Spojte se s námi


Bundesliga

Když horká krev začne přetékat. Salihamidžič jde přes mrtvoly. Byla minulá sezona Bayernu předvojem ústupu ze slávy?

Hasan Salihamidžič, všem poctivým čtenářům fotbalových novinek známý pod přezdívkou Brazzo (z bosenštiny „Braco“ ve významu „mladší bratr“), je bezesporu velmi zajímavou osobností světového profesionálního sportu, a to nejen kvůli příběhu uprchlíka před válkou v Jugoslávii.

Publikováno

dne

Hasan Salihamidžič, všem poctivým čtenářům fotbalových novinek známý pod přezdívkou Brazzo (z bosenštiny „Braco“ ve významu „mladší bratr“), je bezesporu velmi zajímavou osobností světového profesionálního sportu, a to nejen kvůli příběhu uprchlíka před válkou v Jugoslávii.

V Bayernu zanechal stopu jako hráč, od roku 2017 je sportovním ředitelem

Brazzo ve své hráčské kariéře prošel kluby jako Hamburk či Juventus. Nejvýznamnější stopu však zanechal v Bayernu Mnichov. S bavorským celkem vyhrál mimo jiné v roce 2001 Ligu mistrů a také šest německých ligových titulů.

Nyní tento balkánský bouřlivák a bojovník, čímž byl známý především v průběhu své hráčské kariéry, působí ve strukturách nejvyššího vedení Bayernu. Od roku 2017 je jeho sportovním ředitelem. Jeho jmenování si velmi pochvaloval tehdejší dlouholetý výkonný ředitel klubu Karl-Heinz Rummenigge. Od roku 2021 je ovšem výkonným ředitelem Oliver Kahn.

Balkánské kořeny Salihamidžič nezapře. Může za odchod Flicka?

Hasan Salihamidžič však své balkánské kořeny občas nedokáže zapřít ani při osobním jednání a přístupu ke svým kolegům či podřízeným. To se doposud nejrazantněji projevilo v průběhu let 2020/21. Vyvrcholilo to tak trochu vynucenou rezignací veleúspěšného trenéra Hansiho Flicka. Ta vzbudila velmi negativní ohlasy v kabině Bayernu a stejně tak u klubových fanoušků.

Jednalo se totiž o odchod z klubu po sezoně, ve které se bavorskému gigantovi podařilo vyhrát treble (Bundesliga, Liga mistrů a DFB pokal) a následně i MS klubů.

Konflikt mezi Flickem a Salihamidžičem se týkal především náborové politiky, kterou Brazzo zastřešuje. Flick spor potvrdil vyjádřením a popíchnutím sportovního ředitele, že kádr Bayernu byl lepší v předcházející sezoně, než v tehdy začínající sezoně 2020/21.

Existenci sporů nepřímo potvrdili i Rummenigge, nebo třeba legenda Bayernu s přístupem k mnoha „inside“ informacím Lothar Matthäus. Matthäus pro německý deník Bild uvedl, že vztah mezi Flickem a Salihamidžičem už nejde napravit.

Je zřejmé, že sportovní ředitel Bayernu rozhodně nebere sám sebe a svoji funkci za nějaký poradní orgán. Stojí si za svými názory a je připraven jít „přes mrtvoly“ (ve významu odchodu názorových oponentů z klubu).

Byl Boateng další z „mrtvol“? Flick předem varoval Nagelsmanna

Další nepříjemné konverzace měl mít bosenský bouřlivák s Jeromem Boatengem. Tomu měl při setkání do očí dost striktně oznámit, že mu nebude prodloužena smlouva. To opět zvedlo ze sedaček mnoho fanoušků Bayernu. Nesouhlasil s tím ani tehdejší trenér Flick, jenž si chtěl zkušeného stopera v kádru ponechat.

Zde je však nutné říci, že sám Boateng je známý svými nevybíravými výroky směrem ke sportovnímu řediteli. Tyto antipatie byly delší dobu vzájemné.

O Salihamidžičově rostoucí „oblíbenosti“ hodně vypovídá i další fakt. Mluvčí fanouškovské základny Bayernu Michael Frosz pro deník AFP uvedl, že ať už bude v budoucnu trenérem Bayernu Mnichov kdokoliv, bezesporu bude s osobou Bosňana v určité fázi jeho působení na lavičce Bavorů v konfliktu. Kvůli povaze Salihamidžiče je to prý nevyhnutelné.

Před svým odchodem stihl ještě Hansi Flick svého nástupce a Salihamidžičem vyhlídnutého kouče Nagelsmanna varovat, aby si dával pozor na přestupovou politiku Bayernu. Nový reprezentační trenér Německa se vyjádřil stylem, že vždycky stejně nakonec vyhraje klub a nezáleží na tom, jaké hráče upřednostňuje kouč.

Vzhledem k úspěchům, oblíbenosti a schopnostem Hansiho Flicka je především z pohledu fanoušků Bayernu tato situace opravdu na pováženou. Není divu, že mnoha z nich leží Salihamidžič v žaludku.

Jak si Bayern povede v nové sezoně?

Velmi zajímavé, a to z vícero důvodů, bude sledovat, jak si Bayern Michov povede v sezoně 2022/23. Sezona 2021/22 sice skončila bundesligovým titulem (10. v řadě), v Lize mistrů však klub skončil již ve čtvrtfinále a herní projev v mnoha ligových zápasech působil velmi rozpačitě.

Uvidíme, s jakým kádrem Bayern Mnichov do letošního tažení za dalšími tituly vyrazí. Už nyní došlo k výraznému posílení (Mané z Liverpoolu, Gravenberch a Mazraoui z Ajaxu).

Došlo však také na jeden velmi výrazný odchod, a to sice Roberta Lewandowského do Barcelony – tedy legendu, která by svůj vztah s Hasanem Salihamidžičem také nejspíše nenazvala „přátelstvím na život a na smrt“.

Současný CEO Oliver Kahn a Salihamidžič jsou sice bývalí spoluhráči, kteří se vzájemně dost podobali svým agresivním pojetím hry. Ve velkoklubech typu Bayern je však velmi tenká hranice mezi tím, co považujeme za malý odklon od cílů a velké selhání, za které někdo ponese odpovědnost.

Bylo by zajímavé sledovat, kam by tento klub dokráčel v případě, že by zůstali Flick i Lewandowski. A neméně zajímavé bude sledovat, jak to bude na hřišti a v kabině fungovat bez nich. První sezona po odchodu Flicka již mohla být předvojem možného ústupu Bayernu ze slávy a Salihamidžič s Nagelsmannem mohou mít brzy po odchodu dalšího oblíbence fanoušků (Lewandowského) pomyslný nůž na krku.

Zdroj: The Guardian, Bavarian Football Works, FC Bayern

Reklama

Bundesliga

Změní Darida po sedmi letech dres? Berlínská Hertha chystá výprodej

Hertha Berlín za sebou má katastrofální sezonu, když se jen tak tak udržela v nejvyšší soutěži. V nové sezoně to však nechce opakovat. Po dvou kolech má ale na kontě jen jeden bod a ještě hodlá dělat změny v kádru. Ve hře je i odchod Vladimíra Daridy.

Publikováno

dne

Hertha Berlín za sebou má katastrofální sezonu, když se jen tak tak udržela v nejvyšší soutěži. V nové sezoně to však nechce opakovat. Po dvou kolech má ale na kontě jen jeden bod a ještě hodlá dělat změny v kádru. Ve hře je i odchod Vladimíra Daridy.

Dlouhou dobu byla Hertha v Berlíně klubem číslo jedna. Nicméně po historickém postupu Unionu do Bundesligy se situace otočila. Union odvádí fantastickou systematickou práci a ve značně skromnějších podmínkách Herthu válcuje.

To chce ovšem vedení Herthy změnit. V klubu je nový prezident, nový trenér a postupně dochází také k obměně kádru. Nejde ale vše najednou. Například Vladimír Darida byl dlouhou dobu klíčovým hráčem, nicméně v minulé sezoně se to začalo měnit.

Darida začal hrát méně a méně. V této sezoně muž, který do Berlína dorazil v roce 2015 z Freiburgu, nastoupil ve třech zápasech jen na pár minut. Hertha už s jeho službami příliš nepočítá. Minimálně ne v potenciální nové éře.

Hertha podle Bildu zvažuje prodej hned devíti hráčů. Jedním z nich je právě Darida. Mimo něj ovšem plánuje prodat Krzysztofa Piateka, Omara Aldereteho či Dedricka Boyatu. Tato trojice stojí klub velké peníze na mzdách.

Darida však klub tolik nezatěžuje. Jeho prodej tedy není nutný. Nicméně Hertha bude případným nabídkám na českého záložníka naslouchat.

Není jasné, kam by mohl Darida zamířit. Nicméně odchovanec Viktorie Plzeň má v Bundeslize stále co nabídnout. Není tedy vyloučeno, že by v elitní soutěži mohl i nadále setrvat.

Zdroj: Bild

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Stejskal se Salzburgem vybojoval finále juniorské Ligy mistrů. Jak mladý gólman angažmá v Rakousku hodnotí a co jej čeká?

Adam Stejskal je 20letý brankář. Od svých 16 letech je hráčem Red Bullu Salzburg. V minulé sezoně byl stěžejním hráčem týmu do 19 let, který se probojoval až do finále mládežnické Ligy mistrů. V rozhovoru pro Ruik se rozpovídal o své budoucnosti či o tom, jak to v dominantním rakouském klubu funguje.

Publikováno

dne

Adam Stejskal je 20letý brankář. Od svých 16 let je hráčem Red Bullu Salzburg. V minulé sezoně byl stěžejním hráčem týmu do 19 let, který se probojoval až do finále mládežnické Ligy mistrů. V rozhovoru pro Ruik se rozpovídal o své budoucnosti či o tom, jak to v dominantním rakouském klubu funguje.

Z Brna do Salzburgu v 16 letech

Adam Stejskal fotbalově vyrůstal v brněnské Zbrojovce. Už v 16 letech se ale přesunul do zahraničí. Konkrétně do rakouského Salzburgu. „Dlouho jsme to s rodiči a manažerem řešili, protože to je v 16 velký skok. Rozhodnutí ale bylo nakonec celkem rychlé a jasné,“ vyjádřil se pro Ruik nadějný gólman.

„Byl to obrovský rozdíl. Co se týče zázemí, tak i života kolem. Dva roky jsem žil v akademii, takže jsem prakticky všechno dělal tam. Jedl jsem tam, spal jsem tam, měl jsem tam školu, tréninky. Vycházel jsem z ní jen tehdy, když jsem si s kluky chtěl někam vyjít, nebo jel jednou za pár týdnů domů. Takže v tom byl obrovský rozdíl. I v tom, jak se tu ten fotbal bere a jaké je tu konkurenční prostředí. Byl to velký skok.“

Rodák z Brna studoval v době přestupu na sportovním gymnáziu v Brně. Po odchodu do Rakouska přešel na gymnázium v Praze, kde jej čekalo distanční studium: „Jen na zkoušky jsem musel dojíždět do Prahy, jinak jsem studium dělal v Salzburgu s tím, že na nás dohlížel nějaký vychovatel, aby viděl, že se tomu opravdu věnujeme.“

Mimo to si Stejskal pochvaluje, že to domů nemá zase tak daleko: „Autem je to 3 a půl hodiny, vlakem 4 a půl hodiny. Kdybych hrál v Plzni nebo v Teplicích, tak to vyjde nastejno. Oproti klukům z Anglie nebo Španělska to mám v tomhle mnohem lepší.“

A co se týká života? „Myslím, že Rakousko je podobné Česku. Jen ten přístup lidí je tu trochu pozitivnější. Co se týče služeb nebo zázemí, tak je to hodně podobné. Žádný extrémní skok to nebyl,“ má jasno.

Finále juniorské Ligy mistrů a sbírání zkušeností v Lieferingu

Adam Stejskal za sebou má velmi zajímavou sezonu, v níž měl poměrně napilno. Jednak chytal za Liefering, druholigový kooperační klub Red Bullu Salzburg, kromě toho ale chytal v týmu Salzburgu v mládežnické Lize mistrů.

„Liefering je sice kooperační tým Red Bullu Salzburg, takže jde o dva oddělené kluby, ale ten tým měl prakticky stejné hráče jako devatenáctka Salzburgu. S většinou kluků a se stejným realizačním týmem jsme tedy hráli společně. V tomhle to tedy komplikované nebylo. Co se týká vytíženosti, tak jsem rád, že jsem toho odehrál tolik. Pro můj růst to bylo velké plus,“ tvrdí.

Cestu Ligou mistrů neměla juniorka Red Bullu lehkou. Ve skupině musela čelit Seville, Wolfsburgu a Lille. „Ve skupině jsme se na postup docela nadřeli, takže cíle nebyly extra vysoké,“ přiznal Stejskal.

Nicméně ve vyřazovací fázi si Salzburg poradil se Žilinou, PSG či Atléticem Madrid, které v semifinále převálcoval 5:0. „Když jsme se dostali do poslední čtyřky, tak byl cíl jasný. Pokusit se vyhrát. Semifinále se nám extrémně povedlo, styl soupeře nám sedl, takže to skončilo jednoznačně,“ popsal cestu do finále soutěže.

Ve finále Red Bull Salzburg narazil. Prohrál vysoko 0:6 s Benficou. „Co na to říct? Narazili jsme a zaslouženě jsme prohráli. Možná to byla větší prohra, než reálně měla být. Bylo to zdrcující. Hodně jsme tomu podřizovali zápasy Lieferingu. Občas se hráči šetřili ve druhé lize, aby byli připraveni na LM, takže to bylo velké zklamání. Ale když se na to podíváme celkově, tak můžeme být maximálně spokojeni, že jsme se dostali až do finále,“ dodal.

Stejskal také podotknul, že druholigový dospělý fotbal je zkrátka odlišný, než fotbal v juniorské Lize mistrů: „Druhá liga je hodně silová a taktická. Gólů tam moc nepadá. V LM to ale byly otevřené zápasy a tím, jak tam hrají mladší hráči, tak hraje velkou roli psychika. Jak to v mládežnickém fotbale bývá, že se jeden extrémně povede a v druhém se stane na začátku nějaká chyba a tým to položí, tak se to stalo nám a bohužel to tak v tom finále dopadlo.“

Co teď? Hledáme ideální řešení, říká Stejskal

Momentálně řeší Adam Stejskal svou budoucnost. V Salzburgu má smlouvu do léta 2024, nicméně v Lieferingu už místo mít nebude a v A-týmu je velká konkurence.

„Je nepsané pravidlo, že v Lieferingu by měl každý hráč, co tam přijde v 18 letech, vydržet dva roky. U mě to tak poslední dva roky bylo, takže už takřka na 100 % za Liefering hrát nebudu. V létě jsem normálně začal přípravu s áčkem. V druhém týdnu jsem si bohužel natrhl vazy v kotníku, takže jsem si musel dát dva týdny pauzu a teď se to řeší,“ vyjádřil se gólman Red Bullu Salzburg.

„Do konce srpna je otevřeno přestupové okno. Uvidí se, jestli se najde hostování, které by dávalo smysl, abych se mohl rozvíjet. Pokud se nic nenajde, tak bych zůstal do zimy s prvním týmem a doufal, že se třeba v poháru naskytne nějaká možnost si zahrát,“ doplnil.

Adam podotýká, že je připraven na obě varianty, nicméně upřednostňuje odchod na hostování, aby měl zápasovou praxi. Návrat do České republiky podle něj není pravděpodobný. Už jen kvůli tomu, že jsou soutěže rozehrané.

„Je důležité najít klub, kde bych mohl hrát velkou část zápasů a aby ta liga byla zase o krok výš, než jsem byl v Lieferingu. Je těžké něco najít. Jak klub, tak Sport Invest se snaží najít něco, co by dávalo hlavu a patu. Hledají ideální řešení, které bude splňovat jak požadavky klubu, tak i Sport Investu,“ prozradil Stejskal.

Konkurence je pro náš rozvoj výborná, má jasno

Red Bull Salzburg je proslulý svým skautingem a systémem, který z mladých hráčů dostane to nejlepší. Velkou konkurenci si pochvaluje i brněnský rodák: „Konkurence je tu obrovská, což je pro náš rozvoj podle mě výborné. Tréninky jsou ve velké kvalitě a intenzitě. Na všechny hráče se klade důraz, aby jeli na 100 %.“

Stejskal uznává, že to někde je náročné na psychiku. Zejména v momentě, když dostává šanci někdo jiný. „Ale myslím, že to k tomu fotbalovému rozvoji patří. Myslím, že všichni, co tu jsou, jsou s tím smíření a jsou za to rádi. V budoucnu jim to hodně pomůže,“ dodává.

Rakouská liga? Prý je podobná té české

Red Bull Salzburg v Rakousku poslední roky naprosto dominuje. Kromě toho získává uznání také na mezinárodní scéně. I díky němu je rakouská liga v žebříčků podle koeficientu na skvělém osmém místě.

Česká soutěž se podle Stejskala od té rakouské příliš neliší: „Jen v Rakousku je výhoda, že tu je jen dvanáct týmů a pět z toho hraje předkola. My jsme tento rok přímo v základní skupině Ligy mistrů. To, že hodně týmů hraje evropské zápasy, pomáhá celé soutěži.“

Stejně to vidí i s návštěvami: „Na nás, Rapid Vídeň, Austrii Vídeň a Graz chodí dobré návštěvy. Co se týká středu a spodku tabulky, je to podobné jako v Česku. I když se mi to těžce porovnává, profesionální fotbal jsem tam nikdy nehrál. A poslední dva roky, co jsem hrál ve druhé lize, tak na zápasy Lieferingu a béček moc lidí nechodí. To spíše skauti a rodina. Co se týká druholigových týmů, jsou tam tak tři nebo čtyři kluby, co mají slušnou fanouškovskou základnu a na zápas chodí tak tři nebo čtyři tisíce lidí.“

Všichni nás chtějí nějak sesadit z trůnu

Adam Stejskal se vyjádřil i k tomu, jak vnímají Salzburg rakouští fanoušci. Například Lipsko, které stejně jako rakouský celek patří koncernu Red Bull, čelí v Německu neustálým nenávistným projevům.

V Rakousku to tak ale prý není: „Myslím, že v Lipsku je to mnohem větší extrém než tady. Salzburg má dlouholetou historii, jen se ten klub přejmenoval. Nějaká ta nenávist proti nám se neprojevuje. Je to klasická rivalita. Jako když se v Česku chtějí týmy vytáhnout na Spartu či na Slavii.“

Oproti Lipsku se navíc Salzburg stal naprostým hegemonem své soutěže. „Salzburg je devítinásobný mistr v řadě, takže se ho všichni snaží nějak sesadit. Tím vlastně roste i nenávist těch fanoušků Není to ale taková nenávist jako v Řecku nebo někde na Balkánu, kde by po nás házeli šutry nebo tak. Prostě jsme v posledních letech nejlepší v Rakousku a všichni se nás snaží shodit z trůnu,“ má jasno talentovaný brankář.

Pikantnější jsou dle jeho slov zápasy s Rapidem, Austrií či Sturmem, kde je proti Salzburgu skvělá atmosféra. „Ale není to nic speciálního,“ uzavřel své vyprávění.

Zdroj: Ruik

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Katastrofální start sezony! Schick a Hložek opět vyšli naprázdno, klíčovým mužem Augsburgu byl gólman Gikiewicz

Leverkusen za sebou má katastrofální start do nové sezony. Tři soutěžní zápasy, tři prohry. Z toho dvě utkání byla ligová. V sobotu nestačil Bayer na Augsburg. Patrik Schick i Adam Hložek nastoupili v základní sestavě.

Publikováno

dne

Leverkusen za sebou má katastrofální start do nové sezony. Tři soutěžní zápasy, tři prohry. Z toho dvě utkání byla ligová. V sobotu nestačil Bayer na Augsburg. Patrik Schick i Adam Hložek nastoupili v základní sestavě.

Tak takový začátek nové sezony si Bayer Leverkusen nepředstavoval zřejmě ani v těch nejčernějších snech. V poháru nestačil jeden z nejlepších německých celků na třetiligové mužstvo a vypadl hned na začátku.

Přitom právě v poháru chtěl Leverkusen útočit na vítězství. Stejně tak s nemalými ambicemi vstupoval do ligy. Hned na úvod jej čekal nelehký souboj s Borussií Dortmund. Ta však předvedla kvalitní výkon a vyhrála 1:0 Patrik Schick navíc spálil dvě velké šance.

Chuť si chtěly hvězdy Bayeru napravit ve druhém kole. Na jejich půdu totiž dorazil Augsburg, jenž měl v minulém ročníku co dělat, aby se udržel. V prvním kole navíc dostal doma nálož od Freiburgu, padl 0:4.

Favorit byl tedy jasný. V základní sestavě se navíc představil jak Schick, tak Adam Hložek. Jenže start vůbec domácí celek nezachytil. Už v 15. minutě šel tým z Bavorska do vedení. Leverkusen se prakticky celý první poločas hledal, naštěstí ve 43. minutě srovnal Aranguiz.

Ve druhém poločase už to byla jiná podívaná. Nicméně Leverkusen nedokázal proměňovat své šance. Jako největší spalovač tohoto zápasu se jevil Sardar Amoun. Ten měl hned několik šancí, žádnou ovšem neproměnil.

Nutno zmínit, že hráči Augsburgu navíc mnoho dalších střeleckých příležitostí zblokovaly. K několika střeleckým pokusům se odhodlal Hložek, ani jednou ale neměl štěstí. Schick se v zápase nedostal téměř k ničemu.

Podle toho ostatně vypadalo i hodnocení na WhoScored. Hložek získal známku 6,7. Schick si odnáší hodnocení 6,2.

Hložek přitom šel v 62. minutě ze hry, Schick odehrál celý zápas. Faktem pak jest, že spoluhráči Hložka místy téměř až přehlíželi. Šlo vidět, že souhra ještě není ani zdaleka taková, jakou by ji chtěl celý tým mít.

V 82. minutě Augsburg vstřelil vítězný gól. Leverkusen se po dvou utkáních nachází téměř na dně tabulky. V příštím kole jej čeká nelehký zápas s Hoffenheimem.

Zdroj: Bundesliga, WhoScored

Pokračovat ve čtení

Oblíbené