Kevin Lafrance: V Mostu pro mě všechno začalo. Vaclík? Už na Žižkově bylo vidět, že udělá velkou kariéru

Obránce Kevin Lafrance je reprezentantem Haiti, pro kterého začala profesionální kariéra v FK Baník Most. Během působení v České republice nastupoval i za pražské celky Slavii a Žižkov. Třicetiletý Lafrance je momentálně hráčem kyperského APOEL Nikósie a v rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na působení v České republice nebo nám i řekl něco málo o reprezentaci Haiti.

Zdroj: haititempo.com

Z Francie jste odešel do akademie Josefa Masopusta v Mostu. Jak jste se dostal do této akademie a proč jste se rozhodl zrovna pro odchod do České republiky?

Ano, odešel jsem z Francie do České republiky díky pomoci jednoho agenta, který mě seznámil s klubem. Odešel sem tam se svou matkou na jeden týden, protože mi bylo pouhých sedmnáct let.

Byli se mnou spokojení a rozhodli se, že si mě chtějí nechat. Bylo to opravdu těžké rozhodnutí, protože jsem byl velmi mladý, ale po dohodě s rodinou jsme se rozhodli, že to zkusíme.

Od roku 2007 jste začal nastupovat za první tým Mostu, kde jste si zahrál první i druhou ligu. Jak vzpomínáte na působení v Mostu?

Strávený čas v Mostu byl opravdu dobrý, protože jsem tam získal spoustu přátel a hodně jsem se toho naučil po fotbalové stránce. Vzpomínám si i na to, že jsem tam přišel v lednu a v té době tam bylo opravdu chladno a mrzlo. I tohle beru jako velmi dobrou zkušenost. Můžu říct o Mostu, že je to místo, kde to pro mě všechno začalo.

V roce 2010 jste odešel na půlroční hostování do pražské Slavie. Jak vzpomínáte na Slavii a jaký dojem na Vás udělal klub?

Slavie je jedním z největších klubů v Česku. Když jsem tam působil, tak klub nezažíval povedené období, protože měl finanční problémy a bylo to cítit i na hřišti, protože se nám výsledkově nedařilo. Ale mohu říct, že je to velký klub s velkou historií a já jsem rád, že jsem tam mohl tu krátkou dobu působit.

Současná Slavia se dost liší od té, ve které jste působil. Sledujete ji stále?

Samozřejmě, že Slavii sleduji. Vždycky se podívám, jak hrála a jak se jí daří. Jsem moc rád, že se Slavia dostala z problémů a je opět úspěšná.

Během svého působení ve Slavii jste měl možnost zahrát si s legendami klubu Stanislavem Vlčkem nebo Martinem Vaniakem. Jak na ně vzpomínáte?

Oba dva na mě dělali dobrý dojem. Byli to velcí profesionálové a zaslouženě patří mezi legendy klubu. Jsem moc rád, že jsem si s nimi mohl zahrát a osobně je poznat.

Proč jste vůbec nezůstal ve Slavii a vrátil se zpět do Mostu?

Těžko říct. Hádám, že jsem byl prostě velmi mladý a nebyl jsem připraven hrát za tak velký klub, na který byl vyvíjen obrovský tlak. Takže z tohoto důvodu jsem se vrátil po půlročním hostování zpátky do Mostu.

Za rok jste se opět vrátil do Prahy, ale tentokrát jste se dohodl na působení ve Viktorii Žižkov. Jak se Vám líbilo tam?

Ano, vrátil jsem se opět do Prahy a dostal jsem možnost opět hrát první ligu. Bylo to tam dobré, ale stejný problém jako ve Slavii. Klub měl velké finanční problémy, takže se opět nedalo na 100 % soustředit na fotbal a ty výkony nebyly ideální.

Na Žižkově jste měl za spoluhráče Tomáše Vaclíka, který momentálně chytá za českou reprezentaci a španělskou FC Sevillu. Bylo už v té době na něm vidět, že má před sebou zajímavou kariéru?

Ano, samozřejmě. Už v té době bylo vidět, že by mohl udělat velkou kariéru. Byl to opravdový profesionál, který tvrdě dřel a jsem moc rád, že se mu to všechno vrátilo.

Po návratu do Mostu jste se rozhodl pro odchod do Polska. Jaká změna na Vás čekala v Polsku?

Polsko a Česko jsou velmi podobné země. Počasí je tam stejné, jazyk je podobný, takže tím, že jsem uměl něco česky, tak jsem snadněji porozuměl i polštině. A i po fotbalové stránce to tam bylo dost podobné.

V roce 2016 jste opustil Polsko a odešel na Kypr, kde jste nastupoval za AEL Limassol, FC Pafos a momentálně jste hráčem APOELU Nikósie. Jak jste na Kypru spokojený po fotbalové a životní stránce a jaké to je být součástí klubu, jakým je APOEL?

Jsem tady strašně šťastný. Na Kypru jsem téměř pět let a po životní i fotbalové stránce je to velký rozdíl oproti Česku nebo Polsku.

Je to opravdu dobrý pocit být hráčem APOELU. Vždycky chcete být v nejlepším týmu a hrát proti těm nejlepším, takže je to hezké, ale o to více musíte na sobě pracovat, abyste za takový klub mohl hrát.

Narodil jste se ve Francii, ale díky svým kořenům můžete reprezentovat Haiti. Jak kvalitní má Haiti reprezentaci a jaké tam jsou podmínky pro fotbal?

Reprezentace Haiti má opravdu dobrý tým s mnoha talentovanými hráči z celého světa. Pro mě to znamená strašně moc reprezentovat Haiti a jsem za to opravdu vděčný.

Jsme tam jedna velká rodina, která miluje fotbal. Haiti je bohužel velmi chudá země, takže ty podmínky nejsou nejlepší, ale i tak můžeme a snažíme se dělat velké věcí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Voráček musel skousnout debakl, v dresu Sharks zazářil Hertl. Jak si vedli v NHL další legionáři?

NHL za sebou má další hrací den a opět se během něj představilo několik hráčů z České republiky. Jak se jim dařilo a kdo z nich zazářil nejvíce?

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Leverkusen vs. Dortmund: Preview a tipy na sázení

V úterý čeká tým Patrika Schicka velké utkání s Borusií Dortmund, která se v poslední době výrazně zvedla. To Leverkusen ztrácí body zápas za zápasem a další ztráta by je mohla poslat mimo první čtyřku.