La Bombonera? Stadion s lepší atmosférou na světě nenajdete! Dočká se rozšíření kapacity na 100 000 míst?

Sport je výjimečný tím, že nabízí fantastické příběhy. Ať už jsou to příběhy lidí či klubů. Nicméně všechny příběhy se někde musí psát. Ve fotbale jsou tímto místem fotbalové stadiony a jedním z těch, o kterých stojí za to se zmínit, je bezpochyby legendární a mýtický svatostánek La Bombonera. Jakou má historii?

Zdroj: msn.com

La Bombonera je téměř až mýtickým stadionem. Je domovem Bocy Juniors a nachází se v Argentině, konkrétně ve městě Buenos v Aires, které by se mimo hlavní město Argentiny dalo považovat za hlavní město fotbalu. Na trávníku se zde proháněly legendy světového fotbalu.

Jaké legendy například? Diego Maradona, Juan Román Riquelme, Walter Samuel, Gabriel Batistuta, Juan Sebastián Veron či Carlos Tévez.

Sám stadion je přitom legendární. Jedete-li do Argentiny a třeba přímo do Buenos Aires, neměli byste jeho návštěvu vynechat! Na zápas je těžké se dostat, nicméně minimálně prohlídka rozhodně stojí za to. Boca Juniors je totiž jeden z největších klubů nejen v Argentině, ale vůbec v celé Jižní Americe. To ostatně netřeba opravdovému fotbalovému fanouškovi říkat.

Bohatá historie klubu i stadionu na Vás dýchá už pouze z videa. Jaké to asi musí být v realitě? Pochopitelně ještě mnohem lepší!

Mnoho fotbalových cestovatelů i sportovních médií se shoduje, že nikde na světě nenajdete lepší atmosféru, což v podstatě dokazují už jen videa. Fanoušci Bocy Juniors jsou fanatici, jako prakticky každý v Argentině, a když se hraje zápas, jsou běžné ohňostroje a všelijaké různé pyrotechnické radovánky.

O tom, jak fandí a zpívá celý stadion, by pak šlo povídat dlouho. Běhá z toho až mráz po zádech!

Vznik a rekonstrukce

Boca Juniors od svého vzniku vystřídala hned několik stadionů, než se rozhodla, že postaví nový, na kterém se trvale ubytuje. La Bombonera byla dostavena v roce 1940 na místě starého, ještě dokonce dřevěného stadionu, na němž se hrál poslední zápas v roce 1938.

Oficiální datum otevření dnes již ikonického svatostánku jest 25. května 1940, přičemž téhož dne zde Boca Juniors hostila San Lorenzo, další z několika celku z Buenos Aires. Domácí vyhráli 2:0 a zápas netrval 90 minut, ale pouze 70. Nový stadion totiž neměl osvětlovací systém.

První soutěžní zápas La Bombonera hostila jen o týden později a Boca opět byla vítězem.

Zdroj: tn.com.ar

Hned od vzniku stadionu však klub začal pracovat na rozšiřování kapacity. K tomu vůbec prvnímu došlo hned rok po dostavění La Bombonery.

Zdroj: twitter.com

To ale pořád nestačilo a na konci 40. let se Boca rozhodla, že stadion bude ještě větší. Tak se také stalo, přičemž v roce 1953 se konečně svatostánek dočkal také osvětlení.

Poté byl chvíli klid, v podstatě až do roku 1996, kdy však došlo k přestavbě jedné tribuny a kapacita byla opět rozšířena. Od té doby se na stadion vleze 57 000 lidí, což je prakticky totožná kapacita, kterou se La Bombonera chlubí i dnes.

Později samozřejmě došlo ještě k nějakým úpravám, jako například zřízení elektronické obrazovky či výměně sedadel. Ale nic moc podstatného už se nedělo.

To je teprve v plánu. Klub i fanoušci totiž sní, že se La Bombonera jednou dočká toho, že bude působit jako celek a kapacita se tedy ještě rozroste. Dokonce jsou ambice takové, že by se mohl stadion rozšířit natolik, že měl kapacitu 100 000 míst. Navíc by mohlo dojít i k zastřešení tribun. Plán je tedy jasný, stejně jako potenciální vzhled.

Zdroj: coliseum-online.com

Domov šampionů

Vzhledem k tomu, že je La Bombonera domovem Bocy Juniors, nemůže být ničím jiným, než domovem šampionů. Hráli na ní nejlepší fotbalisté, které Boca a vlastně celá Argentina dala světu. Navíc sama Boca je výjimečným a obrovským klubem, vyhrála neuvěřitelné množství trofejí, většinu právě od doby, kdy hraje na tomto posvátném místě.

Od doby roku 1940 vyhrála Boca 25 krát ligu a šestkrát Copu Libertadores, tedy jihoamerickou Ligu mistrů. Celkově získal argentinský celek za dobu, co La Bombonera stojí, neskutečných 52 trofejí.

Své zápasy zde hrává občas také argentinská reprezentace. Doposud jich bylo 27 a další budou zajisté ještě přibývat.

Zdroj: nytimes.com

Evropský fanoušek možná nemusí docenit genius loci tohoto místa, jelikož argentinská liga a argentinský fotbal je pro něj velkou neznámou, nicméně La Bombonera je zkrátka místem, které by měl každý fotbalový příznivec chtít alespoň jednou v životě navštívit.

Zdroje: Boca Juniors, Wikipedia, Twitter

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Trojitý zářez Sparty? Chorvatský rozhodčí Strukan utkání nezvládl

Nejen kopec smůly, ale především kontroverzní rozhodnutí rozhodcovské trojice vedenou Chorvatem Strukanem. I s tím se museli Letenští potýkat v souboji Evropské ligy proti francouzskému Lille.

Ostuda! Slavia prohrála na půdě Beer Shevy a zkomplikovala si cestu za postupem

Slavia nezvládla první zápas skupiny Evropské ligy. Na hřišti Beer Shevy prohrála 1:3 a výrazně si zkomplikovala cestu za postupem. O výsledku rozhodly chyby v defenzivě českého klubu.

LFA zatrhla utajený přátelák Karviné s Opavou v Polsku. Všechny týmy dostaly důrazné varování

Vzhledem k nepříznivé situaci v České Republice je dočasně pozastaven veškerý sport a fotbalové týmy trpí. Snaží se tak všemožnými prostředky přijít na to, jak nelichotivé období obejít. S jedním zajímavým řešením přišly týmy z Moravy a Slezska, které chtěly svojí přípravu přesunout do nedalekého Polska. To se ale nelíbilo ligové fotbalové asociaci, která důrazně zasáhla.