Spojte se s námi


Fortuna liga

Kauza „tří Bohemek“ v plném proudu, Střížkov odmítnul nastoupit k utkání s Bohemians 1905 (3. díl)

Publikováno

dne

Příběh dvou Bohemians se naplno rozproudil v červnu 2005. Fotbalový svaz potvrdil, že AFK Vršovice je nástupcem Bohemians Praha a bude hrát pod stejným registračním číslem jako původní klub. Na základě tohoto rozhodnutí by měla i Tělovýchovná jednota Bohemians pronajmout nástupnickému klubu licenci na logo a název. Jenže ta s rozhodnutím stále otálela. Poslední díl třídílné série Bohemka na rozcestí se bude věnovat souboji tří Bohemek.

O měsíc později svaz definitivně a nezvratně rozhodl o tom, že jméno Bohemians může užívat pouze AFK. „Výbor schválil změnu názvu AFK Vršovice na Bohemians 1905 a zamítl změnu názvu FC Střížkov Praha 9 na Bohemians Praha,“ uvedl. „Dvě Bohemky v ČFL hrát nenecháme,“ řekl šéf legislativního úseku ČMFS. Jako jedno z prvních rozhodnutí si Bohemians 1905 získala tradiční vršovický svatostánek a mohlo se zdát, že celá kauza je u konce.

Krádež legend

Symbolem návratu měl být i bývalý kapitán Miroslav Obermajer, který před startem nové sezóny souhlasil s nabídkou smlouvy. Jednatřicetiletý obránce působil ve Vršovicích od šesti let. „Srdcem jsem byl pořád na Bohemce. Ten klub, to je můj osud. Jsem rád, že se vracím. Je mi jedno, že je to ČFL, prostě je to Bohemka,“ řekl v rozhovoru po podepsání smlouvy. „Byl jsem šťastnej. A především jsem nadšený z jednání nového vedení. Pan Steinbroch splnil vše, co slíbil,“ chválil šéfa Bohemians 1905.

Jeho fotka se zdobila permanentky na novou sezónu ČFL a uzavřená smlouva na tři roky těšila fanoušky. O to větším šokem bylo, když o týden později Obermajer tiše opustil přípravu Bohemians 1905 a vydal se podepsat smlouvu na konkurenční Střížkov. Jak je to možné? „Na smlouvě chyběl podpis jeho manažera Pavla Vandase, ten navíc bez omluvy nedorazil na smluvenou schůzku, kde se měla smlouva s ním podepsat, už se nikdo nedivil dalšímu vývoji,“ psal tehdy fanouškovský web Virtuální Ďolíček.

Miroslav Objermajer v dresu původních Bohemians. (zdroj: bohemians.cz

Střížkov navíc získal i bývalého kouče a hráče, který získal zatím jediný zelenobílý titul Vladimíra Hrušku. „Nejsem žádný zrádce. Fanoušci musí pochopit i moji situaci. Byl jsem bez práce, je to hrozně těžké. Trenérská místa jsou všude rozebraná. Musím živit rodinu,“ řekl po příchodu pro Mladou frontu Dnes.

Znovuzrození Bohemky ze Střížkova

Po zamítnutí žádosti o přejmenování se střížkovský boss Karel Kapr obrátil na Obvodní soud pro Prahu 1. Ten mu, k překvapení vršovických fanoušků, dal za pravdu. Nařídil ČMFS, aby umožnil Střížkovu užívat jméno Bohemians Praha v ČFL. „I za situace, kdy jsou jednoznačně dány důvody pro vyloučení klubu, neboť svým chováním ohrožuje samou podstatu činnosti a fungování fotbalu v Česku, je zapotřebí respektovat rozhodnutí soudu,“ sdělil mluvčí svazu Daniel Macho.

O několik týdnů později se tak poprvé v historii českého fotbalu setkávají dva kluby se stejným historickým názvem. Střížkovský klub FK Bohemians Praha přivítá na Strahově vršovické Bohemians 1905. „Je to pro nás zápas o prestiž, musíme to odjezdit,“ burcuje před utkáním kapitán 1905 Tomáš Freisler a není pochyb o tom, že oba kluby budou chtít ukázat, kdo je na tom lépe po fotbalové stránce. Ještě před utkáním fanoušci z Vršovic pořádají pochod, na kterém tisíce fandů skandují jednohlasné „my jsme Bohemka, vy nejste nic.“ 

Tribuna fanoušků vršovických Bohemians při „derby“ se soupeřem ze Střížkova. (zdroj: bohemians.cz)

Návrat původního klubu

Zatímco obě mužstva nesoucí klokana ve znaku postupovaly výše a na podzim 2009 se blížilo první prvoligové „derby Bohemek“, objevil se v tabulce pražského přeboru další celek s legendárním názvem. Původní klub FC Bohemians Praha, tou dobou stále v konkursu, který několik let nehrál žádnou soutěž přihlásil do soutěže původní majitel Michal Vejsada.

