Spojte se s námi


Euro 2024

Los Eura nabízí Čechům vyrovnat účty z minulosti, myslí si legenda Slavie

Čechům i Slovákům los Eura 2024 v Německu přál. Tým kapitána Tomáše Součka bude čelit Portugalsku, Turecku a vítězi jedné z barážových skupinek. Z hlediska historie mají Češi soupeřům co vracet.

Publikováno

dne

Čechům i Slovákům los Eura 2024 v Německu přál. Tým kapitána Tomáše Součka bude čelit Portugalsku, Turecku a vítězi jedné z barážových skupinek. Z hlediska historie mají Češi soupeřům co vracet.

Češi v posledním kvalifikačním zápase s Moldavskem potřebovali remizovat k postupu na turnaj, cílem ale byla výhra. A to i z toho důvodu, že mít o dva body méně, byli by v posledním koši.

Takto má tým kapitána Tomáše Součka poměrně slušnou šanci na postup. Z prvního koše dostali sice v kvalifikaci stoprocentní Portugalce, vedle toho ale Turky a jednoho ze čtveřice Řecko, Kazachstán, Gruzie, Lucembursko.

„Je to je, kde bysme se mohli s některými soupeři historicky vyrovnat nějaké účty, ať už je to Řecko, Turecko nebo samozřejmě Portugalsko. Myslím si, že je to skupina, ze které bychom měli postoupit,“ řekl ve vysílání ČT Sport Pavel Kuka.

Výrokem Kuka narážel především na zápas české reprezentace s Řeckem z roku 2004. Naši fotbalisté tehdy válcovali Euro, s outsiderem ale padlo gólem z prodloužení. Tehdy ještě platilo pravidlo zlatého gólu.

Řecko však zatím na turnaj nepostoupilo. Musí zvládnout dvouzápasovou baráž. Nejprve doma přivítá zlepšující se Kazachstán, následně bude hrát venku, na půdě vítěze druhého semifinále Gruzie vs. Lucembursko.

Portugalci Čechy porazili na mistrovstvích Evropy 2008 a 2012. V prvním případě šlo o triumf ve skupině, který Čechy postup nestál, čtyři roky poté to již byla konfrontace ve čtvrtfinále. Prohra 0:1 znamenala konec na šampionátu.

I Turci na mistrovstvích Evropy Čechy trápili. Právě roku 2008 je vyřadili ve skupině, osm let poté zvítězili ve skupině. Nový trenér bude mít všem soupeřům co oplácet, byť zatím nevíme, o koho konkrétně jde.

„Národní mužstvo bez trenéra půl roku před šampionátem je velice zajímavé. Nebo spíše podiv, ale samozřejmě musí se sáhnout koncepčně po někom, kdo bude schopný, zkušený, vytvořené jméno a charisma,“ dodal Kuka.

Zdroj: Dohráno

Reklama

Oblíbené