Lvíčata zahájila baráž vítězně. Z Islandu si vezou výhru, odveta je na programu v úterý

Páteční podvečer nabídl důležité reprezentační utkání v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Lvíčata se v prvním ze dvou vzájemných zápasů představila na islandské půdě. Jak si vedla?

V červnu skončila skupinová fáze kvalifikace na Euro do 21 let a mladíci z České republiky skončili ve své skupině na druhém místě za první Anglií. Za sebou nechali Slovinsko, Kosovo, Albánii a Andorru.

Aby se na turnaj dostali, musí projít baráží. V té narazili na Island. Ten neměl svou skupinu vůbec snadnou, nakonec ale zabojoval a uhrál druhé místo. Favoritem dvojutkání však jsou lvíčata. Island navíc do prvního duelu nenastoupil v nejsilnější možné sestavě.

První poločas fotbalový požitek nenabídl, přesto padly dvě branky

Nicméně v utkání to nebylo znát. Na konci páté minuty se sice dostal do velké šance po přihrávce Václava Sejka Kryštof Daněk, bránu však těsně bránu minul a na delší dobu to byla vůbec jediná příležitost nejen svěřenců Jana Suchopárka, ale vůbec celého duelu.

Klíčový moment první půle přinesla 25. minuta. David Jurásek nezvládl zpracování míče, čehož využil napadající útočník Islandu, který po zisku míče upaloval do vápna, kde posléze trefil Juráskovu ruku, která byla daleko od těla.

To znamenalo pokutový kop. Ten si vzal na starost Saevar Atli Magnusson a s přehledem jej proměnil. Poslal tak Island do vedení 1:0. Mimo to vzbudil naději, že by se snad mohl začít hrát atraktivnější fotbal. A naštěstí se tak skutečně stalo.

Český tým zvýšil své úsilí a donutil tak i Islanďany hrát v o něco větším tempu. A zvýšené úsilí se vyplatilo ve 33. minutě. Po pěkné kombinační akci poslal míč do islandské brány Matěj Valenta.

V dalších šancích bránily na obou stranách zbytečné nepřesnosti. Nicméně krátce před koncem prvních 45 minut mohli jít svěřenci Suchopárka do vedení. Po zajímavém signálu však velkou příležitost nevyužil Sejk.

Druhá půle

Na konec první půle se bohužel ve druhém dějství v úvodu navázat nepodařilo. Nicméně intenzita se postupně zvyšovala, což zápasu jen prospělo. Jenže jako tomu bylo v prvních 45 minutách, i tady platilo velké množství nepřesností.

Co ovšem mohlo české diváky těšit, tak fakt, že lvíčata pomalu začala seveřany přehrávat. Ať už se to týkalo držení míče či snahy si vypracovávat šance. A v 70. minutě se konečně převaha přetavila v gól.

Gabrielův pas do šestnáctky sice nedokázal využít Daniel Fila, nicméně Lukáš Červ svou aktivitou rozjel další rychlý útok, a co nezvládl po Gabrielově centru Fila, to dokázal Sejk, jenž hlavou poslal míč do sítě a upravil skóre na 2:1.

Po inkasované brance Islanďané přidali na tempu. Začali více napadat a tlačit se dopředu, jenže marně. Defenziva České republiky působila spolehlivě a jistě. A když už ne, islandská nepřesnost to zachránila.

Až v samotném závěru utkání měli seveřané velkou šanci na srovnání, naštěstí pro lvíčata však střela Magnussona neprošla přehuštěnou hradbou těl.

Česká republika tak získala nadějný výsledek do odvety. Ta se odehraje v úterý v Českých Budějovicích.

Sestavy:

Island:

Valdimarsson – Thornalsson, Fridriksson (65. Omarsson), Olafsson, Thorkelsson, Barkarson (87. Ulfarsson) – Thordason (79. Andrason), Baldursson, Magnusson – Thorvaldsson (65. Bjarkason), Willumsson (88. Oskarsson)

Česko:

Kovář – Gabriel, Vitík, Hranáč, D. Jurásek – Žambůrek, Červ – Daněk (75. Souček), Valenta (81. Kaloč), Sejk (90+4. Knapík) – Fila (81. M. Jurásek)

Zdroj: UEFA

Vyprodaný Eden přihlížel debaklu. Portugalci porazili Šilhavého výběr o čtyři góly

Předposlední zápas ve skupině Ligy národů odehrály týmy České republiky a Portugalska v sobotu večer v pražském Edenu. Favorit byl zřejmý, nicméně vyprodaná Fortuna Arena doufala, že se dočká překvapení. Jenže se tak nestalo. Jak zápas vypadal?

Úvod první půle vypadal nadějně, Portugalci ale rychle převzali iniciativu

Jak již bylo zmíněno, Portugalsko šlo do zápasu jako favorit. Nicméně v prvních pěti minutách mohlo být zaskočeno. Český výběr si nevedl zle a zejména šance Patrika Schicka byla zajímavá.

Jenže po ospalém úvodu se celek z Pyrenejského poloostrova probral, převzal iniciativu a začala víceméně plnohodnotná ukázka velké kvality. Portugalci dobře kombinovali, kontrolovali hru a ve 33. minutě se ujali vedení.

Rafael Leao využil chaosu v šestnáctce soupeře a přihrávkou pod sebe našel Dioga Dalota, jenž se trefil mezi nohy Tomáše Vaclíka. Aby toho nebylo málo, vstřelili Portugalci v nastavení druhý gól po sérii několika chyb. Prosadil se Bruno Fernandes.

Za zmínku stojí, že Cristiano Ronaldo neprožil povedený poločas. Zahodil dvě šance a v závěru prvního dějství zahrál ve vlastním pokutovém území rukou, čímž zajistil penaltu pro domácí výběr.

Pokutového kopu se ujal Schick, nicméně orazítkoval pouze břevno, od nějž se míč odrazil vysoko nad bránu. Opět tak potvrdil, že start do sezony mu ani zdaleka nevychází.

Portugalská dominance pokračovala i v druhém dějství

Jak špatně skončilo první dějství, tak začalo to druhé. Portugalci hned od začátku prokazovali, že jsou kvalitativně na jiné úrovni. Faktem ovšem je, že jim to svěřenci Jaroslava Šilhavého kdovíjak neztěžovali.

V 53. minutě tak přišel naprosto zasloužený trest. Portugalci si v klidu kombinovali na útočné polovině a soupeř jen pasivně přihlížel. Nepozornosti a pasivity českých hráčů využil Dalot, jenž zkusil z 22 metrů vypálit levačkou a překvapil Vaclíka, jenž musel potřetí lovit míč ze sítě.

Chvíli po inkasovaném gólu se domácí výběr hledal, nicméně po několika střídáních se podařilo hru oživit. I kvůli nepřesnostem se ale nepodařilo pořádně ohrozit portugalskou bránu. Dalším z faktorů však byla evidentní portugalská kvalita.

Ta se potvrdila i v 82. minutě. Po rohovém kopu totiž Ronaldo hlavou prodloužil na Dioga Jotu, jenž přidal do české sítě už čtvrtý gól.

Švýcaři navíc porazili Španělsko a v úterním vzájemném zápase budou muset Šilhavého svěřenci zvítězit, chtějí-li se udržet v Lize A.

Zdroj: UEFA

Fortuna liga

Příběhy věrných: Sparťanský srdcař Jiří Novotný získal nepřekonatelných 14 titulů

Větší ikonu ve sparťanské Síni Slávy byste těžko pohledali. Jiří Novotný vyhrál v rudém dresu 14 ligových titulů, což je dosud nepřekonatelný český rekord. Kromě Česka a Slovenska si zahrál dva roky také v Rusku.

První start za A-tým

Novotný začínal s fotbalem ve Stachově, do Sparty se poté přesunul ve čtrnácti letech. Postupně prošel mládežnickými kategoriemi, až se dostal do A-týmu.

Svůj debut si připsal v sezóně 1986/87. Hned ve své první sezóně slavil zisk ligového titulu. V obraně se velmi rychle zabydlel a titul slavil i v letech 1988, 1989, 1990 a 1991, v prvních pěti sezónách tak nasbíral pět titulů.