Po několika sezónách však FAČR ukončil klubu členství a Vejsada se připravoval na další vleklý soudní spor. „Jakmile dostanu oficiální rozhodnutí, podám žalobu a budu po svazu žádat náhradu škody. Tímto kauza Bohemians rozhodně nekončí. Naopak. Když někdo chce přikládat polínka do ohně, místo aby se ho snažil hasit, je to jeho věc,“ prohlašuje. Po vleklých jednáních však předseda FAČR Miroslav Pelta oznamuje, že svaz odkoupil akcie původní Vejsadovy Bohemky. Ty v zápětí přenechává klubu z Vršovic, aby ukončil konkurs.

Bohemians vs Bohemians

První prvoligový souboj na Strahově doprovázel pochod fanoušků 1905, kterých se sešlo několik stovek. Hesla jako „Střížkove, vrať co ti nepatří“ nebo „Střížkov – vrchol trapnosti“ doprovázela celé utání, které přes bojovnou atmosféru skončilo 0:0.

(zdroj: bohemians.cz)

Šest kol před koncem se pak mají utkat oba kluby opět – tentokrát v legendárním Ďolíčku. Poslední Kaprova Bohemka ztrácí na nesestupové příčky 8 bodů a na svého rivala dokonce 11. Naplněný svatostánek se však utkání nedočká.

„Dozvěděli jsme se to asi patnáct minut před výkopem. Byli jsme připravení hrát, ale do kabiny přišlo vedení a řeklo, že nehrajeme. Musíme poslouchat,“ řekl trenér střížkovského mužstva Jaromír Jindráček. Problémem je prý to, že Bohemians 1905 nejsou členy fotbalového svazu. „Pan Kapr řekl, že nebudou hrát, protože se to neřeší,“ řekl na stadionu zástupce svazu.

Trest byl rezolutní, odečet 15 bodů a pokuta ve výši šesti miliónů korun. Tu však Karel Kapr odmítá zaplatit a klub sestupuje až do třetí nejvyšší soutěže.

Epilog

Na podzim roku 2011 Úřad průmyslového vlastnictví přiznává nárok na logo a jméno Bohemians 1905. Souboje dvou klubů s klokanem ve znaku pokračují a zastaví je až zánik střížkovského klubu v září 2016.

V českém fotbalovém rybníčku tak zůstává jediný pokračovatel jména Bohemians. Ten z Ďolíčku, který vzešel z původního Družstva fanoušků. Přesto, že pochybností na všech stranách je řada a spory stále pokračují, na fotbalových trávnících platí, že Bohemka je jen jedna. Ta z Vršovic.

Reklama

Fortuna liga

David Hovorka ukončil svou fotbalovou kariéru! Podívejte se na jeho emotivní rozloučení přímo v kabině týmu

David Hovorka se po vleklých zdravotních potížích rozhodl ukončit svou fotbalovou kariéru. Klub o tom informoval na svých webových stránkách. Devětadvacetiletý, teď už bývalý slávistický obránce svůj konec oznámil svým spoluhráčům přímo v kabině.

Publikováno

dne

David Hovorka se po vleklých zdravotních potížích rozhodl ukončit svou fotbalovou kariéru. Klub o tom informoval na svých webových stránkách. Devětadvacetiletý, teď už bývalý slávistický obránce svůj konec oznámil svým spoluhráčům přímo v kabině.

Odchovanec Kročehlav začal s velkým fotbalem v pražské Spartě, jíž byl součástí už ve svém mládežnickém věku. Do áčka se však nejprve nepropracoval a po několika hostováních na trase Sparta – Hradec Králové – Žižkov přestoupil v roce 2015 do Liberce.

A právě tam se seznámil s trenérem Jindřichem Trpišovským, kde se stal nedílnou součástí základní sestavy.

Na začátku února 2017 se vrátil zpět do Sparty, v listopadu 2016 si přivodil první zranění křížových vazů v koleni. Na Letné se však Hovorka příliš neprosadil, a tak šel poté hostovat do Jablonce.

Své nejlepší roky v kariéře však prožil v pražské Slavii, ke které se připojil v létě 2019. V sešívaném dresu naskočil napříč všemi soutěžemi do 36 zápasů, přičemž Slavii pomohl postoupit do Ligy mistrů, získat dva ligové tituly a jedno prvenství v poháru.

Nutno podotknout, Hovorku provázelo zranění křížových vazů v koleni i během angažmá ve Slavii. Poprvé si toto zranění přivodil v říjnu 2019, podruhé, respektive celkově potřetí na letním soustředění v Aigenu.

Z důvodu těchto vleklých zdravotních problémů se tak Hovorka ve svých 29 letech rozhodl ukončit svou fotbalovou kariéru. Kladenský rodák to svým spoluhráčům chtěl v kabině oznámit sám, z čehož vzniklo vskutku emotivní video.

Je to pro mě složité, ale správné rozhodnutí

„Jsem se svým rozhodnutím smířený, našel jsem vnitřní klid. Ale nezastírám, že je to strašně těžké. Není to úplně sranda po pětadvaceti letech, kdy jsem fotbalu obětoval všechno. Ještě když to mám rád, miluju to, fyzicky se teď cítím dobře,“ řekl Hovorka ve svém prohlášení.

„Je to dost složité, ale vím, že je to pro mě správné. Liga mistrů, San Siro, souboj proti Interu. To je špička mého sportovního kariérního úspěchu. Při znělce před zápasem jsem se otřásl a řekl si, že to je ono, ten moment, po kterém jsem vždycky prahnul. Znělku jsem si pouštěl už jako malý, je to taková pocta. Bylo to pro mě to nejvíc,“ uvedl.

Jaké činnosti se bude věnovat po ukončení kariéry zatím samozřejmě nespecifikoval. Řekl však, že mu toto rozhodnutí otevírá nové dveře, přejme tak Hovorkovi hodně štěstí do jeho další životní dráhy.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Víkendový program Tipsport TV: Bayern vs. Dortmund, Kvitová bojuje v Miami o finále a semifinále Extraligy

Po reprezentační pauze se opět naplno rozjíždí i fotbalové ligy a víkendový program Tipsport TV nabídne opravdu zajímavé duely jako například Bayern Mnichov vs. Borussia Dortmund. Vítěze pozná i tenisový turnaj v Miami, kde o finále bude bojovat Petra Kvitová. Těšit se můžete i na nejvyšší českou fotbalovou ligu.

Publikováno

dne

Po reprezentační pauze se opět naplno rozjíždí i fotbalové ligy a víkendový program Tipsport TV nabídne opravdu zajímavé duely jako například Bayern Mnichov vs. Borussia Dortmund. Vítěze pozná i tenisový turnaj v Miami, kde o finále bude bojovat Petra Kvitová. Těšit se můžete i na nejvyšší českou fotbalovou ligu.

Pátek 31. března

Sorana Cirstea je pro Petru Kvitovou poslední překážkou v cestě do finále na turnaji v Miami. I přestože je česká tenistka favoritka, tak si 68 % sázkařů na Tipsportu vsadilo právě na její soupeřku, jejíž kurz spadl z 2.38 na 2.06.

Tipér gedorak nicméně Kvitové hodně věří! „Ačkoliv sázky na české hráčky nemám sám rád, tady musím určitě zahrát Kvitovou, která má s takovými zápasy daleko větší zkušenosti a prokazuje se v USA ve velmi dobré formě, už teď je Kvitová na 11. místě dočasného žebříčku, v případě vítězství by se dokonce vrátila do elitní desítky, ale s výhledem, že na antuce neobhajuje žádné body,“ zakončuje svoji pečlivou analýzu, kterou si můžete přečíst zde.

Sobota 1. dubna

V sobotu se vrátí nejvyšší česká fotbalová soutěž, když do Ostravy zavítá Slovan Liberec, Mladá Boleslav přivítá Viktorii Plzeň a Slavia bude hostit Sigmu Olomouc. Večer se poté fotbaloví fanoušci mohou těšit na skvělé souboje v Bundeslize, když Schalke přivítá Leverkusen a Bayern ve šlágru kola Dortmund.

Borussia je první o jeden bod a mnichovský celek navíc čeká první zápas s novým koučem Thomasem Tuchelem. 93 % sázkařů ale věří domácímu celku, stejně jako tipér Kamikazeee6: „V sobotu půjde určitě o tutovku dne. Sice patřím k těm, co přáli titul Dortmundu, ale musím uvažovat racionálně,“ jehož analýzy můžete sledovat zde.

Již v noci z pátku na sobotu se můžete těšit na několik zajímavých duelů v NHL, pro českého fanouška ale bude jednoznačně nejzajímavější souboj Pittsburghu s Bostonem, který startuje ve 21:00. V 17:00 odstartuje finálový souboj Chance Ligy mezi Vsetínem a Zlínem.

Co se tenisu týče, pokud pak Kvitová postoupí do finále, tak její souboj s Elenou Rybakinovou můžete sledovat na Tipsport TV od 16:00.

Neděle 2. dubna

V ranních nedělních hodinách poté můžete vybírat z 11 zámořských hokejových duelů, přičemž Boston čeká ve 21:30 souboj se St. Louis Blues. Od 17:00 poté startuje první semifinálový duel Tipsport Extraligy Pardubic s Třincem.

Fotbalové fanoušky určitě naláká souboj Sparty, která přivítá Zbrojovku Brno. Přičemž mnoho sázkařů věří tomu, že budou padat branky, stejně jako tipér DynamoPardubice:

„Sparta Praha ze 7 vyhraných utkání vstřelila hned 6x více jako 3 branky. Poslední dvě vzájemná utkání skončila výhrou Sparty (6:1 a 4:0). Sparta na domácím stadiónu očekává opět velkou návštěvnost a fanoušci dovedou mužstvo k další výhře. Poprvé po delší době se na domácí stadión dostaví i ULTRAS,“ píše ve své analýze, jíž si můžete přečíst zde.

Večer se pak můžete těšit na skvělé zápasy PSG s Lyonem a Neapole s AC Milán. Své zápasy mají na programu také oba madridské celky.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Nejlepším hráčem března ve Fortuna lize je Kuchta, mezi trenéry se z prvenství v anketě veselí Veselý

Také v březnu měli fotbaloví fanoušci možnost zvolit nejlepšího hráče i trenéra měsíce v rámci Fortuna ligy. V obou případech obsadili první místo zástupci pražských celků. Největší počet hlasů totiž obdrželi sparťanský útočník Jan Kuchta a hlavní kouč Bohemians Jaroslav Veselý.

Publikováno

dne

Také v březnu měli fotbaloví fanoušci možnost zvolit nejlepšího hráče i trenéra měsíce v rámci Fortuna ligy. V obou případech obsadili první místo zástupci pražských celků. Největší počet hlasů totiž obdrželi sparťanský útočník Jan Kuchta a hlavní kouč Bohemians Jaroslav Veselý.

V této sezoně je Kuchta v pořadí druhým fotbalistou letenského klubu, jenž vyhrál tradiční anketu. V listopadu hlasující nejvíce zaujal jeho slovenský spoluhráč Lukáš Haraslín.

Samotnému exslávistovi se v jarní části daří stejně jako celé Spartě. Svěřenci Briana Priskeho zahájili březen pohárovým vítězstvím po penaltách nad Libercem. Tehdy se Kuchta prosadil dvakrát.

Dva góly dal i v následujícím ligovém utkání s Teplicemi a přispěl tak k výhře 4:1. Vstřelenou branku a asistenci si pak připsal při jasném triumfu na hřišti Baníku Ostrava. Ve vítězném duelu s Hradcem Králové se šestadvacetiletý kanonýr sice neprosadil, vynahradil si to však v reprezentaci.

V 64. minutě povedeného souboje s Poláky pojistil české vedení. Jan Kuchta se o tři dny později trefil rovněž do moldavské sítě, jenže jeho gól nemohl být uznán kvůli ofsajdu. Povedený březen tedy zakončil neuspokojivou bezbrankovou remízou národního týmu.

Nejlepším březnovým trenérem Fortuna ligy se stal Jaroslav Veselý, takže poprvé v probíhajícím ročníku nepatří prvenství jednomu z dvojice Priske – Bílek.

Veselého Bohemians začali třetí měsíc roku 2023 také postupem do semifinále MOL Cupu. V Uherském Hradišti domácí Slovácko podlehlo Klokanům 1:2.

V Ďolíčku vládne spokojenost i vzhledem k postavení v tabulce nejvyšší fotbalové soutěže u nás. Vršovičtí v březnu postupně porazili Liberec, Pardubice a Plzeň.

Mužstvo Bohemians Praha 1905 se aktuálně nachází na čtvrtém místě. Na svém kontě má 38 bodů, stejně jako čtvrté Slovácko, které odehrálo o jeden zápas méně.

Hlasování v oficiální aplikaci o nejlepší hráče a trenéry měsíce představuje již tradiční součást aktivit, které pro fanoušky Fortuna liga nabízí. Například po jednotlivých kolech je možné postavit si vlastní ideální jedenáctku.

Zdroj: Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené