Spojte se s námi


Fotbal

Mančaft máme silný, jen se z toho nesmíme podělat, říká před startem MS kapitán Bíro

Symbolicky mu kapitánskou pásku před zbytkem české reprezentace navlékl Stanislav Mařík, který ji doposud v národním týmu nosil. Pražský útočník nakonec na světový šampionát do Spojených arabských emirátů nemohl letět, takže jako kapitán povede spoluhráče do boje o medaile mostecký brankář Ondřej Bíro.

Publikováno

dne

Symbolicky mu kapitánskou pásku před zbytkem české reprezentace navlékl Stanislav Mařík, který ji doposud v národním týmu nosil. Pražský útočník nakonec na světový šampionát do Spojených arabských emirátů nemohl letět, takže jako kapitán povede spoluhráče do boje o medaile mostecký brankář Ondřej Bíro. „Chleba se bude lámat v osmifinále, kde nás čeká vražděný los, tam si nevybereme,“ upozornil sedmatřicetiletý gólman.

První utkání v Ras Al Khaimah odehraje český celek v pátek od čtvrt na čtyři odpoledne našeho času proti Thajsku v přímém přenosu stanice ČT sport.

Co pro vás znamená, že jste byl zvolen za kapitána?

Přede mnou nosily pásku kapacity jako Mářa a Uhlí (Michal Uhlíř – pozn. red.), oba dva udělali nějaký titul, takže mi nezbývá, než ho přivést taky. Je to pro mě čest asi jako pro každého, že může vést národní mančaft své země na velkém šampionátu. Vážím si toho.

Startujete už na třetím světovém šampionátu, doléhá na vás tíha okamžiku?

Taková zdravá nervozita tam bude vždycky, musí tam podle mě být, ale už se z toho asi nepodělám. Teď jde o to, aby se z toho nepodělali noví kluci. Myslím, že mančaft máme hodně silný. Nechci to přeceňovat, ale jsme hodně silní do rychlosti, kvality, hry jeden na jednoho. Až začne hrát hymna, je důležité, aby to z kluků nezačalo padat, jak se říká, ale aby to prodali na hřišti.

Po loňském evropském šampionátu v Košicích, kde český celek nepřešel přes čtvrtfinále, trenéři chtěli hru národního nejen zlepšit, ale i zatraktivnit. Podařilo se?

Cesta vedla hlavně k tomu, aby hra bavila nejen nás hráče, ale i lidí, kteří přijdou na stadion nebo na nás koukají v televizi. I když máme prohrát, ať prohrajeme tak, ať si lidi i my musíme říct, že se nemusíme za nic stydět.

Myslím, že tohle v Košicích chybělo. Přitom už před mistrovstvím Evropy jsme si říkali, že tam vezeme výborný mančaft, skvělé kluky, kteří umí jeden na jednoho, čímž se bude otevírat prostor, což bude stěžejní.

Jenže na hřišti to tak nevypadalo, že?

Začala hrát hymna a najednou z kluků nespadla nervozita, ale něco jiného… Vypadalo to jinak, než chceme. Věřím, že teď máme kluky, kteří jsou rozdíloví, dokážou udělat nějaké věci a nebojí se, jsou odvážní. Pravda pak leží na hřišti. Ani bych neřekl, že se to ukáže v pátek v prvním zápase, chleba se bude lámat v play-off, kam se musíme dostat.

S národním týmem jste od evropského šampionátu v maďarském Székesfehérváru v roce 2016. Můžete popsat, jak vidíte současný český celek?

Moc to porovnávat nejde, protože stejně jako se mění hráči, mění se i týmy. Myslím si, že typologicky máme podle mě letos nejlepší tým za celou dekádu v repre, co se týká rychlosti, individuální kvality. Teď jde jen o to, aby si to celé sedlo. Jak říkal Ivan Hlinka: Hlavně se z toho nepos…

V základní skupině C se utkáte s Thajskem, Alžírskem a Ukrajinou. Postup musí být samozřejmost, souhlasíte?

Co máme zprávy, Ukrajina bude silná, ale nepostoupit z té skupiny? To podle mě není ani na letenku zpátky… Chleba se pak bude lámat v osmifinále, kde nás čeká vražděný los, tam si nevybereme, ať budeme hrát se Španělskem, Amerikou nebo Rumunskem.

Pokud ten duel zvládneme, tak se může stát to stejné co v Tunisku, můžeme dokráčet až někam na vrchol. Musíme jít postupnými krůčky a uvidíme, co z toho bude.

V brankářské dvojici vás poprvé na velké akci doplňuje příbramský Ondřej Beran. Jak si rozumíte?

V pohodě, nikdy jsem neměl problém s kýmkoli, ať jsem měl vedle sebe Beliho, Grubise nebo Kuňu (Jaroslav Bellada, Marek Gruber nebo Dominik Kunický – pozn. red.). Stejně tak s Berym. Je to výborný gólman, skvěle hraje nohama, takže může být nějaký nástupce…

Kdoví, třeba bude jednička už tady. Nejsme na šampionátu, abychom si hráli na nějaké svoje úspěchy, všechno podřídíme tomu týmovému, pak si to můžeme vyhodnotit. Už v mém věku nekoukám na individuální statistiky, zajímá mě, abychom udělali něco jako celek což je stěžejní.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.