Jenže tím rozhodně nekončil. Další tituly přidal v letech 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001 a 2003. Celkově jich tak má na kontě 14 a je naprostým rekordmanem, co se týče počtu titulů v české lize.

Novotný vynikal na hřišti svou elegancí, měl obrovský přehled ve hře, zároveň byl velmi kvalitní s míčem. Obrana pod jeho velením byla neprostupná, na pozici stopera se vedle něj hráči točili, on však zůstával.

Ligový rekordman

Pouze na jaře 1999 zamířil na půlroční hostování do Liberce, poté se do Sparty vrátil. V roce 2003 završil svou bohatou kariéru v rudém dresu. Jeho ligová čísla ve Spartě se zastavila na 366 zápasech, ve kterých vstřelil 31 gólů. K tomu přidal v evropských pohárech 83 utkání a pět gólů.

Celkově nasbíral v lize 405 startů, čímž se umístil v historických tabulkách na osmém místě hráčů s nejvíce prvoligovými starty.

V roce 2003 odešel ze Sparty do Ruska, konkrétně do Rubinu Kazaň. Na západě Ruska strávil dva roky a odehrál 46 utkání, ve kterých vstřelil 9 gólů.

Poté už se vrátil do Česka, kde začal nastupovat za SIAD Most a pomohl k postupu do první ligy. Jenže pod trenérem Ščasným si moc nezahrál a tak v roce 2007 odešel na hostování do Blšan.

V létě poté odešel do slovenského Ružomberoku, kde strávil jednu sezónu a odehrál 29 utkání. Svou poslední sezónu 2008/09 odehrál v pražské Dukle.

ČFL v 50 letech

Poté už se Novotný odebral z profesionálního fotbalu a začal nastupovat za Viktorii Vestec v 1.A třídě. V roce 2021 ale přišel velký šok.

Jiří Novotný totiž pracoval jako asistent trenéra v třetiligovém Rakovníku, který bojoval s hodně absencemi. 51letý Novotný tak nastoupil do středu zálohy a pomohl k remíze s Viktorií Plzeň B.

Nakonec během podzimu nastoupil do 12 utkání, ve kterých odehrál celkem 544 minut. Ukázal tak, že své umění rozhodně neztratil.

Zdroj: Transfermarkt, AC Sparta Praha

Pikantní přestup? Hvězda Realu Madrid nevylučuje odchod do Barcelony, ve hře je i Juventus

Přestupy mezi Barcelonou a Realem Madrid nejsou zrovna časté, obzvláště ty přímé bez přestupní mezistanice. Nyní ale hrozí, že se jeden takový uskuteční. Katalánci stojí o muže, který v této sezoně pod vedením Carla Ancelottiho příliš prostoru nedostává.

Barcelona se pod vedením legendárního Xaviho i s novými posilami vrací zpět na výsluní. Nicméně k dokonalosti ještě nedošla a snaží se o další posily, mimo jiné údajně zvažuje i návrat Lionela Messiho.

To však není vše. Mohlo by dojít i k velmi pikantnímu přestupu, když se Katalánci zajímají o hvězdu Realu Madrid. Možná ne o jednu z těch největších, nicméně kvality Marca Asensia nemůže nikdo zpochybňovat.

Asensiova levačka budí respekt. Jedná se o technicky nadaného univerzála, jenž pokryje nejen křídelní prostory, ale také post středního ofenzivního záložníka. V této sezoně se v Realu Madrid nedočkává takové minutáže, jakou by si přál.

Je otázkou, o kolik by to bylo v Barceloně lepší, nicméně za pokus by to stát mohlo. Asensio by svými schopnostmi určitě mohl Kataláncům pomoci. V rozhovoru během reprezentační pauzy navíc odmítl vyloučit přestup na Camp Nou.

Asensio má v Realu Madrid smlouvu do léta. Od ledna bude moci podepsat zadarmo kontrakt s jakýmkoliv klubem. Barcelona však není jediným týmem, který se o služby 26letého fotbalisty zajímá.

Příchod španělského reprezentanta zvažuje také Juventus, který má s příchody hráčů beze smluv bohaté zkušenosti. V létě navíc byl Asensio spojován s Manchesterem United.

Zdroj: Mundo Deportivo, Football-Espana