Spojte se s námi


Bundesliga

Miroslav Klose byl v 19 letech tesař, ve 20 hrál 5. německou ligu. Jaký je příběh historicky nejlepšího střelce světových šampionátů?

Miroslav Klose. Skromný, nenápadný, téměř snadno zapomenutelný. Jenže se jedná o jednu z největších legend nejen německého fotbalu. Gólové hody pořádal zejména v reprezentaci a konkrétně na světových šampionátech, když během nich nikdo nenastřílel více gólů než on. Jaký je jeho příběh?

Publikováno

dne

Miroslav Klose. Skromný, nenápadný, téměř snadno zapomenutelný. Jenže se jedná o jednu z největších legend nejen německého fotbalu. Gólové hody pořádal zejména v reprezentaci a konkrétně na světových šampionátech, když během nich nikdo nenastřílel více gólů než on. Jaký je jeho příběh?

Chlapec narozený v Polsku neměl mít ve fotbale velkou budoucnost

19. června 1978, Opole. Ve slezském městě ležícím na řece Odře se narodil jistý Miroslav Klose. Tehdy ještě za komunistického režimu. Oba jeho rodiče profesionálně sportovali. Otec hrál fotbal, matka házenou. Dalo se tedy čekat, že by i sám Miroslav mohl být sportovcem.

Když měl 8 let, utekl s rodinou do Západního Německa. Jenže velká sportovní kariéra ihned od dětství se ani přesto nekonala. Začínal totiž kopat v Blaubachu, dnes tato vesnička čítá okolo 500 obyvatel.

V Blaubachu si zahrál 7. německou ligu. Mimo hraní fotbalu se vyučil na tesaře a nějakou dobu se tak i živil. Už se příliš nečekalo, že by se snad měl fotbalem živit. Přeci jen se teprve ve 20 letech podíval do páté ligy, když jej získal Homburg. V jeho rezervě se ukázal a zahrál si i v A-týmu.

Ve 20 letech přitom mnoho talentovaných hráčů proniká do A-týmů v nejvyšších soutěžích. Mluví se o nich jako o hvězdách. Klose však byl mimo toho všeho.

Klose se do Bundesligy dostal téměř až zázrakem

Kaiserslautern ani netušil, jakou hvězdu přivedl

Jak již bylo zmíněno, na velkou fotbalovou kariéru to u Miroslava Kloseho nevypadalo. Jenže měl velké štěstí. Na zápase Homburgu se totiž poměrně překvapivě ukázal skaut zastupující slavný celek Kaiserslautern.

Dnes sice Kaiserslautern hraje až třetí ligu, jedná se ale o tradiční klub, jenž vyhrál v 90. letech hned dvakrát Bundesligu. Má velkou historii a ještě větší fanouškovskou základnu. Když tedy dostal nabídku, nebylo nad čím váhat.

Začínal v rezervě, tam ukázal velký střelecký potenciál. Hned během prvního roku v Kaiserslauternu si zahrál i Bundesligu. Vůbec se ale nečekalo, že by z něho jednou měl být tahoun týmu, natož jeden z nejlepších hráčů své generace. Jenže se tak stalo.

A šlo to hezky rychle. Do A-týmu se propracoval ve druhé sezoně (2000/01) v klubu a nasázel 11 soutěžních gólů. Prosadil se i v Poháru UEFA. A ta třetí sezona? To už byla pohádka. Klose dal 16 branek a byl druhý nejlepší střelec Bundesligy.

Za zmínku stojí, že už při druhé sezoně v klubu se dočkal pozvánky do reprezentace Německa. Odmítl tu polskou a litovat rozhodně nemusí. Na první reprezentační gól čekal jen pár minut. Prosadil se v obou prvních dvou zápasech. V roce 2002 už byl Klose klíčovým hráčem při tažení Německa do finále světového šampionátu. Dal pět gólů. Němci ale skončili druzí.

Zatímco Kloseho hvězda stoupala, Kaiserslautern to měl přesně naopak. Bylo jasné, že jej lepší adresa nemine. A po pěti letech se tak skutečně stalo. Z hráče, který přišel víceméně zázrakem, se Klose vypracoval mezi opory a v klubu odehrál 147 zápasů s bilancí 52 gólů a 20 asistencí.

V Brémách zažil skvělé časy, vybojoval si angažmá v Bayernu

Z Kaiserslauternu zamířil Miroslav Klose do Werderu Brémy. Ten opět v současnosti nepatří mezi úplnou špičku Bundesligy, jenže v té době tomu bylo jinak. Už ověřeného útočníka severoněmecký mančaft kupoval coby novopečený mistr německé ligy. Měl nahradit brazilského ostrostřelce Ailtona.

A to se mu víceméně povedlo. Sice se typologicky jednalo o odlišného hráče, nicméně čich na góly nemohl Klosemu nikdo upřít. Naopak. S Ivanem Klasničem utvořil zejména v prvních dvou sezonách velmi úderné duo. V druhé sezoně se navíc Klose s 25 góly stal nejlepším střelcem Bundesligy. Brémám navíc vystřílel Ligový pohár.

V téže sezoně, tedy konkrétně 2005/06, zazářil i na světovém šampionátu, který tehdy hostilo Německo. S 5 góly byl nejlepším střelcem šampionátu a Německu pomohl ke třetímu místu. Ve Werderu zůstal ještě rok a pak šel do Bayernu. Bilance v Brémách? 132 zápasů, 63 gólů, 47 asistencí.

Za zmínku stojí, že do Werderu přicházel Klose za 5 milionů eur. Do Bayernu byl prodán za 15 milionů.

V Bayernu čelil obří konkurenci, v reprezentaci střílel dál

Z Mnichova odcházel legendární Roy Makaay, když Bayern pořizoval Miroslava Kloseho. Nicméně to neznamená, že by uznávaný německý útočník měl místo jisté. Naopak. Čelil větší konkurenci než kdy jindy.

V Bayernu tehdy bojoval o místo Lukas Podolski, střelecké hody pořádal Ital Luca Toni. A to nebylo vše. Klosemu posléze konkurovali například Ivica Olič či ostrostřelec Mario Gomez, hrot byl schopen obstarat i talentovaný Thomas Müller.

Nelze se divit, že Klosemu najednou pořádně klesla minutáž. Samozřejmě na tom měla podíl i častější zranění, nicméně Bayern měl natolik variabilní sestavu během každého roku, kdy zde Klose působil, že to dost možná německé legendě spíše uškodilo.

Během čtyř sezon tedy odehrál 150 duelů, v nichž vstřelil 53 gólů a přidal 27 asistencí. Co se týká čísel, tak se jedná o jeho nejhorší angažmá. Zato se ale mohl radovat z osmi trofejí, včetně dvou ligových.

A třebaže to v Bayernu nebylo úplně ono, když přišlo v roce 2010 další mistrovství světa, byl Klose opět v ráži. Tentokráte vstřelil „pouze“ čtyři góly a opět Německo dotáhl k třetímu místu.

Italské zmrtvýchvstání a jízda za rekordem a titulem pro mistra světa

V Laziu se stal modlou a prožil parádní závěr kariéry

V roce 2011 opouštěl Miroslav Klose Bayern Mnichov jako 33letý veterán, kterého, jak již bylo zmíněno, trápily i zdravotní patálie. Lazio Řím jej získalo jako volného hráče. Je otázkou, jestli vůbec někdo ve vedení klubu čekal, co bude následovat.

Příchod německého útočníka totiž rozpoutal peklo. Skromný, férový a sympatický fotbalista se stal rychle modlou. Nejen díky výkonům na hřišti. Ale ty mu k tomu pochopitelně výrazně pomohly.

Během pěti sezon se stal třikrát nejlepším střelcem klubu. Ohlas si ale mimo jeho výkony získalo například to, když dal gól rukou a třebaže ji rozhodčí neviděl, sám se k ní přiznal. Zkrátka fenomén.

V Laziu i ukončil kariéru v roce 2016. V italském klubu odehrál 171 zápasů, nasázel 63 branek a přidal 35 asistencí. Dá se říci, že právě od italských fanoušků se dočkal vůbec největšího ocenění za celou svou kariéru.

V roce 2014 se dočkal největšího zápisu do dějin

Ještě předtím, než ukončil kariéru, zažil i poslední jízdu na světovém šampionátu. Moc se s tím už nepočítalo, ale nakonec si Klose řekl o místo v nominaci i pro mistrovství světa 2014. To se konalo v Brazílii. Už měl 36 let a Německo tehdy mělo více než slušnou hráčskou základnu.

Ale ještěže tak! Klose na šampionátu plnil spíše roli žolíka, nicméně i přesto přidal dva góly, které z něj učinily legendu. Jeden z nich dal dokonce domácí Brazílii při dnes již legendárním vítězství 7:1.

V rodné zemi Ronalda Nazária navíc překonal jeho rekord v počtu vstřelených branek na světových šampionátech. Nasázel jich celkem 16.

Aby toho nebylo málo, tak si nejlepší střelec mistrovství světa konečně došel pro trofej, která k tomuto rekordu krásně sedí. A to pro vítěze světového šampionátu. I když ve finále nenastoupil, jedná se o fantastický počin.

Po mistrovství světa Klose ukončil reprezentační kariéru. Se 71 góly je nejlepším střelcem v historii německé reprezentace. Zajímavé pak jest, že třeba na Euru mu to zdaleka tolik jako na mistrovstvích světa nestřílelo. Na třech evropských šampionátech skóroval 3x.

Zdroj: The Versed, Bundesliga, Transfermarkt, These Football Times

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.