Spojte se s námi


EURO 2020

Je ostuda, že nemáme národní stadion, říká Ivan Hašek a věří, že je to jen otázka času

Sparťanská legenda, kapitán československého výběru na MS 1990 v Itálii, trenér české reprezentace, předseda fotbalové asociace. Ze všech těchto pozic Ivan Hašek sledoval letošní mistrovství Evropy.

Publikováno

dne

Sparťanská legenda, kapitán československého výběru na MS 1990 v Itálii, trenér české reprezentace, předseda fotbalové asociace. Ze všech těchto pozic Ivan Hašek sledoval letošní mistrovství Evropy. Nejvíce ho ale mrzí, že se český fotbal nemohl do projektu zapojit. „Je ostuda, že nemáme národní stadion,“ říká.

Mistrovství Evropy hostilo dohromady jedenáct pořadatelů, nic podobného v historii nebylo a nejspíš se nebude ani opakovat, jak pravil předseda UEFA Alaksandar Čeferin. „Všichni poznali, že to nebylo úplně ono,“ hodnotí systém Hašek.

„Některé týmy byly dosti zvýhodněné,“ upozorňuje. „Ale všichni jsme věděli, že to tak bude a účastníci se na to mohli připravit. Jsem přesvědčen, že příště to bude v jedné, maximálně ve dvou zemích,“ věří.

„Hodně však zasáhl covid, žádný pořadatel nebyl schopen garantovat, aby podmínky byly příznivé. Takže na druhé straně buďme rádi, že to tak dopadlo, že se šampionát nakonec i s ročním zpožděním odehrál,“ vidí ale i nečekané objektivní potíže, které nastaly.

Hodně se vyčítá bývalému předsedovi UEFA, jeho osobnímu příteli Michelu Platinimu, že vymyslel takovou obludnost. Ke kritikům se však bývalý hráč Racingu Strassbourg a trenér AS Saint-Etienne nepřidává. „Když ho to napadlo, byla úplně jiná doba. Nikdo netušil, jak sportovní akce poškodí covid,“ zastává se francouzského funkcionáře.

„Platini, jako bývalý vynikající hráč i úspěšný trenér, chtěl, aby se fotbal hrál všude, byly plné stadiony, aby se k pořadatelství takového svátku mohli připojit i státy, které nemají více velkých stadionů. Některé mají jeden nádherný, který vybudovali s náležitou pýchou, proč by nemohly přivítat aspoň několik zápasů. Připomenu Budapešť, Kodaň, Bukurešť, ale i Baku, i když je hodně daleko,“ vysvětluje Platiniho záměr.

O to víc Haška mrzí, že se nepřipojilo Česko. „Když si uvědomím, že my tohle nabídnout nemůžeme, je mi z toho smutno,“ neskrývá rozladění. „Nemáme žádný s vyšší kapacitou nad 20 tisíc diváků, to je na zemi, která psala takovou fotbalovou historii, trochu ostuda,“ nebojí se silnějšího slova.

Architektonicky je přitom připravený Eden, aby se patřičně rozšířil, ale pořád se probírá projekt Národního stadionu na Strahově, ve Stodůlkách či jiné pražské lokaci. Nestojí však. „Určitě je to naše chyba,“ přiznává Hašek.

„Pořád se objevují nějaké důvody, proč to nejde, proč se nestaví, je v tom i mnoho zákulisních zájmů. Přitom je v zájmu českého fotbalu a celého státu, aby tady takový stadion byl. Národ si ho zaslouží. Je podle mého jen otázka času, kdy bude minimálně pro 40 tisíc diváků,“ tvrdí.

Závěr šampionátu probíhal v Anglii, která hostila i základní skupinu, sám několikrát konstatoval, že její reprezentace byla tlačena. I rozhodčími. „Projevilo se to hlavně v semifinále s Dánskem a Dánů mi bylo moc líto,“ zdůrazňuje Hašek. „Nebyli lepší, ale vypadli po hodně divné penaltě, v takových zápasech naprosto nepřípustné. V nich musí být zcela jasná. To vadilo mnoha lidem a mně taky,“ dodává.

Největší výhodu měli i podle něj Angličané ovšem v tom, že v těchto složitých podmínkách hráli doma a nemuseli se nikam přesouvat. „A na druhou stranu opakuji, že to účastníci věděli a měli se na to připravit. Dát například nejvytíženějším hráčům potřebný odpočinek,“ nabízí řešení.

„Ale domácí tým bude mít vždycky výhody, zvláště když se bude mistrovství hrát v jedné zemi. V tom bych tedy potíže nehledal,“ odmítá bývalý trenér českého týmu podobné výmluvy.

Anglie měla v utkání s Dánskem výhodu kontroverzní penalty, při akci se na hřišti objevily i dva míče kousek vedle sebe, při pokutovém kopu byl dánský brankář z hlediště oslňován laserem. „Právě proto málokdo ve finále fandil Angličanům,“ nesmiřuje se Hašek s těmito nespravedlnostmi.

„Laser je skutečně hrůza. Já to nazývám srabárnou. Nevím, jaký se použil, jestli to byla hračka nebo zdraví nebezpečná věc. Viníka by však měly kamerové systémy odhalit a přísně potrestat. Věřím, že ho dohledají,“ volá po přísném postihu.

A dva míče na hřišti v takové blízkosti? „To se okamžitě píská i v okresním přeboru. Byly od sebe dva metry, v těžišti hry, hráči si toho museli všimnout. Nebylo to normální,“ tvrdí. „Zamrzelo to všechny lidi, kteří mají rádi fotbal. Jinak se rozhodčích musím zastat, líbilo se mi, jak hru pouštěli,“ zastává se naopak mužů s píšťalkou.

Maďarsko za chování svých fanoušků, tedy projevy rasismu, dostalo od UEFA pokutu 100 tisíc eur, Anglie za bučení při hymně, rvačky, násilnosti, laser a další nepřístojnosti jen 30 tisíc. „Věřím, že s pokutami ještě není konec,“ předvídá znalec poměrů v UEFA, s nimiž se setkával jako nejvyšší muž českého fotbalu.

Ostatně s anglickou asociací nastalo opět disciplinární řízení „Angličtí fanoušci si uřízli pořádnou ostudu, chovali se příšerně,“ odsuzuje Hašek násilí. „Tedy jen určitá skupina, to ani nejsou fanoušci, ale zoufalci, kteří přijdou na fotbal jen řádit,“ dovede však rozlišovat.

Dosavadní pokuty považuje za hodně nespravedlivé. „Je to velký nepoměr,“ říká. „Maďaři chytli takovou dardu a Anglie vyvázla tak lacino. Ale opakuji, věřím, že to ještě není konec. Pořadatelská služba finále vůbec nezvládla a může to mít i následky, bude se zvažovat, zda Angličanům příště něco opět přidělit,“ obrací se i do budoucnosti.

Jako bývalý fotbalista a trenér vítá, že jsou Italové mistři Evropy. „Předváděli fotbal, který lahodí oku. Ne úplně ve všech zápasech, ale většinou,“ rozebírá vystoupení squadry azzurry.

„Rád jsem se na ně koukal, podali kolektivní výkon, každý byl ochotný zaskočit za spoluhráče, když bylo třeba. Měli v sobě týmového ducha. Byli velice nápadití při zakládání akcí a odpovědní při bránění. Jako trenér jsem si na jejich hře pochutnal, protože jsem nacházel věci, které byly i novinkou. A také někteří hráči mě hodně překvapili, jakou dokážou předvést kvalitu,“ vypočítává přednosti italského týmu.

V posledních letech vládl nelíbivý styl, kterým dobývali úspěchy Španělé a po nich Francouzi, tedy množství přihrávek, hodně dozadu i brankáři, obcházení soupeře jako v házené, pomalý postup kupředu. Skončil italským triumfem? „To si úplně nemyslím,“ probírá Hašek, jenž jako trenér se Spartou Praha získal dva české tituly. „Dokud bude mít výsledky, bude využíván,“ uvědomuje si, že efektivita stojí na prvním místě.

Je ovšem rád, že nyní zvítězil líbivější styl. „Italové předvedli něco odlišného, rychlý postup vpřed, proto se líbili. A je dobře, že vyhráli. Navíc zaslouženě, protože byli nejlepší. Zvolili velice účinný systém, který jim trenér Mancini postavil přímo na tělo. Po vystřídání jejich síla trochu někdy poklesla, ale základní sestava věděla přesně, co mají hrát a jak se chovat v jednotlivých situacích. A znovu zdůrazňuji, tvořili jednolitý tým,“ opět zdůrazňuje výjimečnost italského mužstva.

Nejvíce však pochopitelně sledoval český tým. „Já neustále zdůrazňuji, že mužstvo by se mělo tvořit a stavět tak, aby mělo vrchol na mistrovství světa. Čeká nás už v příštím roce,“ staví priority. „Tomu současnému se dá máloco vytknout. Někdy to nebyla super podívaná, ale kluci to odpracovali. Makali odpovědně, poctivě, disciplinovaně pro tým. Já byl s nimi plně spokojen,“ uzavírá Hašek.

Reklama

EURO 2020

Kolik vydělal český fotbal na povedeném Euru? A kam zamíří vydělané peníze?

Rok 2021 se v reprezentačním prostředí nese v duchu začátku kvaifikace na MS 2022 v Kataru, ale stěžejní událostí roku bylo fotbalové Euro. Česká fotbalová reprezentace se představila ve skvělém světle.

Publikováno

dne

Od

Rok 2021 se v reprezentačním prostředí nese v duchu začátku kvaifikace na MS 2022 v Kataru, ale stěžejní událostí roku bylo fotbalové Euro. Česká fotbalová reprezentace se představila ve skvělém světle. Postoupila ze skupiny a nebyla daleko od semifinále! Jak se tahle senzační cesta vyplatila ekonomicky?

Těžká skupina s Anglií, Chorvatskem a Skotskem nebyla pro Česko neschůdná, jak mnozí předpokládali. Do osmifinále jsme proklouzli ze třetího místa a proti Nizozemsku jsme byli v roli outsidera.

Přes Oranjes se českému týmu však podařilo postoupit do čtrfinále, kde naši reprezentanti nestačili na silné Dány. Po sportovní stránce český fotbal překvapil a byl konkurenceschopný.

UEFA odměnila FAČR částkou 441 milionů korun. Pro běžného smrtelníka astronomická částka, že? Jenže postavte ji do kontrastu příjmu světových hvězd, ty si během jediné sezóny vydělají stejně a někteří dokonce ještě větší balík.

Ještě je nutné podotknout, že FAČR měla na celý turnaj vysoké náklady. Což znamená, že konečný zisk z celé akce je daleko nižší.

Vzpomeňte na náročné cestování a přelety po celé Evropě. Celkové výdaje na EURO včetně odměn pro celý tým jsou 381 milionů Kč.

Takže z celkové relativně vysoké odměny zbylo „pouze“ 60 milionů. Oněch šest desítek milionů by mělo mířit na dofinancování mládežnických reprezentací.

Zdroj: fotbal.cz, Luděk Mádl

Pokračovat ve čtení

EURO 2020

Hraný sestřih nejlepších momentů EURA 2020 baví internet! Nechybí ani gól Patrika Schicka

Neuvěřitelně povedenou věc vytvořili internetoví baviči z Tedeku Hub. V necelých 3 minutách precizně zahráli a připomněli ty nejlepší momenty z letošního evropského šampionátu a k tomu přidali značnou dávku vtipu! Tahle vzpomínka na EURO 2020 vás zatraceně pobaví.

Publikováno

dne

Od

Neuvěřitelně povedenou věc vytvořili internetoví baviči z Tedeku Hub. V necelých 3 minutách precizně zahráli a připomněli ty nejlepší momenty z letošního evropského šampionátu a k tomu přidali značnou dávku vtipu! Tahle vzpomínka na EURO 2020 vás zatraceně pobaví.

První scénka nepatří nikomu jinému než Patriku Schickovi, který vsítil nejhezčí gól turnaje hned v úvodním zápase České republiky proti Skotsku. Vzpomínka na zamotaného gólmana Skotů v podaní Tedeku Hub hodně baví.

Následuje zbytek sestřihu, ve kterém nechybí připomínka skvělých výkonů Paula Pogby nebo selhání mladičkých exekutorů penalt Mbappého a Saky. V závěru pochopitelně musí být italská radost s pokřikem „It is coming to Rome“.

Takhle hrané scénky fotbalu přidávají velký kredit i mezi (ne)fotbalovou veřejností. Video s internetovými baviči zaznamenalo během dvou dnů téměř milion zobrazení. Podívejte se sami.

Podělte se s námi do komentářů o vaše dojmy a o to, co vás nejvíce pobavilo.

Zdroj: Tedeku Hub

Pokračovat ve čtení

EURO 2020

Anglie vítězem MS 2022? Podle Southgatea naprostá nutnost, důvod je prostý

Kdo podle vás vyhraje mistrovství světa v roce 2022? Gareth Southgate má v tomhle jasno! Existuje jeden hlavní důvod, proč Anglie na příštím MS zkrátka „musí“.

Publikováno

dne

Kdo podle vás vyhraje mistrovství světa v roce 2022? Gareth Southgate má v tomhle jasno! Existuje jeden hlavní důvod, proč Anglie na příštím MS zkrátka „musí“.

Potřebujeme zapomenout. Asi takto by se dal přeložit výrok Garetha Southgate, který v předešlých hodinách zveřejnil fotbalový web Goal. Nutno podotknout, že anglická reprezentace byla úspěchu vskutku blízko.

Jenže přišel penaltový rozstřel, který tým Anglie nezvládl. A Southgate vzal po evropském šampionátu vše na sebe.

Anglie byla dalšímu historickému úspěchu nejblíž od roku 1996. Tehdy nestačila v semifinále Německu, kterému podlehla rovněž po penaltách – 5:6. A hádejte, kdo v rozhodující chvíli zklamal. Ano, Southgate…

Na domácí půdě byla porážka o to zdrcující. Ovšem zpátky k letošnímu mistrovství Evropy. „Nejlepší pro nás bude toto zklamání hodit za hlavu a plně se soustředit na kvalifikaci pro mistrovství světa 2022,“ řekl v rozhovoru Southgate.

Dále také dodal, že na nadcházejícím šampionátu neberou nic jiného, než celkové prvenství. „Potřebujeme vyhrát finále mistrovství světa 2022. Neexistuje nic, co by se dalo srovnat s finálovou účastí na tak velkém turnaji. Potřebujeme to konečně prolomit.

Cokoliv v následujících osmnácti měsících podnikneme musí vést k tomu, že budeme schopni čelit této výzvě na mistrovství světa. A být v ní úspěšní.“ Southgate tak poslal fanouškům Albionu jednoznačný vzkaz. A má pravdu, Anglie konečně potřebuje prolomit ono prokletí a vyhrát velký turnaj.

Na tato slova koneckonců zareagoval i Harry Maguire, kapitán letošního reprezentačního výběru Anglie. „Bolí to, vždycky bude. Dá se vůbec překonat prohra v penaltovém rozstřelu, když máte šanci stát se evropskými šampiony?

Možná pouze, když nějaký velký turnaj vyhrajete. A samozřejmě to nebolí jen nás, hráče nebo realizační tým. Zasáhlo to každého.“

Anglie momentálně vede kvalifikační skupinu I s devíti body, když rozstříleli San Marino 5:0 a zdolali Albánii (2:0) a Polsko (2:1).

Pokud v dalším zápase, který čeká výběr Southgatea druhého září, porazí na venkovní půdě Maďarsko a Poláci doma zvítězí nad Albánií, jejich náskok na čele skupiny by se díky této skutečnosti navýšil na pět bodů.

Zdroj: Goal, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené