Spojte se s námi


Bundesliga

Kdysi ho chtěla česká reprezentace. Teď paběrkuje v trápícím se klubu

Fotbalista Davie Selke byl před několika lety v hledáčku české reprezentace. Rozhodl se ale raději vyčkat na nabídku od německého národního týmu. Té se ale v nejbližší době pravděpodobně nedočká.

Publikováno

dne

Fotbalista Davie Selke byl před několika lety v hledáčku české reprezentace. Rozhodl se ale raději vyčkat na nabídku od německého národního týmu. Té se ale v nejbližší době pravděpodobně nedočká.

Brzy sedmadvacetiletý rodák ze Schorndorfu nedaleko Stuttgartu má totiž etiopského otce a českou matku. Právě díky ní mohl Selke uvažovat o českém občanství a reprezentování České republiky.

Selke byl v mládeži talentovaným útočníkem. Prošel všechny věkové kategorie německých mládežnických reprezentací. Třeba v devatenáctce dal v patnácti zápasech čtrnáct branek.

Ještě v jedenadvacítce skóroval devětkrát v patnácti střetnutích. V roce 2017 byl členem vítězného německého týmu na Mistrovství Evropy do jedenadvaceti let.

Selke na tomto turnaji vstřelil dva góly. Zahrál si i v úvodním zápase Německa proti Česku, který skončil 2:0. Naopak do finále tehdy nezasáhl, proseděl ho celé na lavičce.

Z mládeže Hoffenheimu přestupoval v osmnácti letech do Werderu Brémy. Hned ve své první kompletní bundesligové sezóně 2014-2015 se trefil devětkrát ve třiceti zápasech.

V létě 2015 putoval Selke za 8 miliónů eur do tehdy ještě druholigového Lipska. Deseti góly ve třiceti startech pomohl vysoký útočník saskému klubu k vysněnému postupu do nejvyšší soutěže.

Při historicky první sezóně RB Lipska v Bundeslize už nebyl Selke tak produktivní. Pouhé čtyři branky v konkurenci Yussufa Poulsena a Tima Wernera znamenaly přestup do Herthy.

Ta za něj vysázela stejně jako předtím Lipsko 8 miliónů eur. Selkemu se premiérová sezóna v Berlíně povedla, vstřelil deset branek a začalo se hovořit o jeho možném povolání do české reprezentace.

Jaroslav Šilhavý celou situaci řešil s Vladimírem Daridou, Selkeho spoluhráčem z Herthy, ale ten se nechal slyšet, že by raději hrál za Německo a celá záležitost následně vyšuměla do ztracena.

Selkemu se dařilo i v Evropské lize. Zasáhl sice jen do tří utkání, ale zaznamenal celkem čtyři góly. Přípravu na novou sezónu 2018-2019 ale poznamenalo zranění. Hráčova hodnota dosáhla vrcholu v prosinci 2018.

Transfermarkt ho tehdy ocenil na 20 miliónů eur. Od té doby šla Selkeho cena jen dolů. V sezóně 2019-2020 vstřelil v Bundeslize jen jeden jediný gól ačkoliv naskočil do třiceti zápasů.

V polovině ročníku odešel hostovat do Brém, ale tam se svezl se špatnou formou týmu, která vyvrcholila až záchranou v baráži proti druholigovému Heidenheimu.

V následující sezóně pokračoval Selke na hostování v Brémách, ale ani jeho tři branky nezabránily sestupu tradičního klubu z Bundesligy. Selke se vrátil do Herthy, kde ale nastupuje jen zřídka.

Stále se nemůže dostat do bývalé formy, navíc konkurence v útoku Herthy je poměrně početná. Selkeho momentální hodnota podle Transfermarktu je 1,8 miliónu eur, což je téměř stejně jako když na konci roku 2013 začínal hrát Bundesligu.

Zdroj: Transfermarkt, Youtube, Twitter

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.