Moravský patriot a trenér s jedinou chybou Petr John Uličný slaví 70. narozeniny! Jak vypadala jeho kariéra?

Skvělý fotbalista, ale ještě lepší trenér. Populární osobnost moravské kopané. Drží rekord v počtu odtrénovaných utkání v naší nejvyšší ligové soutěži. Nevyčerpatelná studna skvělých historek, bavič, bouřlivák, krásný člověk a moravský patriot. Titulů, které popisují Petra Johna Uličného, jest zkrátka mnoho. V úterý legendární kouč slaví 70. narozeniny! Pojďme si jeho výjimečnou kariéru připomenout.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

11. února 1950 se v Kroměříži narodil Petr Uličný. Právě v moravském městečku s tamní Slavii dělal své první fotbalové kroky, než jej v jeho 19 letech koupila pražská Sparta. Právě v jejím dresu poprvé nakoukl do profesionálního fotbalu. Po třech letech se stěhoval do Plzně, nicméně ani tam se příliš dlouho neohřál. Srdce jej totiž táhlo zpět na Moravu a tak se také stalo.

V roce 1977 jej totiž osud svedl dohromady s jeho osudovým městem i klubem, když jej tehdy přivedl Karel Brückner do Sigmy Olomouc. Došlo tedy ke spojení dnes již dvou možná největších legend v historii olomoucké kopané. V té době však Hanáci působili stále jen ve druhé lize a střádali plány na postup mezi elitu. To se podařilo v roce 1982 a právě Uličný byl nejlepším střelcem Sigmy v postupovém ročníku.

Celkově za Olomouc odehrál 132 utkání (pouze devět mezi elitou). V první lize dohromady pak Uličný odkopal 184 duelů. Hráčskou kariéru pak kroměřížský rodák dohrával jako hrající trenér v Uničově, tedy městě nedaleko od hanácké metropole. Nicméně do svého osudového klubu se vrátil. Nejprve vedl v roce 1985 olomoucké béčko, v letech 1986 až 1989 působil jako asistent u A-týmu.

Následně prošel jako hlavní trenér kluby jako Havířov, Zlín, Brno, Baník Ostrava, Plzeň, Žižkov, Opava, Hradec Králové, Sigma Olomouc, Ružomberok, HFK Olomouc či Znojmo. V rámci naší nejvyšší soutěže celkově trénoval v osmi klubech a odtrénoval fantastických 413 zápasů, což je dosavadní rekord. Sám Uličný však tvrdí, že zápasů bylo 416, jenomže tři z nich se nemohou počítat, jelikož kvůli disciplinárním trestům nemohl na lavičku svých týmů.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Právě trenérská kariéra je pravděpodobně tou nejzajímavější částí života Petra Johna Uličného. Působil v mnoha klubech a historky jeho bývalých hráčů či jeho samotného jsou zkrátka skvělé. Moravský patriot je tak právem brán za skvělého baviče, i díky tomu, s jakým nadhledem je dokáže podávat. Nicméně, podle Petra Švancary měl jako trenér Uličný pouze jednu jedinou chybu.

„Já mu osobně říkám, že je to trenér s jednou chybou. Nikdy mě netrénoval. Kdyby mě trénoval, tak by byl mnohem slavnější a skončil by v reprezentaci,“ vtipkoval Švancara. I přesto se z nich stali přátelé. „Máme podobně nastavený humor a oba máme fotbal jako velkou lásku, ale není to pro nás úplně všechno na světě. Je to o té lidské stránce a nějaké té zábavě,“ nechal se slyšet pro změnu brněnský patriot.

Každopádně, jak je z výčtu klubů, v nichž coby trenér Uličný působil, patrné, většinu své trenérské kariéry strávil na Moravě či ve Slezsku. A vesměs všude za sebou zanechal pozitivní stopu. I když to byl obrovský bouřlivák. O tom svědčí i fakt, že byl zejména v 90. letech častým hostem na disciplinárce. Často platil nemalé částky.

Sám se pak domnívá, že jeho bouřlivost stála za tím, že se dočkal nejednoho vyhazovu. Právě negativní stránku jeho osobnosti si při výročním zápase k oslavě 100 let od založení Sigmy Olomouc s jistou dávkou humoru dobíral legendární Karel Brückner: „Nechápu to. V šatně rozkope koše a já nevím co. Pak přijde před veřejnost a řekne se: Petr Uličný, krásný člověk.“ I proto se Uličného biografie jmenuje Bouřlivák John. Právem.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Stejně jako hráč, i v roli trenéra strávil největší část kariéry v Olomouci a také zde zanechal největší stopu. Coby hlavní kouč vedl Sigmu v pěti sezonách. Přičemž obě působení byla úspěšná. To první se odehrávalo v letech 2003 až 2006. Klub přebíral v nelichotivé situaci a musel jej zachraňovat před sestupem, což se mu také podařilo. Navíc slíbil, že chce Hanáky opět dostat na přední příčky, což se mu začalo dařit také.

