Bundesliga
Miroslav Klose byl v 19 letech tesař, ve 20 hrál 5. německou ligu. Jaký je příběh historicky nejlepšího střelce světových šampionátů?
Miroslav Klose. Skromný, nenápadný, téměř snadno zapomenutelný. Jenže se jedná o jednu z největších legend nejen německého fotbalu. Gólové hody pořádal zejména v reprezentaci a konkrétně na světových šampionátech, když během nich nikdo nenastřílel více gólů než on. Jaký je jeho příběh?

Miroslav Klose. Skromný, nenápadný, téměř snadno zapomenutelný. Jenže se jedná o jednu z největších legend nejen německého fotbalu. Gólové hody pořádal zejména v reprezentaci a konkrétně na světových šampionátech, když během nich nikdo nenastřílel více gólů než on. Jaký je jeho příběh?
Chlapec narozený v Polsku neměl mít ve fotbale velkou budoucnost
19. června 1978, Opole. Ve slezském městě ležícím na řece Odře se narodil jistý Miroslav Klose. Tehdy ještě za komunistického režimu. Oba jeho rodiče profesionálně sportovali. Otec hrál fotbal, matka házenou. Dalo se tedy čekat, že by i sám Miroslav mohl být sportovcem.
Když měl 8 let, utekl s rodinou do Západního Německa. Jenže velká sportovní kariéra ihned od dětství se ani přesto nekonala. Začínal totiž kopat v Blaubachu, dnes tato vesnička čítá okolo 500 obyvatel.
V Blaubachu si zahrál 7. německou ligu. Mimo hraní fotbalu se vyučil na tesaře a nějakou dobu se tak i živil. Už se příliš nečekalo, že by se snad měl fotbalem živit. Přeci jen se teprve ve 20 letech podíval do páté ligy, když jej získal Homburg. V jeho rezervě se ukázal a zahrál si i v A-týmu.
Ve 20 letech přitom mnoho talentovaných hráčů proniká do A-týmů v nejvyšších soutěžích. Mluví se o nich jako o hvězdách. Klose však byl mimo toho všeho.
Klose se do Bundesligy dostal téměř až zázrakem
Kaiserslautern ani netušil, jakou hvězdu přivedl
Jak již bylo zmíněno, na velkou fotbalovou kariéru to u Miroslava Kloseho nevypadalo. Jenže měl velké štěstí. Na zápase Homburgu se totiž poměrně překvapivě ukázal skaut zastupující slavný celek Kaiserslautern.
Dnes sice Kaiserslautern hraje až třetí ligu, jedná se ale o tradiční klub, jenž vyhrál v 90. letech hned dvakrát Bundesligu. Má velkou historii a ještě větší fanouškovskou základnu. Když tedy dostal nabídku, nebylo nad čím váhat.
Začínal v rezervě, tam ukázal velký střelecký potenciál. Hned během prvního roku v Kaiserslauternu si zahrál i Bundesligu. Vůbec se ale nečekalo, že by z něho jednou měl být tahoun týmu, natož jeden z nejlepších hráčů své generace. Jenže se tak stalo.
A šlo to hezky rychle. Do A-týmu se propracoval ve druhé sezoně (2000/01) v klubu a nasázel 11 soutěžních gólů. Prosadil se i v Poháru UEFA. A ta třetí sezona? To už byla pohádka. Klose dal 16 branek a byl druhý nejlepší střelec Bundesligy.
Za zmínku stojí, že už při druhé sezoně v klubu se dočkal pozvánky do reprezentace Německa. Odmítl tu polskou a litovat rozhodně nemusí. Na první reprezentační gól čekal jen pár minut. Prosadil se v obou prvních dvou zápasech. V roce 2002 už byl Klose klíčovým hráčem při tažení Německa do finále světového šampionátu. Dal pět gólů. Němci ale skončili druzí.
Zatímco Kloseho hvězda stoupala, Kaiserslautern to měl přesně naopak. Bylo jasné, že jej lepší adresa nemine. A po pěti letech se tak skutečně stalo. Z hráče, který přišel víceméně zázrakem, se Klose vypracoval mezi opory a v klubu odehrál 147 zápasů s bilancí 52 gólů a 20 asistencí.
V Brémách zažil skvělé časy, vybojoval si angažmá v Bayernu
Z Kaiserslauternu zamířil Miroslav Klose do Werderu Brémy. Ten opět v současnosti nepatří mezi úplnou špičku Bundesligy, jenže v té době tomu bylo jinak. Už ověřeného útočníka severoněmecký mančaft kupoval coby novopečený mistr německé ligy. Měl nahradit brazilského ostrostřelce Ailtona.
A to se mu víceméně povedlo. Sice se typologicky jednalo o odlišného hráče, nicméně čich na góly nemohl Klosemu nikdo upřít. Naopak. S Ivanem Klasničem utvořil zejména v prvních dvou sezonách velmi úderné duo. V druhé sezoně se navíc Klose s 25 góly stal nejlepším střelcem Bundesligy. Brémám navíc vystřílel Ligový pohár.
V téže sezoně, tedy konkrétně 2005/06, zazářil i na světovém šampionátu, který tehdy hostilo Německo. S 5 góly byl nejlepším střelcem šampionátu a Německu pomohl ke třetímu místu. Ve Werderu zůstal ještě rok a pak šel do Bayernu. Bilance v Brémách? 132 zápasů, 63 gólů, 47 asistencí.
Za zmínku stojí, že do Werderu přicházel Klose za 5 milionů eur. Do Bayernu byl prodán za 15 milionů.
V Bayernu čelil obří konkurenci, v reprezentaci střílel dál
Z Mnichova odcházel legendární Roy Makaay, když Bayern pořizoval Miroslava Kloseho. Nicméně to neznamená, že by uznávaný německý útočník měl místo jisté. Naopak. Čelil větší konkurenci než kdy jindy.
V Bayernu tehdy bojoval o místo Lukas Podolski, střelecké hody pořádal Ital Luca Toni. A to nebylo vše. Klosemu posléze konkurovali například Ivica Olič či ostrostřelec Mario Gomez, hrot byl schopen obstarat i talentovaný Thomas Müller.
Nelze se divit, že Klosemu najednou pořádně klesla minutáž. Samozřejmě na tom měla podíl i častější zranění, nicméně Bayern měl natolik variabilní sestavu během každého roku, kdy zde Klose působil, že to dost možná německé legendě spíše uškodilo.
Během čtyř sezon tedy odehrál 150 duelů, v nichž vstřelil 53 gólů a přidal 27 asistencí. Co se týká čísel, tak se jedná o jeho nejhorší angažmá. Zato se ale mohl radovat z osmi trofejí, včetně dvou ligových.
A třebaže to v Bayernu nebylo úplně ono, když přišlo v roce 2010 další mistrovství světa, byl Klose opět v ráži. Tentokráte vstřelil „pouze“ čtyři góly a opět Německo dotáhl k třetímu místu.
Italské zmrtvýchvstání a jízda za rekordem a titulem pro mistra světa
V Laziu se stal modlou a prožil parádní závěr kariéry
V roce 2011 opouštěl Miroslav Klose Bayern Mnichov jako 33letý veterán, kterého, jak již bylo zmíněno, trápily i zdravotní patálie. Lazio Řím jej získalo jako volného hráče. Je otázkou, jestli vůbec někdo ve vedení klubu čekal, co bude následovat.
Příchod německého útočníka totiž rozpoutal peklo. Skromný, férový a sympatický fotbalista se stal rychle modlou. Nejen díky výkonům na hřišti. Ale ty mu k tomu pochopitelně výrazně pomohly.
Během pěti sezon se stal třikrát nejlepším střelcem klubu. Ohlas si ale mimo jeho výkony získalo například to, když dal gól rukou a třebaže ji rozhodčí neviděl, sám se k ní přiznal. Zkrátka fenomén.
V Laziu i ukončil kariéru v roce 2016. V italském klubu odehrál 171 zápasů, nasázel 63 branek a přidal 35 asistencí. Dá se říci, že právě od italských fanoušků se dočkal vůbec největšího ocenění za celou svou kariéru.
V roce 2014 se dočkal největšího zápisu do dějin
Ještě předtím, než ukončil kariéru, zažil i poslední jízdu na světovém šampionátu. Moc se s tím už nepočítalo, ale nakonec si Klose řekl o místo v nominaci i pro mistrovství světa 2014. To se konalo v Brazílii. Už měl 36 let a Německo tehdy mělo více než slušnou hráčskou základnu.
Ale ještěže tak! Klose na šampionátu plnil spíše roli žolíka, nicméně i přesto přidal dva góly, které z něj učinily legendu. Jeden z nich dal dokonce domácí Brazílii při dnes již legendárním vítězství 7:1.
