Spojte se s námi


Fotbal

Kteří brankáři si zaslouží jet na EURO? Variant je mnoho, rozhodne jejich jarní vytížení i změna angažmá

EURO se nezadržitelně blíží a narozdíl od časů minulých nemá výběr České fotbalové reprezentace jasně stanovenou jedničku. Kdo z brankářů si aktuálně zaslouží jet na mistrovství Evropy a co může s nominací pořádně zamávat?

Publikováno

dne

EURO se nezadržitelně blíží a narozdíl od časů minulých nemá výběr České fotbalové reprezentace jasně stanovenou jedničku. Kdo z brankářů si aktuálně zaslouží jet na mistrovství Evropy a co může s nominací pořádně zamávat?

Přesně za pět měsíců startuje EURO 2024, které se bude konat v Německu. Stejně jako každý turnaj se i tentokrát neobejde bez účasti České republiky, i když měli svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého v určité době namále.

Tým od začátku roku vede Ivan Hašek a ten tak bude se svými kolegy postupně sestavovat tým, kterému nejvíce věří směrem k postupu ze skupiny. Dnes se ale nepodíváme na všechny hráče, nýbrž na gólmany.

Kteří brankáři si zaslouží jet na EURO?

Jedničkou by v současné formě měl být Jindřich Staněk. Nová posila pražské Slavie ve Viktorii pravidelně nastupovala a byla oporou, Staněk absentoval pouze v případě zdravotních potíží. Jeho mínusem jsou občasné hrubky, který se dopouštěl zejména v uplynulém roce.

Za současné formy by si zasloužil být dvojkou Václav Hladký. Ten podává vynikající výkony v Ipswichi, který žene za postupem do Premier League. V jeho případě je ale otázkou, zda nezmění dres a nepřestane pravidelně chytat. Jeho šance by se v takovém případě blížily minimu.

Trojkou by se mohl stát Matěj Kovář, který je českou největší brankářskou nadějí. Trojka stejně takřka nikdy na turnaji šanci v brance nedostane, pro mladého brankáře by to ale byla cenná zkušenost. Proti mu hraje to, že v Bundeslize nehraje a dostává příležitosti pouze v Evropské lize či poháru.

První pod čarou je aktuálně Aleš Mandous. Důvod je prostý, ve Slavii nemohou chytat dva a Jindřich Trpišovský přivedl Staňka s jasným záměrem. Dvojka Slavie zkrátka na EURO nepojede.

Velký otazník visí i u Jiřího Pavlenky. O jeho schopnostech nikdo nepochybuje, avšak po zranění přestal v Brémách nastupovat a pokud to takto bude pokračovat i na jaře, neměl by se v kádru reprezentace objevit. Jet jako trojka v jeho věku už nemá smysl.

Podobné to je u Tomáše Koubka, který ale v Augsburgu nechytá už dlouho. Od konce sezony 2019/20 dostal šanci pouze v uplynulé sezoně, a to v 11 zápasech. Musel by se stát jedničkou, jiná cesta pro návrat do reprezentace neexistuje.

Černým koněm se může stát Tomáš Vaclík, který byl dlouholetou jedničkou, avšak jeho angažmá v New England Revolution nedopadlo dobře. Nyní je volným hráčem a právě jeho nové angažmá ukáže, jestli na to vůbec ještě má.

Do výběru ještě může zasáhnout případná jednička ve Viktorii Plzeň. Vybírat se bude z dvojice Viktor Baier a Martin Jedlička, oba by ale museli podávat opravdu nadstandardní výkony, aby jim kouč Hašek dal šanci na závěrečném turnaji.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.