V sezoně 2003/04 skončila Sigma třetí, o rok později čtvrtá. To znamenalo návrat evropských pohárů na Andrův stadion a v rámci nich na Hanou dorazil nejeden skvělý mančaft. V Poháru UEFA čelila Sigma španělské Zaragoze, v poháru Intertoto pak dokázala vyřadit Štětín a dokonce dokázala vyřadit slavnou Borussii Dortmund s Tomášem Rosickým či Janem Kollerem v základní sestavě. Nicméně stopku Hanákům vystavil Hamburk. Jednalo se však o fantastické výsledky a Uličný se zařadil mezi nejúspěšnější trenéry v klubové historii.

A během své druhé štace v hanácké metropoli se na závěr své kariéry dočkal John své vůbec první trofeje. V sezoně 2011/12 přebíral tým po korupční aféře, který byl na hraně sestupu. Po podzimu měla Sigma pouze 7 bodů a s tímto podzimním bodovým ziskem se nikdy žádný klub nedokázal zachránit. Na Uličného tak čekala pořádná fuška. Hrozil totiž sestup po třiceti letech mezi elitou a žádný trenér se pod to nechtěl podepsat. Moravský patriot se ale výzvy nezalekl.

„Říkal jsem si: ty vole, sedm bodů, to není sranda, ale kdybych to nevzal, nemohl bych spávat,“ nechal se slyšet později Uličný. A udělal dobře! Sigma totiž prožila na jaře pod jeho vedením spanilou jízdu s nádherným fotbalem a skvělými výsledky. Mistrovskou Plzeň například Hanáci porazili 4:0! Záchrana se vydařila na jedničku a co víc? Byla přidána třešnička na dortu. Celek z Olomouce se spolu s Uličným dočkali první významné trofeje v podobě českého poháru, když ve finále Sigma porazila Spartu.

Zdroj: sigmafotbal.cz

A abychom si lépe připomněli i Uličného osobnost, nesmí chybět některé z jeho legendárních hlášek. Jednou si například vystřelil z jednoho redaktora: “Ty? Čoveče, tys mi dal minule do novin fotku, že jsem tam vypadal jako Lenin. Mě už teď v kabině jinak neřeknou!” Celkově se zřejmě v kabině pod Uličným musela udržovat zajímavá atmosféra.

„Po zápase jsem hráče vždycky objal a řekl jim: Mám vás rád, vy ču….! Na rozloučenou mi pak dali hodinky, kde bylo přesně tohle vyryto. To mě opravdu dojalo,“ nechal se slyšet moravský patriot, který oproti kolegovi Karlu Brücknerovi nepatřil zrovna mezi největší stratégy. O tom koneckonců svědčí i jedna z jeho skvělých taktik: „Vpředu dát gól, vzadu nedostat. A máš všecko. Jinou taktiku nevymyslíš.“

Jakkoliv pak dostal nejeden vyhazov, hlavu si z nich nelámal. „Já to cítil vždycky, jak mi řekli: Johne, přijď nahoru. Jak jsem to slyšel, tak už jsem věděl… Akorát tam už čekal nějakej trenér nebo asistent a já věděl, že jedu domu. Horník, když mě vyhazoval ze Žižkova, mi řekl, že jsem super chlap, ale že patřím na Moravu,“ nechal se slyšet.

Jak již bylo zmíněno výše, za jeho vyhazovy mohla jeho “nevymáchaná paštika”, jak mu to i říkávala jeho žena: „Moje manželka mi často říkala, že mi tu moji nevymáchanou paštiku nemusí každej odpustit. To víte, su vodnář. Ve Zlíně jsem jednomu hráči řekl, že má p..del velkou jak já. Trenéřina je chemie nahoru i dolů, s hráči i vedením, musíte hodně věcí zvládnout. A když to dobrovolně děláte, musíte přijmout i fakt, že vás někdo prostě fikne.“

Nicméně s novináři měl Petr John Uličný poměrně pozitivní vztah. Poměrně často tiskovou konferenci končil jednou větou, kterou skončí i tento článek: “Napište to krásně a bez chyb. Né, že tam budou nějaké pí….!” A nám již na závěr nezbývá, než popřát moravské legendě mnoho štěstí a vše nejlepší ke kulatinám.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Darida přispěl dvěma asistencemi k výhře Herthy na půdě Brém

Německá fotbalová Bundesliga tento víkend začala prvním kolem a hned v jednom ze sobotních zápasů proti sobě nastoupili tři čeští hráči.

Dokáže Sparta zdolat Zlín i po narušené přípravě?

Příprava Sparty na 4. kolo Fortuna ligy dostalo v pátek lehkou trhlinu. Dva pozitivní testy v klubu a páteční trénink byl okamžitě zrušen.

Další bomba v Barceloně! Koeman nepočítá se supertalentem, jenž měl být součástí přestavby

V Barceloně je po celé léto velice živo. Nejdříve prohraný souboj s úhlavním rivalem o ligový titul, poté totální zostuzení ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Vyhazov trenéra Setiena, poté téměř odchod Messiho, který po velkých rozepřích s vedením nakonec zůstal.