Mourinho o trénování Portugalska: Prezident svazu by udělal vše, aby mě získal

Portugalsko po posledním mistrovství světa odvolalo svého trenéra Fernanda Santose, jenž vedl Cristiana Ronalda a spol. od roku 2014. Hojně se začalo mluvit o příchodu Josého Mourinha, ten se ale nakonec nekonal.

„Special One“ neboli José Mourinho se nikdy netajil tím, že by se jednou rád vrátil domů a trénoval portugalskou reprezentaci. Měla to být třešnička na dortu jeho veleúspěšné kariéry.

Jenže na to musel dlouho čekat. V roce 2014 se totiž reprezentace ujmul Fernando Santos, který si své místo upevnil. V roce 2016 totiž vyhrál EURO ve Francii a získal Portugalsku historicky první trofej.

O tři roky později navíc přidal druhou trofej, když Portugalci ovládli první ročník Ligy národů. Mezi fanoušky i hráči byl dost oblíbený, nebyl tak dlouho žádný důvod jej odvolávat. Až MS v Kataru vyvolalo pochybnosti a svaz usoudil, že už 68letý kouč nemá týmu co dát.

Konečně tak přišla šance pro Mourinha, jenže ve špatnou chvíli. José totiž momentálně trénuje AS Řím, kde rozjel nadějný projekt a odkud se mu nechce odcházet. Přesto dostal nabídku.

Prezident portugalského svazu Fernando Gomes mu nabízel, aby trénoval AS Řím i Portugalsko současně. Ke shodě však nakonec nedošlo a Portugalsko převzal Španěl Robert Martinez, jenž po MS skončil na lavičce Belgie.

Po čtvrteční výhře AS Řím se Mourinhovi k reprezentaci vyjádřil. „Dnes už o tom můžu mluvit, a chci poděkovat prezidentovi portugalského svazu,“ uvedl Mourinho.

„Co řekl, mě udělalo velice pyšným. Když řekl, že nejsem jeho první volbou, ale jedinou volbou a že by udělal vše pro to, aby mě přivedl domů. Opravdu mě udělal šťastným. Ale nešel jsem, jsem tady v Římě a dávám tomu vše,“ odtajnil portugalský trenér.

Zdroj: Portugoal

Fortuna liga

Vrba na úvod jara obral Baník, remízu 1:1 vychytal slovenský gólman

Pavel Vrba bodoval při své ligové premiéře na lavičce Trinity Zlín. V utkání proti svému bývalému zaměstnavateli Baníku Ostrava remizoval 1:1. Trefili se útočníci Jiří Klíma a Libor Kozák.

Zlín začal velmi aktivně, nebezpečné balóny ze stran však končily jen u hostujících obránců. Na druhé straně to dvakrát zkoušel Srdjan Plavšič, v obou případech si však Matej Rakovan poradil.

Domácí zahrozili z kopačky exostraváka Martina Filly, ten ale balón netrefil ideálně a mezi tři tyče nezamířil.

Postupně iniciativu převzal Baník a byť střelecky nijak neexceloval, stačila mu jedna mezera v soupeřově obraně.

Ve 42. minutě se ve vápně nejlépe zorientoval Jiří Klíma a chytrou koncovkou rozvlnil síť. Do poločasu ještě nebezpečně z dálky vypálil Filip Kaloč, Rakovan si tentokrát poradil. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

Po výměně stran mohl vedení favorita navýšit Nemanja Kuzmanovič, Rakovan se ale proti němu blýskl excelentním zákrokem. A tak se slavilo na druhé straně, kde ligový debut ve zlém dresu gólem oslavil Libor Kozák.

Vachtang Čanturišvili totiž vypálil a míč se šťastně od prsou Kozáka odrazil k levé tyči. A Zlín zlobil dále, i díky chybám hostí v obraně.

Tu největší mohl potrestat Vukadin Vukadinovič, Jan Laštůvka ale přeci jen zasáhl. Hlavní hvězdou byl však druhý gólman.

Rakovan v 87. minutě vychytal tutovku Roberta Miškoviće, minutu nato i gólovou hlavičku Petra Jaroně. Po remíze 1:1 Baník poskočil na 10. místo, Zlín je předposlední, pět bodů od 13. Českých Budějovic.

Zdroj: O2 TV

Bundesliga

Leverkusen doma prohrál s Dortmundem, Hložek se na hřiště dostal na posledních dvacet minut

V rámci 18. kola německé Bundesligy přivítal Bayer Leverkusen na svém hřišti Borussii Dortmund. Ani jeden z Čechů v domácím týmu se nedostal do základní sestavy, protože Patrik Schick stále absentuje kvůli zranění třísel a Adama Hložka posadil kouč Xabi Alonso pouze na lavičku. Přestože se český mladík na hrací ploše nakonec představil, prohře 0:2 nezabránil.

Aktivněji do zápasu vstoupili hráči Leverkusenu, čehož jsou důkazem zajímavé pokusy ze střední vzdálenosti v úvodní pětiminutovce v podání Palaciose a Amiriho. Po čtvrthodině hry měl pak velkou šanci Diaby, jehož střelu zblízka brankář Kobel vytěsnil na roh.

Byli to ovšem hosté, kdo šel ve 33. minutě do vedení. Prosadil se jednadvacetiletý útočník Adeyemi, který se trefil přesně k pravé tyči. Velkou zásluhu na této brance měl i po rakovině varlat vracející se Haller, jenž dobře pustil Brandtovu přihrávku na nikým nehlídaného mladého spoluhráče.

Žlutočerní tak odcházeli do kabin po herně vyrovnaném poločase díky těsnému náskoku jako spokojenější mužstvo. Druhou pětačtyřicetiminutovku jejich soupeř opět zahájil dobře, když si další příležitost vypracoval Diaby. Bayer neskóroval ani po následné dorážce, kterou zablokoval obránce Schlotterbeck.

A tak Borussia v 53. minutě zvýšila své vedení. Bellingham přihrál doprava Wolfovi, jenž poté poslal přízemní centr do vápna právě na nabíhajícího anglického reprezentanta. Míč se nicméně do brány odrazil od nohy bránícího Tapsoby.

Chvíli nato si na druhé straně gólman Kobel připsal důležitý zákrok proti nebezpečné hlavičce Adliho. V 70. minutě si Tabsoba málem dal druhý vlastní gól, ale Frimpong duchapřítomně odkopl balon z brankové čáry.

Hned potom se na hřišti objevil Hložek, který nahradil Wirtze. Ve stejné době proběhlo ještě jedno střídání Leverkusenu, při němž Palacios přepustil místo na trávníku Bellarabimu.

Alonsovi svěřenci se snažili zvrátit nepříznivý stav, například Diaby však v 77. minutě zase ze slibné pozice nepřekonal Kobela. O čtyři minuty později mohl kontaktní gól vstřelit Azmoun, jenž ale hlavičkoval těsně nad břevno.

Na výsledku 0:2 každopádně nic nezměnily ani šance domácích v nastavení. Borussia Dortmund se tedy posunula na čtvrtou příčku bundesligové tabulky, jen tři body za vedoucí Bayern Mnichov. Leverkusen zůstává devátý.

Zdroj: Nova Sport 3, Bundesliga

Vrátí se Ronaldo do Evropy? Jeho kouč z Al-Nassr má jasno

Cristiano Ronaldo za sebou má sice teprve dva soutěžní zápasy za nový tým, nicméně přesto se jeho trenér Rudi Garcia vyjádřil k jeho budoucnosti. Vrátí se portugalská legenda do Evropy?

Al-Nassr si pojistil svou novou hvězdu smlouvou na dva roky. Nicméně sotva Cristiano Ronaldo odehrál dva soutěžní zápasy, už se zase řeší jeho další budoucnost. A řeší ji dokonce přímo jeho trenér Rudi Garcia.

Portugalec měl být pro tým velkou posilou, jenže ve dvou zápasech se ani jednou neprosadil a spíše než chvále za přínos čelí kritice za to, že je neviditelný. Ostatně hodnocení statistických serverů vypovídá o mnohém.

Výše zmíněný Garcia navíc hned po prvním soutěžním utkání mluvil o tom, že se jeho hráči musí naučit nebrat Ronalda jako modlu, které musí přihrávat při každé příležitosti. Po druhém utkání na něj v podstatě hodil prohru.

Ronaldo totiž v utkání saúdskoarabského Superpoháru zahodil jednu gólovou příležitost a Al-Nassr prohrál. Zápas by podle Garcii mohl dopadnout jinak, kdyby Portugalec vstřelil branku.

Z různých vyjádření se může zdát, že z Ronalda není trenér Al-Nassru kdovíjak nadšený. Nicméně v nejnovějším rozhovoru prohlásil opak.

„Je to jeden z nejlepších hráčů na světě. Je pozitivním přírůstkem pro náš tým, pomáhá nám rozptylovat obránce,“ cituje Goal slova francouzského trenéra.

„Svou kariéru v Al-Nassru Ronaldo neukončí. Vrátí se do Evropy,“ dodal Garcia na adresu Ronalda, čímž svým způsobem překvapil mnoho fanoušků i expertů.

Je tak otázkou, kdy se tak stane. Většina fotbalové veřejnosti jej už viděla ze Saúdské Arábie odcházet spíše do Spojených států amerických. Pro evropské týmy už nemusí být zase tak žhavým zbožím. Rozhodně ne za 2 roky. Vyplatí se však marketingově.

Zdroj: Transfermarkt, Al-Nassr, Goal