Evropská liga

Koeficient: Norové se i kvůli Spartě vzdalují, cesta vede přes Řeky, ale musí pomoct Slavie

Plzeň za jedna, Slavia za jedna, Sparta za pět. První zápasy českých týmů v kvalifikacích vypadaly velmi slibně, inkasovaný gól Sparty proti Vikingu ale vše mění. Češi přicházejí o zástupce v Evropě a také o důležité body, které mohla Sparta dále získávat.

Češi reálně mohou atakovat až 12. místo, které zaručuje dokonce nasazení mistra až do posledního předkola Ligy mistrů. Tuto pozici zastává Norsko a Češi ho jen těžko předběhnou. Stále má ve hře čtyři účastníky, Bodo Glimt má jistou minimálně Konferenční ligu. Česko ztrácí 1,7 bodu.

Ukrajina je velmi specifická. Šachtar a po postupu i Dynamo Kyjev mají jistou skupinu Evropské ligy, na druhou stranu vypadla Vorskla. Ukrajina na rozdíl od Norů dělí pěti a Češi na ni nyní ztrácí 0,875 bodu.

Bodově úplně stejně jako Ukrajina je na tom Švýcarsko, které ale svůj zisk dělí čtyřmi. Ve hře jsou všechny jeho týmy. Patnácté Řecko na tom není ideálně, po šokujícím vypadnutí PAOK Soluň s Levski Sofia už mají Řekové jen tři zástupce. Hodně důležitá bude bitva Slavie s Panathinaikosem, tam se bude lámat chleba.

Češi na patnáctku ztrácejí 0,425 bodu, mají jednoho jistého účastníka skupinové fáze (Viktorii Plzeň) a dva týmy ve hře. Nebezpečně blízko Česku (konkrétně 0,6 bodu) je Dánsko, které sice dělí pěti, na druhou stranu má jisté dvě skupiny Evropské ligy a všechny účastníky stále ve hře.

Ztráta Chorvatů činí 0,775 bodu, přičemž Dinamo Záhřeb má jistou Konferenční ligu, na druhou stranu dva ze čtveřice klubů již vypadly. Turecko může být černým koněm. Má jednu jistou Evropskou ligu, čtyři další celky v kvalifikaci a ztrácí 2,225 bodu.

V boji o TOP 15 bude klíčové, aby Slavia vyřadila řeckého konkurenta Panathinaikos a následně prošla až do skupiny. Důležitou roli bude mít i Slovácko, které má dva pokusy na to, dostat se alespoň do Konferenční ligy.

Zdroj: Football coefficient

Na Kadlece se v Turecku nezapomnělo. Podívejte se, jak jej po zápase se Slováckem oslavovali fanoušci Fenerbahce

První zápas bohužel nevyšel. Slovácko v Turecku nestačilo na domácí Fenerbahce a prohrálo 0:3. Turecký gigant ukázal, že je zkrátka na jiné úrovni. Kapitán moravského klubu Michal Kadlec se však dočkal po zápase ovací od fanoušků. Ti nezapomněli na jeho léta strávená v jejich milovaném mužstvu.

Slovácko se dočkalo velké odměny za poslední roky a zejména za vítězství domácího poháru v minulé sezoně. Může totiž zabojovat o základní skupinu v Evropské lize, nicméně po prvním souboji to nevypadá tak nadějně.

Moravané totiž ve čtvrtek prohráli v Istanbulu 0:3, když jim domácí Fenerbahce ukázalo, jaký rozdíl je v kvalitách obou kádrů. Výhře svého milovaného klubu přihlížely desetitisíce diváků.

Jak hřiště, tak atmosféru a fanoušky Fenerbahce zná velmi dobře Michal Kadlec, který v klubu působil v letech 2013 až 2016 poté, co odešel z Leverkusenu. Před zápasem se o jeho minulosti v Turecku hodně mluvilo.

Kadlec toho sice za slavný celek neodehrál z různých důvodů nejvíce, nicméně i 63 zápasů mu stačilo k tomu, aby s Fenerbahce vyhrál hned dvě trofeje. Konkrétně ligový titul v sezoně 2013/14 a turecký Superpohár o rok později.

Za zmínku stojí, že titul, který Kadlec s Fenerbahce, byl doposud tím posledním, který slavný klub dokázal získat. I proto si fanoušci pochopitelně pamatují každého, kdo se na něm podílel.

I proto se dočkal Kadlec po prohře krásného gesta domácích příznivců, kteří skandovali jeho jméno.

Za týden však bude chtít Slovácko spolu s Kadlecem jasnému favoritovi minimálně znepříjemnit postup do další fáze Evropské ligy. Pokud Moravané vypadnou, mohou ještě zabojovat o skupinu v Konferenční lize.

Zdroj: 1. FC Slovácko, Transfermarkt

Skvěle! Slavia má výborný výsledek do odvety! Slovácko odjíždí z Turecka velmi zklamané

Divoký. Bláznivý. K duelu mezi Slavií a Panathinaikosem sedí oba přívlastky. Po dvou červených kartách, pár strkanicích a dvou brankách si však sešívaní připravili skvělou pozici do odvety. To se bohužel nedá říct o Slovácku, které prohrálo s Fenerbahce a navíc přišlo o vyloučeného Hofmanna.

Slavia

Očekávalo se, že Panathinaikos vsadí na pevnou defenzivu, vždyť také v posledních zápasech takřka neinkasoval. A to se potvrdilo, Slavia sice měla v úvodu zápasu optickou převahu, jenže do šancí se prakticky nedostávala.

První vzrušení tak přišlo až po půlhodině hry. Na trávníku to začalo trochu jiskřit, nejprve viděl žlutou kartu Palacios, za malou chvíli i Douděra.

Jenže pro argentinského útočníka to bylo osudové. Ve 41. minutě totiž krásně pronikl od půlky hřiště až do vápna, kde si až příliš okatě chtěl dojít pro faul, skluz Ousoua byl totiž naprosto čistý.

Hlavní sudí Buquet tak ukázal velkou odvahu a 30letému střelci ukáza žlutou kartu. A jelikož byla druhá, tak se musel Palacios poroučet ze hřiště.

A Slavia toho využila ještě do poločasu. Hned chvíli poté mohl skórovat Lingr, jenže z malého vápna trefil jen brankáře. Z následného rohu však přišel závar, po kterém do balónu práskl Schranz a volejem poslal sešívané do vedení.

Na startu druhého poločasu byl v hlavní roli znovu sudí Buquet. Střídající Šporar startoval ještě z vlastní půlky, když ho rozhodil z rovnováhy Eduardo Santos.

Sudí nejprve odpískal pouze faul a dál situaci neřešil. Dokonce udělil hráči žlutou kartu Šporarovi za protesty. Jenže po chvíli se rozmyslel a Eduardovi skutečně ukázal červenou kartu, jelikož vyhodnotil, že by slovinský útočník postupoval sám na branku.

Slavii to však nerozhodilo, ba naopak. Vytvořila si velký tlak, Traoré krásným pasem našel ve vápně Ewertona, jehož střela skončila na tyči. Odražený míč si však našel Moses Usor a vstřelil svůj debutový gól ve Slavii.

Hra v deseti červenobílým hodně svědčila, více prostoru na hřišti ráda využila a dostávala se do dalších šancí. Další gól už však nepřidala. Do odvety si ale i tak veze velmi nadějný výsledek 2:0.

Slovácko

To se rozhodně nemůže říct o Slovácku. To vědělo, že si na Fenerbahce nemůže příliš vyskakovat a každý bod z venku by byl zlatý. Jenže chtělo alespoň přivézt dobrý výsledek do odvety.

K tomu však bylo třeba držet čisté konto a to se zbortilo už v 17. minutě, když se trefil Emre Mor.

Na konci prvního poločasu se ještě výstavně z přímého kopu trefil Lincoln a do šatny tak šli hráči Slovácka značně opaření.

Pokud s nepříznivým výsledkem ve druhém poločase chtěli ještě něco udělat, přišla další tvrdá rána. Ve 48. minutě viděl druhou žlutou kartu Hofmann a šel do sprch.

V 81. minutě přidal ještě druhý gól Lincoln, který tak měl prsty ve všech třech brankách. Do domácí odvety si tak celek z Uherského Hradiště veze hodně nepříjemný výsledek.

Zdroj: Twitter, UEFA

Pro celé Slovácko se jedná o historický moment, předkola Evropské ligy se v Uherském Hradišti nehrají každý den. Proti Fenerbahce ale na šedesátitisícovém stadionu svěřenci Martina Svědíka nezačali ideálně.

Slovácko vědělo, že je na stadionu Fenerbahce čeká peklo. V únoru si jej vyzkoušela třeba i Slavia, která zde v play-off Konferenční ligy vyhrála 3:2.

Celek z Uherského Hradiště věděl, že jakýkoliv bodový zisk by byl velkým úspěchem. Cílem tak bylo co nejdéle neinkasovat a přivézt co nejlepší výsledek do odvety.

Jenže do toho hodil vidle už v 17. minutě Emre Mor. Bývalý obrovský talent, kterému se předpovídala velká budoucnost a jako teenagera jej koupila Borussia Dortmund.

Poté ale odešel do Celty Vigo, odkud hostoval v tureckém Galatasarayi a Karagumruku, kde v minulé sezóně skóroval pětkrát.

V létě jej tak vykoupilo Fenerbahce a 25letý křídelník se začal ihned vyplácet. Z levé strany dostal míč do vápna Rossi, ten si zpracoval Lincoln, předal jej Morovi a 25letý Turek střelou k tyči otevřel skóre.

Když už se Slovácko vidělo v kabině, tak přišel přímý kop ve druhé minutě nastavení prvního poločasu. K exekuci se postavil Lincoln a nádherně zakroutil míč do šibenice.

Zdroj: Twitter, Evropská liga