Katar a Rusko získaly mistrovství světa podvodem! Nová zásadní odhalení rozkrývají korupci uvnitř FIFA

Nově bylo předloženo šokující obvinění ohledně podplácení členů komise FIFA, která v roce 2010 přidělovala hostování světových šampionátů. Pořádání prestižní sportovních akcí připadlo tehdy kontroverzně do rukou Kataru a také Ruska.

Zdroj: macleans.ca

Američtí státní zástupci předložily v pondělí v Brooklynu zásadní obvinění ohledně podplácení členů komise FIFA. Spis je výsledek mnoholeté práce na odhalení podvodů v kontroverzním rozhodování v roce 2010. Detailně je zde popsáno i několik případů praní špinavých peněz, podvádění ohledně vysílacích práv a především podplácení při přidělování hostování šampionátů 2018 a 2022.

Některé z uvedených případů už byly v minulosti řešeny a také padly i tresty. První vlna obvinění přišla v roce 2015, druhá v roce 2017. Nyní je ale celý spis mnohem detailnější, rozkrývá jejich pozadí a odhaluje nové případy.

Po téměř deseti letech od osudného hlasování by z vyšetřování FBI už mohlo být konečně jasno. Katar, Rusko i FIFA se dlouho a trpelivě bránily všem obviněním. Tento rozsáhlý dokument ale poměrně průkazně potvrzuje, že byly volby zkorumpované, stejně jako spousta dalších procesů uvnitř FIFY, a to nejen kolem pořádání mistrovství světa.

Zdroj: thetimes.co.uk

Aféry roku 2010

V hlasování ohledně šampionátu, který nás čeká za dva roky, zvítězil Katar nad Spojenými státy. To se odehrávalo už i bez dvou členů komise, jenž byli natočeni, jak souhlasí s úplatkem a svůj hlas dají Kataru.

Zaprodat se ve prospěch Kataru ale tehdy měli i víceprezident FIFA Julio Grondono a také tehdejší, a nyní již zesnulý, prezident jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL Nicolas Leoz a bývalý prezident Brazilské fotbalové federace Ricardo Teixeira. Dva poslední jmenovaní byly také v roce 2015 usvědčeni z podvodu s lukrativními vysílacími právy.

Podplacené bylo údajně i hlasování o pořádání již odehrané světového šampionátu v Rusku, o němž se rozhodovalo na tom samém zasedání. V tomto případu figurují tehdější prezident CONCACAF (konfederace Severní a Střední Ameriky) z Trinidadu a Tobaga Jack Werner a prezident fotbalového orgánu Guatemaly Rafael Salguero, který byl v už v roce 2016 uznán vinným. Werner dostal 5 milionů dolarů, zatímco Salguero jen jeden.

Jedním z dalších výrazných bodů dokumentů je pochybné rozdělování vysílacích práv v Severní a Jižní Americe. Například odhaluje pozadí rozhodnutí udělení práv na přenos světového šampionátu až do roku 2026 stanici Fox na úkor ESPN, která je držela už od roku 1994. Kromě dalších usvědčení ohledně vysílacích práv se dostaly do hledáčku vyšetřovatelů i různé marketingové firmy.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Podívejte se na největší chyby rozhodčích v české lize

Být rozhodčím není pro každého. Svými rozhodnutími většinou naštvete minimálně jeden tábor a často si vyslechnete spoustu urážek z ochozů i od samotných hráčů. Ovšem chyby, kterých se dopustili někteří rozhodčí v naší nejvyšší soutěži, jsou opravdu něco. Podívejte se sami.

Petr Rada: Lidi na fotbal nechodí, ale výzkumy děláme. V tom jsme dobří

Stal se prvním trenérem, kterému se podařilo dostat se přes hranici 600 získaných bodů. Aktuálně se nachází na čísle 602. I proto jsme ho oslovili s nápadem na rozhovor, který se týká jeho trenérské kariéry. "Hergot, co to, že tak najednou," reagoval Petr Rada.

Makhmud Muradov vs. Andrew Sanchez: Preview a tipy na sázení

Makhmud Muradov za sebou má již dva zápasy v UFC, oba však absolvoval v roce 2019. V minulém roce měl smůlu, ze čtyř domluvených zápasů nevyšel ani jeden. Chuť si tedy bude chtít napravit letos, první souboj jej čeká již za pár dní. Zápasit bude s Andrewem Sanchezem. Na co vsadit?