Kapitán Stanciu nasměroval Rumunsko k vysoké výhře nad Ukrajinou, Nita udržel nulu

Pondělní program 17. mistrovství Evropy ve fotbale zahájil úvodní zápas základní skupiny E. Rumunsko v Mnichově nedovolilo Ukrajině skórovat a raduje se z vítězství 3:0. Gólově se na tom podíleli Stanciu, Marin a Drăguș.

První střelu na bránu vyslal v osmé minutě Coman, jehož prudkou ránu doprostřed si pohlídal ukrajinský brankář Andrij Lunin. Právě jeho spoluhráči drželi od začátku míč častěji, Rumuni se naopak spíše spoléhali na důsledné bránění a případné rychlé protiútoky.

Ukrajincům se nedařilo překonat soupeřův defenzivní val a po půlhodině hry navíc inkasovali. Chyby v rozehrávce po Manově asistenci střelecky využil reprezentační kapitán a bývalý hráč pražských „S“ Nicolae Stanciu, který se zpoza vápna prosadil pohlednou trefou do levého horního rohu.

Tempo zápasu se obecně po změně skóre docela rozhýbalo. Rumunské fotbalisty vstřelený gól povzbudil k dalšímu útočení, zároveň však přibližně deset minut před přestávkou ustáli krátký závar ve vlastním pokutovém území.

Na druhé straně pak i kvůli teči Man střílel těsně vedle brankové konstrukce. Stanciu následně přímo z rohu svůj kop zajímavě zakroutil, ale balon v síti nakonec neskončil. V polovině utkání tak platil stav 1:0.

V 53. minutě už Rumunsko vedlo o dvě branky poté, co Răzvan Marin úspěšně zakončil brejk. Jeho skákavá střela ke vzdálenější tyči prošla pod Luninovým tělem. O čtyři minuty se svěřenci Edwarda Iordănescua dokonce dostali do vedení 3:0.

Tým trenéra Serhije Rebrova totiž neubránil akci po nakrátko rozehraném rohovém kopu, v jejímž závěru usměrnil míč z malého vápna do brány Denis Drăguș. Půl hodiny před koncem se tedy prohrávající celek ocitl v nelehké pozici.

V 69. minutě zahrozil znovu Stanciu, když ze standardní situace z boku rozvlnil síť. Reprezentantům Ukrajiny se v ofenzivě moc nedařilo, takže bývalý gólman Sparty či Pardubic Florin Niță ani nečelil mnoha šancím protivníků.

Těžší zákrok musel předvést až v 77. minutě, kdy zasahoval proti Sudakovově zakončení. Dvě minuty nato zareagoval i na nepříjemný odraz po přímém volném kopu. Mudryk potom v závěrečné desetiminutovce nasprintoval do šestnáctky, ale nezamířil dobře.

A jelikož Jaremčukův oblouček v nastavení dopadl pouze na břevno, zůstal výsledek již nezměněný. Rumuni si tedy v úvodu turnaje připsali důležité tři body do tabulky skupiny, v rámci níž se od 18 hodin utkají Slováci s Belgičany.

Zdroj: UEFA, ČT sport