Jasná výhra a postup z prvního místa. Anglii táhli za výhrou hráči z Manchesteru

Skupina B zná postupující do osmifinále. V závěrečném kole skupin se v rámci britského derby utkali Angličané s Velšany, přičemž před zápasem měly oba týmy šanci na postup. Z duelu jde do play-off pouze Anglie, která zvítězila 3:0. Dvěma góly se blýskl Marcus Rashford, jednu trefu zaznamenal Phil Foden.

Do utkání lépe vstoupili Angličané, které mohl poslat do vedení Rashford. Ten ale nedokázal zužitkovat přihrávku Harryho Kanea a stav utkání zůstal neměnný. Favorité nepouštěli soupeře prakticky k ničemu.

Sami ale v zakončení pokulhávali. Centrované míče končily odvracené defenzivou, přesné přihrávky měli svěřenci Garetha Southgatea víceméně jen mimo pokutové území. Po půlhodině svítilo na tabuli skóre 0:0. Divákům přinesl vzruch jen Velšan Daniel James, který si odnesl ze souboje se Johnem Stonesem žlutou kartu.

Až ve 38. minutě se ke střele dostal Phil Foden, hráč Manchesteru City z otočky pálil nad. O minutu později vyzkoušel štěstí nůžkami Rashford, ale rovněž minul branku Dannyho Warda. Angličané navázali na tlak dvěma rohy, také bez úspěchů.

V nastaveném čase nejprve zahrozili Angličané, hlavičku Stonese zvládl bez problémů gólman Ward. Na druhé straně napřáhl ke střele Joe Allen, Jordan Pickford ale stejně jako v celém úvodním dějství nemusel zasahovat. Po 45 minutách 0:0.

Druhý poločas začal ve velkém stylu. V 50. minutě si míč postavil Rashford a fantasticky proměnil volný přímý kop. O minutu a půl později chybovala velšská obrana a gól dal i Foden. Rázem to bylo 2:0 a šance Walesu na postup se přiblížily spíše hypotetické pravděpodobnosti.

Po hodině hry dostal žlutou Aaron Ramsey, jehož zákrok mohl skončit i kartou červenou. Wales se trápil nejen s fauly, ale i herně a čas se velmi rychle krátil. A v 68. minutě přišla definitivní tečka. Rashford opět propálil Warda a zvýšil na 3:0.

Posledních dvacet minut přineslo několik šancí na obou stranách, na spadnutí byl hlavně gól na 4:0. K tomu ale až do konce utkání nedošlo. Angličané i tak mohou slavit postup a pomýšlet na zopakování počinu Francie z let 2016 a 2018.

Francouzi v roce 2016 prohráli finále evropského šampionátu a v Rusku poté slavili titul. A tým okolo Garetha Southgatea můžeme řadit mezi hlavní kandidáty na zisk nejcennější reprezentační trofeje na světě.

Zdroj: ČT Sport