Spojte se s námi

Fortuna liga

Mentální kouč Patrika Schicka, Jan Mühlfeit promluvil o stavu FLOW, jejich vypnuté opičce a talentu

Zveřejněno

dne

Jan Mühlfeit je globální stratég, kouč, mentor a autor bestselleru Pozitivní leader a knihy Odemykání dětského potenciálu. Jeho osobní poslání je: “Pomáhám jednotlivcům, organizacím a zemím na celém světě, aby odemkli svůj lidský potenciál.” Mentální kouč má za sebou velmi úspěšné působení u společnosti Microsoft, kde během 22. leté kariéry budoval týmy po celém světě, ale také později celou organizaci, protože od roku 2007-2017 byl prezidentem Microsoft Corporation pro celou Evropu. Na základě svých nasbíraných profesních celosvětových zkušeností vytvořil Jan Mühlfeit, zcela unikátní metodiku. „Jak najít osobní výjimečnost pro jednotlivce, ale i týmy“, které vyučuje pomocí svých kursů po celém světe. S Kateřinou Novotnou vytvořili seminář Odemykání dětského potenciálu a jsou spoluautory knižního bestselleru stejného jména.

zdroj: ruik.cz

Jan Mühlfeit o učení sportovců

My učíme obecně nejenom sportovce co je okolo nich, ale neučíme je, co je uvnitř těch lidí. Například fotbalisty učíme jak kopat přímé kopy, jak kopat penalty, dále se soustředíme na fyzickou stránku, ale už je neučíme co je uvnitř tech lidí a jak funguje obecně mozek. Obecně platí, že do toho stavu FLOW, kdy je to velmi obtížné, ale na druhou stranu já na to mám maximální talent, tak do toho stavu FLOW tě dostane právě ten tvůj talent, ale udržet se v tomto stavu je o mentální odolnosti.

Jan Mühlfeit o mentální odolnosti

Mentální odolnost člověka, je podávat optimální výkony i ve velmi těžkých podmínkách, jako například Cristiano Ronaldo, který kopal za Portugalsko na mistrovství světa přímý kop v 88. minutě proti španělské reprezentaci. Trefil se krásnou střelou do pravého rohu svým třetím gólem v zápase a vyrovnal na konečný stav 3:3.

Jan Mühlfeit o FLOW

V tom stavu FLOW, ve kterém Cristiano Ronaldo během hry bývá až 90% na základě měření je v jeho hlavě vypnuta ta „opička“ (odborně Amygdala), což je náš interní kritik, který nám neustále říká, že někde selžeme, že uděláme chybu, prostě připomíná nám minulé chyby.

Zdroj: Futaa

Jan Mühlfeit o vypnuté opičce

Opička nám stále připomíná, kde můžeme selhat. Ta opička není nic jiného než ego člověka, což jsou strachy člověka. Strachy můžeme mít buď z minulosti a nebo z budoucnosti. Strachy mohou být např. typu, co si řeknou fanoušci, když to zkazím, co si řeknou spoluhráči, trenér apod. A to je ta opička, která nás nestále straší.

Jan Mühlfeit o situaci ve stavu FLOW

Je opička vypnutá, a to druhé co je vypnuté je čas. Ten člověk ve stavu FLOW nevnímá čas, protože on je tady a teď. A právě například u Cristiana Ronalda se již jedná o návyk, na který si on zvykl a už je schopen i za těžké situace se ve stavu FLOW udržet a právě tím, že se mu v tom FLOW zastaví čas, tak je schopen vnímat pohyb brankaře, protože čte jeho pohyb těla a tím zakončuje podle svého návyku a zvyku právě v probíhajícím stavu FLOW.

Jan Mühlfeit o strachu

Samozřejmě i Ronaldo má v sobě strach. Je to o povědomí, které nám dává impulzy myšlenek, jenž nás pak ovlivňují.

Například já koučuji jednoho brankáře, který dostane gól a říká si dostal jsem gól, byla to moje chyba a proto mužstvo prohraje celý zápas. Přitom je to nesmyslná konstrukce. Dá se to jednoduchým způsobem otočit.  „Minulost, ta už byla, ta se změnit nedá. Budoucnost tady ještě není, ta se dá změnit v přítomnosti,“ dodává Jan Mühlfeit.

Proto například Petr Čech říká: „Ať je stav jakýkoliv, pro mě je to pořád 0:0“

Zdroj: theshortfuse.sbnation.com

Jan Mühlfeit o negativní myšlence

Samozřejmě i Cristiano Ronaldo má negativní myšlenku, také to po něm jde, ale on na to nenaskočí, protože ty můžeš udělat dvě věci, buď uvěříš negativní myšlence, tedy opičce a rozjede se ti v hlavě SCI-FI příběh, a nebo v sobě probudíš lva, kterého máme v sobě taky každý. Samozřejmě lev se také bojí, ale lev pokud má strach, tak si stoupne a zařve. Každý člověk může udělat to stejný a může tím vyřadit tu opičku z hlavy.

Jan Mühlfeit o mentálním jingle

Mentální jingle, protože já dokážu tím křikem tu negativní myšlenku porazit.

Jan Mühlfeit o učení mentální odolnosti

Když učím mentální odolnost, tak učím 4 strategie:

První strategie je Dech: Dech je vždycky tady a teď, ale musíme dýchat nosem, protože mi ve stresu dýcháme špatně, ale v momentě, kdy ty si normalizuješ dýchání, tak ta opička si začne myslet, že je dech už pravidelný, nebezpečí pominulo a jde spát.

Druhá strategie je interní dialog, strategie je myšlení první ligy: Jak já rozmlouvám sám se sebou, jedna věc je mentální jingle a druhá věc jsou mantry. Když si o sobě člověk myslí, že bude hrát v 1. lize, tak v ní většinou hraje, občas spadne do té druhé, ale to myšlení první ligy ho vrátí do té první ligy. Když si o sobě myslí, že patří do divize, skončí v krajským přeboru.

Proto je důležité, ať dělá člověk cokoliv, mířit na měsíc, když náhodou netrefí, tak skončí pořád mezi hvězdami!

Třetí strategie je zamezit sebelítost: Protože v momentě, kdy já se začnu litovat, například netrefím penaltu, prohraji vyhraný zápas v tenise, a začnu si říkat negativní věci typu já nikdy nevyhraji, tak zahajuji sám v sobě ten negativní příběh. Je nutné kritizovat tu činnost, nikoliv toho člověka.

Čtvrtá strategie je vizualizace: Je obraz světa, který ještě neexistuje, ale já mu uvěřím. Vizualizace může sloužit k tomu, že to povědomí nerozeznává, zda se jedná o skutečnost nebo sen a v tom případě je to pro to povědomí realita. Samozřejmě vizualizace může být i negativní.

Pokud jsou lidé ve FLOW, tak jsou o 500 % výkonnější, o 450 % se rychleji učí, a o 400 % jde nahoru kreativita. Ten člověk je úplně jinde!

zdroj: Jan Mühlfeit

Jan Mühlfeit o zpětné vazbě

Ať už skončí ta činnost jakkoliv, je potřeba po té činnosti pochválit, co udělal dobře, protože ten člověk, který tu činnost vykonával se poté cítí dobře. Pak je mu potřeba vytknout, co dobře nebylo, ale je potřeba oddělit toho člověka od té činnosti. V momentě, kdy káráš toho člověka, že je to všechno špatně, tak se probouzí opička a vyrábí se negativní příběh. Na závěr je potřeba vyjádřit důvěru do budoucna. Například: Když tyhle věcí uděláš či zlepšíš, tak v budoucnu budeš šampion apod.

Proč tedy mentální koučink pro sportovce?

Cílem je vybudovat jejich mentální odolnost tak, aby podávali svůj optimální výkon i v těžkých podmínkách. V tom stavu, když se jim daří, to umí každý, ale když se ti nedaří, když to mužstvo prohrává, když se jedinci nedaří, to je ten stav, kdy se ten koučink právě má provádět.

Jan Mühlfeit dále zdůrazňuje: „Pokud lidé dělají to, k čemu mají talent, co je jejich silnou stránkou, mohou být nejenom produktivnější a úspěšnější, ale i šťastnější. Odemykání lidského potenciálu je pro mne osobní mantrou, protože si myslím, že pokud lépe využijeme to nejlepší v nás, podaří se tak vytvořit i lepší svět k našemu žití.“

zdroj: Bernard Polák, Jan Mühlfeit

Tato metodika, která má kořeny v pozitivní psychologii, je založena nejen na jeho vlastních zkušenostech, ale i zkušenostech mnoha špičkových lidí ze světa globálního byznysu, politiky a sportu, se kterými se měl tu čest setkat, pracovat a trávit čas mnoho let.                                 

Jan Mühlfeit také koučuje vrcholové manažery, olympijské vítěze a umělce z mnoha zemí a kontinentů.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Displinární komise by měla rozhodnout v případě pražského derby tak, aby se na fotbalová utkání nechodilo jako do divadla

Zveřejněno

dne

Od

Komise zahájila řízení s oběma zúčastněnými kluby, protože se jí nezdála pyrotechnika a pokřiky fanoušků obou klubů. V hledišti však mělo toto derby výbornou atmosféru. Je proto nezbytné vůbec někoho trestat? Orgán FAČR by se měl přestat zviditelňovat a nedělat z fotbalových tribun divadelní hlediště.

Zdroj: sparta.cz

Když komise nenašla odvahu zavřít aspoň nějakou část tribuny Sever v pražském Edenu po pohárovém zápase Slavie s Karvinou, tak by už dále trestat neměla.

Tehdy měla k ráznému činu pádné důvody, a i když přišel Jaroslav Tvrdík osobně s omluvou na zasedání této komise, měl být trest mnohem přísnější.

Jistě, fanoušky všech klubů je potřeba nabádat, aby povzbuzovali slušně, ale není nutno, aby byli diváci uhlazení jako ti divadelní a v hledišti bylo ticho jako v kostele.

Přece kotle příznivců jednotlivých klubů jsou kořením sportu a bez nich by fotbal nebyl fotbalem. Chorály fanoušků dodávají každému utkání určitý zážitek jak pro diváky přítomné přímo na stadiónu, tak pro ty u televizní obrazovky.

To, že některé chorály a popěvky nejsou zrovna vhodné do knih o slušném společenském chování, je asi každému jasné. V klubech je potřeba na tyto věci upozorňovat – zkusit se s fanoušky domluvit, aby tento chorál raději nahradili nějakým novým.

Ke slušnějším hledištím vede dlouhá cesta, ale občas je ji potřeba absolvovat. Vlajkonoši by si měli uvědomit, že místo pokut, který klub platí za jejich nevhodné chování, by je mohl raději investovat do mládeže nebo do případných posil mužstva.

Kvůli takové atmosféře, jaká byla v nedělním pražském derby, se fotbal hraje, je však nutné na nedostatky v rozumné míře upozorňovat. Skandování nesmí překročit určitá pravidla slušného chování a vystupování, k čemuž určitě došlo při pohárovém utkání mezi Slavií a celkem Karviné.

Místo podmíněného trestu měl v tomto případě přijít asi nepodmíněný. Po posledním pražském derby by však tím pádem neměl přijít vůbec žádný, jinak fotbalová veřejnost přestane už úplně chápat, podle jakého klíče se disciplinární komise při svých rozhodnutích řídí.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Velké memento do budoucna: Slavia na prohraný první poločas odvetného zápasu s Chelsea nesmí zapomenout

Zveřejněno

dne

Od

Konec dobrý, všechno dobré, dalo by se říci po odvetném utkání Slavie v Londýně s Chelsea. Ale dobré všechno nebylo a je nutné na to nezapomenout, protože by se to Slavii mohlo v budoucnu velmi vymstít.

Embed from Getty Images

Konečný výsledek 4:3 je i přes prohru pro červenobílé povzbudivý. Kdyby navíc slávistický záložník Petr Ševčík proměnil svoji velkou šanci, tak by utkání skončilo remízou 4:4. Stejně, jako celému slávistickému týmu za výborný druhý poločas, kterým sešívaní ukázali svoji mentální a fyzickou sílu.

Byli hvězdnému londýnskému soupeři zcela vyrovnaným soupeřem a v některých momentech jej dokonce předčili. Stejně velkou pochvalu zaslouží fanoušci červenobílých, kteří přijeli tým do Londýna povzbudit a hnali ho dál i za velmi nepříznivého stavu. Pozornosti médií neunikla ani emotivní děkovačka týmu s fanoušky po zápase.

Tím by ale měla veškerá pochvala Slavie skončit. První poločas ze strany tohoto týmu byl velmi špatný a hráči červenobílých si museli někdy připadat jako na kolotoči. Vypadalo to, že na ně dolehlo londýnské prostředí Chelsea a přestali plnit taktické příkazy trenéra Jindřicha Trpišovského. Hráči se nechali zatlačit do hluboké defenzívy a čekali jen na rány z milosti. A taky že přišly v podobě hned čtyř gólů.

Předzápasové vyjádření a rozhovory hráčů, že se jedou porvat o postup, vzaly ihned po začátku zápasu za své. Trenér Trpišovský, včetně svého realizačního týmu, by si z této fáze hry měl vzít velké ponaučení. Zaspat úvod utkání by se týmu Slavie nemuselo v budoucnu v Evropě vyplatit. Výsledek poločasu 4:1 byl pro slávisty ještě velmi milosrdný.

Druhý poločas sundala Chelsea nohu z plynu a málem se jí to nevyplatilo. Dostat se znovu do tempa totiž není vůbec jednoduché. Slavia toho využila a ukázala úplně jiný druhý poločas, než byl ten první. Pro Slavii je to velké mement: hrát se musí od začátku s každým soupeřem a ne, až soupeř trochu poleví. První poločas by se tak sešívaným měl stát ukázkovým příkladem, jak utkání v příštích evropských kláních nezačínat.

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

Jak si vedou české kluby v žebříčku UEFA?

Zveřejněno

dne

V žebříčku nasazování klubů do evropských pohárů se v první padesátce nachází hned dva čeští zástupci. Nejúspěšnější český klub v letošní sezóně, tedy Slavii najdeme až na 73. pozici.

Gólová radost sparťanů zdroj: sparta.cz

Za posledních pět let reprezentovala nejlépe český fotbal Sparta Praha, která v sezóně 2015/16 došla až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde podlehla Villarrealu. Následně se však výkony letenských zhoršily, a tak najdeme Spartu na 42. pozici.

Dá se však očekávat, že v následující sezóně si svěřenci Zdeňka Ščasného i díky příchodu Bořka Dočkala opět zahrají alespoň základní skupinu Evropské ligy.

Radost Beauguela z prvního gólu v Plzni zdroj: fcviktoria.cz

V těsném závěsu za Spartou se drží tým Pavla Vrby. Západočeský klub se aktuálně nachází pouze dvě místa za Spartou, tedy na 44. místě.

Mohou za to především poslední dvě sezóny, kdy se Plzeň dostala do osmifinále a poté i do šestnáctifinále Evropské ligy. Jediný český účastník letošního ročníku Ligy mistrů si za účast v milionářské soutěži přišel téměř na 770 milionů korun.

Radost slávistů z gólu do sítě Sevilly zdroj: slavia.cz

V první stovce najdeme ještě Slavii, která je na 73. místě výhradně kvůli letošní sezóně, kdy se sešívaní dostali až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde nad jejich síly byla až Sarriho Chelsea.

Svěřenci Jindřicha Trpišovského si však v osmifinále po výsledcích 2:2 a 4:3 poradili s nejúspěšnějším týmem Evropské ligy, tedy se Sevillou.

Na 127. pozici se nachází se ziskem devíti bodů Slovan Liberec, který ve druhé stovce doplňuje Jablonec, jenž je se ziskem 5,5 bodů na 182. místě.

Na prvním místě najdeme vítěze posledních tří ročníků Ligy mistrů, tedy Real Madrid, který má na druhou Barcelonu náskok deseti bodů. Z anglických celku je na tom nejlépe šestý Manchester City.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené

RUIK © 2017-2019