ale zápal pro klub je obrovský. Je to znát na atmosféře na zápasech, poznávají to i strážci klubové pokladny.

AS Řím totiž měl v minulé sezoně nejvyšší návštěvnost v klubové historii. Jen v Serii A na domácí zápasy klubu dorazilo 1 178 636 diváků. Tolik jich nepřišlo ani v sezonách, kdy Vlci ovládli italskou ligu.

Průměrně chodí na Giallorossi přes 62 tisíc diváků, atmosféra je neuvěřitelná. Vášeň fanoušků je obrovská. Za zmínku stojí, že od roku 2005 v žádné sezoně nepřekročila průměrná návštěvnost ligových utkání AS Řím hranici 41 tisíc. Naopak. Většinou se nedostala ani na 40 tisíc.

Podle informací Tuttomercatoweb Mourinho vydělal pouze na vstupném svému klubu přes 70 milionů eur. Prodej permanentek tuto sezonu vzrostl o 13 %. Nejvíc zájem vzrostl u mladých fanoušků.

Co se týká fanoušků pod 16 let, tak vzrostl počet prodaných permanentech hned o 35 %. U lidí pod 25 let o 12 %. Zkrátka skvělá čísla.

Mourinho zkrátka zanechává v Římě svůj odkaz, na který se bude dlouho vzpomínat. Ať už jeho štace skončí kdykoliv, jakkoliv. Ve věčném městě bude za své angažmá milován.

Zdroj: Tuttomercatoweb, Transfermarkt, News Italy 24

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.