Spojte se s námi

Fortuna liga

Mentální kouč Patrika Schicka, Jan Mühlfeit promluvil o stavu FLOW, jejich vypnuté opičce a talentu

Zveřejněno

dne

Jan Mühlfeit je globální stratég, kouč, mentor a autor bestselleru Pozitivní leader a knihy Odemykání dětského potenciálu. Jeho osobní poslání je: “Pomáhám jednotlivcům, organizacím a zemím na celém světě, aby odemkli svůj lidský potenciál.” Mentální kouč má za sebou velmi úspěšné působení u společnosti Microsoft, kde během 22. leté kariéry budoval týmy po celém světě, ale také později celou organizaci, protože od roku 2007-2017 byl prezidentem Microsoft Corporation pro celou Evropu. Na základě svých nasbíraných profesních celosvětových zkušeností vytvořil Jan Mühlfeit, zcela unikátní metodiku. „Jak najít osobní výjimečnost pro jednotlivce, ale i týmy“, které vyučuje pomocí svých kursů po celém světe. S Kateřinou Novotnou vytvořili seminář Odemykání dětského potenciálu a jsou spoluautory knižního bestselleru stejného jména.

zdroj: ruik.cz

Jan Mühlfeit o učení sportovců

My učíme obecně nejenom sportovce co je okolo nich, ale neučíme je, co je uvnitř těch lidí. Například fotbalisty učíme jak kopat přímé kopy, jak kopat penalty, dále se soustředíme na fyzickou stránku, ale už je neučíme co je uvnitř tech lidí a jak funguje obecně mozek. Obecně platí, že do toho stavu FLOW, kdy je to velmi obtížné, ale na druhou stranu já na to mám maximální talent, tak do toho stavu FLOW tě dostane právě ten tvůj talent, ale udržet se v tomto stavu je o mentální odolnosti.

Jan Mühlfeit o mentální odolnosti

Mentální odolnost člověka, je podávat optimální výkony i ve velmi těžkých podmínkách, jako například Cristiano Ronaldo, který kopal za Portugalsko na mistrovství světa přímý kop v 88. minutě proti španělské reprezentaci. Trefil se krásnou střelou do pravého rohu svým třetím gólem v zápase a vyrovnal na konečný stav 3:3.

Jan Mühlfeit o FLOW

V tom stavu FLOW, ve kterém Cristiano Ronaldo během hry bývá až 90% na základě měření je v jeho hlavě vypnuta ta „opička“ (odborně Amygdala), což je náš interní kritik, který nám neustále říká, že někde selžeme, že uděláme chybu, prostě připomíná nám minulé chyby.

Zdroj: Futaa

Jan Mühlfeit o vypnuté opičce

Opička nám stále připomíná, kde můžeme selhat. Ta opička není nic jiného než ego člověka, což jsou strachy člověka. Strachy můžeme mít buď z minulosti a nebo z budoucnosti. Strachy mohou být např. typu, co si řeknou fanoušci, když to zkazím, co si řeknou spoluhráči, trenér apod. A to je ta opička, která nás nestále straší.

Jan Mühlfeit o situaci ve stavu FLOW

Je opička vypnutá, a to druhé co je vypnuté je čas. Ten člověk ve stavu FLOW nevnímá čas, protože on je tady a teď. A právě například u Cristiana Ronalda se již jedná o návyk, na který si on zvykl a už je schopen i za těžké situace se ve stavu FLOW udržet a právě tím, že se mu v tom FLOW zastaví čas, tak je schopen vnímat pohyb brankaře, protože čte jeho pohyb těla a tím zakončuje podle svého návyku a zvyku právě v probíhajícím stavu FLOW.

Jan Mühlfeit o strachu

Samozřejmě i Ronaldo má v sobě strach. Je to o povědomí, které nám dává impulzy myšlenek, jenž nás pak ovlivňují.

