Reklama

Jak podpořit adopci psů? V Rumunsku budou fotbalisté nastupovat s mazlíčky v náručích

Rumunsko trápí dlouhodobě přeplněné útulky plné psů hledajících nový domov. Rumunská fotbalová federace tak vzala problém do svých rukou a podepsala partnerství s místními úřady, díky kterému budou hráči v nejvyšší soutěži nastupovat po zbytek sezóny s opuštěnými psy.

V rumunské nejvyšší soutěži zahájili 6. ligové kolo po reprezentační přestávce netradičně. Krom šestigólové dominance domácího FCSB byla totiž na hřišti během derby s Dinamem Bukurešť k vidění i čtyřnohá stvoření.

Hráči Dinama totiž na hřiště nevstoupili sami. Zatímco v Lize mistrů je ve zvyku doprovod dětmi, v Rumunsku si budou hráči zvykat na společnost psích stvoření. Na rok tak budou podporovat adopci zvířat bez domova.

Každý pes na hřišti má společně se šátkem na krku i jmenovku s jeho jménem. Fanoušci na stadionu nebo u televizních obrazovek si pak mohou kteréhokoliv ze psů adoptovat a nabídnout mu domov. Součástí dohody o představení psů je i přísný zákaz jakékoliv pyrotechniky a podobných praktik během nástupu.

Problematika opuštěných psů v Rumunsku

Problémy s opuštěnými a tuláckými psy začaly vznikat během období komunismu. Spousta lidí se musela stěhovat do bytových domů, kde psi nebyli dovoleni. Lidé se jich tak začali zbavovat vypouštěním do ulic.

V roce 2013 problém s opuštěnými psy vyvrcholil. V ulicích Bukurešti se tehdy pohybovalo okolo 65 000 opuštěných psů, kteří zároveň tvořili nebezpečí pro obyvatele měst. V prvních osmi měsících bylo tehdy necelých 10 tisíc lidí ošetřováno kvůli psím kousancům.

Vláda se tak rozhodla pro radikální krok. Zveřejnila zákon, díky kterému mohli být psi, kteří nejsou do 14 dní adoptováni, utraceni. Tento zákon strhl po světě vlnu nevole, protest se konal i v Praze před rumunským velvyslanectvím. Zákon byl zrušen soudem v červenci roku 2014.

I díky většímu povědomí o problému se začalo blýskat na lepší časy. Psi začali být z Rumunska převáženi do jiných zemí, kde by se jim mohl najít domov. Do Anglie například do roku 2013 nebyl dovezen jediný pes. V roce 2017 jich již bylo 15 548.

Útulky jsou ale přesto v Rumunsku stále přeplněné, pomoci by tedy měla právě kampaň v nejvyšší rumunské fotbalové lize.

Použité zdroje: BBC, The Bridge

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené