Reklama

Mistři Evropy na českého trenéra Zdeňka Zemana nezapomínají, od některých se dočkal i poděkování

Pět bývalých svěřenců měl český trenér Zdeněk Zeman, který se po odchodu z komunistického Československa v roce 1969 ve svých devatenácti letech proslavil v zahraničí, většinou na Apeninském poloostrově, v kádru letošních italských mistrů Evropy. „Těší mne, že na mě nezapomínají,“ vítá vděčnost fotbalistů, kteří prošli jeho rukama.

„Z Pescary, s níž jsme před devíti lety postoupili do Serie A, jsou to Immobile, Verratti a Insigne,“ vypočítává trenér Zeman. „Když jsem potom opět převzal AS Roma, vytáhl jsem Florenziho, v Cagliari jsem trénoval Barellu,“ přidává další dva. „Tedy dohromady pět evropských šampionů,“ představuje svůj hvězdný soubor.

Nutno připomenout, že při první štaci ve ´věčném městě´ (1997-1999) získal až rodinný vztah s italskou legendou Francescem Tottim, mistrem světa 2006. Římský fotbalový bůžek českého oborníka pozval i na svatbu a přidělil mu u slavnostního stolu velice čestné místo.

Stejné vstřícné vazby udržuje i s evropským šampionem Ciro Immobilem. „Bydlí v Římě blízko vedle mě, jsme v kontaktu,“ sděluje Zeman. „Veřejně mi poděkoval Insigne,“ připomíná druhého skvostného útočníka squadry azzurry.

Evropský titul pro Italy považuje český kouč za velké zadostiučinění. „Když nepostoupili na mistrovství světa 2018 do Ruska, vypadalo to, že skončí v zemi fotbal. Takové panovalo rozladění,“ připomíná smutnou kapitolu čtyřnásobných světových šampionů.

„Nakonec se z toho vykřesal docela dobře,“ vítá letošní triumf. „Jsou mistři Evropy,“ zdůrazňuje.

Vždy byl znám vysokou náročností a z té neslevil ani při hodnocení italského opojení. „Hezký útočný fotbal hráli jen několik zápasů v základní skupině, proti Turecku a Švýcarsku,“ říká Zeman.

„S Rakouskem už to bylo vyrovnané, stejně tak s Belgií, v semifinále proti Španělsku byli herně horší. Ani ve finále proti Anglii nedominovali,“ upozorňuje.

Nachází i vysvětlení. „Nebyli tak natrénovaní, výkony už upadávaly,“ povšiml si. „Ale vyhráli,“ uznává. „Prodává se, že hráli líbivý fotbal, ale tak to úplně nebylo,“ stojí si ovšem pořád za svým český trenér, který se opět zapojil do tréninkového procesu.

Ve 74 letech převzal tým třetiligové Foggie, už počtvrté ve své trenérské kariéře. „Je to moje srdeční záležitost,“ netají Zeman.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Zdeněk Zeman ovšem ve své kariéře nepřekonal úspěchy svého strýce Čestmíra Vycpálka, ke kterému se do Itálie přestěhoval a učil se od něj trenérskému řemeslu. Ten byl s Juventusem 2x mistrem Itálie a finalistou PMEZ.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené