Reklama

Je ostuda, že nemáme národní stadion, říká Ivan Hašek a věří, že je to jen otázka času

Sparťanská legenda, kapitán československého výběru na MS 1990 v Itálii, trenér české reprezentace, předseda fotbalové asociace. Ze všech těchto pozic Ivan Hašek sledoval letošní mistrovství Evropy. Nejvíce ho ale mrzí, že se český fotbal nemohl do projektu zapojit. „Je ostuda, že nemáme národní stadion,“ říká.

Mistrovství Evropy hostilo dohromady jedenáct pořadatelů, nic podobného v historii nebylo a nejspíš se nebude ani opakovat, jak pravil předseda UEFA Alaksandar Čeferin. „Všichni poznali, že to nebylo úplně ono,“ hodnotí systém Hašek.

„Některé týmy byly dosti zvýhodněné,“ upozorňuje. „Ale všichni jsme věděli, že to tak bude a účastníci se na to mohli připravit. Jsem přesvědčen, že příště to bude v jedné, maximálně ve dvou zemích,“ věří.

„Hodně však zasáhl covid, žádný pořadatel nebyl schopen garantovat, aby podmínky byly příznivé. Takže na druhé straně buďme rádi, že to tak dopadlo, že se šampionát nakonec i s ročním zpožděním odehrál,“ vidí ale i nečekané objektivní potíže, které nastaly.

Hodně se vyčítá bývalému předsedovi UEFA, jeho osobnímu příteli Michelu Platinimu, že vymyslel takovou obludnost. Ke kritikům se však bývalý hráč Racingu Strassbourg a trenér AS Saint-Etienne nepřidává. „Když ho to napadlo, byla úplně jiná doba. Nikdo netušil, jak sportovní akce poškodí covid,“ zastává se francouzského funkcionáře.

„Platini, jako bývalý vynikající hráč i úspěšný trenér, chtěl, aby se fotbal hrál všude, byly plné stadiony, aby se k pořadatelství takového svátku mohli připojit i státy, které nemají více velkých stadionů. Některé mají jeden nádherný, který vybudovali s náležitou pýchou, proč by nemohly přivítat aspoň několik zápasů. Připomenu Budapešť, Kodaň, Bukurešť, ale i Baku, i když je hodně daleko,“ vysvětluje Platiniho záměr.

O to víc Haška mrzí, že se nepřipojilo Česko. „Když si uvědomím, že my tohle nabídnout nemůžeme, je mi z toho smutno,“ neskrývá rozladění. „Nemáme žádný s vyšší kapacitou nad 20 tisíc diváků, to je na zemi, která psala takovou fotbalovou historii, trochu ostuda,“ nebojí se silnějšího slova.

Architektonicky je přitom připravený Eden, aby se patřičně rozšířil, ale pořád se probírá projekt Národního stadionu na Strahově, ve Stodůlkách či jiné pražské lokaci. Nestojí však. „Určitě je to naše chyba,“ přiznává Hašek.

„Pořád se objevují nějaké důvody, proč to nejde, proč se nestaví, je v tom i mnoho zákulisních zájmů. Přitom je v zájmu českého fotbalu a celého státu, aby tady takový stadion byl. Národ si ho zaslouží. Je podle mého jen otázka času, kdy bude minimálně pro 40 tisíc diváků,“ tvrdí.

Závěr šampionátu probíhal v Anglii, která hostila i základní skupinu, sám několikrát konstatoval, že její reprezentace byla tlačena. I rozhodčími. „Projevilo se to hlavně v semifinále s Dánskem a Dánů mi bylo moc líto,“ zdůrazňuje Hašek. „Nebyli lepší, ale vypadli po hodně divné penaltě, v takových zápasech naprosto nepřípustné. V nich musí být zcela jasná. To vadilo mnoha lidem a mně taky,“ dodává.

Největší výhodu měli i podle něj Angličané ovšem v tom, že v těchto složitých podmínkách hráli doma a nemuseli se nikam přesouvat. „A na druhou stranu opakuji, že to účastníci věděli a měli se na to připravit. Dát například nejvytíženějším hráčům potřebný odpočinek,“ nabízí řešení.

„Ale domácí tým bude mít vždycky výhody, zvláště když se bude mistrovství hrát v jedné zemi. V tom bych tedy potíže nehledal,“ odmítá bývalý trenér českého týmu podobné výmluvy.

Anglie měla v utkání s Dánskem výhodu kontroverzní penalty, při akci se na hřišti objevily i dva míče kousek vedle sebe, při pokutovém kopu byl dánský brankář z hlediště oslňován laserem. „Právě proto málokdo ve finále fandil Angličanům,“ nesmiřuje se Hašek s těmito nespravedlnostmi.

„Laser je skutečně hrůza. Já to nazývám srabárnou. Nevím, jaký se použil, jestli to byla hračka nebo zdraví nebezpečná věc. Viníka by však měly kamerové systémy odhalit a přísně potrestat. Věřím, že ho dohledají,“ volá po přísném postihu.

A dva míče na hřišti v takové blízkosti? „To se okamžitě píská i v okresním přeboru. Byly od sebe dva metry, v těžišti hry, hráči si toho museli všimnout. Nebylo to normální,“ tvrdí. „Zamrzelo to všechny lidi, kteří mají rádi fotbal. Jinak se rozhodčích musím zastat, líbilo se mi, jak hru pouštěli,“ zastává se naopak mužů s píšťalkou.

Maďarsko za chování svých fanoušků, tedy projevy rasismu, dostalo od UEFA pokutu 100 tisíc eur, Anglie za bučení při hymně, rvačky, násilnosti, laser a další nepřístojnosti jen 30 tisíc. „Věřím, že s pokutami ještě není konec,“ předvídá znalec poměrů v UEFA, s nimiž se setkával jako nejvyšší muž českého fotbalu.

Ostatně s anglickou asociací nastalo opět disciplinární řízení „Angličtí fanoušci si uřízli pořádnou ostudu, chovali se příšerně,“ odsuzuje Hašek násilí. „Tedy jen určitá skupina, to ani nejsou fanoušci, ale zoufalci, kteří přijdou na fotbal jen řádit,“ dovede však rozlišovat.

Dosavadní pokuty považuje za hodně nespravedlivé. „Je to velký nepoměr,“ říká. „Maďaři chytli takovou dardu a Anglie vyvázla tak lacino. Ale opakuji, věřím, že to ještě není konec. Pořadatelská služba finále vůbec nezvládla a může to mít i následky, bude se zvažovat, zda Angličanům příště něco opět přidělit,“ obrací se i do budoucnosti.

Jako bývalý fotbalista a trenér vítá, že jsou Italové mistři Evropy. „Předváděli fotbal, který lahodí oku. Ne úplně ve všech zápasech, ale většinou,“ rozebírá vystoupení squadry azzurry.

„Rád jsem se na ně koukal, podali kolektivní výkon, každý byl ochotný zaskočit za spoluhráče, když bylo třeba. Měli v sobě týmového ducha. Byli velice nápadití při zakládání akcí a odpovědní při bránění. Jako trenér jsem si na jejich hře pochutnal, protože jsem nacházel věci, které byly i novinkou. A také někteří hráči mě hodně překvapili, jakou dokážou předvést kvalitu,“ vypočítává přednosti italského týmu.

V posledních letech vládl nelíbivý styl, kterým dobývali úspěchy Španělé a po nich Francouzi, tedy množství přihrávek, hodně dozadu i brankáři, obcházení soupeře jako v házené, pomalý postup kupředu. Skončil italským triumfem? „To si úplně nemyslím,“ probírá Hašek, jenž jako trenér se Spartou Praha získal dva české tituly. „Dokud bude mít výsledky, bude využíván,“ uvědomuje si, že efektivita stojí na prvním místě.

Je ovšem rád, že nyní zvítězil líbivější styl. „Italové předvedli něco odlišného, rychlý postup vpřed, proto se líbili. A je dobře, že vyhráli. Navíc zaslouženě, protože byli nejlepší. Zvolili velice účinný systém, který jim trenér Mancini postavil přímo na tělo. Po vystřídání jejich síla trochu někdy poklesla, ale základní sestava věděla přesně, co mají hrát a jak se chovat v jednotlivých situacích. A znovu zdůrazňuji, tvořili jednolitý tým,“ opět zdůrazňuje výjimečnost italského mužstva.

Nejvíce však pochopitelně sledoval český tým. „Já neustále zdůrazňuji, že mužstvo by se mělo tvořit a stavět tak, aby mělo vrchol na mistrovství světa. Čeká nás už v příštím roce,“ staví priority. „Tomu současnému se dá máloco vytknout. Někdy to nebyla super podívaná, ale kluci to odpracovali. Makali odpovědně, poctivě, disciplinovaně pro tým. Já byl s nimi plně spokojen,“ uzavírá Hašek.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Hokejovou arénu mame dá se říct nejlepší v evropě. Nedivim se že po tý blamáži kdy se stavěla a jaký čachry tam byly že se do toho nechce nikdo pustit.

  2. Na Slavii nelze zvýšit kapacitu o více než 6 tis. diváku z duvodu podloží pod stadionem – na víc stadion stojí v místě rušného provozu a z 1 strany těsné bytové zástavby. Stavět zcela nový stadion ve Stodulkách na holé pláni je nesmysl protože jeho využití by bylo maximalně 2-3× do roka na fotbal a 5× na nějaký koncert ! Proto zřejmě a bohužel vyhraje již připravená varianta vystavět Národní stadion na Strahově ve spolupráci se Spartou která by na tom to stadionu hrála své zápasy ( i proto bylo dnes otevřeno zcela nově udělané treninkové centrum na Strahově ). Stadion má mít kapacitu 33 tis. diváku + 470 V.I.P míst na hlavní tribuně a 350 míst ve Skay boxech a měl by být otevřen na podzim roku 2030 !

      • Od lidí kteří se pohybují v nezanedbatelných funkcích v obou Pražských S a od známého který je přibuzný 1 člověka pracujícího pro Fačr…… a nemám duvod jim nevěřit jelikož z 5 informací od nich se 4 potvrdily a ta 5. možná také buď dnes nebo zítra ?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené