Spojte se s námi


Evropská liga

Kancléř z Hradu posílá dopis UEFA: Nepoklekneme před vámi a výhružky na nás neplatí

Případ údajného rasismu Ondřeje Kúdely na Glena Kamaru má obrovský přesah a to nejen fotbalový. UEFA totiž udělila českému stoperovi zákaz na 10 utkání, aniž by však předložila důkazy. K celé situaci se tak vyjádřil i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář

Publikováno

dne

Případ údajného rasismu Ondřeje Kúdely na Glena Kamaru má obrovský přesah a to nejen fotbalový. UEFA totiž udělila českému stoperovi zákaz na 10 utkání, aniž by předložila důkazy. K celé situaci se tak vyjádřil i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, který společně s prezidentem Milošem Zemanem posílá dopis UEFA.

Zdroj: SK Slavia Praha

Ondřej Kúdela byl shledán vinným a 10 utkání tak nesmí nastoupit do žádného zápasu pod hlavičkou UEFA. Přijde tak o EURO či letní boje Slavie o Ligu mistrů.

A to se nelíbilo Vratislavu Mynářovi, vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky.

„Ve zmiňovaném zápase se toho odehrálo mnoho. Tým SK Slavia Praha hrál skvěle, drtil soupeře kvalitní a férovou hrou. Odpovědí soupeře byly zákeřné fauly, z nichž jeden skončil vážným zraněním brankáře Ondřeje Koláře. Skončil s frakturou lebky a do konce života bude muset na hřiště chodit s helmou.“

„Soupeř se po druhém inkasovaném gólu choval hrubě, nesportovně a frustrovaně. Čeští sportovci byli soupeřem po konci zápasu napadeni uvnitř stadionu a nebyli vpuštěni do kabin. Výsledek? Hráč, který kopačkou rozdrtil lebku protivníkovi, od Vás dostal trest zákazu nástupu do 4 utkání, další hráč za fyzické napadení třízápasový trest,“ stojí na začátku dopisu.

Mynářovi se nelíbí ani trest pro Ondřeje Kúdelu.

„A údajný rasismus? Trest na 10 zápasů. Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý. I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně – dle svého vyjádření – urazil svého soupeře. Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu.“

„Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu,“ pokračuje Mynář.

Zejména se pak kancléři nelíbí způsob, jakým se UEFA snaží s rasismem bojovat. „Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit.“

„Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí,“ uvedl dále ve svém prohlášení Mynář.

Na verdikt desetizápasové stopky pro Kúdelu se v České Republice snesla velká vlna nevole. Jak z řad fanoušků, expertů či bývalých hráčů. Celou situaci vnímá negativně i prezident republiky.

„Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni. Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým,“ popisuje pocity prezidenta Miloše Zemana Mynář.

Tento dopis odeslal Mynář členům disciplinární komise UEFA. Jestli to bude mít nějaké následky, ať už pozitivní či negativní, se dozvíme v následujících dnech, spíše týdnech.

Zdroj: Hrad

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.