Spojte se s námi


Fotbal

Kdo je Máximo Perrone, avizovaná posila Manchesteru City?

Lednové přestupové okno se otevřelo a s ním se vedle klubového fotbalu vrátila i přestupová horečka plná spekulací, informací novinářů z jejich zdrojů a vyčkávání fanoušků na ono slavné ‚Here we go‘.

Publikováno

dne

Lednové přestupové okno se otevřelo a s ním se vedle klubového fotbalu vrátila i přestupová horečka plná spekulací, informací novinářů z jejich zdrojů a vyčkávání fanoušků na ono slavné ‚Here we go‘. Některé hráče, které doufáme, že uvidíme držet dres našeho oblíbeného celku před zástupem fotografů, známe moc dobře. Jiné, jejichž jména jsou v souvislosti s možným přestupem skloňována, slyšíme poprvé. To je pro mnohé i případ Máxima Perroneho. Pojďme si o něm tedy něco říct.

Máximo Perrone. Toto jméno je v posledních dnes spojováno v souvislosti s možným přestupem do jednoho s v nejlepších klubů světa, Manchesterem City. Řekli byste si, že hráč, který by měl přijít posílit výběr Pepa Guardioly bude zřejmě někdo, o kom jsme už slyšeli? V tomto případě se opak zdá být pravdou.

Perrone zatím neměl moc příležitostí oslovit evropské fotbalové fanoušky a zapsat se jim do paměti. V dospělém fotbale za sebou má totiž teprve svou první sezónu. Ve svém mladém fotbalovém věku pouhých devatenácti let se Perrone prosadil do prvního týmu Vélez Sarsfield v nejvyšší fotbalové soutěži v Argentině, Liga Profesional.

Ze stejné soutěže vloni podepsal a v létě přivedl manchesterský klub jiného hráče, Juliána Álvareze. Na rozdíl od novopečeného vítěze mistrovství světa, Perrone ale v Argentině nehrál za žádný z týmů ze špičky tabulky, ať už by to měli být River Plate, Racing Club nebo Boca Juniors.

Jeho Vélez se umístil třetí od spodu tabulky, na 26. místě. Složitější sestupový mechanismus jim zajišťuje pokračování v nejvyšší soutěži i pro příští rok, Perroneho se to však již týkat nejspíše nebude.

V tomto bodě je možná vhod doplnit, že Liga Profesional běží od začátku ledna do konce prosince, podobně jako třeba MLS. Perrone s kontraktem do 31. 12. 2023 tedy teď, po Novém roce, vstupuje do svého posledního roku smlouvy a pro klub jde o jednu z posledních příležitostí svůj odchovaný talent zpeněžit.

A že je Perrone talent, toho si všiml už i národní tým, za jehož U20 odehrál mladý Argentinec své prémiové, ale také zatím jediné utkání v březnu minulého roku. Do mládežnické reprezentace si jej povolal legendární Javier Mascherano, který U20 Argentiny trénuje, čímž se zde vykresluje jedna zajímavá paralela.

Máximo je totiž stejně, jako jeho reprezentační manažer, bojovný střední defenzivní záložník. Levonohý středopolař, který ve svém jednom roce profesionálního dospělého fotbalu odběhal bezmála 2500 minut napříč Liga Profesional, Libertadores, Copa de la Liga a Copa Argentina, má vysoký akční rádius. Zapojit se do hry ho můžeme sledovat skutečně všude mezi vápny.

Označení defenzivní jsem zvolil tedy hlavně proto, že v lize zaznamenával 3,3 napadání (tackles) za 90 minut fotbalu. To jej ve srovnání s ostatními středopolaři mimo předních pět lig řadí do velmi vybrané společnosti. Ve skutečnosti jeho produkci v této metrice překonávají jen 4 % záložníků.

Své obranné přičinění doplňuje 1,1 vystihnutou přihrávkou a 1,5 bloky za stejnou časovou jednotku. Jak už však zaznělo výše, Perrone hrál v týmu z dolních pater tabulky. Tam vyšší defenzivní čísla očekáváme, protože takové týmy zpravidla víc brání.

Proto je potěšující vidět, že avizovaná posila aktuálního držitele poháru pro vítěze Premier League napadá každé utkání 3 protivníkovo dribléry, z čehož vyjde úspěšně v 54 % pokusů. Jeho úspěšnost v tomto směru nám říká, že ač je nucen více bránit, můžeme předpokládat, že dokáže najít pro své defenzivní schopnosti uplatnění i v celku, který míč více kontroluje.

Podobně pozitivně vyznívá i bližší rozbor jeho již zmíněných bloků. 1,38 z 1,49 zablokovaných balónu jsou zblokované přihrávky, nikoliv střely. Vysoké číslo v tomto srovnání tak nepramení z toho, že by Perrone jen stál v cestě tolika střelám a prostě se od něj sem tam nějaká odrazila.

Můžeme tedy soudit, že skutečně umí bránit. Což o to, mladý defenzivní záložník by se City zřejmě hodil, ale pro hru v Guardiolovo systému je to přece jen málo. Z Perroneho čísel navíc vidíme, že přihrávky nepatří k jeho silným stránkám. Znovu to zajisté půjde na vrub hernímu stylu jeho týmu.

I jako defenzivní záložník, který by měl být z podstaty své pozice více ve hře, se pokouší jen o 37 přihrávek každý dohraný zápas. To je skutečně velmi málo. Úspěšnost pod 80 % je potom také spíše důvod k obavám. Ze sestřihů i dalších čísel ale vidíme, že si Perrone balón rád podrží a pak s ním zkouší vymyslet rovnou něco tvůrčího.

Podpořit to může třeba fakt, že hned 3,4 z jeho 37 přihrávek je vedeno jako progresivní (posunou hru o >10 yardů nebo dostanou balón do soupeřovo pokutového území), dál třeba 1 úspěšně dokončený driblink každé dohrané utkání nebo 0,2 asistencí za téže dobu. Perrone pak umí i vystřelit z větší vzdálenosti nebo doběhnout do vápna a zakončit.

Navíc balón moc neztrácí od nohy, ani nestřílí zbytečně. Na své úspěšnosti ve vzdušných soubojích by měl zapracovat, ale to každý mladý hráč, který teprve dorůstá do svého těla. Navíc s necelým ‚metrem osmdesát‘ od něj nikdo neočekává, že bude nezbytně rozený hlavičkář.

Ve vícero ohledech tedy můžeme vidět, jak by Perrone mohl dlouhodobě v sestavě Manchesteru City nahradit Ilkaye Gündogana.

I proto dává smysl nejnovější informace Fabrizia Romana, že Perrone by měl být podepsán přímo pro mateřský klub City group, ne třeba pro New York City, jak se původně předpokládalo, a že by měl řady Sky blues posílit hned po Mistrovství Jižní Ameriky do 20 let koncem ledna, kterého se má zúčastnit. Je tu tedy reálná šance, že jej uvidíme na trávnících Premier League ještě tuto sezónu.

Zdroje: Fbref, Understat, Transfermarkt, Fabrizio Romano

Reklama

Bundesliga

Bundesliga v lednu drancovala Francii, Portugalsko a Benelux

Lednové přestupové období se pro mnohé soutěže zpravidla nese v duchu: „Doufej, že si kluby z Premier League nepřijdou pro tvé hráče a čekej až to skončí.“ Pro kluby z Ligue 1, Eredivisie, belgické Jupiler Pro League a portugalské Primeira Ligy se však ukázala být predátorem rovněž Bundesliga. Jaký přínos budou mít hráči z těchto lig pro své nové celky?

Publikováno

dne

Lednové přestupové období se pro mnohé soutěže zpravidla nese v duchu: „Doufej, že si kluby z Premier League nepřijdou pro tvé hráče a čekej až to skončí.“ Pro kluby z Ligue 1, Eredivisie, belgické Jupiler Pro League a portugalské Primeira Ligy se však ukázala být predátorem rovněž Bundesliga. Jaký přínos budou mít hráči z těchto lig pro své nové celky?

Víc jak dvacítku hráčů přivedly nebo povolaly zpět ze zmíněných lig kluby německé Bundesligy v lednovém přestupovém období. Od hráčů plných zkušeností, kteří potřebovali ze svého současného působiště vysvobodit, po mladé talenty. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější z nich.

John Anthony Brooks do Hoffenheimu

John Brooks je bundesligovým veteránem. Má za sebou dekádu v dresech Herthy BSC a Wolfsburgu. Pro zřejmě poslední velký přestup si zvolil cestu za hranice ligy, kde strávil celou svou kariéru, a podepsal s portugalskou Benfikou.

Tam však za celý podzim odehrál pod taktovkou Rogera Schmidta jen něco přes 200 minut a využil tak v lednu příležitosti jít za pravidelnějším herním vytížením zpět do Německa.

Prostor mu nabídl TSG Hoffenheim, který bývalého reprezentanta Spojených států získal za opomenutelnou náhradu, jelikož Brooks posiloval Benfiku jako volný hráč. Hned po svém návratu do Bundesligy se stal členem základní sestavy a povede mladou obranu s cílem zůstat mimo souboj o záchranu.

Jonas Omlin do Borussie M’gladbach

Borussia Mönchengladbach zažívá náročné období. Před něco málo více než rokem nebyl klub schopný nabídnout prodloužení smlouvy dvojici Ginter, Zakaria za zachování jejich tehdejších platových podmínek.

Přes období pandemie odkládaná jednání o nových smlouvách pro opory klubu ve spojení s finanční ranou, kterou dvouleté období Gladbachu zasadilo, mohou klub od západních hranic Německa dohnat potíže s kontrakty i v následujících přestupových obdobích. Mezi hráče s končící smlouvou patřil i jejich brankář, Yann Sommer.

Mönchengladbach proto skutečně bravurně využil trablí Bayernu Mnichov a v podstatě si nechal zaplatit Sommerovu náhradu v podobě Jonase Omlina z Montpellieru. Jednoho švýcarského reprezentačního brankáře tak nahradili druhým.

Philipp Max do Eintrachtu Frankfurt

Eintracht Frankfurt možná konečně nahradil Filipa Kostiće. V létě pustil vítěz Evropské ligy srbského křídelního obránce a svou hlavní tvůrčí sílu směrem do útoku do italského Juventusu. Na oplátku přitom získali na hostování Lucu Pellegriniho.

Mladý Ital ale zasáhl v Bundeslize jen asi do třetiny dostupných minut a Eintracht se proto v lednu poohlédnul po jiném možném nástupci svého dřívějšího tahouna.

Pellegriniho hostování bylo předčasně ukončeno a 23letý krajní bek zamířil s mezipřistáním ve svém mateřském Juventusu na další půjčku do Lazia.

Frankfurt na hostování přivedl z PSV Eindhoven zpět do Bundesligy Philippa Maxe. PSV jej pro příští půl rok nahradilo Thorganem Hazardem z Dortmundu.

Nicolas Cozza do Wolfsburgu

Pravidelná opora svého klubu, Cozza opustil v zimě celek, který jej fotbalově vychoval a ve svých 24 letech přestoupil z týmu ve druhé polovině tabulky Ligue 1 do ambiciózního Wolfsburgu. Niko Kovač tak doplnil ofenzivně orientovaného Ridlea Bakua na pravé straně daleko rezervovanějším bekem na druhém kraji.

Gil Dias do Stuttgartu

Stuttgart se nákupem v Portugalsku snaží odvrátit nejen sestup, ale také krizi způsobenou zraněním několika tahounů v útoku. Vyhlédli si proto nevyužívaného křídelníka Benfiky Gila Diase.

Dias je ve 26 letech velký fotbalový cestoval, který za sebou má s trochou nadsázky více hostování než odehraných utkání. Ani ve Stuttgartu se zřejmě se smlouvou jen do léta roku 2025 neohřeje dlouhodobě, může ale klubu pomoct v absenci Tiaga Tomáse a Silase.

Daley Blind do Bayernu Mnichov

S rekordním počtem hráčů vyslaných na mistrovství světa, bylo málem nevyhnutelné, že se Bayernu Mnichov vrátí některá z jejich opor ze světového šampionátu zraněná. Ihned v úvodu turnaje si křížový vaz v koleni utrhnul Lucas Hernández a Bayern proto přistoupil k posílení obrany.

Rovněž mnichovský klub lovil v diskutovaných ligách a jako záplatu do obrany si vyhlédl Daleyho Blinda. Ten je schopný operovat na stoperu, levém beku a při troše kreativity asi i v záloze. Přestup vzbudil jisté pochybnosti ohledně budoucnosti Josipa Stanišiće.

Právě chorvatský reprezentant fungoval jako defenzivní univerzál připravený zastoupit libovolného spoluhráče. Tradičně se třemi tituly na obzoru však Julian Nagelsmann jistě ocení každou alternativu z lavičky.

Julien Duranville do Borussie Dortmund

Dortmund v lednovém přestupovém okně angažoval 16letého belgického mládežnického reprezentanta, kterého Borussia Dortmund ulovila z Anderlechtu. A to ještě předtím, než se hráč pořádně zapracoval do prvního týmu.

V nejvyšší belgické lize odehrál letos Duranville jen 241 minut. S B týmem potom dalších 230. Anderlecht tak talent, který deset let utvářeli ve své akademii, ani sportovně nezúročil a hráč už jde o dům dál. V Dortmundu se připojí k zástupu mladých křídelníků, jako jsou Jamie Bynoe-Gittens nebo Karim Adeyemi.

Zdroje: Florian Plettenberg – Twitter, Transfermarkt, Bundesliga

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Manchester United půjde v létě po útočné hvězdě Juventusu, který údajně kývne na nabídku kohokoliv, pokud zaplatí 90 milionů eur

Manchester United přivedl po odchodu Cristiana Ronalda na rychlo Wouta Weghorsta, jehož hostování skončí s touto sezonou. Poté se bude určitě vedení poohlížet po novém kanonýrovi, kterým by se mohl stát Dušan Vlahovič z Juventusu, jenž údajně projevil kvůli problémům v klubu touhu odejít.

Publikováno

dne

Manchester United přivedl po odchodu Cristiana Ronalda na rychlo Wouta Weghorsta, jehož hostování skončí s touto sezonou. Poté se bude určitě vedení poohlížet po novém kanonýrovi, kterým by se mohl stát Dušan Vlahovič z Juventusu, jenž údajně projevil kvůli problémům v klubu touhu odejít.

Všem fotbalovým fanouškům nemohlo uniknout, co se opět děje v Juventusu, který ztratil 15 bodů, čímž se propadl až na 13. místo. Je tak prakticky rozhodnuto o tom, že se do nejlepších evropských lig v příští sezoně nepodívá.

Samozřejmě je tu možnost vyhrát Evropskou ligu, kterou odstartují 16. února proti Nantes. Ovšem i zde čekají velké kalibry v podobě Arsenalu, Manchesteru United či Barcelony. A vzhledem k tomu, že v základní skupině Ligy mistrů vybojovala Stará dáma na podzim pouhé tři body, není to zrovna pravděpodobné.

To samozřejmě nesou nelibě hráči turínského celku, především pak kanonýr Vlahovič, který přišel před rokem z Fiorentiny za 81,6 milionu eur. Nespokojený se situací v klubu je i hráčův agent Darko Ristic, který si přeje vidět svého klienta v Lize mistrů.

Už v lednu se proto spekulovalo o odchodu srbského útočníka, jenž v této sezoně nastřílel v 16 zápasech 7 gólů, když v médiích proběhly informace o jeho spojení s Arsenalem a Chelsea. Nyní je již jasné, že 190 centimetrů vysoký útočník v Juventusu zůstane až do konce sezony.

V létě už je ale jeho odchod, pakliže se nestane zázrak, velmi pravděpodobný. Juventus má totiž v útoku ještě další tři hráče – Moise Kean, Arkadiusz Milik a Kaio Jorge. Platit tak ještě srbského reprezentanta, když nebude hrát evropské soutěže, to je luxus, který zřejmě Stará dáma nebude chtít mít.

