Kauza “tří Bohemek” v plném proudu, Střížkov odmítnul nastoupit k utkání s Bohemians 1905 (3. díl)

Příběh dvou Bohemians se naplno rozproudil v červnu 2005. Fotbalový svaz potvrdil, že AFK Vršovice je nástupcem Bohemians Praha a bude hrát pod stejným registračním číslem jako původní klub. Na základě tohoto rozhodnutí by měla i Tělovýchovná jednota Bohemians pronajmout nástupnickému klubu licenci na logo a název. Jenže ta s rozhodnutím stále otálela. Poslední díl třídílné série Bohemka na rozcestí se bude věnovat souboji tří Bohemek.

O měsíc později svaz definitivně a nezvratně rozhodl o tom, že jméno Bohemians může užívat pouze AFK. „Výbor schválil změnu názvu AFK Vršovice na Bohemians 1905 a zamítl změnu názvu FC Střížkov Praha 9 na Bohemians Praha,“ uvedl. „Dvě Bohemky v ČFL hrát nenecháme,“ řekl šéf legislativního úseku ČMFS. Jako jedno z prvních rozhodnutí si Bohemians 1905 získala tradiční vršovický svatostánek a mohlo se zdát, že celá kauza je u konce.

Krádež legend

Symbolem návratu měl být i bývalý kapitán Miroslav Obermajer, který před startem nové sezóny souhlasil s nabídkou smlouvy. Jednatřicetiletý obránce působil ve Vršovicích od šesti let. “Srdcem jsem byl pořád na Bohemce. Ten klub, to je můj osud. Jsem rád, že se vracím. Je mi jedno, že je to ČFL, prostě je to Bohemka,“ řekl v rozhovoru po podepsání smlouvy. “Byl jsem šťastnej. A především jsem nadšený z jednání nového vedení. Pan Steinbroch splnil vše, co slíbil,“ chválil šéfa Bohemians 1905.

Jeho fotka se zdobila permanentky na novou sezónu ČFL a uzavřená smlouva na tři roky těšila fanoušky. O to větším šokem bylo, když o týden později Obermajer tiše opustil přípravu Bohemians 1905 a vydal se podepsat smlouvu na konkurenční Střížkov. Jak je to možné? „Na smlouvě chyběl podpis jeho manažera Pavla Vandase, ten navíc bez omluvy nedorazil na smluvenou schůzku, kde se měla smlouva s ním podepsat, už se nikdo nedivil dalšímu vývoji,“ psal tehdy fanouškovský web Virtuální Ďolíček.

Miroslav Objermajer v dresu původních Bohemians. (zdroj: bohemians.cz

Střížkov navíc získal i bývalého kouče a hráče, který získal zatím jediný zelenobílý titul Vladimíra Hrušku. „Nejsem žádný zrádce. Fanoušci musí pochopit i moji situaci. Byl jsem bez práce, je to hrozně těžké. Trenérská místa jsou všude rozebraná. Musím živit rodinu,“ řekl po příchodu pro Mladou frontu Dnes.

Znovuzrození Bohemky ze Střížkova

Po zamítnutí žádosti o přejmenování se střížkovský boss Karel Kapr obrátil na Obvodní soud pro Prahu 1. Ten mu, k překvapení vršovických fanoušků, dal za pravdu. Nařídil ČMFS, aby umožnil Střížkovu užívat jméno Bohemians Praha v ČFL. “I za situace, kdy jsou jednoznačně dány důvody pro vyloučení klubu, neboť svým chováním ohrožuje samou podstatu činnosti a fungování fotbalu v Česku, je zapotřebí respektovat rozhodnutí soudu,” sdělil mluvčí svazu Daniel Macho.

O několik týdnů později se tak poprvé v historii českého fotbalu setkávají dva kluby se stejným historickým názvem. Střížkovský klub FK Bohemians Praha přivítá na Strahově vršovické Bohemians 1905. „Je to pro nás zápas o prestiž, musíme to odjezdit,“ burcuje před utkáním kapitán 1905 Tomáš Freisler a není pochyb o tom, že oba kluby budou chtít ukázat, kdo je na tom lépe po fotbalové stránce. Ještě před utkáním fanoušci z Vršovic pořádají pochod, na kterém tisíce fandů skandují jednohlasné „my jsme Bohemka, vy nejste nic.“ 

Tribuna fanoušků vršovických Bohemians při “derby” se soupeřem ze Střížkova. (zdroj: bohemians.cz)

Návrat původního klubu

Zatímco obě mužstva nesoucí klokana ve znaku postupovaly výše a na podzim 2009 se blížilo první prvoligové „derby Bohemek“, objevil se v tabulce pražského přeboru další celek s legendárním názvem. Původní klub FC Bohemians Praha, tou dobou stále v konkursu, který několik let nehrál žádnou soutěž přihlásil do soutěže původní majitel Michal Vejsada.

Po několika sezónách však FAČR ukončil klubu členství a Vejsada se připravoval na další vleklý soudní spor. “Jakmile dostanu oficiální rozhodnutí, podám žalobu a budu po svazu žádat náhradu škody. Tímto kauza Bohemians rozhodně nekončí. Naopak. Když někdo chce přikládat polínka do ohně, místo aby se ho snažil hasit, je to jeho věc,” prohlašuje. Po vleklých jednáních však předseda FAČR Miroslav Pelta oznamuje, že svaz odkoupil akcie původní Vejsadovy Bohemky. Ty v zápětí přenechává klubu z Vršovic, aby ukončil konkurs.

Bohemians vs Bohemians

První prvoligový souboj na Strahově doprovázel pochod fanoušků 1905, kterých se sešlo několik stovek. Hesla jako „Střížkove, vrať co ti nepatří“ nebo „Střížkov – vrchol trapnosti“ doprovázela celé utání, které přes bojovnou atmosféru skončilo 0:0.

(zdroj: bohemians.cz)

Šest kol před koncem se pak mají utkat oba kluby opět – tentokrát v legendárním Ďolíčku. Poslední Kaprova Bohemka ztrácí na nesestupové příčky 8 bodů a na svého rivala dokonce 11. Naplněný svatostánek se však utkání nedočká.

“Dozvěděli jsme se to asi patnáct minut před výkopem. Byli jsme připravení hrát, ale do kabiny přišlo vedení a řeklo, že nehrajeme. Musíme poslouchat,” řekl trenér střížkovského mužstva Jaromír Jindráček. Problémem je prý to, že Bohemians 1905 nejsou členy fotbalového svazu. „Pan Kapr řekl, že nebudou hrát, protože se to neřeší,“ řekl na stadionu zástupce svazu.

Trest byl rezolutní, odečet 15 bodů a pokuta ve výši šesti miliónů korun. Tu však Karel Kapr odmítá zaplatit a klub sestupuje až do třetí nejvyšší soutěže.

Epilog

Na podzim roku 2011 Úřad průmyslového vlastnictví přiznává nárok na logo a jméno Bohemians 1905. Souboje dvou klubů s klokanem ve znaku pokračují a zastaví je až zánik střížkovského klubu v září 2016.

V českém fotbalovém rybníčku tak zůstává jediný pokračovatel jména Bohemians. Ten z Ďolíčku, který vzešel z původního Družstva fanoušků. Přesto, že pochybností na všech stranách je řada a spory stále pokračují, na fotbalových trávnících platí, že Bohemka je jen jedna. Ta z Vršovic.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Ještě tam byl podstatný rozsudek Městského soudu v Praze, podle kterého je neplatná smlouva, kterou se převádí pouze název a logo klubu bez dalších práv a závazků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Co může za krizi Realu Madrid? Hráči bez motivace, absence systému, bezgólový útok a “tlouštíci” z formy

Tahle sezona může patřit k těm nejčernějším v historii Bílého baletu. Pár sezón bez žádné trofeje už Real zažil, ovšem takhle bezradné výkony nepodával nikdy. Všemu nasadilo třešničku ostudné vyřazení od třetiligového Alcoyana.

Slavia si poradila v poháru s Duklou, kdo z náhradníků si řekl o místo v základu?

V prvním jarním kole si Slavia poradila se Sigmou poměrem 3:1, ve středečním Mol Cupu přidala jeden gól navíc a porazila Duklu 4:1. Trenér Trpišovský dal v pohárovém utkání tradičně šanci náhradníkům.

Jako veterán se necítím, do Slavie se určitě vrátím, říká Milan Škoda

Trefou proti Yeni Malatyaspor oslavil Milan Škoda, bývalý kapitán a kanonýr Slavie Praha, 35. narozeniny, ve sportovní terminologii věk veterána. Příliš radosti vzhledem k výsledku 1:4 trefa nepřinesla.