Reklama

Jan Morávek: Na zraněních mi vadí nejvíc, že tím trpí i moje rodina. Schick má potenciál na Premier League

Jan Morávek již od roku 2009 působí nepřetržitě v německé Bundeslize, přičemž již téměř 10 let hájí barvy Augsburgu. V rozhovoru pro Ruik promluvil například o své kariéře, německém fotbale obecně i Patriku Schickovi.

Přestup do Německa

Do Německa odcházel Jan Morávek jako velký talent pražských Bohemians, vyhlédlo si jej slavné Schalke, které za něj neváhalo zaplatit zhruba 70 milionů korun.

„Ta nabídka mi přišla zajímavá. V klubu jsem byl i na stáži. Schalke trénoval trenér Rutten, Holanďan. Říkal jsem si, že pro mladého hráče je holandská škola ideální. Nehodnotím to jako špatný krok. Zahrál jsem si s hráči jako Raul, Neuer, Kurányi, Huntellar, Rakitič, Matip či Draxler,“ vzpomíná na podpis první smlouvy v Německu.

„Zažil jsem si, jaké to je být v evropském velkoklubu. To, že se to sešlo tak, že po podpisu smlouvy trenéra Ruttena vyhodili a hned přišel trenér Felix Magath, to byla spíš smůla. Následně jsem si našel přes Kaiserslautern cestu až sem do Augsburgu a ničeho nelituju, jsem s tím spokojený,“ dodal.

V Kaiserslauternu zažil český záložník zřejmě nejlepší individuální sezonu v kariéře. Odehrál 29 zápasů, vstřelil 5 gólů. V týmu tehdy působilo 5 Čechů a 1 Slovák.

„Bylo krásné tam mít československý růžek. Bylo mi 21 let, němčinu jsem ještě úplně neměl v krvi, takže jsem si to užíval. Ta sezona se nám ohromně povedla, každých 14 dní jsme hráli před vyprodaným stadionem a jako nováček jsme skončili na 8. místě.“

Jak Schalke, tak Kaiserslautern však teď nezažívají nejlepší období. První mužstvo je ve druhé lize, druhé ve třetí.

„U Schalke s tím, že by klub působil ve druhé lize, nepočítal nikdo v Německu. Kdyby se tam tehdy člověk těch lidí na něco takového zeptal, vysmáli by se mu. Je tvrdé, co se tam za těch 10 let událo. Hlavně pro fanoušky. Zažil jsem, jakým způsobem pro ten klub dýchají,“ prozradil bývalý hráč celku z Gelsenkirechu.

„Je to průmyslová oblast. Lidé tam nemají až tolik peněz, ale to, co mají, tak vše jsou schopni vrazit do fotbalu. Je to obdivuhodné. Ty časy pro ně musí být kruté, ale myslím, že nějakou kvalitu Schalke ve druhé lize prokazuje. Věřím, že se relativně brzy vrátí,“ věštil Morávek svému bývalému klubu pozitivní budoucnost.

I Kaiserslautern dříve patřil k německým velkým klubům, na jeho zápasy chodilo i 55 tisíc lidí: „Je to strašně smutné, když si člověk vzpomene na ty fanoušky. Uměli vytvořit neuvěřitelnou atmosféru. Člověka mrzí, že to vyústilo tak, že jsou tam, kde jsou. Takový tradiční klub by si zasloužil být výš. Třeba se pomalu vyškrábe nahoru, ten rok jsem si tam strašně užil a bylo to příjemné.“

Častá zranění

Jestli je něco, co kariéru Jana Morávka výrazně poznamenalo, jsou to častá zranění. Jistý podíl na nich má i trenérská škola nechvalně proslulého kouče Felixe Magatha: „Nechci vše házet na něj, ale když se řešil skok mezi Bohemians a Schalke, tak co se týče náročnosti tréninků, tak to byl pro 19letého kluka z Česka se zkušenostmi spíše z druhé ligy velký skok.“

„Myslím, že jsem ten rok ustál dobře, ale na mém těle to asi nechalo nějaké následky. Ale byla to škola. První rok v zahraničí je vždy složitý. Já ho měl o to složitější, že to bylo pod trenérem Magathem. Z toho se dostávají i větší hráči, když absolvují rok pod ním,“ má jasno středopolař Augsburgu.

Častá zranění mají pochopitelně negativní dopad na psychiku, Morávek však nic nevzdává, leč přiznal, že v minulé sezoně se mu do hlavy po opakovaném větším zranění třísla temné myšlenky dostaly. Motivaci mu však dodala změna trenéra v Augsburgu, když se k týmu vrátil Markus Weinzierl.

Jestli ho pak ale celou dobu něco drží nad vodou, je to rodina. Ta mu prý dodává nejvíce energie a motivace: „A hlavně zahání černé myšlenky. Je pro mě nejdůležitější, že mám doma fantastickou manželku, 18 měsíců velice aktivního syna, zázemí v Praze, rodiče, ségra… Vždy mi byly podporou a vím, že i pro ně je to složité.“

„Vím, že to není věc, která se týká jen mě. Ovlivňuje to i mé nejbližší, což mi na tom vadí asi nejvíc. Trpí tím i moje rodina. Ale když jsem pak fit a hraju, tak jsou všichni šťastní a podporují mě. Je to krásný pocit, když vidí, že jsem na hřišti a fandí mi.“

Motivuje ho však i důvěra klubu. Augsburg ji do něj vkládá již 10 let. I sám Morávek cítí, že když fit, tak dokáže svým spoluhráčům na hřišti pomoci: „Tak to bylo i minulou sezonu po dvou velkých zraněních. Když jsem se vrátil, defacto hned jsem si vybojoval místo na hřišti a myslím, že jsem ukázal, že klubu stále mám co dát.“

Jeho cílem je nasbírat 200 bundesligových startů. Aktuálně jich má na kontě 153. O víkendu si možná připíše další. Velice si váží toho, že může v takto kvalitní soutěži působit tak dlouho.

Štace v Augsburgu

V Augsburgu letos kroutí Jan Morávek již 11. sezonu. I v jeho dresu zažil zejména jednu velice vydařenou sezonu. Psal se rok 2016, když si menší z bavorských celků zahrál Evropskou ligu, postoupil v ní ze skupiny a mohl si zahrát na Anfield Road.

Mimo to je ale prý rád za každou sezonu, kdy se Fuggerstädter (klubová přezdívka) v Bundeslize udrží. Fotbal si ve městě vybudoval od postupu mezi elitu velice slušnou pozici, vrcholem však byl i pro fanoušky výše zmíněný rok 2016.

„Od té doby jsou fanoušci malinko namlsaní. V porovnání s ostatními kluby ale nemáme takový rozpočet. Když však dokáže tak malý a rodinný klub hrát 11 sezon v Bundeslize, je to obrovský úspěch. Navíc, když člověk vidí, jak velké mančafty sestoupily. To si možná ještě všichni neuvědomují,“ prozradil Morávek.

Ani tato sezona zatím nezačala pro Augsburg kdovíjak slavně. Po sedmi kolech je bavorský celek s pěti body v dolní části tabulky. Panika ale zatím nepanuje: „Spokojeni ale nejsme. Hra, jakou se prezentujeme, ani výsledky nejsou lichotivé. Teď nás ale čekají zápasy, kde musíme bodovat. Sem tam musíme překvapit i někoho většího. Je velký prostor pro zlepšení.“

I v této sezoně již stihly odchovance Bohemians přibrzdit zdravotní komplikace, o víkendu by již ale měl být k dispozici na utkání s Bielefeldem. Věří, že do utkání zasáhne.

Po sezoně mu pak končí smlouva, o své budoucnosti ještě ale příliš jasno nemá. Aktuálně je to prý otevřené. „Hodně se to bude odvíjet i od toho zdraví. Je jasné, že když se vrátím a budu zdravý, tak je větší šance, že zůstanu. Soustředím se na to abych odehrál co nejvíce minut a co nejvíce pomohl spoluhráčům,“ nechal se slyšet.

V Bavorsku se mu žije krásně, považuje jej za druhý domov, třebaže to nečekal. S rodinou se zde hezky zabydlel a cítí se dobře. I to je důvod, proč v klubu již působí téměř 10 let.

S rodinou se tedy zaobírá tím, co bude po jeho kariéře: „Člověk nějakým způsobem cítí, že čím déle tu je, tím víc si umí představit tu zůstat. Ale až ten čas nastane, tak si vyhodnotím, jaké budou nabídky, třeba něco dělat pro klub….“

Německý fotbal

Bundesliga je velice kvalitní soutěž, v očích veřejnosti je však místy stále vcelku nedoceněna. Dle Jana Morávka existuje v Evropě ale jediná lepší soutěž – Premier League.

„Myslím, že Bundesliga je hned druhá nejlepší soutěž v Evropě. Myslím, že má navrch nad italskou i španělskou ligou. Je vyrovnanější, silovější a náročnější. Přijde mi, že v ostatních ligách jsou dva nebo tři mančafty, které mají obrovskou kvalitu, zatímco Bundesliga mi přijde vyrovnanější. I proto si vážím toho, že v té soutěži už tak dlouho působím. Jsem šťastný za každý další zápas,“ prozradil pražský rodák.

Jestli pak je něco, čím je Bundesliga proslulá, je to atmosféra na stadionech: „Ať už je to Dortmund, Frankfurt, Gladbach, druholigové mančafty jako Hamburk, Schalke… Všichni mají krásné stadiony a super atmosféru.“

To však neplatí pro Bayern. „Má sice obrovský stadion, ale přijde mi, že oproti Frankfurtu nebo Dortmundu tam lidi tolik nefandí a chodí tam spíše jako do divadla. Počítají s pěti góly, trochu zatleskají a jdou domů,“ má jasno Morávek.

A co se týká specifických věcí, vyjímá se Bundesliga pravidlem 50+1, díky němuž v Německu nelítají tak přemrštěné částky a fotbal je blíž fanouškům i lidem. Každý fanoušek totiž může být součástí klubu, jemuž fandí.

„Myslím, že je to ku prospěchu věci. Fanoušci mají daleko lepší pocit, spojení mezi fanouškem a klubem je daleko silnější. Za mě je to dobrá věc, lidé s tím tady mají pozitivní zkušenost.“

Kromě toho je v Německu zcela běžné, že kluby bojují proti různým formám nenávisti a bojují za podporu lidských práv. Tento boj často podporují i samotní fanoušci.

„Z mého pohledu je to naprosto dobrá věc, která by měla být v dnešní době normální. Určitě to jen kvituju. Myslím, že celkově díky tomu, že je Německo mnohokulturní stát a je tu hodně menšin, je to vnímané jako samozřejmost a normální věc,“ prozradil Morávek svůj pohled na věc.

V Bundeslize pak nyní působí nejeden český fotbalista. Skvostnou formou oplývá zejména Patrik Schick, který je aktuálně třetím nejlepším střelcem v lize. Morávek svému krajanovi drží palce a věří, že má obrovský potenciál.

„Jeho forma je obdivuhodná. Určitě má potenciál na Premier League. Věřím, že bude Haalanda s Lewandowskim prohánět. Hraje v kvalitním klubu, který hraje ofenzivní fotbal. Má kolem sebe kvalitní hráče, kteří mu budou připravovat šance. Souboj o kanon pro nejlepšího střelce je naprosto otevřený. Teď mu to tam padá fantasticky, tak snad mu vydrží zdraví a zkusí ty dva prohnat,“ pochválil Morávek Schicka.

Reprezentace

Na závěr rozhovoru nešlo opomenout téma reprezentace. Jan Morávek si totiž připsal tři reprezentační starty, kterých si velmi váží: „Měl jsem tu možnost si zahrát s Tomášem Rosickým nebo Jardou Plašilem. Byla to zajímavá zkušenost. Jsem za ty starty rád, ale vím, že moje zdraví způsobilo, že jich není víc. Ale beru to tak, jak to je.“

Ve svých 31 letech už však ani nedoufá, že by si připsal další starty. „Vnímám to jako realista. Jsou tam mladší kluci, kteří mají stabilní výkonost a kteří si to zaslouží. Já se musím předně starat, abych byl fit hlavně pro Augsburg a podával kvalitní výkony. Není to pro mě téma,“ přiznal na konec.

Doufejme tedy, že se mu alespoň budou vyhýbat zranění. Přejeme mnoho štěstí, a hlavně pevné zdraví!

Zdroj: Ruik, FC Augsburg

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené