Spojte se s námi


Fotbal

James Rodriguez o angažmá v Realu Madrid: První sezona byla vynikající. Celkově jsem si připsal 40 gólů a 42 asistencí, byl jsem skvělý

James Rodriguez na mistrovství světa v Brazílii okouzlil celý svět. Stal se nejlepším střelcem celého šampionátu, jeho gól proti Uruguayi nakonec vyhrál anketu Puskás Award a přestoupil do věhlasného Realu Madrid. Tento sen se však brzy rozplynul.

Publikováno

dne

James Rodriguez na mistrovství světa v Brazílii okouzlil celý svět. Stal se nejlepším střelcem celého šampionátu, jeho gól proti Uruguayi nakonec vyhrál anketu Puskás Award a přestoupil do věhlasného Realu Madrid. Tento sen se však brzy rozplynul.

James jako marketingový tah?

Během sezony 2013/14 Real Madrid vyhrál La Décimu a na pozici ofenzivního záložníka zářil Ángel di María. Nakonec však právě skrz mistrovství světa přišel James za 80 milionů eur a Argentinec si musel sbalit kufry a stěhovat se do Manchesteru United.

„Po mistrovství o mě mělo zájem PSG nebo Manchester City. Zavolal mi ale Florentino Pérez, jestli bych měl zájem o Real Madrid. Když jsem mu řekl o zájmu dalších klubů, zeptal se mě, jestli chci slávu, nebo peníze. Odpověděl jsem slávu a přestup se uskutečnil,“ popisuje po letech James.

Otázkou však zůstává, jestli o Kolumbijce vážně jevil zájem i tehdejší manager Carlo Ancelotti. Ángel di María podával na desítce neuvěřitelné výkony a v jednu dobu byl považovaný za hráče s nejlepší formou na světě, a to i navzdory tomu, že na vrcholu byli tou dobou Cristiano Ronaldo s Lionelem Messim.

Ancelotti fotbalovým otcem

James okamžitě zapadl do základní jedenáctky Realu Madrid, společně s ním přišel i Toni Kroos z Bayernu Mnichov. Očekávání byla veliká, jelikož v té době to byl 3. nejdražší hráč v historii Bílého baletu. Díky Ancelottimu a jeho skvělému využití ofenzivního záložníka si během první sezony James připsal ve 46 zápasech 17 gólů a 18 asistencí.

Bohužel pro Jamese, Real Madrid v sezoně nevyhrál jedinou podstatnou trofej, a tak se musel Ancelotti ze Santiaga Bernabéu pakovat. Jeho nástupcem byl Rafael Benítez, nepříliš oblíbený trenér v kabině. Španěl sázel na jiné hráče a James často vysedával na střídačce. V sezoně Kolumbijec odehrál pouze polovinu minutáže, co v předešlém ročníku. I přesto všechno vstřelil 8 gólů a k tomu přidal 10 asistencí.

Nesmíme navíc zapomenout na fakt, že v průběhu sezony byl Benítez odvolán a nahradil ho legendární Zinedine Zidane. Francouz taktéž příliš na Jamese nesázel, ale na rozdíl od španělského stratéga se hra Los Blancos zvedla a v závěru sezony tým slavil vítězství v Lize mistrů.

James pohřben Zidanem, nebo vývojem fotbalu?

Během další sezony James nastupoval převážně z lavičky, nebo když chtěl Zidane pošetřit nejdůležitější hráče. Jeho přirozenou pozicí byla vždy vyloženě desítka, pod Zidanem však nastupoval z křídla, jelikož střed patřil trojici Kroos-Casemiro-Modrič. Především zařazení brazilského záložníka přineslo úspěch, jelikož nevyváženost a přílišná ofenziva nepřinášela vždy úspěch.

James tak v sezoně 2016/17 vsítil 11 gólů a 12 dalších připravil, odehrál téměř stejnou porci minut jako o sezonu dříve. V této sezoně Real Madrid měl dostatečně široký tým a Zidane tak mohl točit celé jedenáctky, aniž by docházelo k přílišné ztrátě bodů. Na základní sestavu však Kolumbijec neměl.

Zidane přestal stavět pravou desítku, jako to učinilo mnoho trenérů, kteří začali sázet na trojčlennou zálohu s jedním defenzivním hráčem, jedním tzv. box-to-box a dalším, který tvořil hru.

James v Realu Madrid

Od léta 2017 do léta 2019 byl James na hostování v Bayernu Mnichov, kam si ho přivedl právě Carlo Ancelotti. Společně se poté potkali ještě v anglickém Evertonu. Po návratu z hostování strávil Kolumbijec v Madridu ještě jednu sezonu, ve které však nastupoval pouze zřídka, a proto se v roce 2020 rozhodl Bílý balet opustit.

„Myslím si, že všechny moje sezony v Realu byly skvělé. Především hned ta první byla vynikající. V Realu jsem si připsal 40 gólů a 42 asistencí, byl jsem skvělý,“ řekl James o svém působení v hlavním městě Španělska. Momentálně hráč působí v brazilském Sao Paulu.

Zdroj: Real Madrid, La Liga

Reklama

Oblíbené