Spojte se s námi


Bundesliga

Moukoko na odchodu z Dortmundu? Jednání o nové smlouvě se zadrhla

„Hráč jako Youssoufa zajímá všechny přední kluby na světě. Tím spíš, že je volným hráčem a má budoucnost s německým národním týmem.“ Těmito slovy obdaroval vedení Borussia Dortmund v čase adventu agent Youssoufa Moukoka.

Publikováno

dne

„Hráč jako Youssoufa zajímá všechny přední kluby na světě. Tím spíš, že je volným hráčem a má budoucnost s německým národním týmem.“ Těmito slovy obdaroval vedení Borussia Dortmund v čase adventu agent Youssoufa Moukoka. A to přes všeobecné přesvědčení, které panovalo většinu podzimu, že Moukoko bude již touto dobou upsaný BVB na dlouhé léta dopředu.

„Sleduj jeho osmnácté narozeniny,“ tak zněla informace jednoho z předním německých žurnalistů, Manuela Vetha, o kterou se s ním podělil jeho zdroj blízký situaci v Dortmundu.

Podobnou náladu sdílely víceré německé publikace a očekávalo se tedy, že Moukoko podepíše krátce po svých 18. narozeninách se svým klubem novou, dlouhodobou smlouvu – ta současná končí po aktuálně rozehraném ročníku.

Důvodem pro původně odkládaný podpis měla být kontrola, kterou nad svým rozhodnutím odbytím osmnáctého roku života Moukoko získá. To jen podpořilo spekulace o jeho možných požadavcích.

Až nyní přišel britský Standard s informací, že údajně požadovaných 115 000 liber týdně nikdy nebylo ze strany hráče vymáháno. Německé Sky však naopak přišlo se zprávou, že nabídka BVB měla daleko do očekávaných 5 milionů liber ročně. Finance jsou tak zřejmě skutečně jedním z bolavých míst vyjednávání.

Hráč samotný je před mediálním zájmem chráněný nejen svým okolím, ale také klubem. Rozhovory, včetně těch pozápasových v tradiční mixzóně, prostoru plném akreditovaných reportérů, kterým musí hráči na bundesligových stadionech projít po každém utkání, poskytuje jen velmi výjimečně. A i to dosud za přítomnosti další odpovědné osoby.

Toto se s překročením věkové hranice dospělosti zřejmě změní a my tak v příštích měsících získáme daleko lepší přehled o tom, jak na celou situaci pohlíží sám Moukoko. Jeho osoba zůstává širší veřejnosti zatím dost skryta.

I tato forma ochrany a péče ze strany klubu nasvědčovala, že je Dortmund ideálním prostředím, kde může mladý útočník vyrůst a dospět jako fotbalově, tak lidsky. Chráněný byl dlouhou dobu i před ligovými minutami. Před začátkem této sezóny zasáhl jen do 620 ligových minut napříč 30 zápasy.

Pro šestnácti, posléze sedmnáctiletého hráče, spíš nevídaný úspěch, Moukoko si ale v tomto čase řekl dohromady pěti góly a dvěma asistencemi o více prostoru, ač ve veřejném prostoru převládal názor, že možná ještě není dostatečně fyzicky vyvinutý.

S letním odchodem Erlinga Haalanda a jedním rokem na Moukokově smlouvě se však očekávalo, že dostane mladá naděje německého fotbalu více prostoru. Neměl být útočníkem číslo jedna, tuto roli měl plnit nově příchozí Sébastien Haller, o celou dekádu starší útočník, který si v Bundeslize již udělal jméno v dresu Eintrachtu Frankfurt.

Ani po Hallerově diagnóze rakoviny varlat nemělo však vedení BVB v Moukokoa plnou důvěru a raději podepsalo na krátkou, ale o to lukrativnější smlouvu Anthonyho Modeste z 1. FC Köln. Přestup, který pobouřil nejen vedení a fanoušky die Geißböcke, ale postupem času také zástupce Moukoko.

Modeste si totiž držel místo v základní sestavě dlouho i přes velmi nepřesvědčivé výkony, zatímco Moukoko přihlížel jeho trápení jen z lavičky. Když konečně trpělivost Edina Terziće přetekla a rozhodl se pro změnu v základní sestavě, Moukoko ukázal, že právě on byl po celou dobu správnou odpovědí na střelecké trápení svého týmu.

Šesti góly a čtyřmi asistencemi v 766 minutách ligového fotbalu si vysloužil povolání do německého národního týmu na mistrovství světa 2022. Zaujal tím ale také případné zájemce, kteří si jistě byli vědomi již jeho statistik v juniorských týmem Borussia Dortmund.

Moukoko má na kontě skóre 90+16 v pouhých 56 zápasech za U17 BVB a 47+10 ve 25 utkáních, které odehrál za U19 totožného klubu. Mládežnický tým, za který by mohl ve svém věku pořád ještě hrát.

Stín pochybností na Moukokovo budoucnost v Dortmundu vrhá také reportovaný zájem osminásobného německého šampióna o novou posilu na hrot útoku. Klub má monitorovat situaci kolem Wilfrieda Zahy z Crystal Palace.

Tomu v létě končí s londýnským klubem smlouva. Zajímavým jménem v souvislosti s BVB je poté Gue-sung Cho, 24-letý hrotový útočník Jeonbuk Hyundai Motors, druhého týmu tabulky K League 1, nejvyšší jihokorejské fotbalové soutěže.

Útok Borussia Dortmund tak zjevně čekají změny. Jednou z nich může být letní odchod jednoho z největších fotbalových talentů současnosti. O zájemce by Moukoko nouzi neměl.

Marc Behrenbeck ze Sky dokonce informoval, že již došlo k jednání mezi zástupci Youssoufa Moukokoa a vedením Chelsea FC. Nezapomněl ale doplnit, že klubů, které celou nejistou situaci monitorují je celá řada.

Zdroje: Sky Sport, Manuel Veth, Standard

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.