Zároveň se ale očekává to, že pakliže někdo bude Vlahoviče skutečně chtít získat, tak bude muset přijít s nabídkou alespoň 90 milionů eur, pak by turínský celek podle serveru Il Corriere di Torino rád nabídku přijal.

Ve hře samozřejmě bude řada hráčů v čele s Chelsea, u níž vidíme, že s utrácením nemá problémy, a Manchesterem United, pro který bude příchod útočníka v létě prioritou.

Erik ten Hag má rád vysoké zakončovatele typu Vlahoviče, což potvrzuje i během svého působení na Old Trafford, když dlouho spoléhal na Cristiana Ronalda a nyní přivedl již zmíněného Weghorsta.

Šikovný Srb je tak určitě jednou z variant a podle novináře Rudyho Galettiho se chystá Manchester United této příležitosti využít.

Zdroj: Transfermarkt, Juventus, Il Corriere di Torino

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Manchester United s Newcastlem ve finále EFL Cupu aneb 3 důvody, proč Magpies vyhrají

Manchester United zvládl i své druhé utkání s Nottinghamem Forest a postupuje do finále anglického ligového poháru, kde je doplní Newcastle, který v semifinále dvakrát zdolal Southampton. Jak velkou šanci mají Magpies v únorovém finále?

Publikováno

dne

Manchester United zvládl i své druhé utkání s Nottinghamem Forest a postupuje do finále anglického ligového poháru, kde je doplní Newcastle, který v semifinále dvakrát zdolal Southampton. Jak velkou šanci mají Magpies v únorovém finále?

Nabitý program Manchesteru United

Zatímco Newcastle už se krom tohoto finále, které se odehraje 26. února, kvůli čemuž jim byl odložen ligový zápas s Brightonem, jenž se měl odehrát o den dříve, bude soustředit pouze na Premier League, tak Manchester United bojuje stále na všech frontách.

Newcastle se tak střetne do finálového klání s West Hamem, Bournemouthem a Liverpoolem. Poté co přivítají svěřence Jürgena Kloppa budou mít 8 dní na přípravu.

Manchester United taktéž čekají tři ligové zápasy, konkrétně s Crystal Palace, Leeds United a Leicesterem. Do finále ligového poháru ovšem ještě odehraje dva duely s Barcelonou v Evropské lize, přičemž na odvetný zápas se mohou fanoušci těšit tři dny před zmíněným duelem s Newcastlem.

Euforie

O tom, že s novými majiteli půjde Newcastle nahoru, nebylo pochyb. I co se hodnoty kádru týče, tak je Newcastle za top anglickou šestkou a dá se předpokládat, že v příští sezoně už ji v této statistice pošlape na paty, možná už i někoho předčí.

Trenér Eddie Howe jde však krůček po krůčku a pozvolna si svůj dream team staví, když se zatím zaměřuje především na mladé talenty, s nimiž chce dobít Anglii a poté určitě i celou Evropu.

Co už ovšem čekal málokdo je to, že se budeme bavit o Newcastlu jako o velkém favoritovi na umístění v top 4. Aktuálně sdílí třetí místo právě s Manchesterem United, s nímž má stejný bodový zisk, ale lepší skóre.

Zdá se tak, že tyto dva týmy budou bojovat na více frontách. První duel na Old Trafford přitom skončil bezbrankovou remízou.

Důležité je však připomenout, že Magpies se vezou na vlně euforie, kterou rozhodně není radno podcenit! Vzpomeňme na jízdu Leicesteru. Právě v tomto by mohla být velká zbraň. Manchester United je však tým plný hvězdných a v mnoha případech hodně zkušených hráčů.

Historický úspěch klubu

Newcastle sice vyhrál 4x Premier League (poslední 1926/27) a dokonce 6x FA Cup (poslední 1954/55). 4x taktéž ovládli Championship, posledně v roce 2017, a od té doby už se jim daří držet mezi anglickou elitou.

Anglický ligový pohár však ještě nikdy Magpies nezískali a byl by to tak skvělý začátek nové éry, která vypadá pro celé město velmi růžově!

Zdroj: Whoscored, Trasfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené