Spojte se s námi

Fortuna liga

Mentální kouč Patrika Schicka, Jan Mühlfeit promluvil o stavu FLOW, jejich vypnuté opičce a talentu

Zveřejněno

dne

Jan Mühlfeit je globální stratég, kouč, mentor a autor bestselleru Pozitivní leader a knihy Odemykání dětského potenciálu. Jeho osobní poslání je: “Pomáhám jednotlivcům, organizacím a zemím na celém světě, aby odemkli svůj lidský potenciál.” Mentální kouč má za sebou velmi úspěšné působení u společnosti Microsoft, kde během 22. leté kariéry budoval týmy po celém světě, ale také později celou organizaci, protože od roku 2007-2017 byl prezidentem Microsoft Corporation pro celou Evropu. Na základě svých nasbíraných profesních celosvětových zkušeností vytvořil Jan Mühlfeit, zcela unikátní metodiku. „Jak najít osobní výjimečnost pro jednotlivce, ale i týmy“, které vyučuje pomocí svých kursů po celém světe. S Kateřinou Novotnou vytvořili seminář Odemykání dětského potenciálu a jsou spoluautory knižního bestselleru stejného jména.

zdroj: ruik.cz

Jan Mühlfeit o učení sportovců

My učíme obecně nejenom sportovce co je okolo nich, ale neučíme je, co je uvnitř těch lidí. Například fotbalisty učíme jak kopat přímé kopy, jak kopat penalty, dále se soustředíme na fyzickou stránku, ale už je neučíme co je uvnitř tech lidí a jak funguje obecně mozek. Obecně platí, že do toho stavu FLOW, kdy je to velmi obtížné, ale na druhou stranu já na to mám maximální talent, tak do toho stavu FLOW tě dostane právě ten tvůj talent, ale udržet se v tomto stavu je o mentální odolnosti.

Jan Mühlfeit o mentální odolnosti

Mentální odolnost člověka, je podávat optimální výkony i ve velmi těžkých podmínkách, jako například Cristiano Ronaldo, který kopal za Portugalsko na mistrovství světa přímý kop v 88. minutě proti španělské reprezentaci. Trefil se krásnou střelou do pravého rohu svým třetím gólem v zápase a vyrovnal na konečný stav 3:3.

Jan Mühlfeit o FLOW

V tom stavu FLOW, ve kterém Cristiano Ronaldo během hry bývá až 90% na základě měření je v jeho hlavě vypnuta ta „opička“ (odborně Amygdala), což je náš interní kritik, který nám neustále říká, že někde selžeme, že uděláme chybu, prostě připomíná nám minulé chyby.

Zdroj: Futaa

Jan Mühlfeit o vypnuté opičce

Opička nám stále připomíná, kde můžeme selhat. Ta opička není nic jiného než ego člověka, což jsou strachy člověka. Strachy můžeme mít buď z minulosti a nebo z budoucnosti. Strachy mohou být např. typu, co si řeknou fanoušci, když to zkazím, co si řeknou spoluhráči, trenér apod. A to je ta opička, která nás nestále straší.

Jan Mühlfeit o situaci ve stavu FLOW

Je opička vypnutá, a to druhé co je vypnuté je čas. Ten člověk ve stavu FLOW nevnímá čas, protože on je tady a teď. A právě například u Cristiana Ronalda se již jedná o návyk, na který si on zvykl a už je schopen i za těžké situace se ve stavu FLOW udržet a právě tím, že se mu v tom FLOW zastaví čas, tak je schopen vnímat pohyb brankaře, protože čte jeho pohyb těla a tím zakončuje podle svého návyku a zvyku právě v probíhajícím stavu FLOW.

Jan Mühlfeit o strachu

Samozřejmě i Ronaldo má v sobě strach. Je to o povědomí, které nám dává impulzy myšlenek, jenž nás pak ovlivňují.

Například já koučuji jednoho brankáře, který dostane gól a říká si dostal jsem gól, byla to moje chyba a proto mužstvo prohraje celý zápas. Přitom je to nesmyslná konstrukce. Dá se to jednoduchým způsobem otočit.  „Minulost, ta už byla, ta se změnit nedá. Budoucnost tady ještě není, ta se dá změnit v přítomnosti,“ dodává Jan Mühlfeit.

Proto například Petr Čech říká: „Ať je stav jakýkoliv, pro mě je to pořád 0:0“

Zdroj: theshortfuse.sbnation.com

Jan Mühlfeit o negativní myšlence

Samozřejmě i Cristiano Ronaldo má negativní myšlenku, také to po něm jde, ale on na to nenaskočí, protože ty můžeš udělat dvě věci, buď uvěříš negativní myšlence, tedy opičce a rozjede se ti v hlavě SCI-FI příběh, a nebo v sobě probudíš lva, kterého máme v sobě taky každý. Samozřejmě lev se také bojí, ale lev pokud má strach, tak si stoupne a zařve. Každý člověk může udělat to stejný a může tím vyřadit tu opičku z hlavy.

Jan Mühlfeit o mentálním jingle

Mentální jingle, protože já dokážu tím křikem tu negativní myšlenku porazit.

Jan Mühlfeit o učení mentální odolnosti

Když učím mentální odolnost, tak učím 4 strategie:

První strategie je Dech: Dech je vždycky tady a teď, ale musíme dýchat nosem, protože mi ve stresu dýcháme špatně, ale v momentě, kdy ty si normalizuješ dýchání, tak ta opička si začne myslet, že je dech už pravidelný, nebezpečí pominulo a jde spát.

Druhá strategie je interní dialog, strategie je myšlení první ligy: Jak já rozmlouvám sám se sebou, jedna věc je mentální jingle a druhá věc jsou mantry. Když si o sobě člověk myslí, že bude hrát v 1. lize, tak v ní většinou hraje, občas spadne do té druhé, ale to myšlení první ligy ho vrátí do té první ligy. Když si o sobě myslí, že patří do divize, skončí v krajským přeboru.

Proto je důležité, ať dělá člověk cokoliv, mířit na měsíc, když náhodou netrefí, tak skončí pořád mezi hvězdami!

Třetí strategie je zamezit sebelítost: Protože v momentě, kdy já se začnu litovat, například netrefím penaltu, prohraji vyhraný zápas v tenise, a začnu si říkat negativní věci typu já nikdy nevyhraji, tak zahajuji sám v sobě ten negativní příběh. Je nutné kritizovat tu činnost, nikoliv toho člověka.

Čtvrtá strategie je vizualizace: Je obraz světa, který ještě neexistuje, ale já mu uvěřím. Vizualizace může sloužit k tomu, že to povědomí nerozeznává, zda se jedná o skutečnost nebo sen a v tom případě je to pro to povědomí realita. Samozřejmě vizualizace může být i negativní.

Pokud jsou lidé ve FLOW, tak jsou o 500 % výkonnější, o 450 % se rychleji učí, a o 400 % jde nahoru kreativita. Ten člověk je úplně jinde!

zdroj: Jan Mühlfeit

Jan Mühlfeit o zpětné vazbě

Ať už skončí ta činnost jakkoliv, je potřeba po té činnosti pochválit, co udělal dobře, protože ten člověk, který tu činnost vykonával se poté cítí dobře. Pak je mu potřeba vytknout, co dobře nebylo, ale je potřeba oddělit toho člověka od té činnosti. V momentě, kdy káráš toho člověka, že je to všechno špatně, tak se probouzí opička a vyrábí se negativní příběh. Na závěr je potřeba vyjádřit důvěru do budoucna. Například: Když tyhle věcí uděláš či zlepšíš, tak v budoucnu budeš šampion apod.

Proč tedy mentální koučink pro sportovce?

Cílem je vybudovat jejich mentální odolnost tak, aby podávali svůj optimální výkon i v těžkých podmínkách. V tom stavu, když se jim daří, to umí každý, ale když se ti nedaří, když to mužstvo prohrává, když se jedinci nedaří, to je ten stav, kdy se ten koučink právě má provádět.

Jan Mühlfeit dále zdůrazňuje: „Pokud lidé dělají to, k čemu mají talent, co je jejich silnou stránkou, mohou být nejenom produktivnější a úspěšnější, ale i šťastnější. Odemykání lidského potenciálu je pro mne osobní mantrou, protože si myslím, že pokud lépe využijeme to nejlepší v nás, podaří se tak vytvořit i lepší svět k našemu žití.“

zdroj: Bernard Polák, Jan Mühlfeit

Tato metodika, která má kořeny v pozitivní psychologii, je založena nejen na jeho vlastních zkušenostech, ale i zkušenostech mnoha špičkových lidí ze světa globálního byznysu, politiky a sportu, se kterými se měl tu čest setkat, pracovat a trávit čas mnoho let.                                 

Jan Mühlfeit také koučuje vrcholové manažery, olympijské vítěze a umělce z mnoha zemí a kontinentů.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Slavia bez problémů porazila Bohemians a odskočila druhému Jablonci

Zveřejněno

dne

Od

Fotbalisté Slavie Praha vyhráli i třetí domácí utkání, když po rychlém gólu Hušbauera potvrdili dominanci i ve druhé půli. Bohemians si v zápase moc šancí nevypracovali a zaslouženě prohráli 4:0.

zdroj: slavia.cz

Domácí poprvé zahrozili v osmé minutě, kdy se po rohu Hušbauera dostal ke střele Frydrych, gól ovšem nedal. To o dvě minuty později už domácí mohli slavit. Již zmiňovaný Hušbauer se trefil náramně z přímého kopu a otevřel skóre zápasu.

Tlak Slavie pokračoval, v jedenácté minutě hlavou přestřelil Júsuf. V 18. minutě střílel Tecl z úhlu, ale jeho střelu gólman Fryšták vychytal. Ve 24. minutě poprvé zahrozili hosté, ale sympatický průnik zastavil Kúdela.

Poslední šance první půle přišla v 39. minutě. Holeš pravou nohou v tutové šanci minul bránu. Druhou půli načala standardní situace hostů, přílišné nebezpečí však neznamenala.

V 50. minutě se Slavia trefila podruhé, na centr z levé strany si naběhl Frydrych a hlavou se nemýlil. O šest minut později dal třetí gól Ondřej Kúdela a o vítězi bylo rozhodnuto. I přes tento výsledek bylo v Edenu nezvyklé ticho.

Tribuna Sever totiž protestovala a nefandila, dokonce se mluvilo i o rvačce. A tak byli slyšet především hostující fanoušci, ti však preferovali především hesla urážející sešívané, než ta, která by podporovala Bohemians.

V 59. minutě dostal Kamil Vacek druhou žlutou kartu a Klokani šli do desíti. Poté ještě přišla šance Voháněla, ale ani ta hosty nespasila. V 78. minutě sympaticky obešel obránce Alex Baluta, jeho kroucená střela však jen těsně minula branku.

Slávisté v nastavení vstřelili ještě čtvrtou branku, o kterou se postaral střídající Traoré. Domácí hráči si před Ligou mistrů pěkně zastříleli, ale pokud bude Tribuna Sever bojkotovat i utkání proti Kluži, šance na postup budou zase o něco menší.

SK Slavia Praha: Markovič – Holeš, Kúdela (66. Traoré), Frydrych, Zelený – Král – Ševčík, Hušbauer (C), A. Baluta – Tecl (73. Van Buren), Júsuf Hilál (58. Milan Škoda).

Bohemians Praha 1905: Fryšták – Bartek, Hůlka, Krch, Podaný – Vaníček (71. Schumacher), Jindřišek (C), Vacek, Vodháněl (80. Záviška) – Hronek, Keita (63. Ugwu).

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Karviná na Letné kralovala a čtyřmi brankami zostudila Zlín

Zveřejněno

dne

Hráči Fastavu Zlín se v sobotním zápase Fortuna ligy nepopasovali s rolí favorita a na domácím hřišti jednoznačně podlehli Karviné. Ta Ševce zostudila hned čtyřmi góly.

Zdroj: www.fcfastavzlin.cz

Hosté z Karviné byli od začátku zápasu aktivní. Otevřít skóre mohl už v 8. minutě Petráň, ale jeho pokus zpoza vápna se od tyče odrazil mimo. O čtyři minuty později byl už o něco přesnější Martin Bukata, jenž poslal svůj tým do vedení. To, když si naskočil na centr z pravé strany a hlavičkou poslal míč za Dostálova záda – 0:1.

Dlouho to ale 1:0 zůstat nemuselo. Už v 18. minutě mohl na rozdíl dvou branek zvýšit nehlídaný Vukadinovič, ale jeho obstřel proletěl těsně kolem branky. Naopak o dalších šest minut později mohl srovnat skóre Mašek, jenž se po přihrávce Džafiče ocitl sám před brankářem, jenže Hrdlička jej fantastickým zákrokem vychytal.

Závěr poločasu se pak nesl ve znaku dvou příležitostí domácího Janetzského. Nejprve zlínský hráč z bezprostřední blízkosti trestuhodně přestřelil branku, další jeho střelu pak zblokoval obětavým zákrokem Čonka.

Nic víc už první poločas nenabídl, do šaten se tak šlo za stavu 1:0 pro Karvinou.

Druhý poločas výrazně ovlivnila červená karta pro domácího Azackije. Ten byl vyloučen po druhé žluté kartě za nesmyslný zákrok na útočné polovině hřiště.

Toho tak s chutí využila Karviná. V 53. minutě si Marek Hanousek naběhl do vápna na centr z boku a pohodlně zasunul míč do Dostálovy branky – 0:2. A o pět minut později to už bylo o tři góly. Ba Loua po pěkné individuální akci předložil míč Petráňovi, jenž už to měl se zakončením do prázdné branky jednoduché – 0:3.

Na zlínském stadionu ze zápas začal měnit v exhibici. V 77. minutě navíc Puchel dostal míč na levou stranu a střelou z dálky prostřelil nejistého Dostála – 0:4.

Čestný zásah domácích přidal v nastavení Petr Jiráček. Ten si zpracoval míč a z velké dálky z voleje zkusil štěstí. Jeho rána následně krásně zaplula do hostující branky a český exreprezentant tak upravil skóre na výsledných 1:4.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Kolik hráčů nechá trenér Trpišovský po Kluži v sobotu odpočívat? A co s naštvaným Traorém?

Zveřejněno

dne

Od

Slavia má v kádru kvalitních hráčů dost a hrát chtějí všichni. Ne všichni ale umí přijmout rozhodnutí trenéra, což ukázal také Ibrahim Traoré v Kluži, když byl vystřídán Alexem Králem. Hráč šel s nasupeným výrazem ze hřiště a jeho chování na lavičce vypovídalo za vše.

Zdroj: Slavia

Trenér Trpišovský by měl určitě tento incident v rámci klubu řešit. Ibrahim Traoré byl v Kluži vystřídán rozhodně oprávněně – prostě se mu už ve hře nedařilo. Přestože nyní čeká Slavii nelehký zápas Fortuna ligy, vršovické derby s Bohemians, důležitost a prestiž duelu musí jít stranou. Nejdůležitější zápas sezóny mají červenobílí na programu ve středu. Po venkovní výhře 1:0 s rumunskou Kluží navíc Slavia cítí velkou šanci na postup do milionářské soutěže.

Co nejvíce hráčů ze základní sestavy, kteří nastoupili v Kluži a trenér je hodlá nominovat i do odvetného zápasu, by mělo zůstat ve vršovickém derby mimo úvodní jedenáctku. Nejlépe by do zápasu neměli zasáhnout vůbec. Vždyť každý z vyvolených má na lavičce svého téměř plnohodnotného zástupce. Když se vrátíme k zápasu v Kluži, slávističtí sehráli výborný první poločas, ale druhý už byl mnohem horší. Právě toho může Kluž využít. Nesmíme zapomenout, že právě druhý poločas měla dost šancí, nastřelila břevno a neproměnila dokonce pokutový kop.

Stačí vzpomenout na nedávnou odvetu Rumunů v rámci třetího předkola Ligy mistrů v Glasgow, kdy slavný Celtic také druhý poločas výkonnostně i výsledkově jasně přehrála. Právě proto musí k tomuto zápasu sešívaní nastoupit odpočinutí a odhodlaní za každou cenu uhrát takový výsledek, který by jim zaručil účast v elitní soutěži. Všechnu odpovědnost nese ovšem nyní na svých bedrech trenér Trpišovský.

Už od začátku tým z Edenu věděl, že i kdyby nehrál Ligu mistrů, bude nastupovat v Evropské lize, což znamená hrát na podzim o šest zápasů více než ostatní kluby Fortuna ligy. Porce zápasů se kvalitně s malým počtem kvalitních fotbalistů odehrát nedá. Skutečně, když bude mít Slavia za sezónu pravidelně v akci osmnáct až dvacet hráčů, nebude to vůbec mnoho. Někteří slávisté budou mít přece i reprezentační povinnosti, které jim také uberou nějaké síly.

Nechat své klíčové hráče před středou odpočinout tak musí být základní vizí slávistického trenéra. A to i za cenu nepříznivého výsledku v utkání s Bohemians Praha. Případný neúspěch jde ve Fortuna lize napravit, ale pokus o Ligu mistrů je letos jen jeden. A už jen kvůli českému koeficientu je potřeba, aby byl loňský mistr připraven pro případný postup obětovat téměř vše.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené