Spojte se s námi


Fotbal

Majitel Manchesteru City kupuje svůj již 11. fotbalový klub. Tentokrát lovil v Itálii. Co se za tímto plánem skrývá?

City Football Group, jejíž vlajkovou lodí je Manchester City, se chystá pořídit již 11. klub. Do této skupiny tak nově přibude tradiční italský celek Palermo, které se před nedávnem potýkalo s finančními problémy a nyní se opět snaží vyškrábat vzhůru.

Publikováno

dne

City Football Group, jejíž vlajkovou lodí je Manchester City, se chystá pořídit již 11. klub. Do této skupiny tak nově přibude tradiční italský celek Palermo, které se před nedávnem potýkalo s finančními problémy a nyní se opět snaží vyškrábat vzhůru.

Všem velmi dobře známý Mansour bin Zayed Al Nahyan založil City Football Group ještě společně s Khaldoonem Al Mubarakem v roce 2013 a od té doby se výrazně rozrostli o několik klubů po celém světě.

Pro přehled jde o tyto kluby: Manchester City (Anglie), Girona (Španělsko), Troyes (Francie) Lommel (Belgie), Melbourne City (Austrálie), Montevideo City Torque (Uruguay), Mumbai City (Indie), Sichuan Jiuniu (Čína), New York City (USA) a Yokahama F. Marinos (Japonsko).

Na začátku minulého roku navíc do jejich skupiny vstoupil, tentokrát pouze jako partnerský celek, Club Bolivar (Bolívie), jenž byl založen v roce 1925.

Palermo Football Club

Sicilský celek založený v roce 1900 má v Itálii velkou tradici. V sezoně 2010/11 se dokonce dostal do finále italského poháru, kde prohrál s Interem, již třetí finálové klání (Coppa Italia) v historii klubu.

Tým, který dostal do velkého fotbalu hvězdy jako Paulo Dybala, Javier Pastore či Edinson Cavani, byl však 18. října 2019 kvůli ekonomickým potížím rozpuštěn. Zpět se klub vrátil pod názvem Palermo SSD a začal hrát ve 4. italské lize.

V uplynulé sezoně, už jako Palermo FC, obsadil sicilský celek třetí místo v Serii C a v příští sezoně už se představí ve druhé nejvyšší italské lize. Dá se pak předpokládat, že se díky finančním možnostem City Football Group celek stabilizuje a zřejmě i brzy vrátí do Serie A.

Server Goal pak přišel s informací, že vlastník Manchesteru City a dalších 9 klubů po celém světě získá v italském celku 80 %, které jej přijdou na 12-13 milionů eur.

A že City Football Group s nákupem klubů nekončí je zřejmé i ze zájmu o nizozemský celek NAC Breda. Proti se však podle serveru Goal postavili fanoušci a vlna nevole údajně tento obchod zmařila.

Budoucnost City Football Group

Podobně jako projekt Red Bullu, i City Football Group se snaží vytvořit síť fotbalových klubů po celém světě, z čehož samozřejmě bude těžit především Manchester City.

Vzhledem k tomu, že této velikosti dosáhla tato skupina za pouhých 9 let, je otázkou, jak to bude vypadat za další dekádu. Je totiž reálné, že v budoucnu vznikne více takových skupin, které budou vlastnit mnoho klubů po celém světě, což výrazně ovlivní budoucnost sportu samotného.

Tyto skupiny samozřejmě budou mít velkou výhodu, co se skautingu týče, který pro ně budou spřátelené skupiny bezpochyby zajišťovat. Vzájemná spolupráce mezi kluby by pak mohla být zajímavá i například v tom smyslu, že si mohou vyjít vstříc s rozehráním hráčů po zranění, podobně jako fungují hokejové týmy z NHL se svými farmami.

Přestupové částky mezi těmito kluby taktéž nemusí být tak vysoké jako je běžné, když City Football Group nemá nejmenší problém finančně zajistit fungování jakéhokoliv celku na světě.

Příkladů by se určitě dalo uvést mnoho. Co to však skutečně přinese, to ukáže čas…

Zdroj: Goal, Eurosport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.