Například já koučuji jednoho brankáře, který dostane gól a říká si dostal jsem gól, byla to moje chyba a proto mužstvo prohraje celý zápas. Přitom je to nesmyslná konstrukce. Dá se to jednoduchým způsobem otočit.  „Minulost, ta už byla, ta se změnit nedá. Budoucnost tady ještě není, ta se dá změnit v přítomnosti,“ dodává Jan Mühlfeit.

Proto například Petr Čech říká: „Ať je stav jakýkoliv, pro mě je to pořád 0:0“

Zdroj: theshortfuse.sbnation.com

Jan Mühlfeit o negativní myšlence

Samozřejmě i Cristiano Ronaldo má negativní myšlenku, také to po něm jde, ale on na to nenaskočí, protože ty můžeš udělat dvě věci, buď uvěříš negativní myšlence, tedy opičce a rozjede se ti v hlavě SCI-FI příběh, a nebo v sobě probudíš lva, kterého máme v sobě taky každý. Samozřejmě lev se také bojí, ale lev pokud má strach, tak si stoupne a zařve. Každý člověk může udělat to stejný a může tím vyřadit tu opičku z hlavy.

Jan Mühlfeit o mentálním jingle

Mentální jingle, protože já dokážu tím křikem tu negativní myšlenku porazit.

Jan Mühlfeit o učení mentální odolnosti

Když učím mentální odolnost, tak učím 4 strategie:

První strategie je Dech: Dech je vždycky tady a teď, ale musíme dýchat nosem, protože mi ve stresu dýcháme špatně, ale v momentě, kdy ty si normalizuješ dýchání, tak ta opička si začne myslet, že je dech už pravidelný, nebezpečí pominulo a jde spát.

Druhá strategie je interní dialog, strategie je myšlení první ligy: Jak já rozmlouvám sám se sebou, jedna věc je mentální jingle a druhá věc jsou mantry. Když si o sobě člověk myslí, že bude hrát v 1. lize, tak v ní většinou hraje, občas spadne do té druhé, ale to myšlení první ligy ho vrátí do té první ligy. Když si o sobě myslí, že patří do divize, skončí v krajským přeboru.

Proto je důležité, ať dělá člověk cokoliv, mířit na měsíc, když náhodou netrefí, tak skončí pořád mezi hvězdami!

Třetí strategie je zamezit sebelítost: Protože v momentě, kdy já se začnu litovat, například netrefím penaltu, prohraji vyhraný zápas v tenise, a začnu si říkat negativní věci typu já nikdy nevyhraji, tak zahajuji sám v sobě ten negativní příběh. Je nutné kritizovat tu činnost, nikoliv toho člověka.

Čtvrtá strategie je vizualizace: Je obraz světa, který ještě neexistuje, ale já mu uvěřím. Vizualizace může sloužit k tomu, že to povědomí nerozeznává, zda se jedná o skutečnost nebo sen a v tom případě je to pro to povědomí realita. Samozřejmě vizualizace může být i negativní.

Pokud jsou lidé ve FLOW, tak jsou o 500 % výkonnější, o 450 % se rychleji učí, a o 400 % jde nahoru kreativita. Ten člověk je úplně jinde!

zdroj: Jan Mühlfeit

Jan Mühlfeit o zpětné vazbě

Ať už skončí ta činnost jakkoliv, je potřeba po té činnosti pochválit, co udělal dobře, protože ten člověk, který tu činnost vykonával se poté cítí dobře. Pak je mu potřeba vytknout, co dobře nebylo, ale je potřeba oddělit toho člověka od té činnosti. V momentě, kdy káráš toho člověka, že je to všechno špatně, tak se probouzí opička a vyrábí se negativní příběh. Na závěr je potřeba vyjádřit důvěru do budoucna. Například: Když tyhle věcí uděláš či zlepšíš, tak v budoucnu budeš šampion apod.

Proč tedy mentální koučink pro sportovce?

Cílem je vybudovat jejich mentální odolnost tak, aby podávali svůj optimální výkon i v těžkých podmínkách. V tom stavu, když se jim daří, to umí každý, ale když se ti nedaří, když to mužstvo prohrává, když se jedinci nedaří, to je ten stav, kdy se ten koučink právě má provádět.

Jan Mühlfeit dále zdůrazňuje: „Pokud lidé dělají to, k čemu mají talent, co je jejich silnou stránkou, mohou být nejenom produktivnější a úspěšnější, ale i šťastnější. Odemykání lidského potenciálu je pro mne osobní mantrou, protože si myslím, že pokud lépe využijeme to nejlepší v nás, podaří se tak vytvořit i lepší svět k našemu žití.“

zdroj: Bernard Polák, Jan Mühlfeit

Tato metodika, která má kořeny v pozitivní psychologii, je založena nejen na jeho vlastních zkušenostech, ale i zkušenostech mnoha špičkových lidí ze světa globálního byznysu, politiky a sportu, se kterými se měl tu čest setkat, pracovat a trávit čas mnoho let.                                 

Jan Mühlfeit také koučuje vrcholové manažery, olympijské vítěze a umělce z mnoha zemí a kontinentů.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fortuna liga

Fotbaloví lazaři, díl 1: Tomáš Rosický

Zveřejněno

dne

Od

Přinášíme vám speciální seriál, ve kterém se budeme zabývat hráči více pobývajícími v kancelářích klubových lékařů a na stolech fyzioterapeutů, než na fotbalových hřištích. Tím prvním, který se za svou fotbalovou kariéru musel vypořádat s kvanty zranění brzdící jeho rozlet, je česká legenda zeleného pažitu, Tomáš Rosický.

Embed from Getty Images

Když Tomáš Rosický, geniální to záložník momentálně působící jako sportovní ředitel pražské Sparty, v prosinci roku 2017 oznámil konec své profesionální fotbalové kariéry, nikoho nepřekvapilo, co bylo jeho příčinou. Zranění. Těch za svou kariéru musel překonat nespočet. Však se o něm také kolikrát nepřející fanoušci vyjadřovali jako o “skleněném” fotbalistovi, že stačí, aby zafoukal vítr a Rosický se zraní.

S čím vším “Super Tom” laboroval? Byť na ně trpěl i v Dortmundu či pak ve Spartě, nejvíce jich musel léčit v období, kdy hájil dres Kanonýrů. Právě k období strávenému v Londýně se váže i grafika znázorňující druhy bolístek a počet, kolikrát se zranění opakovala.

zdroj: Jakub Kepka – fotbal

Sezóna 2006/2007

V květnu roku 2006 Arsenal podepsal tehdy pětadvacetiletého Rosického z Borussie Dortmund, která byla jeho prvním zahraničním klubem. První sezóna se mu povedla, za Kanonýry odehrál napříč soutěžemi celkem 37 utkání s bilancí 6 gólů a 4 asistencí. Co bylo ale důležitější, tehdy se mu ještě zranění vyhýbala.

Sezóna 2007/2008 a 2008/2009

Hned druhá sezóna v dresu Arsenalu přinesla vážné zranění. Rosický před ním odehrál 24 utkání, vstřelil 7 branek, pak si však v lednu roku 2008 v zápase proti Newcastlu v FA Cupu poranil koleno. Verdikt zněl neúprosně – problém s podkolenní šlachou, doba léčby až několik měsíců. Do konce ročníku již Malý Mozart na trávník do ostrého zápasu nenastoupil. Od ledna 2008 do září 2009 trvalo léčení Rosického zranění kolene, tzn. celou druhou polovinu ročníku 2007/2008 a i celou sezónu následující byl mimo hru. Celkem Rosický přišel o 69 klání svého Arsenalu.

Embed from Getty Images

Sezóna 2009/2010

V červenci se Rosický pokoušel o návrat v předsezónním přátelském utkání proti Barnetu, ale noha nevydržela a zranění si do jisté míry obnovil. Plnohodnotný návrat tak přišel až v září 2009, hned v prvním zápase asistoval Robinu van Persiemu na gól proti Manchesteru City, sám pak přidal gól druhý. V lednu 2010 Rosický prodloužil v klubu k oboustranné spokojenosti smlouvu. Ročník zakončil se 3 góly a 5 asistencemi. Laboroval “pouze” 7 zápasů, a to kvůli svalovému zranění stehna.

Sezóna 2010/2011 a 2011/2012

Ročník 2010/2011 byl z hlediska zranění poklidný, jaký to rozdíl oproti dalším (i předchozím) létům! Sezónu záložník zakončil s bilancí 1 gól a 5 asistencí. 12. března roku 2012 prodloužil Rosický smlouvu na další dva roky. Svému zaměstnavateli se odměnil 42. starty v soutěžních utkáních, ve kterých si připsal 2 góly a 4 asistence. Zranění se mu protentokrát vyhýbala, akorát v posledním zápase proti West Bromwich Albion si natáhl sval a musel být vystřídán.

Sezóna 2012/2013

Jedním slovem – Achillova šlacha. Rosický se zranil na Mistrovství Evropy, které pořádalo Polsko ve spolupráci s Ukrajinou. Musel na operaci, následná rekonvalescence trvala 158 dní. Znovu nastoupit mohl až po dvaceti zmeškaných zápasech v prosinci 2012. Sezónu uzavřel s 16 starty, 3 góly a 1 asistencí, během její druhé poloviny jej potkalo zranění stehna a nemoc, kvůli nimž nenastoupil do dalších 5 zápasů.

Sezóna 2013/2014

Ročník, ve kterém Rosický získal první trofej v Anglii (FA Cup), pro něj začal dobře – nejen že svým gólem pomohl vyřadit z poháru odvěkého nepřítele v podobě Tottenhamu, dočkal se také prodloužení kontraktu. V sezóně se zdravotně držel, ve 45 utkáních 3x skóroval a jednou přichystal gól spoluhráči. 5 utkání Arsenalu vynechal kvůli zranění kolene, podkolenní šlacha se mu nikdy pořádně nezahojila a tu a tam se bolestivě ozvala.

Embed from Getty Images

Sezóna 2014/2015

Druhý rok po sobě začal Rosický úspěchem – na posledních 20 minut nastoupil v zápase o zisk Community Shield, ve kterém Kanonýři přestříleli Manchester City a získali trofej, o kterou bojuje vítěz FA Cupu proti vítězi ligy. Ve 43 zápasech Rosický 3x vstřelil gól, 2x asistoval. S kolenem laboroval na jeho poměry “pouhých” 21 dní, klub se bez něj musel obejít ve 4 zápasech. Sezónu okořenila další trofej, druhý rok po sobě Arsenal získal FA Cup, když ve finále porazil Aston Villu 4:0.

Sezóna 2015/2016

Ročník byl pro Rosického zdravotní pohromou, celý jej promarodil. V létě šel na operaci s kolenem, které ho dlouhodobě trápilo. Pooperační klid a návrat do zápřahu trval celkem 220 dní, ve kterých “Rosa” zmeškal 32 zápasů. Sotva se vrátil v lednu 2016 zpět do hry, opět se zranil, tentokrát si natrhl sval. Verdikt? Dalších 84 dní mimo hru a 13 zápasů bez jediné odehrané minuty. 5 zápasů, z toho ani jeden v Premier League, to není porce zápasů, kterou chce jakýkoliv profesionální sportovec odehrát za celý rok. Bylo jisté, že éra Rosického končí a že se po 10 letech v Londýně bude stěhovat zpět do Čech, do Sparty. Hráči mu po posledním zápase uspořádali “čestnou uličku” a většina z nich měla dres se jmenovkou ROSICKY a číslem 7.

Po návratu do Sparty Rosický strávil dalších 290 dní mimo hru, během nichž se bez něj Sparťani museli obejít ve 40 mistrovských utkáních. Bylo jasné, že s postupujícím věkem se stává jeho tělo ke zraněním ještě náchylnější, navíc hráče čím dál více psychicky vyčerpával návrat po zranění zpět do tréninkového procesu. Blížil se konec, který byl oznámen v prosinci 2017.

“Po pečlivém uvážení jsem zjistil, že již nejsem schopen nadále připravit své tělo na zátěž, kterou přináší profesionální fotbal. Chtěl bych Spartě poděkovat za to, že mě vychovala a dala mi možnost odrazit se ke kariéře ve velkých klubech v zahraničí. Zároveň jsem ji vděčný za to, že se budu moci rozloučit speciálním zápasem na stadionu, který tolik miluji,” uvedl Malý Mozart.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sám Dočkal Spartu nespasí! Zlepší se hra Sparty po příchodu reprezentačního kapitána?

Zveřejněno

dne

V pátek 22. 2. končí přestupové období ve Fortuna lize a Dočkal stále oficiálně není hráčem pražské Sparty. Vše by se ale mělo dotáhnout do zdárného konce během pátku. Samotný Dočkal ale Spartu nespasí!

Zdroj: Sparta.cz

Návrat reprezentačního kapitána na Letnou si přáli téměř všichni fanoušci Sparty. Ještě v lednu vypadal přestup letos v zimě jako nereálný, nyní k dokončení transferu chybí jen málo. Dočkal již rozvázal v Číně svůj kontrakt a nyní jedná se Spartou na podmínkách smlouvy.

Dočkal na podzim dokázal pozvednout hru reprezentace a něco podobného by měl mít za úkol v kádru Zdeňka Ščasného. Jenže on sám hru nějak zvlášť změnit nedokáže, Sparta musí hrát více týmově a potom by mohly být výkony Bořka rozhodující.

Situaci bych přirovnal k Özilovi v Arsenalu. Pokud se nedaří týmu, tak německý středopolař je téměř neviditelný. Tato situace by mohla nastat právě po příchodu Dočkala také v kádru trenéra Ščasného. Téměř všichni fanoušci Sparty doufají v zázrak, ale pokud se nezlepší hra celkově, tak kapitán reprezentace sám Spartu k lepším výkonům nepřivede.

Jestli se Dočkal stane tahounem týmu se nejspíše dozvíme už v několika příštích zápasech. Pro fanoušky Sparty se ale zdá být jeho příchod jako spasení a věří, že je reprezentační kapitán dovede do pohárové Evropy.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Slovan Liberec posiluje, těsně před koncem přestupového období přivedl hned dvě nové tváře

Zveřejněno

dne

Liberecký Slovan v posledních dnech přestupového období přivedl dvě nové tváře. Z Pardubic přichází o pozici jedničky bojovat Milan Knobloch, severočeský klub pak definitivně stvrdil přestup útočníka Kanghyun Yuna, jenž působí v týmu už od ledna.

Milan Knobloch, podepisující smlouvu v novém angažmá. Zdroj: fcslovanliberec.cz

Z druholigových Pardubic přichází o místo v sestavě bojovat šestadvacetiletý brankář Milan Knobloch. Ten se loni stal nejlepším gólmanem v počtu vychytaných nul, avšak v průběhu podzimu ze základní sestavy vypadl.

Knobloch dokonce uvažoval i o konci kariéry. „Pokud nepřijde adekvátní nabídka, tak jsem připraven skončit úplně. Asi za tři měsíce bych měl dokončit magisterské studium, tak mám i nějaká zadní vrátka,” prohlásil před angažmá v Liberci.

Druhá posila, Jihokorejec Kanghyun Yu, působí U Nisy již od ledna, avšak až nyní klub definitivně stvrdil jeho přestup. Dvaadvacetiletý forvard dříve působil ve Slovácku, nastupoval však převážně v juniorce, než jeho účinkování v Uherském Hradišti ukončilo vážné zranění zánártních kůstek vyžadující operaci.

Druhou posilou Slovanu je jihokorejský útočník Kanghyun Yu. Zdroj: fcslovanliberec.cz

„Oba hráči do Slovanu přichází na přestup. Milan Knobloch podepsal smlouvu do léta 2020, Yu ještě o rok delší,” potvrdil sportovní ředitel klubu Zdeněk Koukal.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené