Spojte se s námi

Bundesliga

Lewandowski a jeho cesta na fotbalový vrchol: V 17 letech jsem s fotbalem skoro skončil

Zveřejněno

dne

Robert Lewandowski se stal o víkendu nejlepším zahraničním střelcem Bundesligy, v dresu Bayernu Mnichov podává dlouhodobě skvělé výkony, v polském reprezentačním výběru nenajdete lepšího útočníka. Od začátku však jeho kariéra tak růžová nebyla.

Embed from Getty Images

Mládí ve Varšavě

Robert Lewandowski se narodil v hlavním městě Polska a během svého mládí hrál za mládežnické kategorie tří různých klubů – MKS Varosovia Warschau, Delta Warszawa a Legii.

„Když jsem vyrůstal, bylo mým snem hrát na obrovských stadionech pro desetitisíce lidí. Neměli jsme v tu dobu žádného top polského hráče, a tak jsme hledali idoly v zahraničí. Když mi bylo šest let, líbil se mi Roberto Baggio, následně Alessandro del Piero. Nejvíc jsem však měl v oblibě Thierryho Henryho. Když byl v Arsenalu, dával góly s takovou lehkostí! Chtěl jsem být stejně dobrý jako on, aby jednou Lewandowskiho z Polska srovnávali s Henrym.“

Vyhazov z Legie

V roce 2005 byl Lewandowski jako mládežnický hráč propuštěn Legií, což bylo jeho dosud největší zklamání ve fotbalové kariéře. Zdevastován rozhodnutím vedení odešel do třetiligového Znicz Pruskow a okamžitě se stal nejlepším střelcem soutěže ve dvou po sobě jdoucích ročnících, kdy Pruskow zaznamenal postupy do vyšších soutěží. Psal se rok 2007 a 2008.

„Propuštění z Legie je jedním z nejhorších zklamání v mém životě. Byl jsem tři měsíce zraněný a zrovna se vracel do tréninku. Nikdo mě neinformoval. Šel jsem na sekretariát klubu, kde mi předali registračku, že už jsem volným hráčem bez kontraktu. Bylo mi sedmnáct a nevěděl jsem, zda kvůli zranění ještě někdy budu hrát fotbal. Moje matka, která mě po smrti otce vychovávala sama, mě naštěstí podržela.

Doktor při léčení mého zranění udělal chybu. Řekl mi, že pro profesionální fotbal už nebudu připraven. Přitom stačily dva měsíce správné léčby a mohl jsem být zpět v tréninku. Za dva týdny od konce v Legii jsem podepsal kontrakt s Pruskowem.

Vracel jsem se z bodu nula. Nikdy jsem v mládí nepracoval pod trenérem, který by mi řekl, že budu patřit mezi nejlepší hráče na světě. Pouze dva starší hráči, se kterými jsem trénoval, mi sdělili: ‘Pokud v budoucnu nebudeš hrát za nejlepší kluby v Evropě, vrátíme se Ti nakopat zadek.’“

Po dvou letech v Pruszkowe a dvou dalších letech v týmu Lechu Poznaň se Lewandowski konečně dostal na vysněnou úroveň, do bundesligového Dortmundu.

Práce pod Kloppem

Spolupráce se datuje od léta roku 2010, kdy Lewandowski do Dortmundu za částku kolem 4,5 milionu liber přišel. Ve 4 ročnících ve žlutočerném dresu vstřelil 103 gólů ve 187 startech.

Embed from Getty Images

„Po každém tréninku jsem zůstával a trénoval střelbu. Věděl jsem, že zakončení musím zlepšit. Byl jsem na hřišti klidně další dvě hodiny. Divím se, že jsem to vydržel, protože tréninky pod Kloppem byly extrémně náročné, zvykal jsem si na ně několik měsíců. Hodně jsem se naučil a tato doba mi dala obrovsky moc do budoucna.“

5 gólů v 9 minutách

V roce 2014 Lewandowski přestoupil do Bayernu Mnichov, kde působí dodnes. Jeden zápas dokládající jeho výjimečnost očima samotného aktéra:

„V září 2015 jsme hráli proti Wolfsburgu a prohrávali 1:0. Byl jsem na lavičce, nedostal jsem šanci od začátku. Byl jsem naštvaný a když jsem byl vystřídán a konečně na hřišti, promítlo se to v počet gólů. Nikdy jsem si nemyslel, že by se mi to v životě mohlo povést.“

Embed from Getty Images

„Na zápase byla navíc má rodina a kamarádi. Všichni to viděli na vlastní oči. Byl to skvělý počin a až s odstupem času jsem si uvědomil, co jsem dokázal. Bylo to neuvěřitelné.“

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama
Reklama

RUIK © 2017-2019