Spojte se s námi


Fotbal

Lampard má před sebou spoustu práce. Jaké výzvy ho v Evertonu čekají?

Rafa Benítez a Everton nebylo dobré spojení. Klub, který chce pravidelně bojovat o vrchní příčky tabulky, je zase jednou v její spodní polovině a namočil se do sestupových bojů. Zachránit by ho měl Frank Lampard. Jaké výzvy na něj v nové práci čekají?

Publikováno

dne

Rafa Benítez a Everton nebylo dobré spojení. Klub, který chce pravidelně bojovat o vrchní příčky tabulky, je zase jednou v její spodní polovině a namočil se do sestupových bojů. Zachránit by ho měl Frank Lampard. Jaké výzvy na něj v nové práci čekají?

Bývalý hvězdný záložník Chelsea je v roli manažera stále nováčkem, přesto stihl ukázat, že v něm něco je. Derby dovedl do finále playoff Championship, Chelsea se i přes zákaz přestupů dostala pod jeho vedením na 4. místo a do finále FA Cupu.

Nyní má před sebou další výzvu, v žádném případě jednoduchou. Everton je uprostřed velice nepovedené sezony, po 20 kolech má na kontě pouze 19 bodů, od sestupové zóny ho dělí 4 body.

Toffees navíc z posledních 14 ligových utkání zaznamenali jediné vítězství. Lamparda nečeká zrovna jednoduchý úkol. Fanoušci a vedení po něm budou požadovat výsledky, a to co nejdříve.

Už v úterý totiž Everton čeká důležité utkání na St. James’s Parku proti Newcastlu. Případná prohra by Lampardův celek ještě více stáhla do bojů o udržení. Co musí Lampard v Evertonu změnit, aby se tomu vyhnul?

Bránění standardních situací

Především zapracovat na defenzívě, která tým z Liverpoolu v této sezoně sráží. To bylo ostatně hezky vidět i v posledním zápase proti Aston Ville, kdy Everton předvedl (především ve 2. poločase) dobrý výkon, ovšem před koncem první půle nechali hráči Toffees prostor při rohu Buendíovi a ten svoji šanci využil.

Byl to 10. gól, který Everton inkasoval ze standardních situací, hůře jsou na tom v lize pouze Leicester (11) a Crystal Palace (12). Není divu, že Lampard chtěl jako asistenta přivést Anthonyho Barryho z Chelsea, který má u Blues na starosti právě standardní situace. Barry však odmítl a Lampard si bude muset poradit jinak.

Obraně Evertonu nepomohly ani letošní zdravotní problémy Yerryho Miny a odchod dlouholeté opory Lucase Digneho, kterého prodal ještě Benítez.

Nedostatek gólů

Neméně důležité bude i oživení útoku. Nejlepším střelcem týmu je Demarai Gray s 5 góly, což po 20 kolech není mnoho. Everton doplatil na zranění Richarlisona a Calverta-Lewina, kteří byli v minulých sezonách hlavním zdrojem gólů.

Calwert-Lewin sice zahájil ročník 21/22 fantasticky, po 3 kolech měl 3 góly, následovala ovšem nucená pauza kvůli poranění stehna a anglický útočník se vrátil až v lednu. A logicky se zatím těžko dostává do formy. Frank Lampard navíc potvrdil, že minimálně sobotní utkání FA Cupu Calwert-Lewin opět zmešká.

Richarlisona v letošní sezoně zase trápilo zranění kolena a poté lýtka a na kontě má zatím 4 góly. A jelikož Salomón Rondón se jako spolehlivý střelec v Evertonu neosvědčil, musí Frank dostat Calwerta-Lewina s Richarlisonem do formy minulých let co nejdříve, pokud chce klub dostat do vyšších pater tabulky.

Zapracování mladíků a obměna krajů obrany

To by vzhledem k jeho předchozím štacím neměl být problém. Během působení v Derby dopřál hráčům do 21 let nejvíce minut ze všech klubů Championship i Premier League a mladíci pod ním zářili i v Chelsea (i když tam na tom měl podíl i zákaz přestupů).

Talentovaní mladí hráči nejsou v Evertonu výjimkou, momentálně si o prostor řikají například obránce Jarrad Branthwaite, záložník Tyler Onyango či křídelníci Anthony Gordon a Lewis Dobbin.

Vzhledem k tomu, kolik Everton v posledních letech zaznamenal nepovedených přestupů, Lampardovo úspěšné zapracování mladíků by klubu mohlo ušetřit dost peněz.

Omladit bude třeba především kraje obrany. Levou stranu měl v posledních letech na starosti Lucas Digne, který odešel kvůli neshodám s Benítezem, na pravé straně zase najdeme dlouholetou oporu Seamuse Colemama, jemuž je ovšem už 33 a je otázkou, jak dlouho si ještě v klubu udrží místo v základu.

Klub na to zareagoval příchody mladých obránců Vitaliye Mykolenka z Dynama Kyjev a Nathana Pattersona z Rangers. Co nejdříve je zapracovat do sestavy bude další Lampardův úkol.

Vzkříšení kariéry van de Beeka a Alliho

Donny van de Beek (24) přišel v poslední přestupový den na hostování, po něm přišel ještě Dele Alli na trvalý přestup. Oba dva v posledních letech trávili čas spíš na lavičce než na hřišti a oba dva budou chtít svoji situaci změnit.

A právě Lampard bude mít na starosti dostat z nich to nejlepší. Van de Beek i Alli jsou stále relativně mladí hráči a v minulosti pravidelně ukazovali, že mohou patřit k hlavním tahounům týmu. Pokud takové výkony předvedou i v Evertonu, bude z toho těžit celý tým a pro klub to bude velká výhoda.

Zajímavé také bude, jak (a jestli vůbec) Lampard dá oba hráče do sestavy. Budou oba hrát na pozici 10? To by znamenalo velkou odpovědnost pro defenzivního záložníka za nimi, tedy Doucourého nebo Allana. To by případně usnadnil přechod na tříčlennou obranu, což by ovšem zase znamenalo obětování jednoho z ofenzivních hráčů.

Nabízí se také formace 4-2-3-1 s Allim po hrotem a van de Beekem za ním v doprovodu Doucourého/Allana, to ovšem není oblíbená pozice nizozemského záložníka. Nabízí se také dát Alliho na křídlo, což by zase zřejmě odnesli Andros Townsend nebo Demarai Gray, kteří patří v letošní sezoně k lepším hráčům Evertonu.

Lampard zkrátka má o čem přemýšlet, po angažmá v Derby a Chelsea ho čeká další náročná štace. V Evertonu to nebude jednoduché a především nebude mít mnoho času na změny, už v úterý totiž jeho nový celek čeká důležitý zápas proti Newcastlu.

Zdroj: Skysports, The Football Faithfull

Reklama

Fotbal

Těžký životní příběh Ferlanda Mendyho. Hrozilo mu, že nebude schopný ani chodit. Teď hraje za nejúspěšnější klub planety

Ferland Mendy po svém příchodu do Realu Madrid ihned vytlačil ze sestavy legendárního obránce Marcela. Moc ovšem nechybělo a vše mohlo být úplně jinak.

Publikováno

dne

Ferland Mendy po svém příchodu do Realu Madrid ihned vytlačil ze sestavy legendárního obránce Marcela. Moc ovšem nechybělo a vše mohlo být úplně jinak.

Francouzský fotbalista neměl jednoduché dětství. Když mu bylo jedenáct let, tak přišel o svého otce. Už v tu dobu se u něho poprvé projevily problémy s kyčlí.

Problémy v průběhu let přetrvávaly a v šestnácti letech byl převezen do nemocnice. Mendy totiž nedokázal ani chodit. Lékaři mu diagnostikovali artritidu.

Jedná se o nemoc, kterou způsobí bakterie, plísně a nebo viry, které se dostanou do krevního oběhu. Pokud by Mendy neměl potřebnou léčbu, tak hrozilo, že bude mít celoživotní následky.

Nikdy by nemohl by hrát fotbal, ale co hůř nemohl by ani chodit. K Mendymu se tehdy velmi nepěkně zachovalo PSG, za jehož mládežnický celek hrál. Vedení klubu mu odmítlo pomoci a jednoduše ho propustili.

Po dlouhé, únavné a náročné léčbě se mu přeci jen podařilo vrátit se k fotbalu. Znovu od nuly začal ve čtvrté nejvyšší francouzské lize. 

O levém obránci by se dalo říct, že nikdy nevyčníval svým talentem a byl průměrným hráčem. Nikdy se ovšem nevzdal a nepolevoval. Šel si tvrdě za svým.

Ze čtvrté ligy se dostal k příležitosti v klubu Le Havre. Zpočátku působil v rezervním mužstvu a největší zlom v kariéře přišel až v sezoně 2016/2017, kdy se stal stabilním členem základní sestavy. Svými výkony si řekl o přestup do prvoligového Lyonu.

Po dvou letech přišel přesun do nejúspěšnějšího klubu planety, Realu Madrid, kdy si jeho přestup vyžádal sám Zinedine Zidane. Během čtyř let strávených ve Španělsku se radoval ze zisku šesti trofejí včetně vítězství v Lize mistrů. 

Zdroj: Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Rotace kádru Slavie? Naši trenéři rotují o něco víc než jiní, ale změny nedělají za každou cenu. Vždycky je k nim logický důvod, řekl Tvrdík

Pražská Slavia je v posledních týdnech hojně kritizována za velkou rotaci kádru. Důvodem jsou výsledky z venkovních utkání, kvůli kterým se na ni dotáhla konkurenční Sparta. Předseda Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně trenérského štábu zastal.

Publikováno

dne

Pražská Slavia je v posledních týdnech hojně kritizována za velkou rotaci kádru. Důvodem jsou výsledky z venkovních utkání, kvůli kterým se na ni dotáhla konkurenční Sparta. Předseda Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně trenérského štábu zastal.

V týmu trenéra Jindřicha Trpišovského nemáte takřka nic jistého. Jednou hrajete v základní sestavě, týden poté ani nemusíte být v nominaci na zápas.

Šíře kádru Slavie je opravdu velká a podobné to je u kvality hráčů. Trenérský štáb se tak může rozhodovat pro nasazení daného fotbalisty dle typologie soupeře.

Dokud se vyhrává, je za takový krok trenér chválen. Ovšem pokud se ztrácejí body, bývá tomu naopak. To je i aktuální případ, který v Edenu řeší.

Fanouškům se nelíbí častá rotace kádru, která dle nich zapříčinila některé ztráty v jarní části sezony. Konkrétně se jedná v součtu o 7 bodů, o které Slavia přišla v posledních třech venkovních zápasech.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně svého trenéra zastal a vysvětlil, že tento model používá vlastně celou dobu, co ve Slavii je.

„Ve Slavii jsou pět a půl roku, stejnou dobu tento model používají. Jindra byl opakovaně vyhlášen nejlepším českým trenérem, což souvisí i s rotací kádru.

Ano, naši trenéři rotují o něco víc než jiní, ale změny nedělají za každou cenu. Vždycky je k nim logický důvod, většinou zdravotní. Prostě pokud někdo onemocní nebo se zraní, musí místo něj nastoupit jiný hráč,“ řekl na tiskové konferenci.

Kvůli ztrátám Slavie je aktuálně favoritem na zisk titulu Sparta. Ta má ovšem náročnější los, tudíž je vše naprosto otevřené a do hry se lehce může dostat zpátky i Viktoria.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Brazilský supertalent a budoucí posila Realu Madrid se s narůstajícím tlakem nadále trápí

Endrickovi, kterému je stále jen šestnáct let, se od zveřejnění jeho přestupu do Realu Madrid přestalo dařit. Klub ho poslední utkání vynechal dokonce i ze sestavy.

Publikováno

dne

Endrickovi, kterému je stále jen šestnáct let, se od zveřejnění jeho přestupu do Realu Madrid přestalo dařit. Klub ho poslední utkání vynechal dokonce i ze sestavy.

Mladičký brazilský fotbalista a velmi talentovaný útočník se v roce 2024 stane posilou Realu Madrid. Ten neváhal vytasit obrovskou nabídku ve výši 60 milionů eur a to i navzdory skutečnosti, že je mu stále jen šestnáct let.

Od oficiálního oznámení tohoto přestupu uplynul už nějaký ten pátek a Endrick se od té doby herně velmi trápí.

Od té doby odehrál dvanáct utkání, ve kterých vyšel gólově naprázdno a herně svým spoluhráčům taktéž příliš nepřispěl.

Kouč jeho současného klubu Palmeiras, Abel Ferreira, ho dokonce poslední dvě utkání vynechal ze sestavy se slovy, že toto rozhodnutí udělal, aby fotbalistovi trochu odlehčil od obrovského tlaku, který je něho vyvíjen fotbalovou veřejností.

Real Madrid do Brazílie dokonce poslal svého skauta, který hrál významnou roli v mladíkově přestupu. Ten se mu pokoušel vysvětlit, že si nemusí žádný tlak připouštět.

Během utkání s Bragantinem byl Endrick vystřídán a ihned poté usedl na lavičku náhradníků, dal si přes hlavu rozlišovací dres a rozbrečel se.

„Ano, je to pravda. Rozbrečel se. Musí zůstat klidný. Je na něho teď vyvíjen obrovský tlak, protože se očekává, že bude najednou střílet pět, šest branek a on se s tím snaží vyrovnat,“ řekl po utkání trenér Palmeiras.

„Gól přijde v pravou chvíli. Musí jen zůstat klidný a usmívat se,“ doplnil skaut Ferreira. Dlužno dodat, herní krize občas přijde na každého hráče. Endrick tak určitě nemusí podléhat žádným negativním pocitům, byť v tak mladém věku je to samozřejmě velice těžké.

Zdroj: Marca

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené