Spojte se s námi


Fotbal

Jozef Vengloš: Legenda Československa a průkopník moderního fotbalu

Již je to rok od smrti bývalého fotbalisty a úspěšného trenéra, který dokázal s týmem Československa obsadit první a třetí místo na Mistrovství Evropy v letech 1976 a 1980. Mimo to se stal například i průkopníkem nebritských manažerů v anglické Premier League.

Publikováno

dne

Již je to rok od smrti bývalého fotbalisty a úspěšného trenéra, který dokázal s týmem Československa obsadit první a třetí místo na Mistrovství Evropy v letech 1976 a 1980. Mimo to se stal například i průkopníkem nebritských manažerů v anglické Premier League.

Jozef Vengloš se narodil 18. února roku 1936 ve slovenském Ružomberoku a zemřel v loňském roce, přesněji tedy 26. ledna 2021, a to v úctyhodném věku čtyřiaosmdesáti let. Jedná se bezesporu o československou trenérskou fotbalovou legendu.

O to vzácnější je fakt, že Vengloš hrál profesionální fotbal pouze za jediný tým. Od roku 1954 až do roku 1966 byl hráčem Slovanu Bratislava. V roce 1955 s ním získal ligový titul a jako hráč zde působil 12 let, v pozdější fázi pak plnil roli kapitána týmu.

Trenérská klubová kariéra

V roce 1966 ukončil hráčskou kariéru a přestěhoval se do Austrálie. Zde Vengloš trénoval Sydney FC Prague a New South Wales, přičemž dokázal ovládnout jak australskou ligu, tak i národní pohár.

V roce 1969 se ovšem vrátil na Slovensko, kde se stal trenérem VSS Košice, následně v roce 1973 začal působit jako trenér Slovanu Bratislava, za který dříve hrával. Zde působil do roku 1976, načež s tímem dokázal dvakrát vyhrát ligu a na stupínek nejvyšší dokázal za jeho působení Slovan dojít i v poháru.

Poté si nicméně dopřál od trénování oddych, který trval sedm let. V roce 1983 se stal trenérem portugalského Sportingu, o dva roky později zamířil do Malajsie, konkrétně do klubu Kuala Lumpur.

V roce 1990 se stal trenérem Aston Villy. Nutno podotknout, tehdy se jednalo se o prvního trenéra, který působil v Premier League, a nebyl původem z Britských ostrovů. Jeho angažmá se nicméně příliš nepotkalo s úspěchem a hned po roce skončil. Tým prý podle odborníků nebyl připraven na jeho moderní metody.

Přestože tedy v Anglii působil pouze jeden rok, zanechal zde svou stopu a všichni jej měli za gentlemana. Dva roky na to se stal trenérem tureckého Fenerbahce Istanbul.

Od roku 1993 měl opět od klubového fotbalu pauzu. Vrátil se v roce 1998, kdy byl na jeden rok jmenován trenérem skotského Celticu. Poté ještě chvíli v roce 2002 trénoval japonskou United Čibu.

Trenérská reprezentační kariéra

Během působení v australských klubech zároveň vedl i reprezentaci této země. Co je ale zapotřebí zdůraznit, v letech 1970 – 1972 vedl československý fotbalový tým do 23 let, se kterým vyhrál mistrovství Evropy.

V roce 1973 přešel k A-týmu naší reprezentace, kde dělal asistenta Václavu Ježkovi. I díky těmto dvěma trenérům dokázalo Československo zvítězit na mistrovství Evropy 1976. Následně se v roce 1978 stal jejím hlavním trenérem a v této funkci zůstal po dobu čtyř let.

V roce 1980 se svým reprezentačním výběrem dovezl bronz z mistrovství Evropy. Úderem roku 1986 však usedl na lavičku Malajsie, jeho štace zde trvala pouze jeden rok. Posléze se na tři roky vrátil ke kormidlu naší reprezentace.

V roce 1993 se stal prvním trenérem samostatného Slovenska v historii, jehož hlavním trenérem byl dva roky. Roku 1996 pak zastával funkci hlavního trenéra Ománu.

Závěrem…

Je právem označován za největší osobnost slovenského fotbalu. V roce 2007 získal od UEFA diamantový řád za zásluhy v rozvoji fotbalu. Na Slovensku jej vyhlásili fotbalovým trenérem 20. století a zařadili jej mezi členy Síně slávy slovenského fotbalu..

Byl průkopníkem moderního fotbalu, který se ostatně pokoušel prosadit napříč všemi jeho štacemi. V Anglii dokonce předběhl dobu o deset let, kdy se, jak již výše píšeme, pokoušel své moderní metody aplikovat na tým Aston Villy.

Později během svého života založil se svými syny, Jozefem a Jurajem, akademii pro rozvoj fotbalistů a vzdělávání trenérů.

Zastával motto „Nic na světě, co má nějakou cenu, nejde bez tvrdé práce a zvýšené námahy.“ Vždy tvrdil, že má skvělou práci a se svým životem je naprosto spokojený. Tímto bychom chtěli připomenout na jeho fantastickou kariéru, která výrazně pomohla rozvinout nejen československý, nýbrž i světový fotbal.

Zdroj: ŠK Slovan Bratislava, iSport

Reklama

Fortuna liga

Velký návrat? Hradec nabízí smlouvu Pilařovi, kterému v létě končí v Jablonci smlouva

Václav Pilař se dost možná vrátí do klubu, ve kterém poprvé okusil první ligu. V Jablonci mu v létě končí smlouva a nabídku mu poslal Hradec Králové, kterému by se po odchodu Adama Vlkanovy dozajista lídr hodil.

Publikováno

dne

Václav Pilař se dost možná vrátí do klubu, ve kterém poprvé okusil první ligu. V Jablonci mu v létě končí smlouva a nabídku mu poslal Hradec Králové, kterému by se po odchodu Adama Vlkanovy dozajista lídr hodil.

Třiatřicetiletý Václav Pilař hraje v Jablonci druhou sezonu, tu následující ale dost možná již bude hrát v jiném dresu. V létě mu totiž na severu Čech končí smlouva

Nabídku z Jablonce na prodloužení smlouvy má, stejně tak ale i od Hradce Králové, ve kterém hrával v počátcích kariéry.

Mrštný fotbalista přišel do Jablonce jako volný hráč v létě roku 2020, tou dobou ale Hradec nehrál první ligu a rozhodl se, že druhou ligu ještě ve svém věku hrát nechce.

Nyní je situace naprosto odlišná, Votroci hrají první ligu, sezona se jim nadmíru povedla a navíc odchází Adam Vlkanova, kapitán a lídr kabiny.

Pilař by tak byl pro Hradec vynikající posilou. Je otázkou, jak se hráč rozhodne, v minulosti ale tvrdil, že kariéru chce ukončit právě v týmu z východních Čech.

Velkou motivací může být i nový stadion, na kterém by si dozajista rád zahrál. Je tak velmi pravděpodobné, že jej v sezoně 2022/23 bude vídat v černo-bílém dresu.

Zdroj: FK Jablonec

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Na závěr sezóny prohra v derby! Jak slávističtí fanoušci reagují na nepovedený zápas?

Pražská Slavia zažila hrozivý závěr sezóny, čím to bylo? Vysílení? Přemíra tlaku na nepříliš zkušený tým? Ztráta vítězné aury? Těžko říct, každopádně kdyby neexistovala nadstavba, tak by Slavia Praha slavila zisk čtvrtého mistrovského titulu v řadě.

Publikováno

dne

Od

Pražská Slavia zažila hrozivý závěr sezóny, čím to bylo? Vysílení? Přemíra tlaku na nepříliš zkušený tým? Ztráta vítězné aury? Těžko říct, každopádně kdyby neexistovala nadstavba, tak by Slavia Praha slavila zisk čtvrtého mistrovského titulu v řadě. Jenže Fortuna liga nadstavbu má a sešívaným absolutně nevyšla. Pomyslnou „korunu“ tomu červenobílí nasadili v 303. derby pražských „S“.

S výkonem Slavie nebyl spokojený asi nikdo, kdo je jakkoliv spojený s klubem, jenž tradičně nosí červenobílé barvy. Sparta působila dravějším dojmem a nakonec si dokráčela k ligovému vítězství 2:1. To se ji v Edenu povedlo naposledy téměř před 8 lety.

Sparta se dostala do vedení ve 20. minutě, když se prosadila zimní posila Tomáš Čvančara. Slavia dokázala do poločasu ještě srovnat! Svojí první trefu v letošní sezóně zaznamenal Petr Ševčík.

Spartu oslabil v 78. minutě po druhé žluté kartě Tomáš Wiesner. Místo toho, aby slávisté strhli vedení na svojí stranu, tak přišel v 83. minutě zápasu šok!

K přímému kopu zpoza vápna se postavil Adam Hložek, který Slavii ve své kariéře ještě nedal gól. No a toto prokletí v 303. derby pražských „S“ nakonec prolomil, a to ve velkém stylu.

Podívejte se na krásnou branku talentovaného reprezentanta, který s největší pravděpodobností v létě změní dres.

Reakce slávistické veřejnosti

Nyní už k tématu! Narozdíl od příznivců pražské Sparty, kteří slavili již třetí vyhrané derby v letošní sezóně, tak mezi slávistickou obcí zavládl zmar a nespokojenost.

Tahle sezóna v červenobílých příznivcích rozhodně nezanechala to samé, co ty předešlé tři. Jak tedy slávistická veřejnost reagovala?

Slavia narozdíl od minulých sezón dostávala relativně hodně branek. Samozřejmě se nejčastěji ukazuje na brankářskou dvojici Mandous-Kolář, ale důležité je zmínit, že stabilní výkony nepodávali také stopeři.

Jindřich Trpišovský a spol by měl v létě vyřešit především tento post. Pozice gólmanů je pouze o psychice, pokud se jeden z dvojice Mandous-Kolář chytne, tak zcela jistě bude gólmanská otázka vyřešená.

Zdroje: Livesport, Kudela the G.O.A.T, Vlajkonoš, Pavel Kamarýt, tolsimir

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Real Madrid představil nové dresy, které připomínají historii klubu. Jak se vám líbí?

Již tradičně kluby představují před novou sezónou nové dresy, se kterými bude tým celý rok nastupovat. Jako jeden z prvních se k tomu letos odhodlal Real Madrid, jenž tradičně sází na bílou eleganci. Jak se dresy povedly?

Publikováno

dne

Již tradičně kluby představují před novou sezónou nové dresy, se kterými bude tým celý rok nastupovat. Jako jeden z prvních se k tomu letos odhodlal Real Madrid, jenž tradičně sází na bílou eleganci. Jak se dresy povedly?

Bílá barva k Realu Madrid neodmyslitelně patří. Ne nadarmo jsou s touto barvou spojeny obě přezdívky klubu: „Los Blancos“ (bílí) a „Merengues“ (sněhové pusinky). V České republice se zase vžila přezdívka Bílý balet.

V aktuální sezóně nastupuje Real Madrid v moderním dresu s mnoha zajímavými prvky a modrým lemem Adidas pruhů, jenž doplňuje oranžová barva. Tento dres vejde do historie jako velice úspěšný, jelikož Real v něm vyhrál 35. ligový titul a došel do finále Ligy mistrů, kde může získat další cennou trofej.

Pro sezónu 2022/23 však Adidas sáhl do historie. Real Madrid totiž tento rok oslaví 120 let výročí klubu, proto byly zvoleny dresy připomínající historii.

K tomu se přidal límeček, který už v moderních dresech moc používaný není. Dres je téměř sněhově bílý, pouze ramena lemují fialové pruhy, stejně jako kraje límečku.

Dresy navíc v leccčems připomínají sezónu rok 2002, kdy Real Madrid ovládl Ligu mistrů díky neuvěřitelnému voleji Zinedina Zidana proti Leverkusenu. Font na zádech na jména a čísla je totiž prakticky identický.

Real Madrid tento rok oslaví 120 let výročí klubu, což je vyznačeno také na dresu v oblasti krku.

Mezi fanoušky je dres hodnocený velice pozitivně, čistý bílý dres totiž dle nich reprezentuje velikost královského klubu.

Zdroj: Real Madrid

Pokračovat ve čtení

Oblíbené