Spojte se s námi


Fotbal

Michu: Co se stalo se zázrakem na jednu sezónu, kterého obdivoval i Haaland?

S jistotou by se dalo říct, že Michu je přesnou definicí slova – „One season wonder“, neboli zázrak na jednu sezónu. Tento Španěl, jako v podstatě neznámý fotbalista, přestoupil v roce 2012 do Swansea z Raya Vallecana. Jeho cena byla kolem tří milionů liber. Zanedlouho bylo jeho jméno na rtech fanoušků po celé Evropě. 

Publikováno

dne

S jistotou by se dalo říct, že Michu je přesnou definicí slova – „One season wonder“, neboli zázrak na jednu sezónu. Tento Španěl, jako v podstatě neznámý fotbalista, přestoupil v roce 2012 do Swansea z Raya Vallecana. Jeho cena byla kolem tří milionů liber. Zanedlouho bylo jeho jméno na rtech fanoušků po celé Evropě. 

Velmi brzy se toto neznámé jméno dostalo do povědomí celé Anglie. Při svém prvním utkání Premier League, proti QPR, vstřelil dvě branky a jednou asistoval. Celou úchvatnou první sezónu v Anglii završil s 22 brankami ve 43 utkáních. A co víc, dokonce se mu podařilo získat i trofej, když ve finále ligového poháru i pomocí branky, kterou Michu vstřelil, porazilo Swansea Bradford City.

Pro Swansea to byl první takový úspěch v historii a asi není divu, že Michu vyhrál cenu pro nejlepšího klubového hráče, byl zvolen fanoušky, jako nejlepší hráč roku a povolán do reprezentace. 22 branek. Zisk trofeje. Za Swansea. To hovoří za vše. 

Nebyli to pouze fanoušci Swansea, kteří útočnou senzaci milovali. Michův nečekaný start v Premier League oslovil celý fotbalový svět, včetně mladých fanoušků a dokonce i současné hvězdy Erlinga Haalanda. Ten prohlásil, že miloval sledování španělského fotbalisty.

Dle jeho slov měl skvělou levačku, byl vysoký a klinický zabiják. V září 2020 dokonce Haaland slavil branku za Norskou reprezentaci stejným způsobem, jako své branky slavil Michu. Jeho vliv na mladého útočníka byl dokonce takový, že krátce před přestupem do Manchesteru City si Haaland volal o radu. 

Co se pokazilo?

Jeho neuvěřitelná forma se už nikdy nevrátila, čemuž dopomohla i různá zranění. Následující ročník Premier League se tak Michu objevil jen v 17 zápasech a skóroval dvakrát. Ve všech soutěžích to dělalo celkem šest zásahů. 

V létě 2014 se Michu upsal Neapoli. Jednalo se o hostování s možností odkupu na konci sezóny. I toto působení skončilo jako velice neúspěšné. Španělského fotbalistu limitovala zranění a odehrál jen šest utkání. Michu byl vrácen zpět do Swansea, odkud byl v listopadu roku 2015 propuštěn. 

Svou největší slávu měl už za sebou, což tušil i on sám. Jeho další působiště bylo však velice překvapující, protože se upsal Španělskému amatérskému klubu – UP Langreo. 

V srpnu roku 2016 se vrátil do svého rodného klubu – Real Oviedo, kde stihl odehrát 27 utkání. Problémy s různými zraněními ale neustávaly a tak se Michu rozhodl, že ukončí kariéru. Stalo se tak v roce 2017. Teprve čtyři roky poté, co zářil v Premier League, stal se pátým nejlepším střelcem ročníku a dostal se do národního týmu. 

Co dělá Michu teď?

Jeho fotbalová kariéra sice na hřišti skončila, ale za kancelářským stolem nikoliv. Už v roce 2012 on, Santi Cazorla a Juan Mata koupili podíl v klubu Real Oviedo, aby mu pomohli zachránit se ve třetí lize.

V roce 2018 působil jako sportovní ředitel v klubu Langreo, který trénoval jeho bratr. Následně v Realu Oviedo a v současné chvíli zastává stejnou pozici pro klub Burgos CF.

Zdroj: Transfermarkt

Reklama

Fotbal

Xavi není Guardiola. Srovnání nedává smysl. Barcelona nesmí dopadnout jako Arsenal

Nejedno utkání strávili na hřišti jako spoluhráči. Stejně jako v roli trenéra a jeho svěřence. Pep Guardiola odvedl na lavičce barcelonského áčka úžasnou práci. Ale srovnávat jeho situaci po příchodu k týmu se situací Xaviho nedává smysl. Upřímně? Xavi to má o mnoho těžší.

