Spojte se s námi


Bundesliga

Když horká krev začne přetékat. Salihamidžič jde přes mrtvoly. Byla minulá sezona Bayernu předvojem ústupu ze slávy?

Hasan Salihamidžič, všem poctivým čtenářům fotbalových novinek známý pod přezdívkou Brazzo (z bosenštiny „Braco“ ve významu „mladší bratr“), je bezesporu velmi zajímavou osobností světového profesionálního sportu, a to nejen kvůli příběhu uprchlíka před válkou v Jugoslávii.

Publikováno

dne

Hasan Salihamidžič, všem poctivým čtenářům fotbalových novinek známý pod přezdívkou Brazzo (z bosenštiny „Braco“ ve významu „mladší bratr“), je bezesporu velmi zajímavou osobností světového profesionálního sportu, a to nejen kvůli příběhu uprchlíka před válkou v Jugoslávii.

V Bayernu zanechal stopu jako hráč, od roku 2017 je sportovním ředitelem

Brazzo ve své hráčské kariéře prošel kluby jako Hamburk či Juventus. Nejvýznamnější stopu však zanechal v Bayernu Mnichov. S bavorským celkem vyhrál mimo jiné v roce 2001 Ligu mistrů a také šest německých ligových titulů.

Nyní tento balkánský bouřlivák a bojovník, čímž byl známý především v průběhu své hráčské kariéry, působí ve strukturách nejvyššího vedení Bayernu. Od roku 2017 je jeho sportovním ředitelem. Jeho jmenování si velmi pochvaloval tehdejší dlouholetý výkonný ředitel klubu Karl-Heinz Rummenigge. Od roku 2021 je ovšem výkonným ředitelem Oliver Kahn.

Balkánské kořeny Salihamidžič nezapře. Může za odchod Flicka?

Hasan Salihamidžič však své balkánské kořeny občas nedokáže zapřít ani při osobním jednání a přístupu ke svým kolegům či podřízeným. To se doposud nejrazantněji projevilo v průběhu let 2020/21. Vyvrcholilo to tak trochu vynucenou rezignací veleúspěšného trenéra Hansiho Flicka. Ta vzbudila velmi negativní ohlasy v kabině Bayernu a stejně tak u klubových fanoušků.

Jednalo se totiž o odchod z klubu po sezoně, ve které se bavorskému gigantovi podařilo vyhrát treble (Bundesliga, Liga mistrů a DFB pokal) a následně i MS klubů.

Konflikt mezi Flickem a Salihamidžičem se týkal především náborové politiky, kterou Brazzo zastřešuje. Flick spor potvrdil vyjádřením a popíchnutím sportovního ředitele, že kádr Bayernu byl lepší v předcházející sezoně, než v tehdy začínající sezoně 2020/21.

Existenci sporů nepřímo potvrdili i Rummenigge, nebo třeba legenda Bayernu s přístupem k mnoha „inside“ informacím Lothar Matthäus. Matthäus pro německý deník Bild uvedl, že vztah mezi Flickem a Salihamidžičem už nejde napravit.

Je zřejmé, že sportovní ředitel Bayernu rozhodně nebere sám sebe a svoji funkci za nějaký poradní orgán. Stojí si za svými názory a je připraven jít „přes mrtvoly“ (ve významu odchodu názorových oponentů z klubu).

Byl Boateng další z „mrtvol“? Flick předem varoval Nagelsmanna

Další nepříjemné konverzace měl mít bosenský bouřlivák s Jeromem Boatengem. Tomu měl při setkání do očí dost striktně oznámit, že mu nebude prodloužena smlouva. To opět zvedlo ze sedaček mnoho fanoušků Bayernu. Nesouhlasil s tím ani tehdejší trenér Flick, jenž si chtěl zkušeného stopera v kádru ponechat.

Zde je však nutné říci, že sám Boateng je známý svými nevybíravými výroky směrem ke sportovnímu řediteli. Tyto antipatie byly delší dobu vzájemné.

O Salihamidžičově rostoucí „oblíbenosti“ hodně vypovídá i další fakt. Mluvčí fanouškovské základny Bayernu Michael Frosz pro deník AFP uvedl, že ať už bude v budoucnu trenérem Bayernu Mnichov kdokoliv, bezesporu bude s osobou Bosňana v určité fázi jeho působení na lavičce Bavorů v konfliktu. Kvůli povaze Salihamidžiče je to prý nevyhnutelné.

Před svým odchodem stihl ještě Hansi Flick svého nástupce a Salihamidžičem vyhlídnutého kouče Nagelsmanna varovat, aby si dával pozor na přestupovou politiku Bayernu. Nový reprezentační trenér Německa se vyjádřil stylem, že vždycky stejně nakonec vyhraje klub a nezáleží na tom, jaké hráče upřednostňuje kouč.

Vzhledem k úspěchům, oblíbenosti a schopnostem Hansiho Flicka je především z pohledu fanoušků Bayernu tato situace opravdu na pováženou. Není divu, že mnoha z nich leží Salihamidžič v žaludku.

Jak si Bayern povede v nové sezoně?

Velmi zajímavé, a to z vícero důvodů, bude sledovat, jak si Bayern Michov povede v sezoně 2022/23. Sezona 2021/22 sice skončila bundesligovým titulem (10. v řadě), v Lize mistrů však klub skončil již ve čtvrtfinále a herní projev v mnoha ligových zápasech působil velmi rozpačitě.

Uvidíme, s jakým kádrem Bayern Mnichov do letošního tažení za dalšími tituly vyrazí. Už nyní došlo k výraznému posílení (Mané z Liverpoolu, Gravenberch a Mazraoui z Ajaxu).

Došlo však také na jeden velmi výrazný odchod, a to sice Roberta Lewandowského do Barcelony – tedy legendu, která by svůj vztah s Hasanem Salihamidžičem také nejspíše nenazvala „přátelstvím na život a na smrt“.

Současný CEO Oliver Kahn a Salihamidžič jsou sice bývalí spoluhráči, kteří se vzájemně dost podobali svým agresivním pojetím hry. Ve velkoklubech typu Bayern je však velmi tenká hranice mezi tím, co považujeme za malý odklon od cílů a velké selhání, za které někdo ponese odpovědnost.

Bylo by zajímavé sledovat, kam by tento klub dokráčel v případě, že by zůstali Flick i Lewandowski. A neméně zajímavé bude sledovat, jak to bude na hřišti a v kabině fungovat bez nich. První sezona po odchodu Flicka již mohla být předvojem možného ústupu Bayernu ze slávy a Salihamidžič s Nagelsmannem mohou mít brzy po odchodu dalšího oblíbence fanoušků (Lewandowského) pomyslný nůž na krku.

Zdroj: The Guardian, Bavarian Football Works, FC Bayern

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.