Moderní forma otroctví při přípravách na mistrovství světa? V Kataru zemřelo již 6500 dělníků

Při přípravách na příští mistrovství světa ve fotbale, které se má konat v roce 2022 v Kataru, zemřelo již 6500 dělníku. Většinou migranti, kteří pracují v hrozných podmínkách a nedostávají plat.

Zdroj: FIFA

Ropná velmoc jménem Katar bude v roce 2022 hostit mistrovství světa ve fotbale. Na tuto akci se již deset let pečlivě připravují a nenechávají nic náhodě. Staví futuristické stadióny, hotely, letiště a dokonce celé jedno nové město.

Zaměstnáni jsou tu především migranti z chudých zemí Asie a Afriky, kteří do Kataru migrovali za vidinou vydělání si peněz. Většina z nich si však moc nepolepšila.

Britský deník The Guardian zveřejnil šokující číslo zemřelých pracovníků a zpovědi dělníku, kteří popsali, jak s nimi bylo zacházeno.

Podle oficiálních údajů z velvyslanectvích zemřelo přes 6500 dělníků z Indie, Bangladéše, Nepálu a Pákistánu. Na pracovištích je však mnoho dalších afrických a filipínských dělníků, kteří započteni nejsou, tudíž je s největší pravděpodobností možné, že reálné číslo je výrazně vyšší.

Na zdánlivě velkou problematiku s dělníky zareagovala i samotná mezinárodní fotbalová federace. FIFA však nedoložila žádná data, která by jejich prohlášení ověřila.

“Na stavbách jsou velmi přísné zdravotní a bezpečnostní opatření. Četnost nehod na staveništích mistrovství světa jsou nižší v porovnáním s jinými významnými stavebními projekty po celém světě,” pronesla pro The Guardian FIFA.

Příčiny úmrtí dělníků zahrnují usmrcení elektrickým proudem, pády z výšky a nebo také sebevraždy. Nejvíce úmrtí je však zařazeno do kategorie přirozených. Jedná se například o zástavy srdce z přepracovanosti a respirační problémy.

S dělníky je zacházeno jako s otroky. Žijí na špinavých ubytovnách někdy i po osmi v jednom pokoji. Nedostávají najíst a někdy ani napít a to pracují v pouštních oblastech, kde teploty šplhají ke čtyřiceti stupňům.

“Zaplaceno dostáváme zřídka, abychom neměli šanci utéct. Některým zabavují pasy, aby se z nás stali ilegální imigranti,” podotkl jeden z dělníků.

Případem se zabývá i hnutí Amnesty International, které monitoruje porušování lidských práv. To vyzvalo Katar, aby provedl nezávislé šetření příčin úmrtí u dělníků.

Zdroje: Theguardian, ČT sport, Amnesty

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kúdela je zpět! Proti Liberci podal výborný výkon a gólem rozhodl o výhře Slavie

Slavia zvládla zápas v Liberci a do Prahy si odváží všechny tři body. Jediný gól vstřelil z pokutového kopu Ondřej Kúdela, jinak byl zápas hodně soubojový a mnoho šancí k vidění nebylo.

Velký fotbalový zvrat! Nejlepší kluby Evropy se dohodly na vzniku Superligy

Fotbal již nebude takový, jaký ho známe. Kvůli lepším finančním možnostem se nejlepší evropské kluby dohodly na vzniku Superligy, která jim nabídne zajímavou konfrontaci a mnohem vyšší výdělky.

Třineckou ocel se pokusí překousnout Bílý Tygr. Startuje finále Extraligy!

Od posledního finálového utkání v české Extralize uběhlo už 721 dní. Ani po tak dlouhé době si však nebude vrchol sezony užívat někdo jiný. Třinec a Liberec spolu svedou další válku o Masarykův pohár. Kdo je favorit?