Publikováno

dne

Nejedno utkání strávili na hřišti jako spoluhráči. Stejně jako v roli trenéra a jeho svěřence. Pep Guardiola odvedl na lavičce barcelonského áčka úžasnou práci. Ale srovnávat jeho situaci po příchodu k týmu se situací Xaviho nedává smysl. Upřímně? Xavi to má o mnoho těžší.

Jedním z prvních kroků Pepa Guardioly jako trenéra Barcelony bylo pokusit se podepsat Emmanuela Adebayora z Arsenalu. O sezónu později raději přivedl Zlatana Ibrahimoviče z Interu Milán za téměř 70 milionů eur, aby jej o rok později poslal do konkurenčního AC Milan.

První léto podepsala Barcelona s Pepem Guardiolou jako trenérem následující hráče:

HráčKlub, ze kterého přišelPřestupová částka (milionů eur)
Dani AlvesSevilla35
Seydou KeitaSevilla14
Alexandr HlebArsenal17
Martin CaceresVillarreal16,5
HenriqueDesportivo Brasil Ltda8
José Manuel PintoCelta Vigo0,5

Celkové náklady na tyto hráče činily téměř 100 milionů eur. Mezi tuto ciftu nepočítáme Gerarda Piquého kvůli jeho pozici a barcelonskému DNA. Tady si musíme ujasnit zásadní skutečnost. Na úvod bylo zmíněno, že Guardiola odvedl úžasnou práci, ale srovnávat okolnosti v jeho týmu se situací Xaviho je naprosto šílené.

Xavi se může nyní spolehnout maximálně na mladíky v čele s Pedrim, Gavim, Araujem, Koundém nebo zkušeného Lewandowského. Guardiola měl k dispozici Carlese Puyola, který byl už devítiletý „veterán“ a kapitán týmu. Dalšího v řadě měl právě Xaviho s devítiletými zkušenostmi.

Andrés Iniesta prorazil pod Louisem van Gaalem v roce 2002. To nejlepší měl navíc před sebou. Třešničkou na dortu byla přítomnost Lionela Messiho. Nejenže byla argentinská hvězdička zjevně na cestě stát se nejlepším hráčem na světě, ale už v roce 2004 o něm Ronaldinho řekl, že je lepší než on sám.

Guardiola ve své první sezóně udělal dvě velká rozhodnutí založené na La Masii. Přivedl zpět Gerarda Piquého a dal šanci Sergi Busquetsovi. Tohle nebylo nějaké rozhodnutí ala „Vše vsadím na mladé odchovance,“ jenž mělo plnit titulky pro novinové články. Přiznejme si, že většinou využíval špičkové talenty, které se již dobře etablovaly a vedle nich pečoval o pár dalších.

Piqué byl mladý a syrový talent. Guardiola měl ten luxus, že po jeho boku hrál Puyol jako učitel, bodyguard a velký přítel. Busquets byl stejně tak mladý a opět neobroušený diamant, ale Pep měl ten přepych, že ho mohl nechat hrát se dvěma nejlepšími záložníky na světě v jedné sestavě.

Pokud by se nyní Xavi pustil do bláznivé fantazie, vsadil všechny karty na mladé odchovance, znamenalo by to, že by v týmu hromadil nezkušené mladé talenty na úkor jiných nezkušených mladých talentů. Ve fotbale pro tuto variantu můžeme vidět jasné vzorce, kdy je sestava až příliš přeplněna mladými nezkušenými hráči. V téměř drtivé většině případů většina vyhoří.

Logické vyústění, protože bez zkušeností se nemohou vyrovnat s neuvěřitelným tlakem a nemají tolik potřebný dohled, který si mohl dopřát již zmiňovaný Piqué a Busquets. Řada novinářů a expertů už před příchodem Roberta Lewandowského do Barcelony jeho angažmá odepisovala a odsuzovala celé vedení, že hází La Masii přes palubu.

Je třeba si ale uvědomit, že se jedná o hrotového útočníka světového formátu, kde na něj stejně tak vsázel Guardiola ve svém tehdejším Bayernu Mnichov. Někteří novináři opravdu nemají pochopení pro Barcelonu, Guardiolu, Xaviho ani nic, co souvisí s klubem nebo jeho týmem.

Katalánský velkoklub se nemůže pustit do bláznivých fantazií a hazardních her s mládím.
Riziko? Kolaps. Velkokluby zůstávají skutečně obrovské a na výsluní pouze tak dlouho, dokud si udrží konkurenceschopnost. Sázení na sotva ostřílené mladíky či odchovance je znovu a znovu ruská ruleta. Stačí, když jich pár vyhoří nebo se zraní.

