Spojte se s námi


Fortuna liga

Ligoví talenti: Fila je houba, která nasává. Může to dotáhnout daleko, říká trenér Marek Kulič

Daniel Fila je útočník Mladé Boleslavi, který před sebou může mít zářivou budoucnost. Do středočeského celku přišel v létě z Brna, po úvodní aklimatizaci může vystřelit hodně vysoko.

Publikováno

dne

Daniel Fila je útočník Mladé Boleslavi, který před sebou může mít zářivou budoucnost. Do středočeského celku přišel v létě z Brna, po úvodní aklimatizaci může vystřelit hodně vysoko.

Ligoví talenti je seriál serveru Ruik.cz, který mapuje nejlepší mladíky ve Fortuna lize. Za talent je považovaný hráč do 21 let, tedy narozený nejpozději v roce 2000.

Daniel Fila

19 let (21.8.2002)

FK Mladá Boleslav

Útočník

Fila je odchovancem Zbrojovky, kde působil od žákovských let, následně došel až do A-týmu. Tam se poprvé prosadil v minulé sezóně, nakonec nastoupil do 21 ligových utkání, vstřelil 1 gól a připsal si 1 asistenci. Pádu Zbrojovky do druhé ligy nezabránil, jenže nemusel dlouho smutnit.

V nejvyšší soutěži se totiž ukázal natolik, že Mladá Boleslav neváhala za 18letého mladíka zaplatit přes 12 milionů korun. Některé zdroje dokonce uvádí, že Středočeši museli ke stanovené výkupní klauzuli ještě něco přihodit a nakonec z toho byla částka dosahující až 16 milionů korun.

Jak je možné, že fotbalista s jediným ligovým gólem má takovou cenu? Protože je to moderní útočník, kterého je velice těžké sehnat. Má skvělou postavu (190 cm, 87 kg), je tak velice silný v osobních soubojích. I přes svojí výšku je na tom dobře pohybově, má silnou levou nohu a slušné zakončení. V Mladé Boleslavi se navíc učí od Milana Škody, ikony Slavie.

Mladá Boleslav s Filou do budoucnu hodně počítá, trenér Karel Jarolím dává mu dostatek příležitostí už teď. 19letý útočník nastoupil do 14 utkání v lize a připsal si už 3 góly. Třikrát nastoupil v Mol Cupu, kde se také jednou prosadil. Je navíc členem reprezentace U21, kde nastoupil do 4 kvalifikačních utkání a má slušnou bilanci 2+1.

Že Fila může být skvělým hráčem, to v Lokotrans Aréně dobře vědí. Pro server Ruik.cz nám svého svěřence rozebral Marek Kulič, bývalý skvělý ligový fotbalista a nyní asistent trenéra Mladé Boleslavi.

Jaká je podle Vás Danielova největší přednost? A na čem by naopak mohl zapracovat?

Danova přednost je určitě postava, rychlost, technická vybavenost, tahovost, přímočarost na bránu. A zapracovat musí na strašně moc faktorech, je to mladý talentovaný hráč, takže tam se musí pořád dodělávat. Zapracovat na všech druzích zakončení, to si myslím, že je základ.

Jak se s Danielem spolupracuje? Vnímá vaše pokyny nebo má spíše svou hlavu?

Dan je taková houba, která nasává. Je to mladý kluk, ale je inteligentní, chce se zlepšovat. Takže spolupráce s ním je naprosto v pořádku.

Na co je u tak mladého hráče třeba si dát největší pozor? Je nutné více dbát na psychiku hráče?

Teď jste to řekl přesně v té otázce, psychika to je základ u všech hráčů, nejenom u mladých, ale i u dospělých, hlava dělá 75 % výkonu. Ten chlapec přišel z Brna, takže se odpojil od rodiny. Někdo je na rodinu více fixovaný, někdo méně, v tomto případě jsme se shodli, že Dan je fixovaný trošku více. Musí se s ním komunikovat, brát si ho individuálně a dodělávat různé věci. Chce to čas a trpělivost.

Daniel už v Mladé Boleslavi vstřelil 4 góly, dva přidal v reprezentaci U21. Kam to podle Vás může dotáhnout?

Ten chlapec to může dotáhnout hodně daleko. Samozřejmě musí mít i štěstí a zdraví, ale má to dobře nastavené. Teď například vidíme největší problém, aby dokázal pracovat ve vysoké intenzitě, třeba řeknu 90 minut. Vím, že to je strašně obtížné, protože jak se opakuji, je mladý.

Nám třeba Dan vydrží pracovat poločas, potom uschne, ale to je normální. On většinou nastupoval za devatenáctku v Brně, potom když se dostal do áčka, tak většinou paběrkoval, střídal, teď dostává od pana trenéra větší minutáž, chodí i do základní sestavy.

Ten hráč se s tím musí sžít, u někoho to trvá půl roku, u někoho tři měsíce. Takže to chce trpělivost, má to všechno připravené a nastavené před sebou.

Zdroj: FK Mladá Boleslav

Reklama

Oblíbené