V rodné zemi Ronalda Nazária navíc překonal jeho rekord v počtu vstřelených branek na světových šampionátech. Nasázel jich celkem 16.
Aby toho nebylo málo, tak si nejlepší střelec mistrovství světa konečně došel pro trofej, která k tomuto rekordu krásně sedí. A to pro vítěze světového šampionátu. I když ve finále nenastoupil, jedná se o fantastický počin.
Po mistrovství světa Klose ukončil reprezentační kariéru. Se 71 góly je nejlepším střelcem v historii německé reprezentace. Zajímavé pak jest, že třeba na Euru mu to zdaleka tolik jako na mistrovstvích světa nestřílelo. Na třech evropských šampionátech skóroval 3x.
Zdroj: The Versed, Bundesliga, Transfermarkt, These Football Times

Bundesliga
Messi, lídři Realu či slovenská hvězda. Kterým hráčům v létě končí smlouva a mohou odejít zadarmo?
Od zimního přestupového období neuběhly ještě ani celé dva měsíce, přesto už se některé kluby zaměřují na to letní. Na konci června totiž končí smlouva hned několika zajímavým hráčům, o které bude velký zájem.

Od zimního přestupového období neuběhly ještě ani celé dva měsíce, přesto už se některé kluby zaměřují na to letní. Na konci června totiž končí smlouva hned několika zajímavým hráčům, o které bude velký zájem.
Lionel Messi
Nejblyštivějším jménem na seznamu volných hráčů od července 2023 je jednoznačně Lionel Messi. Argentinskému fotbalistovi končí v PSG dvouletá smlouva a podle všeho novou nepodepíše.
Možnosti má Messi prakticky tři. Vrátit se do Barcelony a uzavřít tam kariéru, což by byl krásný příběh. Jenže klub trápí obrovské finanční problémy a návrat by byl komplikovaný.
O sedminásobného vítěze Zlatého míče hodně stojí v MLS, kde se údajně všechny kluby chystají složit na jeho plat. Třetí možností je odchod do Saúdské Arábie, kde by dostal stejně královský plat jako Cristiano Ronaldo.
Karim Benzema, Luka Modrič, Toni Kroos, Nacho
Čtveřice veteránů, která pro Real Madrid odvedla hrozně moc. A jejich pokračování je otázkou, kterou je potřeba vyřešit. Přitom ve třech ze čtyř případů závisí jen na hráčích.
Karim Benzema má místo zajištěné a klub o něj nadále stojí, pokud se tak rozhodne, zůstane v Realu i další rok. To samé je u Toni Kroose, který koketuje s myšlenkou konce kariéry. Los Blancos ale o něj nadále stojí a smlouva je na stole, volba je tak na německém záložníkovi.
Podobný případ je s Nachem. Odchovanec klubu a nedoceněný srdcař už dostal nabídku a nechal se slyšet, že vůbec to není o penězích, ale po 13 letech už nechce jen vysedávat na lavičce a chce cítit, že je pro klub potřebný. Pokud se tak stane, zůstane.
Luka Modrič jako jediný veřejně uvedl, že chce v Realu Madrid zůstat ještě další rok a ukončit kariéru v bílém. V září mu však bude 38 let a vedení řeší, jak s ním naložit a jakou roli mu případně svěřit.
Milan Škriniar
Nejhodnotnější hráč z těch, kterým v létě končí smlouva. 28letý Milan Škriniar má podle webu Transfermarkt hodnotu 60 milionů eur, jenže Inter neuvidí ani cent. Slovenskému stoperovi totiž končí smlouva a chtěl odejít do PSG už teď v zimě, Inter se ale rozhodl jej nepustit.
Marcus Thuram
Syn legendárního Liliana Thurama, který už si však dělá své jméno sám. Skvěle se předvedl na MS v Kataru, v aktuální sezóně nastoupil za Mönchengladbach do 26 utkání a nasázel 15 gólů.
Ve 25 letech se rozhodl, že je čas na posun do většího klubu a smlouvu tak v Borusii neprodlouží. O francouzského útočníka bude velký zájem z těch nejvyšších pater, hovoří se o Arsenalu či PSG.
Youri Tielemans
Tahoun Leicesteru, který už se nějakou dobu snaží Lišky opustit a posunout se o patro výš, ale dosud mu to nebylo umožněno. V zimě i loni v létě měl blízko k přestupu do Arsenalu, Leicester jej ale nikdy nepustil.
Tentokrát už 25letý belgický záložník ale odejde na 100 %, Leicester za svého klíčového hráče nedostane ani cent. Bude to skutečně do Arsenalu?
Ilkay Gündogan
Když je zdravý, tak je to nesmírně platný záložník pro Manchester City a poklad pro Pepa Guardiolu. Problém však je jeho chatrné zdraví, Ilkay Gündogan má k marodce někdy blíž než na hřiště.
Ve 32 letech mu končí smlouva na Etihad Stadium a nová se pravděpodobně podepisovat nebude. Hodně se hovoří o zájmu Barcelony.
Marco Asensio
Zabržděné zlaté dítě Realu Madrid. V roce 2016 vylétl do dospělého fotbalu jako kometa a svojí fantastickou střelou okouzlil fanoušky Los Blancos a po odchodu Cristiana Ronalda se měl stát jeho nástupcem. Jenže Asensiovi přibrzdilo kariéru těžké zranění kolene, po kterém už se nikdy nevrátil do staré formy.
V Realu Madrid je jen náhradníkem a na tuto pozici mu klub nabízí i prodloužení, Asensio by však chtěl být členem základní sestavy a hrát pravidelněji. Budoucnost 27letého křídelníka je tak ve hvězdách.
Daichi Kamada
Další nesmírně zajímavé jméno, o které může být v léta velká sháňka. Daichi Kamada je tahoun Frankfurtu a v letošní sezóně zaznamenal už 13 branek a 5 asistencí.
Japoncovi ofenzivnímu záložníkovi je stále jen 26 let a získat tak kvalitního hráče zadarmo může být velkým lákadlem.
Další zajímavá jména
Evan Ndicka (23) – Frankfurt
Adrien Rabiot (27) – Juventus
Konrad Lahmer (25) – Lipsko
Wilfried Zaha (30) – Crystal Palace
Roberto Firmino (31) – Liverpool
N’golo Kanté (31) – Chelsea
Raphael Guerreiro (29) – Dortmund
Iñigo Martínez (31) – Athletic Bilbao
Naby Keita (28) – Lipsko
David de Gea (32) – Manchester United
Zdroj: Transfermarkt
Bundesliga
Královský plat pro Tuchela. V Bayernu bude brát o 4 miliony eur víc než Nagelsmann
Bayern Mnichov má nového trenéra. Bavorského giganta převzal Thomas Tuchel, který byl na začátku sezóny vyhozen z Chelsea. V Allianz Aréně bude německý kouč pobírat královský plat.

Bayern Mnichov má nového trenéra. Bavorského giganta převzal Thomas Tuchel, který byl na začátku sezóny vyhozen z Chelsea. V Allianz Aréně bude německý kouč pobírat královský plat.
Byl to dost velký šok, když Bayern Mnichov minulý týden vyhodil Juliana Nagelsmanna. Ještě větší, když už za pár hodin si vedení klubu pláclo s novým trenérem.
Tím se stal Thomas Tuchel, právě on byl údajně jedním z hlavních důvodů, proč byl Nagelsmann vyhozen tak brzy. Tuchel byl totiž spojován s Realem Madrid a Bayern nechtěl riskovat, že o svého favorita přijde.
O Tuchela totiž dlouho stál a byl na čele všech kandidátů. Rozhodl se mu tak dát pořádně královský plat.
Bývalý kouč Chelsea bude v Bayernu pobírat 12 milionů eur za rok, informuje Sky Sport. V Mnichově podepsal smlouvu na 2 a půl roku.
Julian Nagelsmann pobíral v Mnichově 8 milionů eur za rok. Jenže jeho kontrakt je platný až do roku 2026, Bayern mu tak dluží ještě pořádnou částku. A bude jej muset platit buď do konce kontraktu, nebo dokud si Nagelsmann nenajde nový klub.
V Bayernu se tak poučili a měli k Tuchelovi jedinou podmínku – musí přijmout krátkodobý kontrakt. V Allianz Aréně totiž v poslední době nikdo dlouho nevydrží.
Od odchodu Pepa Guardioly vystřídal Bayern už sedm trenérů a žádný nezůstal déle než dva roky. Carlo Ancelotti, Willy Sagnol, Jupp Heynckes, Niko Kovac, Hansi Flick a Julian Nagelsmann. Teď je na řadě sedmý, Tuchel s dalším milionovým platem.
Zdroj: Sky Sports
Bundesliga
Nejlepší střelci v Top 5 ligách: La Liga a Bundesliga nemají zastoupení, vítěz z Premier League
Reprezentační přestávka je v plném proudu, klubové soutěže budou po pauze pomalu finišovat. Jak dopadne střetnutí nejlepších střelců v Top 5 ligách?

Reprezentační přestávka je v plném proudu, klubové soutěže budou po pauze pomalu finišovat. Jak dopadne střetnutí nejlepších střelců v Top 5 ligách?
Mezi nejlepší pětkou střelců nenajdeme ani jednoho zástupce La Ligy a Bundesligy. Ve Španělsku kraluje střelcům Robert Lewandowski z Barcelony, v Německu zase Nicklas Füllkrug z Werderu Brémy, oba nastříleli 15 gólů.
V Premier League by však s tímto počtem byli až na čtvrtém místě, v Ligue 1 dokonce na šestém. V La Lize je na druhém místě Enes Unal z Getafe (13), v Bundeslize mají druhý nejvyšší počet (12) Grifo z Freiburgu, Thuram z Mönchengladbachu a Nkunku z Lipska.
5. Ivan Toney – Brentford – 16 gólů
Luxusní počet gólů vzhledem k tomu, že Brentford nepatří mezi velké týmy Premier League. Zejména díky šestnácti Toneyho brankám se The Bees drží na osmém místě tabulky.
4. Folarin Balogun – Reims – 17 gólů
Alexandre Lacazette – Lyon – 17 gólů
Wissam Ben Yedder – Monako – 17 gólů
Shodně na čtvrtém místě najdeme fotbalisty z Ligue 1. Mladý talent z Arsenalu zapůjčený v Reims Folarin Balogun má na kontě 17 gólů a jeho první rok mimo Anglii jde skvěle.
Z Arsenalu dorazil do Ligue 1 i dlouholetý útočník a naposledy kapitán Alexandre Lacazette. 31letý fotbalista se vrátil do Lyonu, odkud do Anglie odešel a navázal tam, kde skončil. V aktuálním ročníku nastřílel 17 gólů, v ročníku 2016/17, po kterém odešel do Arsenalu, nasázel 28 gólů.
Stejný počet gólů má i Wissam Ben Yedder. Zkušený 32letý útočník v minulém ročníku nasázel 25 branek, teď má našlápnuto ke stejnému počtu. Branky střílí pravidelně, od roku 2013 dal méně než 11 ligových gólů pouze jednou.
3. Kylian Mbappé – PSG – 19 gólů
Jonathan David – Lille – 19 gólů
I o třetí místo se dělí více fotbalistů a znovu pocházejí z Ligue 1. Devatenáct branek nasázel Kylian Mbappé, který svůj počet podpořil i 4 asistencemi.
Stejný počet má i Jonathan David, i on má na kontě také čtyři asistence. 23letý kanadský útočník je před přestupem do některého z velkých klubů.
2. Harry Kane – Tottenham – 21 gólů
Victor Osimhen – Neapol – 21 gólů
Na druhém místě se přesuneme do Anglie a Itálie. Harry Kane je fantasticky spolehlivý střelec, který pálí jako na běžícím páse, i když se týmu nedaří. Na kontě má už 21 gólů a drží Spurs na čtvrtém místě zaručující Ligu mistrů.
Naopak v obrovské euforii hraje Victor Osimhen. Nigerijský útočník nasázel 21 gólů, je nejlepším střelcem Serie A a také hlavním důvodem, proč Neapol válcuje Itálii a suverénně vede tabulku.
1. Erling Haaland – Manchester City – 28 gólů
Na prvním místě je naprosto očekávaně Erling Haaland. Robot z jiného světa, jak mu často fanoušci přezdívají, nastřílel za 26 zápasů neuvěřitelných 28 gólů. Do konce sezóny už si zřejmě první pozici bez problémů uhlídá.
Zdroj: Transfermarkt
-
Fotbalpřed 4 dny
A lidi se smáli, že máme slabou skupinu. Hrajeme jako dřeváci! Jak reagují polští fanoušci na prohru s Českem?
-
Fortuna ligapřed 1 dnem
Problémy pro Spartu? Krejčí opět zraněn, fanoušci letenských jsou vzteky bez sebe
-
Fotbalpřed 2 dny
Martinez by měl na MS smůlu! Nová pravidla při chytání penalt pobouřila veřejnost i samotné brankáře
-
Fotbalpřed 3 dny
Nejlepší vhazování světa? Kvůli Delapovi ze Stoke jednou brankář radši odkopl míč na roh