Za příklad si opět můžeme vzít Fatiho problémy s kolenem. Nyní vidíme, že se dostává zpět do formy, ale pokud by to nevyšlo, vše se zhroutí. A pak se nastává nekonečný kolotoč. Absence trofejí má za následek menší finanční odměny, méně a méně lukrativní sponzorské smlouvy, nižší návštěvnost stadionů a horší výnosy z televizních práv.

O to jste chudší, takže si nemůžete dovolit podepsat hotové a hvězdné hráče, když je potřeba. Vaše prestiž dostane kritický zásah, takže už nemůžete přilákat hráče vysokého kalibru. To zase zasáhne příjmy, takže sponzoři mají ještě menší zájem o vaši značku a spojení s klubem. Menší příjem znamenají větší dluhy, které pokračují.

To je plán finanční katastrofy. Zatímco Laporta a barcelonské vedení podstupují vypočítavé riziko, někteří novináři s fanoušky se probouzejí do šílenství nad pouhým konceptem vsadit na zkušenost na úkor nevyzkoušeného talentu. Ačkoli ten tolik zmiňovaný talent už má na hřišti zastoupení.

Nabízí se připomenout plán prezidenta klubu Laporty: „Právě teď máme obrovské dluhy, ale jsme schopni plnit platební závazky, máme obrovské jméno a seriózní hráče, kteří mají zájem se k nám připojit. Musíme udeřit hned, dokud ještě můžeme. Za rok nebo dva bude tato šance pravděpodobně pryč.“

Zcela racionální přístup. Pokud tedy toho rozhodnutí někdo odsuzuje, může se to pro další zdát k smíchu. Poukázat můžeme na jeden anglický klub, který se pustil to této spirále a až v letošní sezóně se z ní může konečně vymotat. Mluvíme pochopitelně o Arsenalu, který následoval tyto ideály a už čtrnáct let nebyly jeho výsledky odpovídající velikosti tohoto klubu.

Arsenal měl dluh za nový stadion, ale byl velmi svědomitý, aby jej splatil co nejdříve. Jednoduše řečeno sázeli na mládež ve stále větší míře. Jejich starší hvězdy začaly mizet nebo odcházet. Najednou jim zůstali talentovaní, ale nezkušení mladí hráči. Jediné, co skutečně měli. A výsledky to ukázaly. Propadnutí se téměř až ke dnu, prestiž obrovsky klesla.

Odešli z výsluní jednoho z nejlepších evropských klubů do boje o to, aby se vůbec kvalifikovali do evropských soutěží. Arsenal spadl tvrdě a v nejhorší možnou dobu. Klub, který ani zdaleka neměl takové problémy jako má nyní Barcelona. Ve fotbale je opravdu snadné padnout až na samotné dno. O to těžší je dostat se znovu na výsluní a být opět respektovaným klubem.

Zdroj: David Kvapil, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Čvančara podstoupil vyšetření. Sparta oznámila zdravotní stav svého útočníka

Pražská Sparta za sebou má další zápas v Olomouci, na kterém nebude vzpomínat v dobrém. Nejenže nevyhrála. Mimo ztrátu bodů přišla kvůli zraněním o dva hráče. Jedním z nich byl Tomáš Čvančara, o kterého se fotbalová veřejnost bála. Jak je na tom?

Publikováno

dne

Pražská Sparta za sebou má další zápas v Olomouci, na kterém nebude vzpomínat v dobrém. Nejenže nevyhrála. Mimo ztrátu bodů přišla kvůli zraněním o dva hráče. Jedním z nich byl Tomáš Čvančara, o kterého se fotbalová veřejnost bála. Jak je na tom?

Šlágr sobotního programu byl jasný. Sigma Olomouc přivítala na své půdě pražskou Spartu a měla jasný cíl. Velkému favoritovi opět utkání znechutit a ideálně ho obrat o body. Obojí se povedlo.

Co navíc musí fanoušky moravského celku těšit, tak fakt, že Hanáci rozhodně nebyli horším týmem. Remíza 1:1 byla zasloužená. Zato příznivci letenského mužstva tolik důvodů k radosti neměli. Spíše naopak.

Už ve 13. minutě odstoupil ze zápasu kvůli zranění stoper Asger Sørensen, tedy klíčová postava sparťanské defenzivy. Nahradil jej 19letý Patrik Vydra, jenž si nepočínal zle, nicméně mohl být rád, že za svou neopatrnost a mnohdy zbytečné fauly neviděl žlutou kartu.

Největší strach nejen mezi sparťany ovšem zavládl ve druhé půli, respektive pár minut po jejím začátku. V souboji Lukáše Vraštila a Tomáše Čvančary totiž došlo k nepříjemnému momentu, kdy padající Vraštil dopadl právě na Čvančaru.

Ten zůstal ležet nehybně na zemi a nevypadalo to vůbec dobře. Hřiště opouštěl na nosítkách, sanitka jej musela rychle odvézt do Fakultní nemocnice v Olomouci.

Panovaly různé obavy, jak na tom Čvančara vlastně je. Nyní už to konečně víme. „Tomáš Čvančara utrpěl otřes mozku a po středu s padajícím hráčem soupeře byl krátce v bezvědomí,“ stojí v oznámení pražského klubu.

„Podstoupil vyšetření ve Fakultní nemocnici Olomouc. Ta vyloučila vážnější zranění a hráč odjel do Prahy. Tome, ať jsi brzy zpět! Děkujeme FN Olomouc, vážíme si pomoci,“ zní v závěr oznámení.

Prozatím tedy zůstává otázkou, na jak dlouho bude Čvančara mimo hru. Jeho absence ale může být pro Spartu nemalou ztrátou. Byl to právě on, kdo se prosadil proti Olomouci. V této sezoně nasázel už 8 soutěžních gólů.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jablonec před jarem: Sestava do skupiny o záchranu nepatří, stavět lze na zajímavé obraně

Jablonec do ligového jara vstoupí zápasem na hřišti Slavie. A potřebuje bodovat, protože se nachází na barážové 14. příčce. S jakým kádrem půjde trenér David Horejš do druhé části ročníku.

Publikováno

dne

Jablonec do ligového jara vstoupí zápasem na hřišti Slavie. A potřebuje bodovat, protože se nachází na barážové 14. příčce. S jakým kádrem půjde trenér David Horejš do druhé části ročníku.

Brankáři

V přípravě dostával překvapivě více prostoru mladý Slovák Jakub Surovčík, jedničkou by přesto měl zůstat Jan Hanuš. Zdobí ho kvalitní kopací technika, nechybuje často, není důvod něco měnit.

Obránci

S ohledem na koupi stopera Krále se nabízí přechod na tříobráncový systém, který David Horejš v přípravě zkoušel. Král v belgickém Eupenu mnoho šancí nedostal, tříčlenná defenziva by mu ale mohla sedět.

Nigerijec Joshua Akpudje v přípravě překvapivě příliš nehrál, na podzim ale od příchodu z Lotyšska připomínal Michaela Ngadeua svou silou v soubojích a celkovou dominancí ve vzduchu.

Chybět nemůže David Heidenreich, jenž sbíral zkušenosti v mládežnických týmech Atalanty Bergamo. Na podzim nechyběl v základu ani jednou, v Itálii ho naučili konstruktivně rozehrávat, což se vedle Akpudjeho bude hodit.

Záložníci

Levý wing-bek je jako stvořený pro Matěje Polidara. Hostování ze Sparty mu vychází, Horejše si získal i výbornými přímými kopy, při případném přepnutí na čtyřobráncový systém zahraje i klasického levého beka.

Střed zálohy funguje ve složení Miloš Kratochvíl, Jakub Považanec. První zmíněný zakládá ofenzivní akce a maká, druhý je klasickou šestkou. Tomáše Hübschmana je škoda nevyužít, on se ale v nabitém programu dostane do hry.

Pravý kraj by mohl brousit Pavel Šulc (na podzim 2+3). Je to pracovitý hráč, který sám zmínil, že mu netradiční pozice nevadí. Zaskakoval zde v reprezentaci do 21 let, ale nebylo to úplně ono. Jedno je jisté, na hřišti nechá vždy vše.

Desítku může zastupovat David Houska, za mě je jedničkou pohyblivý Vladimir Jovovič. Na podzim dva góly a tři asistence, ale hlavně výborná práce s míčem. Teoreticky zde může zaskočit i Václav Sejk, platnější ale bude vepředu.

Útočníci

Proti Slavii bude Sejk chybět kvůli trestu za červenou kartu, jinak by ale po boku Jana Chramosty měl hrát. Chramosta na podzim parádních 9+4, z lavičky může přijít Davis Ikaunieks, jenž v přípravě dostával šance.

Ideální sestava

Hanuš
Heidenreich – Král – Akpudje
Polidar – Kratochvíl – Považanec -Šulc
Jovovič
Ikaunieks – Sejk

Tip na umístění: 10. místo

Zdroj: FK Jablonec

Pokračovat ve čtení

Oblíbené