Maďaři nezvládli vstup do evropského šampionátu, se Švýcary prohráli 1:3

V Kolíně nad Rýnem se v sobotu odpoledne odehrál druhý zápas základní skupiny A letošního mistrovství Evropy ve fotbale. Maďarsko především kvůli nepovedenému prvnímu poločasu prohrálo se Švýcarskem 1:3.

Švýcaři se po dvanácti minutách hry radovali z vedení, když po Aebischerově průnikové přihrávce do vápna uspěl tváří v tvář brankáři Péteru Gulácsimu Kwadwo Duah. Rozhodčí sice nejprve odpískal ofsajd, po konzultaci s VARem však nakonec gól správně uznal.

V závěru úvodní dvacetiminutovky Maďaři zaváhali při rozehrávce, ale Vargas jejich chybu i kvůli gólmanově zásahu nepotrestal. Obecně drželi reprezentanti země helvétského kříže míč častěji, přičemž Yann Sommer v jejich bráně byl dlouho téměř bez práce.

Pět minut před pauzou se prohrávající mužstvo přece jen dostalo do šance. Po standardní situaci hlavičkoval v pokutovém území Orbán do brankářových rukavic. Případná branka by nicméně asi neplatila z důvodu ofsajdového postavení.

Svěřenci Murata Yakina navíc o chvíli později stihli dát soupeři gól do šatny. V předchozím případě asistující Michel Aebischer tentokrát vystřelil zpoza šestnáctky a trefil se přesně k pravé tyči. O přestávce došlo v maďarské obraně ke střídání. Ádáma Langa nahradil Bendegúz Bolla.

V úvodu druhé půle předvedla defenziva týmu kouče Marca Rossiho další zaváhání, avšak z kritického okamžiku vyvázla bez trestu. Krátce poté zakročil Gulácsi proti ráně Duaha, stejně jako v 54. minutě proti pokusu Vargase.

Fotbalisté Maďarska chybovali při zakládání útoku docela často, například Ndoye nedlouho před uplynutím odehrané hodiny po takové minele střílel nad břevno. Na opačném konci hřiště nevyužil v 63. minutě zajímavou příležitost Varga, jenž poslal svoji hlavičku mimo tři tyče.

Přesto se Barnabás Varga tři minuty nato dočkal snižující trefy na 1:2. Szoboszlai zleva nacentroval a útočník Ferencvárose vydařenějším hlavičkovým zakončením z malého vápna rozvlnil síť.

Dvougólový náskok mohl Švýcarům dvacet minut před vypršením základní hrací doby vrátit Ndoye, jenže přes tečujícího protihráče nezamířil dobře. Následná Schärova hlavička po rohovém kopu letěla vedle brankové konstrukce.

Ačkoliv Maďaři ve druhém poločase statistický poměr držení vcelku srovnali a v závěrečné čtvrthodině se pokoušeli soupeře zatlačit, na vyrovnání se nezmohli. Nepomohl jim ani kvalitní zákrok Gulácsiho proti po rohu hlavičkujícímu Xhakovi z poslední minuty.

Definitivní výsledek 3:1 pro Švýcarsko pak v nastavení určil gólový oblouček Breela Embola, který potrestal protivníkovu chybu v obraně. Reprezentace německy hovořících států tedy po úvodních kláních vládnou tabulce skupiny A, protože v pátečním zahajovacím zápase Němci porazili Skoty 5:1.